נוסטלגיה בטעם מר – ביקורת המשחק Serious Sam 4

Serious Sam 4 שואף לחזור לקדמת הבמה עם משחקיות בטעם של פעם, רק שהטעם שלה מר, מר מאוד

אני לא חושב שיש משחק שזכור לי לטובה בתקופת החטיבה והתיכון כמו Serious Sam. באותה התקופה זה היה פשוט נוח לחזור הביתה מהלימודים להתחיל לפוצץ חייזרים בלי לעשות יותר מידי חשבון. מעולם לא חשבתי שאגיד את זה אבל כנראה ששנת 2020 לא הייתה הזויה מספיק כשהגיח אלינו לעולם משחק חדש לגמרי בסדרה, Serious Sam 4 (אחרי שנדחה מספר פעמים), ואני כמובן ישר קפצתי על ההזדמנות לחזור לנעליו של "גיבור הפעולה" סיריוס סאם.

למי שלא מכיר את סדרת Serious Sam, אספר בקצרה שמדובר בסדרת משחקי יריות מגוף ראשון הכוללת כארבעה משחקים ראשיים ואין ספור משחקי ספין אוף נוספים. המשחק הראשון בסדרה יצא בשנת 2001 ובזמנו נחשב לאחד ממשחקי היריות הטובים ביותר. בימינו אנו המשחקים הראשונים בסדרה נחשבים לקלאסיקה אמיתית בטעם של פעם, היות והמשחקיות של סדרת המשחקים הזו מאוד שונה מהמשחקיות שניתן למצוא במשחקי היריות של היום.

אמנם יש לנו בשם הסדרה את המילה Serious, אבל אם יש משהו אחד שאני יכול להבטיח לכם לגבי דמותו של סאם, זה שרציני, הוא ממש לא. סאם הוא סוג של הכלאה מוזרה בין ה-Doom Slayer ל-Duke Nukem, כשמצד אחד הוא מרגיש ככל יכול שאפילו החייזרים מפחדים ממנו ומצד שני הוא מרגיש אחת הדמויות בעלות ההומור הכי מטופש שיש.
סדרת המשחקים של סיריוס סאם מאפשרת לנו לעשות דבר אחד מרכזי והוא לעצור פלישת חייזרים על פני כדור הארץ בתקופת העתיד. לכל משחקי הסדרה יש סוג של עלילה, אבל בנינו היא שולית מאוד ורוב הזמן תמצאו את עצמכם פשוט יורים בדברים כי זה כיף בלי לדעת למה או איך כל הסיפור התחיל, ואחרי הפסקה של 9 שנים מצאת המשחק השלישי בסדרה, הגיע הזמן לראות אם המשחק החדש בסדרה שווה את הזמן שלכם.

סיריוס סאם 4

כמו בכל משחקי הסדרה, גם כאן נעצור את החייזרים וננסה למנוע את האפוקליפסה וגם כאן לא ממש ברור מה הולך מבחינה עלילתית. אגיד את זה ככה – אם חיפשתם משחק עם עלילה סוחפת וטובה, אמליץ לכם בחום לקפוץ למשחק אחר, כי העלילה של Serious Sam 4 כל כך מטופשת וחסרת הגיון שלא הייתי טורח לנסות להבין אותה בכלל.
מלבד סאם עצמו (שכמובן מקבל את קול הבאס והדיבור הכי מטופש שיש), המשחק כולל כמה דמויות נוספות ולא פחות מטופשות. בכנות בהתחלה חשבתי שאולי תהיה סיבה להקשיב למתרחש ולעלילה אבל בכנות אחרי שעת משחק בודדת הבנתי שהיא לא שווה את ההתייחסות שלי ויותר כיף לפוצץ חייזרים סתם בלי סיבה.

באשר למשחקיות עצמה אין הרבה שינוי בין המשחק הזה לבין שאר משחקי הסדרה. במהלך המשחק תזוזו ממקום למקום במפה עם ארסנל נשקים עצום שנפתח לכם לאורך זמן במשחק. ארסנל הנשקים כולל לא מעט אופציות, החל מסכין ואקדח פשוט ועד לרובים אוטומטיים ותותחים כבדים. השינוי המרכזי שכן ראיתי במשחק זה בהשוואה למשחקים אחרים בסדרה היא התוספת של משימות צד, שהן למעשה משימות שניתן לגלוש אליהן בין לבין חלקי קרב בשלב מסוים וכן הוספה של עץ יכולות שמאפשר לכם לפתוח שלל אופציות משחק חדשות עם סאם, כולל אופציה ל-Dual Wiled שתאפשר לכם כמובן לאחוז שני נשקים בו זמנית כי אין מספיק הרס במשחק הזה גם ככה.

אז בגדול הייתי מגדיר את סיריוס סאם 4 ככה: אם אתם יודעים בדיוק למה לצפות ואתם לא מחפשים עומק, סיפור וגיוון, סיריוס סאם 4 הוא ללא ספק משחק נהדר בשבילכם, היות והוא פשוט מאפשר לכם לירות בכל מה שזז בלי לדפוק חשבון. אבל אם אגיד את האמת, המשחקיות של הסדרה התיישנה מאוד, והיא כבר לא מתאימה לרוח המשחקיות של משחקי היריות המודרניים של היום. היו פעמים רבות שהרגשתי מותש מכמות האויבים ומהירי הבלתי פוסק, ולצערי אותם קטעים הגיעו יותר משציפיתי. כמו כן שיחקתי במשחק לבד, שזה שונה משאר המשחקים בסדרה אותם העברתי במלואם לצד חבר טוב (גם כאן יש אפשרות למשחק עם חבר), ואני מאמין שמשחק עם חבר ללא ספק היה יכול לשפר את חווית ההנאה הכללית שלי מהמשחק. המשחק מאתגר גם ברמות הקושי הנמוכות, והיו פעמים רבות שנפסלתי תוך רגע כי לא הצלחתי להשתלט על כמות האויבים האדירה.

מלבד הכמות המספרית של האויבים אציין לטובה את הגיוון בסוגי האויבים. יש המון אויבים במשחק, הכל מהאויבים הכי פשוטים ועד לחייזרים עצומים בעלי תותחי לייזר ענקיים. כמו כן המשחק כולל מספר קרבות בוס שאמנם לא כוללים יותר מידי מכניקות משחק מסובכות אבל הם ללא ספק מציעים גיוון נחמד מקרבות האויבים הרגילים לאורך המשחק.

נעבור לגרפיקה ולביצועים שמשום מה לא היו הטובים ביותר. היו פעמים רבות שנתקלתי בירידות בפריימים כשהיו המון אויבים על המסך לצד קרטועים ברורים בסאונד הן במוזיקה והן בדיבור של הדמויות. גם לאחר הורדת רמת הגרפיקה והפירוט של המשחק הבעיות לא חדלו, כך שלדעתי מדובר בבעיית אופטימיזיציה יותר מאשר חוסר היכולת של המחשב שלי להריץ את המשחק כראוי.

אז מה נשאר להגיד על Serious Sam 4? האמת שלא הרבה. אמנם לא באתי עם ציפיות בשמיים אבל לצערי מצאתי את עצמי יותר מותש מהמשחק מאשר נהנה מהמשחק. אין ספק שהמשחקיות של הסדרה מדברת לקהל מאוד ספציפי של שחקנים, אבל בתור מעריץ עבר של הסדרה, לא מצאתי את מקומי עם המשחק החדש כמו שקיוויתי למצוא.

*Serious Sam 4 זמין כבר היום למחשב האישי כאשר יגיע ל-PlayStation 4 ול-Xbox One במהלך 2021.

*עותק לביקורת הובא על ידי Devolver Digital. סוקר על גבי המחשב האישי.

Serious Sam 4

ציון סופי - 6

6

סביר

המשחקיות של Serious Sam תקועה בעבר, ואולי עדיף שהיא תישאר שם.

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה