Shovel Crush – ביקורת למשחק Shovel Knight: Pocket Dungeon 

האביר האהוב של Yacht Club Games יוצא להרפתקה פאזלית חדשה ב-Shovel Knight: Pocket Dungeon 

כשחושבים אייקונים בהיסטוריית משחקי הוידאו, לרוב עולה לאנשים לראש דמויות כמו מריו, סוניק, מגה-מן ורבים אחרים, דמויות קלאסיות שהגדירו את הילדות שלנו וזוכים עד היום למשחקים חדשים. אבל ב-2014, סטודיו Yacht Club Games הביא לנו את Shovel Knight, משחק פלטפורמה מדהים בכיכובו של אביר האת הכחול שמאז נהפך להיות אייקון למשחקי אינדי. ההצלחה של Shovel Knight הראתה שאפשר עוד לקבל דמויות אייקוניות במשחקי וידאו מודרניים והיא הובילה למספר משחקים שונים במספר ז'אנרים שמבוססים על האביר, והחדש ביותר ביניהם הוא Shovel Knight: Pocket Dungeon, שלוקח את גיבורינו לז'אנר שמריו הגיע אליו לפני 32 שנים כשהחליט להיות דוקטור, ז'אנר הפאזלים.

Shovel Knight: Pocket Dungeon רואה את גיבורינו מתעורר ליד המדורה המוכרת שלו כשהוא נשאב אל תוך קופסה מוזרה מרחפת, שם הוא נאסף על ידי אביר הפאזלים שמזמין אותו להצטרף אליו בניסיון לנצח את הצינוק שהוא ועוד רבים אחרים נשאבו אליו. סיפור בסיסי ומשעשע עם טיפה טוויסטים מעניינים שגורמים לנו לרצות לראות את סוף המשחק, אפילו שהוא מאתגר ברמות.

המשחק הוא בעצם משחק פאזל בסגנון Match Game, יצורים ודברים יורדים לאט מהשמיים ואתם צריכים להשמיד אותם כדי לשרוד מספיק זמן עד שדלת תופיעה ותוכלו להמשיך לשלב הבא. כל יצור או חפץ יש לו מד חיים ואתם צריכים לרוקן אותו כדי להשמיד אותו, אבל כל פגיעה במד חיים שלהם מוריד משלכם, אתם צריכים לתמרן בין חיסול מפלצות לשתיית שיקויי ריפוי כדי להצליח לחסל את היצורים בלי למות. אם מספר יצורים זהים נוגעים אחד בשני, הנזק שתגרמו לאחד יפגע בכולם, ככה שתצטרכו להשתמש באסטרטגיה חכמה להפיק את מירב הנזק ולא למצוא את עצמכם נעולים ומוקפים אויבים לפני מוות.

תחילה תמצאו אויבים שפשוט דורשים מכה אחת וזהו, אבל ככל שתתקדמו במשחק תגלו אויבים נוספים שמתנהגים אחרת- יש כאלו עם יותר חיים, כאלו שמחשמלים אתכם אם תפגעו בהם פעמיים ברצף, כאלו שמגינים על עצמם בכיוון ממנו תקפתם, כאלו שניתן לפגוע בהם רק אחרי פגיעה באויב נוסף ועוד הרבה מאוד אויבים שונים שתמצאו את עצמכם ממש משקיעים מחשבה על בניית טקטיקה.

כדי להקל טיפה על הקושי המטורף יש לכם פריטים בכל שלב כמו פצצות ויהלומים שישמידו אויבים בשטח גדול ותיבות אוצר עם פריטים שיחזקו אתכם כמו מגן להגברת ההגנה מאיבוד חיים, חנית לפגיעה ב-2 משבצות קדימה מאשר רק אחת וגרזן שמקפיא אויבים ומונע מהם לפגוע בכם. בלי פריטים אלו יכסחו אתכם.

כמו כן, עם כל הריגה ורצף חיסול תקבלו יהלומים, אותם תוכלו לבזבז על יכולות באחת החנויות החבויות בתוך תיבת אוצר בכל שלב, למשל כרטיס אוכל שיגביר לכם את מד החיים, ריחוף מעל סכנות רצפה וחיזוק ההתקפה שלכם. בנוסף, המשחק כולל מספר מיני משחקים שמופיעים בין שלב לשלב ונותנים לכם הזדמנות להרוויח עוד יהלומים ויכולות נדירות נוספות. אבל יכולות אלו לרוב יחזיקו לכם רק לסיבוב הנוכחי ולכן צריך יכולות קבועות. 

כן, למרות שלא נראה כך, Shovel Knight: Pocket Dungeon הוא משחק Rogue-like, זאת אומרת כשאתם מפסידים ומתים, אתם מתחילים שוב מהשלב הראשון של המשחק. אבל כדי שתוכלו לנצח את המשחק ולהקל עליכם, יש את היכולות הקבועות שציינתי שאפשר לקנות במחנה שלכם ותוכלו באמצעות יהלומים שהרווחתם לפתוח גישה מהירה לשלבים המאוחרים יותר בתשלום קל, אבל קחו בחשבון שתהיו פחות חזקים כמובן בכניסתכם אליהם מאשר אם הייתם משחקים מהשלב הראשון של המשחק. 

