תן לה את הלב – סיקור המשחק Persona 5

Persona 5 גונב את ההצגה

Persona 5 הוא המשחק החדש ב-Persona סדרת משחקי התפקידים הוותיקה של Atlus שהחלה את דרכה על קונסולת ה-PlayStation המקורית אי שם בשנת 1996. במשחק תשחקו בתור תלמיד תיכון שזה עתה עבר מהפריפריה היפנית לטוקיו. במסגרת המשחק תקימו את גנבי הפנטום, ארגון שמטרתו העיקרית היא לפלוש למבוכים הנמצאים בדמיונם של פושעים ולגנוב את ליבם. המבוכים והפושעים הם מגוונים מאוד, ממורה תיכון שמטריד את תלמידיו ועד מאפיונר אלים. אם כבר שיחקתם באחד ממשחקי מהסדרה, המשחקיות ומבנה הסיפור יראו לכם מוכרים, אבל יש לא מעט שינויים במשחקיות והרבה תפניות מעניינות בעלילה שבהחלט שווים את 100 השעות שתצטרכו להשקיע ב-Persona 5.

הסיפור מתחיל די בפתאומיות כאשר הגיבור מנסה לברוח מן השוטרים במקום שנראה כמו קזינו וקופץ מנברשת למרפסת דרך חלון. זאת בהחלט התחלה מרהיבה למשחק תפקידים יפני וזה מעיד על הסגנון והעיצוב הייחודי של Persona 5. למרבה הצער, בסופו של דבר השחקן נעצר על ידי המשטרה ונלקח לחקירה בה הוא נשאל על מעורבותו בכנופיית גנבי הפנטום ועל גניבת הלבבות. לפני שהשיחה מסתיימת, העלילה חוזרת לאחור לרגע שבו השחקן מגיע לטוקיו. בסיפור מסגרת זה נעשה שימוש רב במהלך המשחק, מה שהופך את העלילה ללא לינארית וגורם לכם להתעמק בה יותר. בנוסף זוהי דרך פשוטה ויעילה לשבור את השגרה במשחק ולגוון את הסיפור מדי פעם.

Persona 5
המשחק מורכב משני חלקים עיקריים, חקירת המבוכים וניהול חיי היומיום שלכם בתור תלמידי תיכון בטוקיו. החלק הראשון הוא בעקרון משחק תפקידים והחלק השני הוא סימולציה חברתית. המעבר בין שני סגנונות המשחק האלה ייקח מכם את רוב תשומת הלב, אבל תצטרכו לזכור שלכל הפעולות שלכם יש השלכות. ניהול זמן הוא חלק חשוב מאוד מהמשחק. תצטרכו לוודא שאתם משתמשים בו ביעילות כדי לבנות קשרים חברתיים עם הדמויות הנכונות, לשפר את היכולות שלכם, ללמוד מיומנויות חדשות, למצוא ולקנות חפצים וכדומה. כפי שתראו, יש הרבה דברים שיעסיקו אתכם לאורך זמן וסביר להניח שלא תשתעממו. מגוון הפעילות הוא כל כך רחב, גם בפרקי הזמן בהם אין קרבות ואתם לא חוקרים מבוכים תמצאו מה לעשות. זה קורה רק כאשר תשלימו מבוכים במהירות, דבר נדיר יחסית שלא קורה לעתים קרובות כי תצטרכו כל הזמן לשפר את היכולות שלכם כדי להתקדם במבוך.

