Samsung משיקה את מעבד הדגל הבא, ה-Exynos 2100

חברת Samsung משיקה באופן רשמי את מעבד הסמארטפונים הבא שלה, ה-Exynos 2100

אם אתם מחזיקים במכשיר של כלשהו של Samsung והוא נקנה בישראל, סביר להניח שהוא כולל בתוכו מעבד מסוג Exynos.
לאלה מכם שלא מכירים, נכון להיום יש מספר יצרניות מעבדים עיקריות לשוק הסמארטפונים כשהגדולה והמוכרת ביותר מבין כולן היא חברת Qualcomm המייצרת את סדרת מעבדי ה-Snapdragon. מעבר אלייה יש שלל חברות נוספות כגון MediaTek ועוד שמייצרות גם הן מעבדים המשומשים במגוון רחב של סמארטפונים כיום.

לצד אלה ישנן חברות הסמארטפונים הגדולות ביותר בשוק והן כמובן סמסונג ואפל המייצרות בעצמן מעבדים למכשירים שלהם כאשר אפל מייצרת את מעבד ה-Bionic למכשיריה השונים וסמסונג מייצרת את מעבד ה-Exynos.

בעוד ואפל לא מתחרה באף אחד היות והיא עושה שימוש במערכת ה-iOS הייחודית רק למכשירי האייפון, הבעיה שהייתה לסמסונג עד היום היא שעד כה המכשירים של החברה היו משווקים בכמה גרסאות שונות ברחבי העולם, כאשר שווקים מסוימים כגון השוק האמריקאי היה מקבל את המכשירים עם מעבדי ה-Snapdragon בעוד ושווקים אחרים כגון ישראל היו מקבלים רק את הדגמים עם מעבד ה-Exynos. כל עוד המעבדים היו שווי ערך בתחום הביצועים לא אמורה להיות בעיה אבל במקרה שלנו מעבדי ה-Exynos הוכחו בעבר בעיניי רבים לאופציה זולה וחלשה יותר אם משווים אותה לביצועים וליכולות של מעבדי הדגל של Qualcomm, דבר שגרר לא מעט תגובות מהצרכנים מהשווקים בהם משווקים רק דגמים הכוללים עימם את מעבד ה-Exynos להרגיש מרומים ומופסדים היות ושילמו את אותו הסכום לדגם המציע ביצועים חלשים יותר. באופן אישי מעולם לא רכשתי מכשיר דגל של סמסונג בדיוק מהסיבה הזו עד לרגע שקניתי את ה-S20 FE 5G לפני כשלושה חודשים, בו יש את מעבד הדגל הקודם של Qualcomm, ה-Snapdragon 865.

אבל (וזה אבל די גדול), יש סיכוי טוב שכל זה עומד להשתנות הודות למעבד הדגל החדש של סמסונג, ה-Exynos 2100.
המעבד החדש יהיה המעבד הראשון של סמסונג המגיע עם תמיכה מובנית בקישוריות 5G. כמו כן השבב המובנה האחראי לתמיכה בקישוריות החדשה יתמוך ב-5G בכל רמות הקליטה שלו, בין אם מדובר בתדר sub-6G או תדר mmWave, ושניהם יציעו מהירויות שימוש גבוהות במיוחד (עד לכ-5.1Gbps בתדר ה-sub-6G ועד לכ-7.35Gbps עם תדר ה-mmWave. כמובן שהמעבד ימשיך לתמוך בקישוריות ה-4G הנוכחית ללא כל שינוי.

המעבד החדש בנוי תחת ארכיטקטורת בנייה של 5 ננו-מטר ונוצר בשילוב עם טכנולוגיה חדשה העושה שימוש במנגנון הנקרא Extreme Ultra-Violet Process. הטכנולוגיה הזו מאפשרת למעבד להיות חסכוני בכ-20% פחות בצריכת החשמל וכן לספק כ-10% יותר ביצועים בהשוואה למעבד ה-Exynos 990 הקודם. כמו כן המעבד החדש כולל ליבות מתקדמות ומהירות יותר, דבר שאמור להקנות לו כ-30% יותר ביצועים במשימות הדורשות ריבוי ליבות. מעבר לכך נעשו שיפורים משמעותיים גם ליכולות הגרפיות של המכשיר החדש ועל פי הדיווחים נוכל לצפות לביצועים גבוהים ומרשימים יותר בהרבה בהשוואה לדור הקודם.

אבל אם נשים את כל זה בצד, השאלה הגדולה היא איפה, מתי ואיך נוכל לראות ולחוות את המעבד החדש.
ובכן על פי שמועות רבות שפורסמו עד כה, המעבד החדש ככל הנראה יהיה המעבד הבלעדי שיפעיל את סדרת ה-S21 החדשה של סמסונג, שצפויה להיחשף ממש בימים הקרובים. עוד לא ברור אם סמסונג תציע שני דגמים שונים המציעים באחד את מעבד ה-Exynos 2100 ובשני את מעבד הדגל החדש של Qualcomm, ה-Snapdragon 888, כך שעד לרגע ההכרזה הרשמי של המכשירים החדשים, אין ממש דרך לצפות מה יהיה.

אישית אני אקבל את סמסונג ואבין את נטישתה ממעבדי Qualcomm רק אם המעבד החדש יהיה מסוגל לספק ביצועים שווי ערך למעבד ה-Snapdragon 888, היות ואחרת סמסונג תמשיך לחוות את חוסר האהדה אלייה בשווקים בהם אין זמינות לדגמי ה-Snapdragon. כמו כן אני מאוד אופטימי הפעם היות ולא מעט דיווחים ושמועות טוענות שה-Eyxnos 2100 אכן מסוגל לספק ביצועים שווי ערך ל-Snapdragon 888 ואפילו לעקוף אותו, אבל כמובן שנצטרך לחכות להכרזה ולמבחני הביצועים המשווים באופן ישיר בין שני המעבדים על מנת שנוכל לדעת זאת בוודאות.

מה אתם חושבים על ה-Eyxnos 2100? ספרו לנו בתגובות!

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. טכנאי מחשבים, גיימר וגיק משכמו ומעלה, כיום כתב הטכנולוגיה של Ynet.

השאר\י תגובה