אוצר מפוקסל – ביקורת Shovel Knight Treasure Trove

שוק משחקי ה-Indie צבר תאוצה בלתי מבוקרת בשוק משחקי המחשב וכיום יוצרי משחקים קטנים הופכים באמצעות המשחקים שלהם לתופעות בינלאומיות. ישבתי לבדוק את “Shovel Knight Treasure Trove”, המאגד בתוכו את שלל ההרפתקאות של אחד ממשחקי האינדי המוכרים והאהובים ביותר בכל הזמנים

משחקי Indie הם תופעה מיוחדת. מדובר במשחקים קטנים שנוצרו על ידי אנשים בעלי לב גדול, שכל שהם רוצים זה לממש את חזונם היצירתי במשחקי המחשב שלהם. אחד ההבדלים בין משחקי Indie לבין משחקי “AAA” הוא שמשחקים גדולים המפותחים על ידי סטודיו פיתוח גדול ומבוסס מקבלים תקציב רשמי וקבוע לטובת יצירת המשחק, בעוד ויוצרי משחקי Indie מקבלים אם בכלל מימון קטן ובסיסי לטובת פיתוח המשחק. ועדיין, גם עם תקציב דל, אנשים פרטיים רבים מצליחים לפתח משחקי מחשב מושקעים ובלתי נשכחים, שרמת ההצלחה שלהם מסוגלת לעקוף את אלה של משחקי המחשב הגדולים ביותר.

זה בדיוק הסיפור של המשחק Shovel Knight, שהתחיל כפרויקט מימון המוני באתר Kickstarter. הקמפיין של המשחק שבר שיאי תמיכה בשנת 2013 כשהוצג לראשונה, וכשנה לאחר סיום הפרויקט יצא המשחק אל השוק ב-26.6.2014.

Shovel Knight הוא משחק פלטפורמה משובח, ששואב השראה רבה ממשחקי ה-NES הקלאסיים. מלבד משחקיות פלטפורמה אייקונית הוא מציג מערכת שלבים מאתגרת, קרבות בוסים קשוחים וסיפור מעניין החולש על גבי 4 הרחבות שונות, שיצאו מחדש באוסף מהודר ומפוקסל במיוחד העונה לשם Shovel Knight: Treasure Trove.

עלילות המשחק:
בתחילת דרכו הציג Shovel Knight סיפור ראשי העונה לשם Shovel of Hope, שעוקב אחרי Shovel Knight במסעותיו להציל את חברתו Shield Knight שנחטפה על ידי הגבירה המרושעת ומסדר החיילים שלה.

עלילת המשחק המקורי פשוטה וקלה להבנה, ומאפשרת כניסה נוחה וקלה לעולם הרחב שיש ל-Shovel Knight. המשחק עצמו לא כולל דיבוב, אך דרך הנגשת הטקסט של הדמויות מצליחה להעביר את הקול ואת הרגש כאשר דמות מסוימת מדברת. הסיפור של Shovel of Hope מרגש, ויציג לכם הכרה בסיסית עם הדמויות של עולם המשחק.

לאחר הצלחת המשחק המקורי, מפתחת המשחק Yacht Club Games, שצברה אהדה רבה בקרב הקהל, הודיעה כי תמשיך לפתח תוכן חדש למשחק המקורי. ואכן, לאחר שנה מצאת המשחק המקורי הגיעה ההרחבה הראשונה של המשחק שקיבלה את השם “Shovel Knight: Plague of Shadows”, שממשיכה את קו העלילה של המשחק המקורי מזווית ראייתו של ה-Plague Knight, אחד הבוסים של המשחק הראשון.

גם ההרחבה הזו צלחה וקצרה שבחים רבים, ובשנת 2017 יצאה הרחבה נוספת למשחק שקיבלה את השם “Shovel Knight: Specter of Torment”. הפעם הסיפור עוקב אחרי “Specter Knight” – בוס נוסף מהמשחק המקורי, במסעותיו לגיוס לוחמים לצבאה של הגבירה המרושעת.

לבסוף, בשנת 2019 יצאה ההרחבה הרביעית בסדרה שנקראת “Shovel Knight: King of Cards”, אשר עוקבת אחרי בוס נוסף מהמשחק הרי הוא ה-“King Knight”, שמספרת סיפור לאחר אירועי המשחק הראשון. בנוסף, זו הייתה הפעם הראשונה בה הוצגה מערכת משחק שונה ממערכת הקרב הרגילה של המשחק. מדובר במערכת המונגשת בתור משחק קלפים שניתן לשחק לאורך שלבי המשחק.

ואם כל זה לא הספיק לכם לצד “King of Cards” יצאה הרחבה נוספת שנקראת “Shovel Knight Showdown” שהיא למעשה הרחבה המציגה משחק מכות הכולל את כלל הדמויות האהובות מהיקום של Shovel Knight, במגוון מצבי משחק וקרב שונים.

כל אלה ביחד יוצרים את Shovel Knight Treasure Trove – אוסף מהודר וססגוני במיוחד הכולל את כל התוכן שיצא תחת כותר Shovel Knight לאורך השנים.

לשמחת כולנו יציאת ההרחבות הטריות בהחלט לא הייתה המילה האחרונה של מפתחת המשחק, שכבר שמחה להודיע שעובדת על משחק ספין-אוף חדש בשם Shovel Knight Dig בשיתוף עם חברת Nitrome.

Shovel Knight Map

משחקיות:
אחד הדברים שהפכו את הסדרה לכך כך אהובה ומוכרת היא כמובן המשחקיות שדוגלת בשלבי פלטפורמה שיכולים להיות מאוד לא מרחמים בחלק מן המקרים. מלבד לכך המשחק ידוע בשלבים היצירתיים שלו, שמציגים אויבים, מכשולים וכן בוסים מהנים במיוחד. השלבים עצמם בנויים מחלקי פלטפורמה, ובכל כמה זמן ישנה נקודת שמירה. תוכלו לבחור לשמור בנקודת השמירה, או להרוס אותה ולקבל עקב שבירתה כמות נאה של כסף. יחד עם זאת, במידה ותמותו, תוחזרו לנקודת השמירה האחרונה של הרסתם. סגנון השמירה הזה הפך בין רגע את המשחקים בסדרה להרבה יותר מאתגרים וקשוחים, אך הם עשו זאת בצורה טובה, שגורמת לשחקן לרצות לשחק ולנסות לעבור את שלבי המשחק עם כמה שיותר כסף ביד.

במהלך המשחק שלי שיחקתי בכל ההרחבות שיש למשחק להציע. כלל ההרחבות עשויות טוב והן מציגות משחקיות זהה אך מגוונת לאורך כלל ההרחבות השונות.

בלי קשר להרחבות הסיפוריות, המשחקיות של Showdown מציגה משחק מכות פשוט וקל להבנה שכולל את כלל המהלכים הבסיסיים שיש למשחקים הסיפוריים להציע. תוכלו לבחור מתוך שלל הדמויות שיש למשחק, כולל דמויות שלא יכולנו לשחק בעבר  כגון Polar Knight ו-Tinker Knight. לכל אחד מן הדמויות יש סט יכולות ומכות שונה משל דמות אחרת, מה שהופך את הקרבות לשונים ומגוונים בכל פעם שתבחרו בדמות חדשה לשחק. בנוסף לכך המשחק מציג מצב משחק לשחק יחיד הכולל סיפור, שמציב אתכם מול הדמויות השונות של המשחק לצד עלילה כתובה.

SN Showdown

ביצועים:
המשחק עצמו הוא אמנם משחק בסגנון 8bit אבל הוא נחשב לאחד המשחקים היותר יפים שיצאו אי פעם בקטגוריה זו. כלל העולמות של המשחק, הדמויות והשלבים נראים נהדר, ומציגים אנימציות יפות וצבעוניות.
כמו כן ראוי מאוד לציין לשבח את הפס-קול של המשחק, שמורכב ממנגינות שכבר מזמן הפכו לנעימות חובה בקרב מאזינים רבים.
את עותק הסקירה שלי קיבלתי ל-Nintendo Switch. לשמחתי הרבה המשחק נראה ורץ נהדר על גבי הקונסולה בשתי מצבי המשחק שלה. מלבד ה-Nintendo Switch המשחק זמין לכלל הפלטפורמות והקונסולות.

סיכום:
Shovel Knight: Treasure Trove הוא אוסף שמוכיח לנו שגם משחק שהתחיל בקטן יכול להצליח ולהפוך להיות משחק גדול ואהוב. מדהים לחשוב על הדרך המדהימה שעשה המשחק ועל הדרך הראויה להערכה שמפתחת המשחק לקחה על עצמה בפיתוח המשחק. נכון להיום Shovel Knight היא אחד מסדרות המשחקים המוכרות והאהובות ביותר בקרב שחקני משחקי פלטפורמה, ו-Treasure Trove הינו הדרך האולטימטיבית לחוות את חווית הסדרה המוצלחת בצורה הטובה ביותר!

Shovel Knight: Treasure Trove זמין היום לרכישה לכלל הפלטפורמות!

 

Shovel Knight: Treasure Trove

Shove of Hope - 10
Plague of Shadows - 9
Specter of Torment - 8
King of Cards - 8
Showdown - 7

8.4

מעולה

אוסף משחקים משובח ששם את משחקי ה-"AAA" בכיס הקטן

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, בן 20 מהשומרון, עורך ראשי בקטגוריית חומרה. גיימר, חובב מחשבים, חומרה, קולנוע וקומיקס. טכנאי מחשבים בימים וגיק הדוק בלילות. מעריץ מושבע של Marvel ושחקן משחקי תפקידים קשוח. גיק איכותי בעל דעה קולחת שתמיד שמח לדון בכל נושא מעניין!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *