Overcooked 2 – מטבחי הגהנום – ביקורת

ארוחות גורמה וחטיפים קלילים הם התירוץ שמניע את הכאוס ב-Overcooked 2. אבל האם מדובר במנת שף או מרק דלוח?

עובדה ידועה היא שלהיות שף זאת עבודה מלחיצה. מדובר במשרה שדורשת יצירתיות, ידע והבנה עמוקה של המקצוע מצד אחד, אבל מצד שני דורשת לעמוד בזמנים קצרים, התעסקות עם לקוחות קריזיונרים והרבה הרבה בלאגן. היכולת של שף לאזן את כל הטירוף הזה היא חיונית ביותר, אחרת המסעדה כולה תקרוס סביבו. Overcooked 2 לוקח את הכאוס והשיגעון הכללי של ניהול מסעדה והופך אותו לחוויה סוראליסטית ומהנה.

בואו נודה על האמת – Overcooked 2 הוא המשך מאוד מאוד ישיר של המשחק הראשון. עברו רק שנתיים מאז שהמשחק הראשון יצא לחנויות, והמשחק השני לא בא להפוך את הקערה על פיה. זאת אותה מנה שקיבלנו בפעם הקודמת שביקרנו בממלכת הבצל, עם טיבול קצת שונה וצילחות מעודכן. המזל הוא שמדובר במנה מנצחת, והחוויה של Overcooked 2 נשארה כיפית ומטורפת.

העלילה של המשחק נמצאת שם בתור תירוץ בלבד. מלך הבצל הקים בטעות לתחיה צבא שלם של לחמים זומבים שמאיימים לזלול את הממלכה כולה. כדי לעצור את האסון המתקרב ובא מגויסים שפים צעירים ומלאי מרץ שיוצאים למסע ברחבי הארץ כולה כדי ללמוד את רזי המקצוע, להפוך לסופר שפים ולמגר את מגיפת האל-מתים. אין פה תחכום מיוחד, מלבד הרבה מאוד משחקי מילים משעשעים שמשלבים את שמות המאכלים עם ביטויים כאלה ואחרים. מי שמחפש סיפור אפי וסוחט דמעות לא ימצא אותו כאן, אלא אם הוא רגיש במיוחד לבצל, וזה בסדר כי המשחק יודע מה נקודת החוזק שלו – המשחקיות.

מי ששיחק במשחק הראשון ירגיש ישר בבית. Overcooked 2 מתבסס על אותו רעיון בסיסי שבו השפים הקטנים שלנו נמצאים במטבח קטן וצריכים להגיש מנות מסוגים שונים לפי דרישת הלקוחות. במטבח מספר עמדות בישול, חיתוך, שטיפת כלים ועוד. המטרה היא לנסות ולהספיק להוציא כמה שיותר מנות במגבלת הזמן שניתנת לכל שלב, לפי הדרישה האקראית שבכל רגע. חלוקת התפקידים בין השפים היא חשובה וקריטית, כיוון שאם כל שף יעבוד באופן עצמאי על מנה אחת בכל פעם שום דבר לא יתקדם. השחקנים צריכים לדעת לחלק את העובדה בצורה הגיונית לפי תפקידים סדורים, בעדיפות גם לפי אזורים שונים במטבח עצמו, במטרה ליעל את התהליך כמה שרק אפשר.

עם זאת, הכוכבים האמיתיים של המשחק הם השלבים השונים. יש שפע של מטבחים שנעים על הרצף שבין "מוזרים" ל"פסיכיים לחלוטין בחדר מרופד". אני חושב שמספיק להגיד שהשלבים שמתרחשים בבית ספר לקסמים שהוא בכלל בכלל לא הוגוורטס אבל לגמרי כן הם לא הכי מוזרים כדי להסביר את הנקודה. אבל מעבר להיותם יצירתיים מבחינת הלוקיישן והקונספט, הבניה שלהם מעניינת במיוחד. כל שלב מגיע עם טוויסט שהופך אותו לשונה מאחרים. אם זה בגלל שערים שמשגרים אותך מצד אחד לצד שני של המטבח או בגלל מסועים שעליהם אפשר לנוע רק בכיוון אחד, או שילוב של כמה אלמנטים. כל מטבח/שלב שונה ומאתגר את השחקנים בדרכו שלו.

חשוב להדגיש שמשחקי Overcooked נועדו באופן הכי בסיסי שלהם להיות משחקים לשני שחקנים ומעלה. יש אפשרות לשחק את המשחק בשחקן יחיד ולהחליף כל פעם בין השפים, אבל זה בעיקר מתיש ומוציא הרבה מההנאה. ברגע שיש שני שחקנים ומעלה נוצר בלאגן במטבח כיוון שאופן עקבי כל שחקן מנסה לקדם תהליך אחר, לבשל מנה שונה, והכל הופך לטירוף נהדר שמוציא מהשחקנים שלל קללות עסיסיות בו זמנית עם פרצי צחוק בלתי נשלטים. Overcooked 2 שחיק לבד, אבל פורח כשיש חבורה של אנשים סביב הקונסולה.

אם מדברים על הקונסולה, אז את Overcooked 2 שיחקתי על ה-Nintendo Switch. העובדה שהמסך נמצא כמה מטרים ממני, גם אם הוא מסך גדול ויפה כמו זה שיש לי בבית, הפריעה ליכולת לזהות מה בדיוק הדרישה באותו הרגע. הרבה פרטים על המסך, רובם קריטיים, נראים קצת קטנים כשאתה יושב שלושה מטרים מהם. בגלל זה קל להתבלבל בסוג הסושי שדורשים מהשף שלך להכין, או האם המנה שהכנת יושבת על צלחת. כשהמשחק כולו גם ככה כאוטי מדובר בדברים שעושים את ההבדל בין הצלחה לכישלון בשלב, וסתם חבל שנוצרת הרגשת תסכול בגלל עניינים ויזואלים כאלה.

למרות זאת, אי אפשר להגיד ש-Overcooked 2 מאכזב בפן הגראפי, אלא להפך. המשחק מציג המון אופי ייחודי ומשעשע בגראפיקה פשוטה למדי. השפים הקטנים שלנו חמודים באופן מחריד והמטבח שסביבם צבעוני ומלא חיים. יש המון פרטים שהופכים כל שלב לחגיגה לעיניים אבל שלא מפריעים או מבלבלים את השחקן. מדובר בהצלחה עיצובית שעושה הרבה טוב. גם הסאונד במשחק לא מאכזב. אי אפשר להגיד שמדובר בפסקול אייקוני שילווה את עולם הגיימינג בעשורים הבאים, אבל הוא חמוד, חביב, ועושה מצב רוח טוב ומטופש.

Overcooked 2 הוא משחק שנבנה על שני דברים – כאוס וחמידות. השילוב בין שני האלמנטים האלה קטלני ויוצר חוויה שמצליחה לקחת את השחקן למסע על רכבת הרים אמוציונלית, כאשר הצלחה, תסכול, צחוק וצרחות מתערבבים כולם יחד לכדי חוויה מטורפת אחת. המשחק יודע את זה, ומנסה להסיר כמעט כל מכשול בדרך לקרב הצעקות המחוייך שבין השחקנים שלו. למרות המריבות וההתכתשות, Overcooked 2 עדיין הופך את מי שמשחק בו לחבר יותר טוב של השותפים שאיתו, ואולי זה בעצם היה המרכיב הסודי כל הזמן.

Overcooked 2

משחקיות - 8.5
גראפיקה - 9
פסקול - 8.5

8.7

טוב מאוד

Overcooked 2 הוא משחק שכיף לשחק עם חברים שמשוגעים לא פחות מכם.

User Rating: Be the first one !

אודות רפאל שנקולבסקי

גיימר במשרה חלקית ויוצר הקומיקס גיבור כורסא (חפשו אותי בפייסבוק!)

השאר\י תגובה