המבוך הבא יפתח כאשר הצוות שלכם יחליט מיהו הפושע הבא אותו תרצו להפיל. הפושע יהיה בדרך כלל דמות ידועה בציבור, כך שכאשר תפילו אותם תגרמו לשינוי בעולם ותקבלו קצת קרדיט. לכל פושע יש מבוך משלו המלא באוצרות ובחפצים, מטרתכם בתור גנבי פנטום תהיה לגנוב את הלב של המבוך שהוא התוצר של הרוע של אותו הפושע ולהרוס את המבוך. כאשר אתם פותחים מבוך חדש, תקבלו חבר צוות חדש שיצטרף לגנבי הפנטום, בדרך כלל הוא גם יהיה קורבן של הפושע שהמבוך שייך לו. לכל מבוך יש סגנון ייחודי משלו ובנויי סביב נושא כלשהו שמתאים לדרך שבה הפושע רואה בדמיונו אזור מסוים של טוקיו. לדוגמה, המבוך של המורה מבית הספר התיכון הוא טירה שבה הוא המלך, אחת התלמידות היא הפילגש שלו וכולם מתרפסים בפניו. המבנה של המבוכים הוא מורכב ומעניין והוא יספק לכם הרבה נקודות מחסה בהם תוכלו להתגנב ולתקוף אויבים. תמצאו את עצמכם מטפסים על ארונות, זוחלים דרך פתחי האוורור, מתחבאים מאחורי פסלים, מפעילים מתגים וגונבים כרטיסי מפתח כדי לעבור דרך המבוך ולמצוא את כל אוצרותיו. הפאזלים במבוכים לא קשים במיוחד אבל בהחלט תורמים לגיוון הרב שיש במשחק.
Persona 5
מערכת הקרב של Persona 5 היא אופיינית לכל משחקי הסדרה. כדי להתקדם במבוכים השונים תצטרכו לנצח אויבים ולאסוף אותן בתור פרסונה – מעין חלקים פנימיים באישיות שלכם המתבטאים בתור מפלצות שאתם יכולים לזמן לעזרתכם במהלך הקרב. במסגרת המשחק תצטרכו להשתמש בחולשות של האויבים כדי לאסוף אותם. כאשר תתקפו אויב במכה שיש לו חולשה אליה, תקבלו תור נוסף, אך אם האויב פוגע בחולשה של חבר צוות שלכם, אז האויב יקבל תור נוסף ויכול להיגרם לכם הרבה נזק. זה יכול להיות מעצבן כשאויב עושה לכם את זה, אבל זה בהחלט מעלה את רמת הקושי של המשחק וגורם לכם לגבש אסטרטגיה מוצקה יותר. נהניתי מאוד מהיכולות שעושות נזק גדול על אויבים קפואים או שרופים, באותה המידה שבה נהניתי לתכנן אסטרטגיות לאויבים הקשוחים יותר. יש לכם גם אפשרות להעביר את תור לחבר צוות אחר כאשר יש לו מכה שהאויב חלש אליה ולכם אין. פעולה זו גם תגדיל את כוח ההתקפה של המכה הבא של חבר הצוות.
איסוף אויבים ב-Persona 5 הוא קל יותר מאשר במשחקי Persona אחרים. כדי לאסוף פרסונה של אויב תצטרכו קודם לפגוע בהם באמצעות מכה שיש להם חולשה אליה ולאחר מכן לנהל איתם משא ומתן. האויבים מחולקים לקטגוריות בהתאם לאופי שלהם, כדי לצלוח את המשא ומתן תצטרכו לקרוא בין השורות ולומר את מה שהאויב רוצה לשמוע בהתאם לאופי שלו. כך או כך, זה שינוי מבורך כי זה הופך את האיסוף לכיף. כשתאפסו מספיק אויבים ותהיו ברמה גבוהה מספיק תוכלו להקריב אותם כדי להעלות פרסונה מסוימת רמה או לשלב ביניהם כדי ליצור פרסונה חדשה וחזקה יותר. בנוסף תוכלו להעביר מתקפות ויכולות מפרסונה אחת לאחרת. תוספת חדשה לסדרה היא "שדי מטמון", סוג חדש של פרסונות אותם תוכלו להשיג על ידי הרס של חפצים מסוימים בתוך המבוכים. תוכלו להשתמש בהם בשילובים כדי ליצור פרסונה חדשה, אך לא תוכלו להשתמש בהם בקרבות.
