Persona 5 Royal

הלב פועם שנית – ביקורת המשחק Persona 5 Royal

משחק התפקידים מקבל גרסה חדשה ונוצצת יותר, אבל האם כל הנוצץ זהב?

לפני שלוש שנים סוף סוף קיבלנו את Persona 5. רבים ציפו למשחק חדש בסדרת Persona, אך חברת Atlus לא סיפקה למעריצים שום מידע עליו במשך שנים. נכון היה פה ושם משהו, כולל אתר אינטרנט מיוחד עם שעון עצר ותמונה אחת שהרעישה את האינטרנט, ולבסוף, הכרזה על השקה בחורף 2014 שמעולם לא התממשה. המשחק המשיך להידחות עד שסוף סוף קיבלנו אותו ב-2017. איך הוא היה? ובכן, הביקורת שלנו תענה לכם על השאלה הזאת, אבל בקצרה הוא היה מעולה! לאחר מכן קיבלנו ידיעה ראשונית, חצי שמועה, על משהו אשר שנקרא רויאל, אולי גרסה מחודשת עבור המשחק, אולי משחק נפרד באותו יקום, שום דבר לא היה בטוח. לאחר זמן קצר נחשף כי מדובר בגרסה מחודשת וגדולה יותר של המשחק בשם Persona 5 Royal, שלוקחת את החוויה של המשחק המקורי, ופשוט מוסיפה אליה המון דברים חדשים. בביקורת שלי אתמקד בעיקר בתוספות מהגרסה המקורית, ואם תרצו מידע על המשחק באופן גורף, כולל סיפור הרקע והמנגנונים בו, אני מפנה אתכם שוב לביקורת שלנו על המשחק המקורי שמקושרת למעלה.

בתור התחלה, המשחק נפתח עם סרטון פתיחה חדש, שמציג לנו את אחת הדמויות המרכזיות שנוספו למשחק, קסומי יושיזווה. קסומי מצטרפת אל גנבי הפאנטום, ומחזיקה מספר סודות על עברה אותם היא לא תחשוף בקלות. יחד עימה מגיעה פרסונה משלה, קו עלילה מקורי, וקשר חברתי חדש אותו תוכלו לפתח ולקבל בונוסים. אם כבר מדברים על קשרים החברתיים, הם עברו שדרוג רציני בגרסה החדשה, לא רק שכמות הקשרים עלתה, אלא גם הבונוסים שהם מעניקים לנו הפכו להיות מועילים יותר. בונוסים אלו יכולים להעניק לנו עזרה רצינית בתוך הקרבות ומחוץ להם, ושווה יותר מתמיד להשקיע בהם היטב. בנוסף לקסומי Royal מגיעה עם עוד מספר דמויות חדשות, שמוסיפות המון עומק לעולם המשחק עם תגובות ואירועים שגורמים לו להרגיש אמיתי יותר, וגורמות לנו להתחבר אליו יותר. סיפור המשחק גדל משמעותית, ויותר הסברים נוספו לגבי תהליך השתלשלות האירועים לאורך הסיפור. אחד הדברים שממש אהבתי לראות זה איך כל תוספת קיבלה את המסגרת שלה ומרגישה כחלק אורגני מהשלם, ולא משהו שנוסף למשחק כלאחר יד. גם תוספות קטנות יחסית מקבלות התייחסות, גם אם מועטה, דמויות יתייחסו לשינויים בסיפור כחלק אורגני מהחיים שלהן, והכל תרם רבות לחיבור שלי אליהן.

סרטון הפתיחה החדש נראה ונשמע נפלא

ברמת המשחקיות קשה לעקוב אחרי כל השינויים הקטנים והגדולים ב-Persona 5 Royal, החל מחדר הקטיפה והארמונות, עד לצורת התקשורת עם הפרסונות השונות והיכולות שלהם. נוספו דרכים חדשות לנצל את הפרסונות השונות על ידי יכולות האישיות של כל פרסונה, שבשילוב עם היכולות הרגילות שלהן, יצרו שילובים הרסניים. בגרסה זאת חשוב אף יותר לחשוב איך לשלב פרסונות ואלו יכולות יעברו הלאה לפרסונה החדשה.

חדר הקטיפה מאפשר גם סוג חדש של קרבות, שמונעים מכם שימוש ביכולות מסוימות אבל מעניקים פרסים מיוחדים בהתאם לכמות הנזק שאתם מצליחים ליצור. בנוסף לכך יכולים להיפתח בפניכם סוגי קרבות מאתגרים אפילו יותר. אלה ידרשו מכם לעמוד בתנאים מוזרים כדי לנצח כמו לשרוד מספר סיבובים כנגד יריב עוצמתי. נוספו עוד פרסונות שאפשר לאסוף, ויכולות חדשות של אנשי הצוות שלכם יתנו לכם בונוסים שונים או הזדמנויות נוספות לגייס אותם. להפתעתי, נתקלתי גם בסוג חדש של פרסונה שדורש טקטיקה שונה מעט, אבל יכול לעזור לכם כנגד שאר הפרסונות שמצויות כרגע בקרב. מבחינת קרבות המשחק גם נהיה מעט קשה יותר, עם פרסונות שאפילו בשלב מוקדם יכולות להרוג את חברי הצוות שלכם במכה אחת, לכן תכנון ומחשבה חשובים לכל קרב.

Persona 5 Royal
הגרפיקה נוצצת בחוזקה וסרטוני המעבר החדשים עושים כבוד רב לגרסה זאת

תוספת נחמדה וממש ייחודית עבור גרסה זאת היא מאורת הגנבים שלכם, שנפתחת בפניכם בשלב מוקדם של המשחק. מאורה זאת היא האזור האישי שלכם, ותוכלו לשמוע בה את המנגינות מהמשחק, לראות את הסרטונים השונים, ואף לשחק במשחק קלפים ייחודי כנגד חברי הצוות שלכם. בנוסף לכך תוכלו לאבזר ולהתאים את המאורה שלכם באופן אישי עם סוגי עיצובים שונים ולהוסיף תוספות כמו כיסאות, שולחנות, ספות, ותאורות שונות. אזור זה מרגיש ייחודי, ולפעמים, כאשר הסיפור יכול להרגיש כבד או שאתם רוצים פשוט הפסקה קטנה, ניתן להיכנס אליו בכל עת מחוץ לארמון. אני ממליץ לבדוק אותו לפחות פעם אחד לפני שאתם מחליטים אם הוא עבורכם או לא.

המשחק מלא במנגינות ייחודיות וזכורות לטוב, ואין ספק שהושקעה המון מחשבה בשיפור הפסקול הגם ככה נפלא של המשחק המקורי. ובכן, מנגינת הקרבות היא קצבית בטירוף, ואני התחלתי אישית לשמוע את שיר הפתיחה החדש של המשחק כמה וכמה פעמים ללא הפסקה, שלדעתי יחד עם הסרטון החדש מוצלח בהרבה מהשיר המקורי. עלו לי בראש מנגינות של המשחק גם כאשר לא שיחקתי בו, וגרמו לי לרצות רק לצלול שוב עמוק אל תוך העולם הנפלא שהוא בנה.

הגרפיקה במשחק, כמו במקורי, פשוט נוזלת מהצדדים מרמת הסגנון שלה (תרתי משמע). המשחק המקורי היה גם ככה תאווה לעיניים והחדש נראה אף טוב יותר. כל תפריט, כל בחירה, כל מעבר, כל סרטון, פשוט מהממים ללא יוצא מן הכלל, ועם הגדלת הנפח הכללי של העלילה הרבה מהמקומות מרגישים אפילו יותר ייחודיים ויותר גדולים. כאמור לכל ארמון במשחק יש סגנון משלו ותמיד יש את הציפייה לראות איזה טירוף חזותי חדש מסתתר בו. אורכו של המשחק המקורי היה מעל 100 שעות, משחק ארוך לכל הדעות. ובכן, עם כל התוספות החדשות, Persona 5 Royal שוברת אותו וייקח לכם בהחלט מעל ה-130 שעות על מנת לראות ולחוות את כל מה שיש למשחק הזה מציע.

Persona 5 Royal
הארמונות והאויבים עדיין מטורפים כתמיד

אין ספק ש-Persona 5 Royal היא הגרסה האולטימטיבית של Persona 5, כזו שגם שחקנים ותיקים יוכלו למצוא בה המון הנאה, ולשחקנים חדשים מחכה בה חתיכת הרפתקה. לאור העובדה שגרסה זו מכילה המון תוכן, גרפיקה מרהיבה ומסוגננת, קרבות מאתגרים בעלי מנגנוני משחקיות מעניינים, דמויות טובות שקל להתחבר אליהן ולהבין את הקשיים שלהן, וסיפור אשר מאחד את הכל בתעלומה נפלאה, אני לא מפחד לתת ל-Persona 5 Royal את ציון העשר הראשון שלי, יחד עם המלצה חמה ביותר לכל חובב משחקי תפקידים באשר הם.

*עותק לביקורת סופק על ידי עדלי יונייטד.

Persona 5 Royal

עלילה - 10
גרפיקה - 10
משחקיות - 10
פסקול - 10

10

מושלם

Persona 5 Royal הוא אחד ממשחקי התפקידים המוצלחים ביותר של השנים האחרונות. היא תוספת ראויה לסדרת Persona, המעלה אותה לגבהים חדשים ומהווה שיפור משמעותי למשחק אשר היה מדהים במקור. שחקו בו עכשיו!

User Rating: Be the first one !

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

השאר\י תגובה