בזכות עצמה: בהשראת חייה של מאדאם סי ג'יי ווקר – ביקורת סדרה

אחת ממיני הסדרות החדשות ב-Netflix היא "בזכות עצמה: בהשראת חייה של מאדאם סי ג'יי ווקר". מיני סדרה בת ארבעה פרקים ששמה אומנם מאוד ארוך ולא הכי נוצץ אך קורץ ברשימת התכנים המייגעת ב-Netflix ומביאה סיפור כבד, ואף חשוב שנוגע בהרבה נושאים ונקודות רלוונטיות ששזורים כולם בסיפורה של מאדאם סי ג'יי ווקר- האישה האפרו-אמריקאית שהרוויחה מיליונים בזכות עצמה והוגדרה בספר שיאי גינס כהאישה הראשונה בעולם שהפכה למיליונרית. בביקורת זו אפרט את דעתי על הסדרה. זהירות ספוילרים! לצפייה בטריילר הסדרה:

המיני-סדרה מגוללת את סיפורה של מאדאם סי ג'יי ווקר- שהייתה  אשת עסקים ופילנתרופית אפרו-אמריקאית שגדלה בלואיזיאנה והגיעה מרקע קשה. היא הייתה בת לזוג עבדים ועבדה בתור כובסת, עבודה מפרכת שהכניסה לה פחות מדולר וחצי ליום. היא הגיעה לעסקי הקוסמטיקה דרך אדי מונרו (כרמן אג'וגו), אישה שחורה שבת לעבדים משוחררים אך בהירה ויפה משרה סי ג'יי ווקר.

היא גילתה משחת פלא להצמחת השיער שטיפלה בקרחות מהן סבלה, הן היו חברות ושרה כיבסה לאדי בתמורה לטיפול קוסמטי. שרה רצתה להיות המוכרת של המוצרים של אדי ולשתף איתה פעולה אך נתקלה בסירוב משום שהיא לא נראית כמו מודל היופי שקיים. מכאן היא שרטטה את דרכה בכוחות עצמה וגברה על מכשולים רבים בחייה.

מודל יופי ומודל לחיקוי

בזכות עצמה

שרה סי ג'יי ווקר אינה תואמת את מודל היופי של אותה התקופה. היא שחורה ואישה ולכן היא עובדת פי כמה וכמה יותר קשה, אבל היא לא נותנת לשום דבר לעצור אותה והיא מרכיבה נוסחה חדשה של מוצר לטיפוח השיער בהשראת אדי מונרו ויוצאת לדרך עצמאית. דמותה של מאדאם סי ג'י ווקר מעוררת הערצה ואוקטביה ספנסר שמגלמת אותה היא בהחלט שחקנית נהדרת שיצא לי לראות בהמון סרטים כגון "פנים רבות לאמת". יש לה את היכולת להחזיק בתפקיד ראשי, לגרום לנו להאמין לכל מילה שיוצאת לה מהפה, להזדהות איתה ולהחדיר תקווה בכולנו.

אדי מונרו יריבתה קרובה יותר להחזיק בתואר "מודל היופי" והיא דמות מפתח בסדרה. אני חייבת לציין שלעיתים הקטע איתה לא היה לי ברור בסדרה וחד משמעי, ניכר שהיא לא אוהבת את שרה ורוצה להכשיל אותה אך היא מתחקה אחריה ורואה בה גם כמודל לחיקוי. הדמויות מנוגדות ובכך זה מאדיר את דמותה העוצמתית של מאדאם סי ג'י ווקר, אומנם ההתרכזות באדי מונרו לפעמים רבה מדי.

עולם של גברים

בזכות עצמה1

הסיפור מתרחש במאה הקודמת ושרה סי ג'יי ווקר מודעת למגבלות של נשים באותה התקופה ונשענת על דמויות גבריות בחייה על מנת לממש את הצלחתה. דמותו של בעלה שמגלם בלייר אנדרווד ממחיש לנו בצורה מדויקת את דמותו של הגבר באותה תקופה, שמנצל את האישה שלו, בוגד בה ואינטרסנטי. מאדאם סי ג'י ווקר מעודדת נשים לצאת מהמטבח ולהשמיע את קולן- היא יודעת שכולן משכילות אף יותר מבעליהן ומעצימה אותן ותוך כדי גיוסן למפעל שלה האימפריה שלה משגשגת.

הסדרה בהחלט פמיניסטית אבל מאוד נאמנה לתקופה. היא מציגה את הנשים כפועלות למען עצמן ובשביל שינוי. דמויות הגברים שונות מהנשים מאוד בסדרה. מרביתם דומינטטים, חלקם כאנשי עסקים ממולחים, חלקם נכנעים לתכתיבי החברה וחלקם כבעלי דעה עצמאית וחזקה לצד כאלה חלשים. דבר שמוסיף עניין לצפות בסדרה. לגבי התככים של הנשים, ציינתי שאדי מונרו לדעתי מעט יותר מדי דומיננטית אבל יש עוד דמויות של נשים שמקדמות את העלילה וגורמות לנו להישאר במתח.

חווייתי הכללית

בזכות עצמה2

הסדרה "בזכות עצמה:בהשראת חייה של מאדאם סי ג'יי ווקר" מצליחה להגיש לנו סיפור מעורר השראה נהדר בסך הכל. השחקנים מעולים, פס הקול נהדר וגם צילום ובימוי משכנעים שמצליחים ללכוד ברגישות את כל הרגעים הקטנים והיפים בסדרה שמתגבשים לתמונה הכללית. הסיפור מעט איטי לפעמים אבל מצליח להחזיר אותנו לתקופה אחרת ולהכיר בפנינו את סיפורה של מאדאם סי ג'יי ווקר- דמות עוצמתית ומעוררת השראה.

 

בזכות עצמה:בהשראת חייה של מאדאם סי ג'יי ווקר

סיפור - 7.5
פס-קול - 10
משחק ושחקנים - 9
בימוי וצילום - 8.5

8.8

מעורר השראה

מיני סדרה מעניינת שעשויה מעולה ובדיוק ומלמדת אותנו על אישה מעוררת הערצה- מאדאם סי ג'יי ווקר.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה