Pro Evolution Soccer 2018 – כמעט אבל עדיין לא שם – סיקור המשחק

האימרה הזו (כמעט אבל עדיין לא שם) אולי מתחברת הכי טוב למשחק הכדורגל Pro Evolution Soccer 2018, הניסיונות הדי נואשים של חברת Konami לעקוף בסיבוב את חברת EA Sports ומותג ה-FIFA שלה, לא ממש צלחו.

זה התחיל בהוצאה מוקדמת בשלושה שבועות של המשחק (תחילת ספטמבר ל"פרו" לעומת סוף חודש ספטבמבר למקבילה של EA), זה המשיך בחתימה על חוזים מול הקבוצות הגדולות ביבשת כדוגמאת ברצלונה וליברפול. אבל זה עדיין לא שם.
סדרת המשחקים של קונאמי החלה לצאת לאור בשנת 2003, שמונה שנים לאחר משחק הפיפא הראשון. לחברת Konami היו שנים טובות יותר וטובות פחות, הפחות קרו בשנים האחרונות בה פיפא השתלטה על השוק, הן מבחינת תחרויות נחשבות והן מבחינת הגיימרים שהצביעו ברגלים (יותר נכון בידיים) ורכשו את המשחק פי כמה מה"פרו".

למרות המחסור ברישיונות קונאמי הצליחה בכל שנה לחדש את אזור המשחק, הדבר החשוב ביותר במשחק כדורגל. השליטה בכדור, הגנת היריב, עזרת השחקנים לקבוצה והבינה המלאכותית בכלל נראתה מעולה ולפעמים יותר טוב מהמתחרה, הפעם אנחנו מדברים על Pro Evolution Soccer 2018, תרשו לי לקרוא לו ככה, זה השם המוכר שלו.

כמו שאמרנו, משחקיות זה הדבר החשוב ביותר (כמעט) במשחק ספורט בכלל וכדורגל בפרט, Konami כמו בשנים האחרונות מצליחה בכך, המסירות, ההגבהות, בעיטות העונשין ואפילו הוצאות החוץ – ריאליסטיות לחלוטין, בשנה שעברה הוסיפה את המשחקיות של מחוץ לשחקן הראשי ( זה שאתם שולטים בו באותו רגע ), מה שאומר שהשחקנים לצידכם ינסו לרוץ איתכם בהתקפה או להגן יחד אתכם על השער בצורה של דחיפות, הזזת רגלים והטעיות. בכותר של השנה קונאמי הצליחה להביא את זה לידי ביטוי בבעיטות חופשיות, השחקנים בחומה יוכלו להפריע לשוער ולשחקני החומה, נוכל להזיז את השחקנים ו"לשגע" את היריב.
יש עבירות ללא כדור של שחקני הגנה והתקפה, יש ריצות (מטורפות להפליא) של שחקנים ללא כדור. אז כמו שאפשר להבין הפסיקה במשחק מצויינת, Konami לא מאפשרת לך ללחוץ על כפתור המסירה ולדעת שזה יגיע לאחד השחקנים שלך, יש צורך בכיוון, השחקנים שולטים בצורה פנומנאלית וריאליסטית בגוף שלהם ובכדור. אז כן, עבור שחקן שלא מכיר את המשחק בהתחלה תדרש למידה בכדי לשלוט בשחקנים ולא לגרום להם לצאת משטחי המגרש. במידה ותדעו להשתמש בתנועת השחקנים ללא כדור כך תדעו גם לנצח שחקנים טובים ממך.

במידה ותדע להשתמש בתנועת השחקנים ללא כדור אתה גם תדע לנצח שחקנים טובים ממך

דבר נוסף זה התוספת החדשה של Konami, הם מפרסמים שהשחקנים יכולים לבצע למעלה מ-20,000 פעולות, דבר העוזר למשחק להיות ריאליסטי ביותר. למרות הרושם הטוב והדברים הטובים ש-Konami דוגלת ודי מצליחה לספק בשנים האחרונות, על המגרש נתגלו כמה בעיות ששאר שחקני הפרו יזדהו איתי, לפעמים השוער יוכל להציל לך משחקים באמצעות הדיפות שלא תאמין שאפשר לבצע ולפעמים, פס פשוט לפינה והשוער פשוט לא יעצור את זה ואף לפעמים יגרום לגול עצמי. לפעמים שחקני ההגנה יבצעו "גליץ" לעבר הכדור ויכנסו עם הכדור לתוך השער (כמה שזה נשמע מוזר, זה קרה לי ב-10 משחקים פעם אחת שגרמה לי לצחוק כמה דקות), אבל הדברים האלה יחסית אינם שכיחים, מה ששדרני המשחק פיטר דרורי וג'ים בגלין פחות טובים מהטעויות שקיימות במשחק וחבל.

להבדיל מ-FIFA, ה-PES לא כולל מאגר רישיונות עצום, אז פה ושם תתקלו בשמות הזויים לקבוצות הכדורגל האנגליות. באיטליה למשל, לכל הקבוצות יש רישיון אבל יובנטוס האדירה נקראת PM B&W.  דבר כזה יכול לגרום להשקיע זמן רב יותר בעורך כדי להתאים דברים. בגירסאות PC ו-PS4 של המשחק, זה לא כל כך נורא מכיוון שאתה יכול להוסיף עדכונים מהרשת ( אפילו תוכלו למצוא הורדה של ליגה ישראלית באתר ה-PES-israel), אבל לצערי, אפשרות זו אינה זמינה ב-Xbox One.

עניין השער העצמי המאוד מאכזב שקונאמי לא ממש סידרו
עניין השערים העצמיים במשחק Pro Evolution Soccer 2018, מאכזב שקונאמי לא הצליחה להתגבר על כך

מבחינה עיצובית, בהמשך למחסור בשמות, עוד דבר שיכול להוריד באיכות המשחק זה סריקת הפנים של השחקנים, להבדיל מ-FIFA, במשחק PES2018 פרצופי השחקנים לא נסרקים ולמרות זאת ב-Konami הצליחו להגיע לרמה גבוהה יחסית, המון השוואות ברשת נותנות הוכחות לכך שהפרו האחרון וקודמו טוב יותר מהפיפא ( ההשוואה של פרצופי ריאל מדריד בפרו אל מול הפיפא ).  מבחינת האיצטדיונים, Konami לא הצליחה להגיע לרמה גבוהה גם בזה, הקהל מגיב למשחק הן מבחינת סאונד והן מבחינה ויזואלית אבל הייתה רוצה מעורבות יותר.

הבעיות משנים קודמות בתפריטי המשחק שנעלמים לפעמים חוזרת גם במשחק החדש "PES 2018” ויכול להיות שתבחרו בתפריט משחק מהיר ופשוט לא יגיב לכם והמסך יחזור לתפריט הראשי, דבר שקורה להמון שחקנים. מבחינה עיצובית זה גם נראה גרוע ביותר, כאילו הם נשארו אי שם בעיצובי משחקים של PlayStation 2, מלבנים ריבועיים ואפרורים.

מצבי המשחק בפרו האחרון לא השתנו יותר מדי אבל יש כמה שינויים, נתחיל במה שקיים, לעומת ה-FIFA Ultimate Team, בפרו נקבל את MyClub, אז גם ב-Konami יש שייוך לליגות (Divisions) תוכלו ליצור לכם את הקבוצה המועדפת ולטפס במעלה הליגות. נצחונות יביאו לכם כסף, כסף יביא לכם שחקנים טובים יותר. עניין המשימות של Konami מעניין ותצטרכו לבצע משימות מגניבות (הבקעת כמה שערים רצופים וכדומה) על מנת לקבל יותר ויותר כסף לרכישה של שחקנים לקבוצה.

מלבד משחק מהיר, ליגות וגביע, יש את Become A legend בו תצטרכו להביא את השחקנים שלכם לרמות הגבוהות ביותר, השנה התווספו כמה מצבי משחק מגניבים, מצב ה-Random Select Match הנותן לשחקנים את ההזדמנות לשחק עם צוות שחקנים המורכב באופן אקראי, בהתבסס על קבוצה של נתונים שאתה תוכל לבחור לפני המשחק. עליכם יהיה להגדיר את מסך הנתונים סביב קבוצות כמובן, ליגות או לאום / אזורים (תוכלו לבחור קבוצה המורכבת רק משחקנים איטלקיים אנגליים או כל לאום אחר), ובמהלך המשחק יהיה עליכם להגן על השחקנים שלכם בכדי שישארו בקבוצה שלכם.

דבר כמעט חיובי במשחק הוא האפשרות לשחק ברשת 11 שחקנים אונליין מול 11 שחקנים אוליין אחרים, 2 על 2 ואפילו 3 על 3. אני אישית פחות אוהב את המצבים הללו מכיוון שזה מאוד קשה להגיע לידי ביטוי במשחק, כמובן ש-11 שחקנים זה 11 שחקנים שחושבים שהם הכל. אז מגן או בעצם מגן שרוצה להבקיע שערים.

מבחינת המשחק ב-PlayStation 4, רשימת ההישגים "עלובה" להחריד, רשימה כמעט זהה לזו שבמשחק האחרון שבסדרה, במשחק שלפניו וכן הלאה. ההבדלים היחידים שאני מצאתי בין השנים הם המדליות שתוכלו להרוויח על המצבים החדשים אשר הוסיפה החברה בשנים האחרונות. מה שאומר שנצטרך לגוון בין מצבי המשחק ולנסות להשיג את מדליית ה-Legend שמחייבת לשחק בכל מצבי המשחק השונים.

ריאליסטיות מדהימה בתוך המשחק PES 2018
ריאליסטיות מדהימה בתוך המשחק Pro Evolution Soccer 2018

לסיכום

Pro Evolution Soccer 2018 או PES 2018 לא מהווה קפיצת מדרגה מהשנה שעברה (שלפי דעתי היה יותר טוב מהפיפא אפילו), אך המשחק מציע חווית משחקיות אותנטית ביותר ועושה את העבודה מבחינת פיזיקאלית בצורה יוצאת מן הכלל ואפילו הרבה יותר טוב מהפיפא. מבחינת קהילה – הקהילה של הפרו טובה מבהרבה מקהילת הפיפא, קהילה שבדר"כ נאמנה למשחק ובארץ תוכלו למצוא קבוצות רבות בפייסבוק. באמצעות זה תוכלו להתאמן מול שחקנים ( ישראלים) ולהשתפר. למרבה הצער כל העבודה הטובה שעל המגרש מתנפצת ברגע שמגיעים לעבר הרישיונות של המשחק, השדרנים והגרפיקה שבתפריטי המשחק. אם אתם חדשים בסדרה, החסרונות האלו יגרמו לכם לברוח מהמשחק – הרי כל הכיף זה לשחק ברשת, עם הקבוצה המוכרת שלך "Chelease" ולא “ FC LONDON “.

הדברים שיכולים לעזור למשחק, כמו בכל שנה זה המחיר הזול של המשחק לעומת הפיפא ( 20-30 אחוז פחות ), קהל גיימרים הדוק יחסית באזור אסיה וקהילה גדולה ומתפיעה מאוד בישראל.

Pro Evolution Soccer 2018

משחקיות
גרפיקה
מצבי משחק
סאונד וקריינות

טוב

PES18 מציג משחקיות מדהימה אך נופל מאוד מהר בגלל מצבי המשחק, הקריינות ובעיות נמשכות.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

אודות טל סלע

נשוי +2 שהוא גיימר, פתחתי את האתר בשנת 2011 כדי לתת מענה בעברית לתכנים שאני אוהב. משחק על קונסולת הסוני 4, אוהב משחקי ספורט, FPS ומירוצים. אישתי אומרת שאני מכור - מחמאה מבחינתי

תגובה אחת

  1. היי ,
    אני מתקשה להסכים איתך אני חושב שהמשחק שופר מאוד הן גראפית והן מכאנית מפרו אבולושין 17.
    עכשיו סוף סוף אפשר לשחק עם הגבהות ..

השאר\י תגובה