Persona 5
הצוות שלכם ב-Persona 5 מורכב ממספר תלמידי תיכון כל אחד עם רקע שונה. לכולם יש משהו במשותף בכך שהם מרגישים שהסביבה לא מבינה אותם ושהם זוכים ליחס לא הוגן מאנשים אחרים. הם רואים את עמיתיהם לספסל הלימודים עוברים התעללות וזה מה שגורם להם לקחת את העניינים לידיים. מדובר בצוות דמויות מגוון ומעניין. הדמות היחידה שלא סבלתי ריוג'י, ההתנהגות הבכיינית שלו בהחלט לא תורמת לעלילת המשחק. הפושעים שהם הנבלים העיקריים של המשחק עושים עבודה נהדרת בלגרום לכם לשנוא אותם. התקשיתי לראות כמה סצנות שבהן המורה היה מתעלל בתלמידיו, שהולכים בדממה כשהם מלאים בחבלות וחסרי כל תקווה. כאשר אתם סוף סוף גונבים את הלב של הנבל, זה מאוד מספק לראות אותם מתרפסים ומבקשים סליחה בידיעה שהם הולכים לשבת בכלא הרבה זמן.
כאשר אתם לא נלחמים ואוספים אויבים, אתה למעשה מתפקדים בתור תלמידי תיכון. אתם צריכים ללכת לבית הספר, אך יש גם שפע של פעילויות שאתם יכולים לבצע בזמנכם הפנוי. אתם יכולים לעבוד במשרה חלקית כדי להרוויח קצת כסף, לקנות ציוד וחפצים חדשים, להיות שפן ניסיונות של רופאה מפוקפקת כדי לבדוק נוסחה חדשה ועוד. כדי לשפר את הכישורים החברתיים שלכם כמו אומץ, ידע או מיומנות תצטרכו לשחק במיני משחק כלשהו (כמו בייסבול) שהוא גם דרך מצוינת לגוון את המשחק מדי פעם. תרצו לוודא שאתם משפרים את רמות היחסים שלכם עם חברי הצוות שלכם על ידי יציאה לבילוי, טובות או סתם נתינת מתנות. כפי שאתה להעלות את הרמות האלה, תוכל גם להעלות את המומחיות שלך עם סוג מסוים של פרסונות כך שהוא ילמד יכולות ומתקפות חדשות.
Persona 5
חזותית, Persona 5 הוא אחד המשחקים הכי מעוצבים ששיחקתי אי פעם. הגרפיקה של המשחק יחסית מיושנת אך הוא מכיל עיצוב נועז וססגוני, אנימציות מלאות ומפורטות וקטעי הטעינה היפים ביותר שתראו אי פעם. כאשר הצוות נמצא במבוך, התלבושות שלהם משתנות למשהו שדומה לאישיות הפנימית שלהם (או משהו שנלקח ישירות מלילה סוער במועדון הדאנג'ן).
המדבבים של הדמויות עושים עבודה מעולה. אם אתם מעדיפים את הדיבוב היפני תוכלו להוריד אותו דרך שירות ה-PSN. פסקול האסיד ג'אז האיכותי משלים את הסגנון החזותי של המשחק באופן כמעט מושלם. עם זאת, השירים נוטים לחזור על עצמם לעתים קרובות מדי עד לנקודה שבה ייתכן שכבר יימאס לכם מהמוסיקה. לכל הקרבות יש את אותו הסאונד, וזה בהחלט לא תורם.
Persona 5 הוא לא רק אחד ממשחקי התפקידים היפניים הטובים אי פעם, הוא גם אחד מהמשחקים הטובים והוא משחק חובה לבעלי קונסולת ה-PlayStation 4.

Persona 5

גרפיקה ואנימציה - 8.5
משחקיות - 10
סיפור - 9.5
פסקול ודיבוב - 8

9

מושלם

Persona 5 הוא אחד ממשחקי התפקידים היפניים הטובים ביותר שיצאו בשנים האחרונות והוא בהחלט יגנוב לכם את הלב.

User Rating: Be the first one !

אודות דניאל לניאדו

במקור מרעננה, כיום מירושלים. סטודנט לביולוגיה, חובב סרטים ומשחקים מושבע.

השאר\י תגובה