הזמן שלי יקר ערך – סיקור המשחק My Time at Portia

אחרי ההצלחה של סדרת משחקי Harvest Moon שהחלה את דרכה על ה-SNES בקיץ של 1996, לא ראינו את הז'אנר המיוחד של המשחק בהרבה משחקים אחרים, אך במהלך העשור האחרון ראינו התלהבות אדירה מהשחקנים לגבי משחקים בסגנון אותו משחק ראשון וקלאסי, ועם כותרים מצליחים כמו Stardew Valley, חברות נוספות מנסות להיכנס לנישה המיוחדת הזאת עם משחקים חדשים ומעניינים. אחד מהמשחקים הללו הוא My Time at Portia, שכעת נמצא בפיתוח על ידי Pathea Games וזמין ב-Steam תחת תכנית ה-Early Access, והינו משחק סימולציה המשלב בנייה, חקירה, יצירה וגינון, אך האם הוא שווה בדיקה עוד במצבו המוקדם?

כשתפתחו את המשחק לראשונה תצטרכו לעצב את הדמות שלכם, אותה תשחקו במהלך כל המשחק כאשר תחקרו את העולם ושפרו את חלקת האדמה הקטנה שלכם בעיר הגדולה מלאת ההזדמנויות: Portia. במסך ההתאמה האישית תוכלו לבחור האם תרצו לשחק בתור גבר או אישה, איזה סוג וצבע שיער תרצו לדמות שלכם, צורת הפנים, צבע העיניים, סוג האף ועוד. תוכלו גם לבחור בין 3 קולות שונים לדמות שלכם, כך שתוכלו לשמוע את הדמות שלכם מגיבה לסביבה ואף מדברת במהלך מספר סצנות ודיאלוגים המופיעים במהלך המשחק. יוצרי My Time at Portia מאפשרים לנו גם לבחרו לא לתת לדמות שלנו קול ולהשתמש בדמות שקטה לחלוטין, מאפיין שרבים מאוהבי הז'אנר אולי יעדיפו לשחק איתו. לאחר שתיצרו את דמות החלומות שלכם, או שתשתמשו בדמות אקראית לחלוטין, תגיעו בפעם הראשונה לעיר דרך הספינה של Wuwa, ותתחילו את הדרך החדשה שלכם בתור חוקרים צעירים.

לאחר הגעתכם לאיזור העיר, הישוב על אי ענקי, תפגשו ב-Presley, שיקח אתכם לבקתת העבודה של אבא שלכם, שלפי מכתבו נמצא "בצד השני של העולם", אבל אתם מוזמנים לפרש את זה כיצד שתרצו. בקתת עבודה זאת תהפוך כעת לבית החדש שלכם, בו תוכלו לשים ריהוט שונה, לגדל גידולים שונים, ולבנות כלים ומבנים שונים שיעזרו ליושבי Portia בקשיי היום שלהם. אך לפני שתתחילו להפוך לבנאים מוסמכים, תצטרכו לעשות כמה עבודות בשביל Presley ויושבי העיר, לתקן את הבקתה שלכם ולדבר קצת עם תושבי העיר והסביבה, לאחר החלק הלימודי הזה תוכלו להתחיל לחקור באמת את סביבתכם החדשה, ולהמשיך ולעזור לתושבי העיר עם עבודות נוספות כדי לקשט את הבית שלכם, להגדיל אותו, ליצור כלים חדשים וטובים יותר, ובקיצור, להפוך לבנאים הכי טובים בעיר.

My time at portia 1

אבל איך בדיוק כל העניין הזה עובד? בשביל ליצור כל כלי, גשר, אביזר או מה שלא תרצו, תצטרכו לגשת אל ה-Assemblyt Station שלצד הבקתה שלכם, לבחור את הפרויקט הבא שלכם ולהשיג מספר משאבים. לדוגמה, באחת המשימות הראשונות במשחק תצטרכו לבנות גשר חדש לאחר שהגשר בין האי המרכזי לאחד מהאיים הקטנים יותר של Portia נהרס, כדי לבנות את הגשר הזה תצטרכו שלוש חתיכות – שני ראשי גשר המתחברים לאדמה, וגוף הגשר שמחבר ביניהם. לכל חתיכה כזאת תצטרכו חלקי עצים משויפים, צינורות נחושת, פלטות ברוזנה ואבנים משויפות, אותם תצטרכו להשיג על ידי חקירה של סביבתכם ומציאת משאבים בסיים כמו בולי עץ או לחצוב מינרלים כמו נחושת וברזל, ולהרתיח אותם או לעבד אותם לצורה הנדרשת. כל עיבוד כזה או אחר לוקח זמן במשחק, כך שתצטרכו ללהטט בין כמה פרויקטים במקביל כדי לא להישאר חסרי עבודה.

רוב העבודות שתוכלו למצוא ולקחת אליכם במשחק יהיו בקשות שונות של התושבים, כמו "תביא לי 20 צינורות ברזל" או "תבנה לי 2 מכלי מים". כל משימה כזאת כמובן תעניק לכם פרסים שונים כמו כסף ומשאבים נדירים, אך גם תעזור לכם להתחבב על אותו תושב ספציפי, שיוכל להעניק לכם מתנות נוספות או הנחות בחנויות שלהם. בנוסף, כל משימה שכזאת תעניק לכם נקודות ניסיון ( Experience Points), איתם תוכלו לשדרג את יכולות הכריתה או החציבה שלכם, יכולות הקרב שלכם או היכולות הסוציאליות שלכם בשלושה עצי שדרוג המשולבים יחדיו. בנוסף תוכלו לשדרג לאט לאט את בקתת העבודה שלכם, וכמובן להוסיף לה קישוטים שונים ואת האפשרות לבנות כלים ודברים מסובכים יותר ומעניינים יותר, כמו קלנוע שיעזור לכם להתנייד ברחבי העיר במהירות ועוד.

My time at portia 2

במהלך המשחק תוכלו גם להלביש את הדמות שלכם בבגדים שונים, להנות מאירועים מיוחדים ברחבי העיר, לגלות מידע אודות אביכם הנעדר וסודות על מלחמה עתיקה ומסתורית המסתתרים בתחתית העיר, אך בסופו של דבר תמשיכו באותו מעגל תמידי של "אני צריך להשיג את המינרל הזה בשביל לבנות את הדבר הזה בשבילו, כדי שאני אוכל אחר כך להשיג מינרל אחר בשביל לבנות דבר אחר בשביל מישהי אחרת", כך שאין הרבה מקום לגיוון במשחקיות או לעניין רב מידי. כמובן שתמיד תוכלו לריב עם כל מה שזז במשחק, אך מערכת הקרב ב-My Time at Portia מאוד פשוטה, מעצבנת ואיטית, כך שהיא נזרקת הצידה בתור מאפיין קטן של המשחק שבסוף תורם למאפיין העיקרי שלו: הבנייה. בדומה ל-Stardew Valley, כל פעולה שלכם תיקח חלק ממד ה-Stamina שלכם, כך שתצטרכו לנהל את הזמן שלכם בצורה נכונה על מנת לבנות ולהשיג את כל מה שתצטרכו להשלמת המשימה הקרובה.

הגרפיקה של המשחק מציגה סגנון מצויר ונחמד, עם יצורים ונופים יפהפיים, אך עם עיצוב דמויות קצת מוזר שקצת מוציא אותי מהעיצוב הכולל של המשחק. מבחינת הסאונד והפסקול תוכלו לצפות לכמה נעימות נחמדות, אך לא משהו שישבור את השוק ובאמת גרם לי להגיד "וואו".

My time at portia 3

אז אם חיפשתם משחק שיביא לכם את חווית ה-Stardew Valley בתלת-מימד, כנראה ש-My Time at Portia הוא המשחק בשבילכם, אך שימו לב שהמשחק עדיין נמצא ב-Early Access ותמיד יכול להשתנות לטובה ולרעה, אבל נכון לזמן כתיבת הסיקור, המשחק מציע שעות של הנאה עם סיפור מעניין שאמנם מוצג באיטיות, ומשחקיות שחוזרת על עצמה קצת יותר מדי בשבילי, אך הרבה קסם והרבה מקום להתרחבות.

My Time at Portia

משחקיות - 7.5
סאונד ופסקול - 8
גרפיקה - 8.5

8

טוב

המשחק מציע שעות של הנאה עם סיפור מעניין שאמנם מוצג באיטיות, אך עם משחקיות שחוזרת על עצמה קצת יותר מדי.

User Rating: Be the first one !

אודות לידור כלפון

בן 20, עורך גיימינג ראשי באתר. משתדל לשחק בהכל מהכל ובעיקר בכל מה שקשור למחשב האישי ול-Nintendo. לא יכול בלי טיפת YouTube על הבוקר וחי בעולם הגיימינג והחומרה כמעט כל חיי.

השאר\י תגובה