תירה בו, וגם בו, וגם בו! – ביקורת Serious Sam: Collection

אחרי שקיבלתי פרץ נוסטלגיה מר עם Serious Sam 4, הגיע הזמן לחזור בחזרה למשחקים האיכותיים של הסדרה באוסף המשחקים החדש Serious Sam Collection

אם זה עוד לא היה ברור עד כה, אני חובב לא קטן בכלל של סדרת Serious Sam. מדובר באחד מסדרות המשחקים הוותיקות ביותר בשבילי כגיימר, וכמות השעות שהשקעתי בפיצוץ מפלצות פולשות לכדור הארץ בתקופת החטיבה והתיכון בלתי נספרות. לאחר שהתאכזבתי מהמשחק החדש בסדרה, Serious Sam 4 (ביקורת עליו תוכלו לראות ממש כאן), הגיע הזמן לחזור בחזרה למשחקי העבר של הסדרה המצוינת הזו באוסף המשחקים החדש Serious Sam Collection.

למי שלא מכיר את סדרת Serious Sam אספר בקצרה שמדובר בסדרת משחקי יריות מגוף ראשון בה אנו נכנסים לנעליו של Sam, מעיין "גיבור פעולה" הזוי ומצועצע לחלוטין שמדבר בקול באס נמוך וחושב שמגיע לו הכל. מדובר ללא ספק באחת מדמויות המחשב ההזויות ביותר שניתן למצוא היום בתעשייה, והמשחקים בהם היא מככבת מהנים והזויים לא פחות.

כפי שציינתי בביקורת שלי ל-Serious Sam 4, סדרת המשחקים הזו קיבלה לאורך השנים 4 משחקים ראשיים ואינספור משחקי ספין-אוף נוספים, וכעת אנו מקבלים אוסף חדש של שלושת המשחקים הראשונים בסדרה.

שלושת המשחקים שנקבל באוסף זה הם Serious Sam: The First Encounter, Serious Sam: The Second Encounter ו-Serious Sam 3: BFE. שלושת המשחקים האלה מגיעים באוסף חגיגי הכולל בין היתר שיפור גרפי קל לכל אחד מהמשחקים ושיפור ככלי בתפריטי המשחק ובהנגשת המשחק לשחקנים חדשים. מלבד למשחקים הראשיים עצמם נוכל למצוא את חבילות ההרחבה של המשחק השלישי ושל המשחק השני בסדרה.

הדבר הראשון שאדבר עליו הוא הנגשת האוסף. זהו לא האוסף הראשון שראינו עד היום למשחקי סיריוס סאם, אך הפעם האוסף מונגש כולו באמצעות התפריטים הנוחים בהם נתקלנו במשחק השלישי והרביעי בסדרה. התפריטים מאוד פשוטים ולא מסובך לנווט בהם ולהפעיל את התכנים השונים של האוסף. הדבר היחידי שכן מצאתי את עצמי מתבאס ממנו היא העובדה שאין חלוקה ברורה לשמירות השונות של המשחקים. כל השמירות (לא משנה של איזה משחק) מקובצות יחדיו בתפריט שמירות אחד ללא סינון כך שאם אתם לא מכירים את שמות השלבים יכול להיות מסובך מעט להבין איזו שמירה עליכם להפעיל על מנת להגיע למשחק שאתם רוצים לשחק (בהנחה ואתם מבקרי משחקים כמוני וצריכים לזגזג בין שלושת המשחקים במקביל). מעבר לכך שאר השליטה והניווט בתפריטים נהדר ונוח.

נעבור למשחקים עצמם.
לא אכנס כאן יותר מידי לסיפורי הסדרה מבחינת עלילה (בנינו זה לא ממש מעניין היות ומשחקי סיריוס סאם מעולם לא היו חוד החנית בכל הקשור לעלילה וסיפור), אבל כן אכנס לפרטים בכל הקשור לביצועי המשחקים עצמם היות וקיבלתי את האוסף החגיגי לקונסולת ה-Nintendo Switch. 

Serious Sam Collection הוא הניסיון הראשון של מפתחת המשחק להביא את הסדרה לסוויץ', ואין ספק שנעשתה פה עבודה נהדרת, אם כי היו מקרים בהם ציפיתי לקבל יותר משקיבלתי בפועל.

הביצועים של The First Encounter ושל The Second Encounter היו מעולים, ואינני מתבייש להגיד שהפה שלי נפער קלות בשמחה כשהפעלתי את המשחק הראשון בסדרה בפעם הראשונה ומצאתי את עצמי משחק סיריוס סאם באיכות מתקבלת בהחלט וב-60FPS במצב נייד. במצב נייח שני המשחקים הראשונים עבדו נהדר גם כן. הפעמים היחידות שהיו קרטועים קלים ולא ממש רציניים עם שני המשחקים הראשונים היו כשהייתה כמות בלתי נתפסת של אויבים על המסך (כמו שצריך להיות במשחק בסדרת סיריוס סאם), אבל גם כאן נפילות הביצועים היו רגעיות וקטנות מאוד.

במשחק השלישי בסדרה לצערי ירידת הביצועים הייתה מורגשת בצורה משמעותית, וכמות הפעמים בהם ירדו הפריימים במהלך המשחק היו תכופות יותר. זה לא מונע מכם לשחק שלא תבינו לא נכון אבל אם להיות כנים הייתי מעדיף לקבל שנמוך קל לגרפיקת המשחק (שגם ככה לא בשמיים היות ומדובר במשחק בן 9) על מנת להבטיח ביצועים מהירים ככל האפשר, בעיקר כשמשחקי הסדרה דורשים כמעט תמיד דיוק בירי ותזוזה מהירה.

אציין לטובה גם את השליטה במשחקים השונים. כל אפשרויות המשחק השונות הונגשו נהדר על גבי הסוויץ', והיה כיף מאוד לגלות שקל מאוד להחליף נשקים, לכוון על גבי אויבים ולירות בכל מה שזז בקלות וללא תקלות או סיבוכים בכפתורים.

בסופו של דבר חווית המשחק שלי עם שלושת המשחקים בסדרה הייתה טובה, ואני בטוח שתמצאו את עצמכם נהנים משלושת המשחקים מאוד בין אם אתם שחקנים חדשים של הסדרה או ותיקים שמחפשים פרץ נוסטלגיה איכותי (לא כמו זה שהמשחק הרביעי הביא איתו).

לסיכום, בין אם אתם שחקנים חוזרים או חדשים, Serious Sam Collection הוא אוסף חובה לכל מי שחובב משחקי יריות מגוף ראשון. מדובר במשחקים קלאסיים שהצליחו לסייע רבות בביסוס ז'אנר ה-FPS בימים הראשונים שלו, והמשחק בהם מהנה ומשוגע בדיוק כמו שהיה פעם.

*Serious Sam Collection זמין כבר היום לרכישה על גבי ה-Nintendo Switch, ה-PlayStation 4 וה-Xbox One.

Serious Sam Collection

ציון סופי - 7

7

טוב

אוסף משחקים הזוי, מטורף ומהנה במיוחד, גם אם לפעמים יש ירידה בביצועים.

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. טכנאי מחשבים, גיימר וגיק משכמו ומעלה, כיום כתב הטכנולוגיה של Ynet.

השאר\י תגובה