אבל אל תלחצו, המשחק גם נותן אפשרות להגדיר את רמת הקושי שלכם. אתם יכולים להגדיר כמה חיים יש לכם (עד 10) שכל פעם שתמותו, אתם תופיעו שוב במעלה הפאזל, יתווספו עוד אויבים ותפילו שקי יהלומים על הרצפה שתצטרכו לאסוף מחדש, ואם כל המסך יתמלא, עדיין תפסידו כאילו יש לכם רק חיים אחד. אתם כן יכולים להחליש את האויבים ולחזק את עצמכם בתפריט הקושי, אבל זה יבטל את הישגי המשחק ואז לא תרוויחו את כל ההישגים המגניבים שתוכלו להשלים, שמורכבים בעיקר מפתיחת הדמויות האחרות.

כמובן ש-Shovel Knight: Pocket Dungeon לא שכח את כל הדמויות האהובות של הכותר- כל אחד מהאבירים המוכרים של הסדרה, כמו Specter Knight, King Knight ו-Propeller Knight חוזרים לצד דמויות חדשות נוספות, שעל מנת לשחק איתם תצטרכו לנצח אותם בקרבות בוסים אדירים, כל בוס עם מכניקה שונה. קרבות אלו מתרחשים כל 3-4 שלבים ואם תנצחו אותם, תוכלו להחליף אליהם במחנה ולנסות לנצח את המשחק איתם, וכל דמות עם יכולת מיוחדת אחרת, למשל Plague Knight מרעיל אויבים ככה שהם מאבדים עוד מד אחד של חיים בפעולה הבאה שלכם, Treasure Knight גורם לנזק כפול אם הוא תוקף למעלה ו-Tinker Knight יכול לחצוב מתכות מבלוקים בסביבה על מנת לבנות רובוט שהופך אתכם לסופר חזקים לכמה דקות. 

כל דמות מרגישה ייחודית ומתאימה לסוג שחקן מסוים וישנם שלבים שללא ספק יהיו קלים יותר וקשים יותר לפי הדמות שבחרתם. אז במובן הזה יש הרבה רצון להתנסות ולגוון מה שמונע מהפאזלים, בשילוב עם הנשקים והאויבים השונים, להרגיש חזרתיים. 

הדמויות הנוספות גם מוסיפות למצב המולטיפלייר שנותן לכם לשחק נגד חברים, גם ברשת וגם לוקלית (תודה לאל) או נגד המחשב, וזה כמו כל משחקי הפאזלים הקלאסים ששיחקנו בילדות אחד נגד השני, כמו Super Puzzle Fighter, שבו אם תהרסו אויבים (בלוקים), תפילו צרות על יריבכם. ברור מאליו שזה כיף מטורף.

מעבר למצב המולטי, שחקנים שמחפשים להראות את היכולות שלהם לעולם יכולים להשתתף באתגר היומי, שלב יומי עם סדרה של אויבים עם רמה שנהיית קשה יותר ויותר עם הזמן, נסו לשרוד כמה שיותר זמן ותופיעו בראש הרשימה.

באשר לתצוגה עצמה של המשחק, מדובר במשחק מפוקסל קלאסי של Yacht Club Games. כל המודלים המקוריים נשמרו, אם כי, ישנה אנימציה פחות ארוכה וחלקה, ככל הנראה בניסיון לחסוך בהוצאות. למרות זאת, הגרפיקה צבעונית ויפה וכל שלב במצב ההרפתקה מבוסס על שלבי המשחק המקורי, ואפילו אור שלט הסוני ישתנה בהתאם לצבע האזור שבו אתם נמצאים.

הסאונד גם נהדר- אפקטי הקול הם בסגנון 8bit והם מתאימים ועוזרים להמחיש את הקרב מול האויבים השונים, ופס הקול הוא עיבוד מחודש לכל המוזיקות המעולות של המשחק המקורי, ביניהם שיר הנושא מאזור ה-Plains, עם מספר שירים חדשים שלא מצליחים ממש להדהים אבל הם נהדרים בלשמור על הקצב בזמן שאתם מנסים לשרוד את כל האויבים במשחק הפאזל המאתגר הזה.

סיכום

Shovel Knight: Pocket Dungeon הוא משחק פאזל מעולה עבור האביר הכחול של Yacht Club Games. 

המשחק שומר על המראה והסאונד של המשחקים הקודמים ובו בזמן מוסיף ספין משלו למשחק פאזל מוכר שהופך אותו למאתגר, מגוון, מותח וכיף, בדיוק מה שאנחנו מחפשים במשחק חדש של אביר האת האגדי.

Shovel Knight: Pocket Dungeon סוקר על ה-PlayStation 5, המשחק זמין גם ל-PlayStation 4, ה-Xbox One, ה-Xbox Series X, ה-Nintendo Switch והמחשב האישי.

Shovel Knight: Pocket Dungeon

ציון סופי - 9

9

מעולה

כל מה שרוצים במשחק פאזל בכיכובו של אביר האת האהוב

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה