כוחו של טריילר – האם הצלחת הסרט טמונה בטריילר?

מה הכי הופך טריילר להצלחה? המוזיקה? העריכה? או שזו כמות העלילה שהוא חושף?

מה גורם לנו לרצות לראות סרט? הבמאי הידוע מאחורי המצלמה? הכוכבים במרכז הסרט? או אפילו הכותר שהסרט הוא חלק ממנו כמו "אחרוני הג'די" מכותר "מלחמת הכוכבים"? אבל בסופו של יום, מה שבאמת קונה אנשים על הסרט החם הבא של השנה זה הטריילר. כמה שאנשים לא חושבים ככה, טריילר יכול להיות מה שיגרום לאנשים ללכת לקולנוע או לחכות פשוט ליציאת הסרט ב-DVD.

אז מה עושה טריילר טוב? ובכן, דבר ראשון מוזיקה מצוינת. הרבה פעמים המוזיקה של טריילר כל כך טובה שהיא יותר טובה מפס הקול של הסרט עצמו. אבל לנו לא אכפת, אנחנו פשוט נהנים לראות את הדמויות המגניבות על המסך עם מוזיקה ממש טובה. סרטים כמו "ספיידרמן" ו"עיר החטאים" לקחו שירים שאינם בפס הקול שלהם והשתמשו בהם במהלך הטריילר. רוב האנשים לא יודעים בכלל שהשיר שמתנגן ברקע הוא Cells של The Servants, אבל למי אכפת, סתכלו כמה המוזיקה מגניבה בשחור והלבן של עיר החטאים.

העריכה גם חשובה- עריכה טובה יכולה להפוך סרט ארוך ומשעמם לסרט אפי ומלא אקשן או סרט די צפוי לסרט מלא במתח וציפייה. קחו למשל את הטריילר של "גודזילה", הטריילר נערך עם כל כך הרבה דרמה סביב הגעתו של גודזילה שזה נראה שהמפלצת היפנית האגדית הוא נבל הסרט ולא יכולנו לחכות לראות אותו סוף סוף על המסך הגדול.

אבל איפה שעריכה באמת עם ההשפעה הכי חזקה, זה בהסתרת עלילת הסרט.

פקטור שרוב האנשים חושבים שהוא החשוב ביותר הוא כמה אתה חושף מהסרט ואני יכול להבין את זה, אבל פקטור זה הרבה פעמים יכול להיות לא חשוב בכלל. סרטים כמו "טיטניק" ו"שודדי הקריביים: בסוף העולם" הראו את רוב הסרט שלהם בטריילר, אבל אנשים עדיין הלכו בגלל שהם רצו לראות את הסרט המסיבי ששוחרר למסך הגדול, את האירוע הקולנועי.

"שליחות קטלנית 5: ג'נסיס" היה סרט גרוע, אין שמץ של ספק והרבה אנשים האשימו את הטריילר שהרס את הטוויסט הגדול של הסרט בכך שג'ון קונור הוא מחסל. אני לא חושב ככה בכלל, להיפך, לראות את ג'ון הופך למחסל רק סיקרן אותי לראות באיזו דרך נוראית הם יעשו את זה וזה לא כאילו שסרט קודם בכותר לא חשף את הטוויסט הגדול של הסרט- "שליחות קטלנית 2", אחד מסרטי ההמשך הגדולים ביותר בכל הזמנים, חשף כבר בטריילר שהפעם ארנולד הוא לא הרע של הסרט (כמו בראשון) אלא הטוב וזה עדיין לא הרס את הסצנה שבה שוורצנגר יורה ב-T-1000 במקום בג'ון קונור הצעיר.

מתי שחשיפה של העלילה באמת משפיעה לרעה על סיכויי הסרט להצליח זה כשיש איזשהו גורם מתח חשוב. קחו לדוגמא את הסרט "הכפיל" בכיכובו של ריצ'רד גיר, הטריילר לא רק מראה את כל הסרט, הוא מראה את הטוויסט הגדול ביותר של הסרט והורס את כל הטעם לראות את התעלומה על המסך. תארו לכם אם היינו רואים את כל הרציחות של "שבע חטאים" כבר בטריילר או מי זה קייסר סוזה ב"חשוד המיידי" או איך הם הצליחו לשדוד את הבנק ולמה הם עשו את זה בטריילר של "האיש שבפנים". כל הסרטים האלו היו מאבדים כמות ניכרת מהקהל שלהם ומההצלחה הביקורתית שלהם אחרי חשיפה של פרטים אלו.

בואו ניקח דוגמא הרבה יותר חדשה, "הנוקמים: מלחמת האינסוף". זה נכון שהסרט הגדול ביותר של Marvel היה עדיין מקבל כמות קהל מסיבית אם הטריילר היה חושף את כל העלילה, אבל הסרט זכה לביקורות הרבה יותר טובות בגלל כמה שהוא הפתיע אותנו כשראינו אותו והכל תודות לעריכה הנהדרת של הטריילר-  הטריילר נערך בצורה שהוא משנה את סדר הסיפור וסדר האירועים, אבל עדיין מצליח לשדר את ההרגשה האפית של סרט הקומיקס הגדול ביותר בהיסטוריית הקולנוע. כשהלכנו לסרט רק ידענו שמשהו גדול הולך לקרות, אבל לא ידענו מה וזה מה שדחף את הסרט מלהיות טוב וכייפי לפשוט מדהים.

סיכום

טריילרים, בסופו של יום, הם הגורם העיקרי למשוך קהל אל סרט חדש, גם אם הוא חלק מיקום מבוסס כמו של Marvel ו-DC, לכן אפשר בקלות לראות איך טריילר יש לו את השפעה ענקית על ההצלחה של סרט ביציאתו למסך הקולנוע, גם מסחרית וגם ביקורתית.

אז מה אתם חושבים? האם לטריילר השפעה עוצמתית על הצלחת הסרט? אילו טריילרים הם האהובים עליכם? אולי הם יופיעו ברשימה העתידית שלנו לטריילרים הטובים בכל הזמנים.

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה