המדריך המלא לקניית מחשב חדש מא’ עד ת’ – חלק ראשון

אז המחשב הישן כבר לא בשיאו ואתם רואים איך כל הטכנולוגיה החדישה חולפת על ידכם למרות שכן הייתם רוצים לחוות אותה? אם החלטתם לקנות מחשב חדש או שסתם בא לכם ללמוד דבר או שניים על רכיבי המחשב, גיבוי איכותי ועוד, אתם יותר ממוזמנים לקרוא את המדריך שלי.

המדריך בשלמותו יתייחס לכל התהליך, החל מהחלק הראשון עליו אדבר כאן ובו המיקוד הוא בשלב שלפני רכישת המחשב – הסבר לגבי רכיבי המחשב הרלוונטיים לרכישת מחשב(כל אלו שאתם רואים בדרישות המערכת של משחקי המחשב) והסבר קצר לגבי איוורור המחשב, פונקצייה שהיא חלק מן המארז שאותו תבחרו. לאחר מכן, ברוב החלקים הבאים ניגע בשלב שלאחר הרכישה עם מיקוד לגבי התוכנות הרשמיות שמומלצות לכל מחשב ומחשב ונדבר קצת גם על ההגנה על המחשב – כיצד ניתן להגן על המחשב ולא רק על ידי תוכנות אנטי וירוס אלא גם על ידי שימוש מושכל.

אז כמו שכבר ציינתי חלק א’ יתייחס להסבר על רכיבי המחשב אבל לפני כן ומעל הכל חשוב לומר דבר אחד – יש לרכוש מחשב חדש אך ורק מחברות מהימנות ואיכותיות שיספקו לכם אחריות ויעמדו מאחורי המוצר שיסופק לכם – זה שאמור לשמש אתכם הרבה שנים קדימה. ברוב המקרים ולא רק במחשבים – אחריות מצביעה על איכות המוצר, סביר להניח שאם תקנו מוצר שהאחריות המירבית שהחברה המוכרת תהיה מוכנה לספק לכם היא מספר חודשים או מקסימום שנה, המוצר כנראה לא הכי איכותי וסביר להניח שיתעוררו בעיות זמן קצר לאחר תום האחריות.
ורק משפט אחרון לפני שאתחיל להסביר לגבי כל הרכיבים הרלוונטיים – בדרך כלל החברות גם מספקות מחשבים מוכנים, אך גם אם אתם בעלי תקציב בלתי מוגבל ויכולים לקנות את אחד ממחשבי הגיימינג המטורפים הללו שהחברות מציעות לכם, עדיין מומלץ לקרוא ולהבין מה באמת המשמעות של כל רכיב במחשב ולהבין על מה אתם משלמים.

המדריך לקניית מחשב חדש
מבט על מחשב גיימינג מבפנים – מה שווה יותר ומה פחות? מה הכי יקר? הכל במדריך.

מעבד

המעבד הוא אחד מן החלקים החשובים ביותר במחשב, המחיר וההיצע בשוק בהתאם. קיימים המון סוגים של מעבדים ולכן לא ניתן לגעת בכולם – לכן אתייחס כאן למיון הנפוץ ביותר שקיים וזה שודאי ניתקלתם בו ברוב הגדול של דרישות המערכת למשחקי המחשב לאורך השנים האחרונות – סדרת המעבדים של אינטל שהיא זו ששולטת בשוק המעבדים והיא זו שקיימת ברוב המחשבים, גם החדשים וגם הישנים.
אבל לפני שנדבר על המעבדים של אינטל בואו ננסה קודם כל להבין מה זה מעבד ומה התפקיד שלו במחשב – המעבד הוא רכיב החומרה שאחראי על ביצוע כל הפקודות המאחוסנות בזיכרון של המחשב. המעבדים הישנים היו מבצעים פעולות מתמטיות למיניהן ומחזירים את התשובה לצג של המחשב. כיום הפעולות כבר מורכבות הרבה יותר, והדרישה מן המעבדים גבוהה בהרבה. במהלך המאה ה21 כבר החלו לבנות את המעבדים על גבי שבב אחד והחל להופיע עניין ריבוי הליבות בקרב מעבדים.
כיום, מה שדורש את המעבדים הכי חדשים ומוציא מהם את המירב – אלו משחקי המחשב המוכרים לנו. לכן ברור כי ההתפתחות של תחום הגיימינג וההתפתחות של שוק המעבדים הולכות יד ביד. נכון להיום אנו נמצאים בדור החמישי של המעבדים ולמרות שיש מספר משפחות מעבדים מטעם של כל מיני חברות שונות היום אתמקד במעבדי Intel Core של חברת אינטל.
שלושה דגמים מרכזיים קיימים כיום במשפחה זו והם Intel Core i3, Intel Core i5 ו-Intel Core i7. ברמת העיקרון כסדר המספרים סדר האיכויות, מעבדי הi7 הם האיכותיים ביותר שקיימים כיום בשוק ומחירם בהתאם. מעבדי הi7 דרושים על מנת להריץ את משחקי המחשב החדשים על הגראפיקה הגבוהה ביותר אך גם היום ישנם משחקים שעל מנת להריץ אותם על הגרפיקה המקסימלית ניתן להשתמש במעבדי הi5. מעבד i3 יספיק לדרישות מינימליות בלבד.

טווח המחירים של מעבדי הi3 הוא בין כ500 שקלים לכ800 שקלים.
טווח המחירים של מעבדי i5 הוא בין כ800 שקלים לכ1250 שקלים.
טווח המחירים של מעבדי i7 הוא בין כ1370 שקלים לכ5400 שקלים(כמות המעבדים בסדרה זו היא בהתאם לטווח המחירים היחסית גדול).

כרטיס מסך

כרטיס מסך הוא רכיב חומרה במחשב אשר לא פחות חשוב מהמעבד ותפקידו לייצר את הפלט הויזואלי מן המחשב על גבי המסך וכיאה להתפתחות של הגרפיקה של משחקי המחשב, כך גם ההתפתחות של הרכיבים אשר תפקידם להציג את כל האיכויות האלו על פני המסך שלנו. הגיוון בכרטיסי מסך לא נופל מזה שקיים בקרב המעבדים ואם קודם לכן דיברנו על אינטל והמעבדים שלה, כעת נדבר על NVidia שמפתחת את סדרת כרטיסי המסך GeForce GTX. בסדרה זו 3 דגמים חדשים יחסית שמסוגלים להריץ את הגרפיקות החדשות, כל אחד ורמתו שלו.
האיכותי מכולם הוא הGeForce GTX 980 החדש שמסוגל לביצועים נהדרים וכמובן שהוא יספיק לכם לגיימינג איכותי לשנים הקרובות, אבל המחיר בהתאם – בין כ2700 לכ3700 שקלים. דגם זה הוא שדרוג של דגם נוסף שביכולתו להריץ את המשחקים החדשים על הגרפיקה הגבוהה ביותר והוא GeForce GTX 970.

GeForce GTX 970 הוא כרטיס מסך מצויין שיספיק לכם לגיימינג עם גרפיקה איכותית בשנים הקרובות ואין כל ספק שהוא בין כרטיסי המסך היותר טובים בשוק. גם הוא לא זול במיוחד ומחירו כיום נע בין כ1700 לכ2200 שקלים.

הדגם האחרון הוא GeForce GTX 960. זהו כרטיס מסך שירוד באיכותו מן השניים הקודמים ומבחינת ביצועים – הוא מסוגל להריץ את המשחקים החדשים על איכות בינונית-סבירה, ודאי שלא הכי גבוהה והוא כרטיס המסך העממי יותר מבין השלושה. מחירו כיום נע בין כ1000 שקלים לכ1400 שקלים.

זיכרון RAM או בעברית זיכרון גישה אקראית

זיכרון הRAM הוא שם כללי למספר רב של סוגי זכרונות במחשב שמתאפיינים ביכולתם לגשת לכל תא במחשב על פי כתובתו, אולם שלא כמו זיכרון קשיח במחשב, זיכרון הRAM נמחק עם כיבוי המחשב ולכן הוא אחראי על ביצוע פעולות נקודתיות במחשב שאינן קשורות לטווח הארוך, כאלו שנדרשות במשחקי מחשב שהם צרכנים גדולים של זיכרון הRAM.
בעיקרון בתחום הזה קיים הרבה פחות גיוון ויש לזכור שניתן להרחיב בכל שלב את זיכרון הRAM במידה ויש אי שביעות רצון מביצועי הזיכרון הקיים.
ישנם 5 דגמים שנמכרים באופן סדיר והם – 1 ג’יגה, 2 ג’יגה, 4 ג’יגה, 8 ג’יגה ו16 ג’יגה זיכרון RAM.
כיום, אין צורך בזיכרון כה רב של 16 ג’יגה ו8 ג’יגה יעשו את העבודה עבורכם בכל הנוגע למשחקים החדשים ברמה הגבוהה ביותר. אממה, ישנה גם רמה נמוכה מידי, כמו 1 ג’יגה או 2 ג’יגה זיכרון RAM, כמות שאינה מספיקה לאף אופן הרצה של משחק והיא אינה מספקת. לביצועים מינימליים-בינוניים תוכלו להסתפק ב4 ג’יגה זיכרון RAM.

טווח המחירים של 1-2 ג’יגה זיכרון RAM נע בין כ70 לכ380 שקלים.
טווח המחירים של 4 ג’יגה זיכרון RAM נע בין כ150 לכ500 שקלים.
טווח המחירים של 8 ג’יגה זיכרון RAM נע בין כ270 לכ650 שקלים.
טווח המחירים של 16 ג’יגה זיכרון RAM נע בין כ650 שקלים לכ2000 שקלים.

זהו לחלק זה, בהתאם לכמות התגובות והצפיות אשקול הוספת חלקים למדריך של אביזרים נילווים למחשב ועוד המלצות אחרות.
שתפו אותנו בתגובות לגבי האם המדריך עזר לכם.

 

אודות Lidor

6 תגובות

 1. מדריך מעולה!
  אחרי שתסיים עם המדריך הזה, אתה יכול לכתוב אחד על חומרה היקפית? על מה צריך להסתכל בכל קטגוריה?

  • תלוי ברמת הפופולריות של המדריך, בעיקרון לאחר סיום המדריך המתוכנן לא תהיה בעיה לעשות את זה.

 2. מעולה,
  לדעתי לא צריך במחשב בייתי, אפילו לגיימרים יותר מ-16 גיגה
  גם 8 גיגה זה מספיק…

  מקווה שתדבר על לוח אם, זה כמובן הדבר החשוב בבנית מחשב, לדעתי

  • לוח אם זה אכן רכיב חומרה חשוב אבל מכיוון שזה חלק ראשון שעוד משמש כפיילוט לא רציתי להכביד מידי, יופיע בחלקים הבאים.

 3. יאיר משניות

  מדריך מעולה, עזר לי מאוד להביו, שאפו!

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: