15 הבוסים הטובים ביותר של העשור 2010

הגיע הזמן לדרג את 15 הבוסים הטובים ביותר במשחקים שיצאו בעשור של 2010.

אין כמו קרב טוב נגד בוס קשה. בוסים במשחקים מאתגרים אותנו וגורמים לעיתים למשחק להרגיש בלתי נשכח. הרבה פעמים משחקים אוהבים לזרוק בוס קשה בהגזמה במחשבה שקושי בהכרח אומר בלתי נשכח, אבל זה לא בהכרח אומר בוס טוב, בוס טוב דורש עיצוב מפורט, משחקיות טובה ואפילו מוזיקה אפית. לכן עם העשור קרוב לסיומו, החלטנו לתת כבוד לכל הבוסים הטובים ביותר שכיבדו את מסכינו בעשר השנים האחרונות ונתנו לנו חווית משחק בלתי נשכחת.

לפני שאתחיל הצבתי שלושה חוקים כדי למנוע מהרשימה להגיע ל-50: א. כל המשחקים יצאו בעשור האחרון לכל העולם, זאת אומרת משחקים שיצאו ביפן ב-2009 והגיעו רק לכל העולם ב-2010, לא נחשבים (מצטער Bayonetta). ב. חידושים וגרסאות Remaster לא נחשבות משחקים חדשים. ג. בוס אחד לכל כותר משחקים, אחרת Dark Souls היה כובש את הרשימה.

בואו נתחיל:

  1. Oda Nobunaga – Nioh – 2017

המשחק Nioh של Team Ninja היה אחד ממשחקי האקשן תפקידים הטובים של 2016, בעיקר בגלל כל הבוסים המגניבים של המשחק שלקוחים ישירות מההיסטוריה העשירה של יפן.

אחת הדמויות המרכזיות בהיסטוריה היפנית הוא Oda Nobunaga, שתמיד הוצג במשחקים יפנים כמו Dynasty Warriors בתור נבל מרושע שרוצה רק הרס, אבל Nioh נתן עומק חדש לדמות ובו בזמן נתן לנו קרב בוס די מגניב נגדו.

נובונגה יכול להשתמש בכל היסודות הקיימים של המשחק וכל פעם שהוא משנה יסוד הוא משנה סגנון לחימה, מה שמוביל לקרב אינטנסיבי באזור די מצומצם שבו כל טעות שלכם תעלה לכם ביוקר.

  1. Galactus – Marvel vs Capcom 3 – 2011

בעשר השנים האחרונות לא ממש קיבלנו בוסים בלתי נשכחים במשחקי מכות. פעם היה לנו את Demon Jinpachi מ-Tekken 5 ו-Onslaught מ-Marvel vs Capcom, אבל בימינו הבוסים היחידים שמבדרים הם אלו מהמשחקים של Netherrealm Studios אבל הם לא נכנסים לרשימה שלנו. ובכן, לפני 8 שנים קיבלנו קרב בוס אדיר מול יצור שמסוגל לבלוע כוכבים שלמים, גלקטוס.

גלקטוס כל כך מסיבי שאפילו לא רואים את כולו על המסך, כל מכה שלו הרסנית יותר מאלף מכות וזה קרב בוס מצוין עבור סדרת משחקים עם גיבורי העל של Marvel. בנוסף, זה מהווה המשכיות לבוסים של Marvel vs Capcom שעם כל משחק ממשיכים לגדול עוד ועוד.

  1. Former – Control – 2019

ממבט ראשון, זה לא נראה ש-Control הוא משחק שבו תהיה מפלצת ענקית, בעיקר אחרי שרוב המשחק רוב האויבים ואפילו הבוסים הם אנשים שעברו שינוי ובעלי יכולות מיוחדות, אבל אחרי שהשגתם את יכולת התעופה שלכם במשחק, יש לכם את האפשרות לעזור לשומר שנאלץ להסתכל על מקרר אחרת כל הבניין עלול להרס על ידי המקרר.

אתם באים לחלץ אותו ובלי שאתם רואים המקרר רוצח אותו. הדבר הראשון שעובר לכם בראש זה שאתם עומדים להלחם נגד מקרר רצחני, אבל אחרי שג’ס מנסה לטהר את המקרר מהכוח שלו, אתם נשאבים ליקום מקביל שבו אתם נלחמים במפלצת ענקית.

אפילו שמדובר במפלצת ענק, הקרב מרגיש מאוד מתאים ביקום הסיפור וזה קרב די אדיר ואינטנסיבי שבו אתם צריכים להתחמק מהזרועות הארוכות של המפלצת ולשגר אבנים ולירות בעין שלה. זה קרב נהדר ובלתי נשכח שמרגיש מאוד אינטנסיבי.

  1. Black Knight – Shovel Knight – 2014

כל מעריץ של משחקי הפלטפורמה של ה-NES והמגה דרייב יגיד לכם ש-Shovel Knight הוא משחק סגנון 8bit אדיר שעד היום זוכה להרבה תשומת לב ומשחקי ספין-אוף והמשך, כמו משחקי הפלטפורמה של העבר, ובדומה לכותרי הפלטפורמה של העבר (סוניק ומריו) גם ל-Shovel Knight יש בוסים די מגניבים כמו King Knight ו-Spectral Knight, אבל הקרב האחרון מול אויבכם המושבע Black Knight היה הטוב ביותר.

לאורך כל המשחק אתם נתקלים ב-Black Knight שצוחק עליכם ונלחם בכם, וזה קרב בסגנון Shadow Link, יריב זהה לכם שחזק יותר. אבל לאביר השחור יש מטרה, הוא רוצה לחזק אתכם כדי שתוכלו להציל את Shield Knight, אהובת ליבכם ואהובתו של Black Knight.

בדומה לכך ששניכם בעלי יכולות דומות, שניכם לא כל כך שונים במטרות שלכם, כך שזה מתאים שבפעם השלישית והאחרונה שאתם נפגשים זה במגדל, בגשם השוטף, במבחן אחד אחרון לפני ה-Enchantress עם כבוד גדול אחד לשני.

  1. Monsoon – Metal Gear Rising: Revengeance – 2013

Metal Gear Rising: Revengeance לקח את כותר ההתגנבות האהוב למקום חדש מלא באקשן מטורף בכיכובו של Raiden וכמובן כמו בכל משחק Hack n’ Slash טוב, קיבלנו קרבות בוסים טובים והקרב נגד Monsoon הוא אחד המדהימים.

לא רק שההכרה של בוס זה היא מגניבה ומוזרה מאוד, אבל המוזיקה והסצנה שמובילות לקרב הן כל כך אפיות שהלב שלכם מתחיל לפעום מהר עוד לפני שנתתם את המכה הראשונה.

Monsoon תוקף אתכם כמו נינג’ה, נעלם בערפל ואתם צריכים לתזמן את ההגנה שלכם בצורה הטובה ביותר. בין כל כמה התקפות הבוס מחליט לזרוק עליכם טנקים ומטוסים ש-Raiden כמו הקשוח שאנחנו מכירים אותו חותך אותם לגזרים.

זה קרב אינטנסיבי ואפי במשחק מלא בקרבות אדירים ומפוצצי אקשן.

  1. Ifrit – Final Fantasy XV – 2016

למרות שרוב המעריצים של כותר Final Fantasy התאכזבו מהסיפור של Final Fantasy XV וחלק מהמשחקיות כשעשה את המעבר לאקשן-תפקידים, אי אפשר שלא להגיד שהקרב נגד הבוס Ifrit, שהוא הבוס לפני האחרון של המשחק, לא קרב אפי.

אתם, אחרי שהזדקנתם, כעת בקרב אחרון להציל את הממלכה שלכם ביחד עם חבריכם מנבל המשחק בזמן שהוא משתמש באל האש העוצמתי Ifrit לעצור אתכם ואנחנו מקבלים קרב קשה רצח ודי מגניב עם מוזיקה מדהימה.

יחד עם הקרב הקשה נגד אל האש, יש גם את המשקל של הקרב- אנחנו ראינו בתחילת המשחק שנוקטיס מתגונן נגד התקפת אש, אז אנחנו יודעים שיכול להיות שלא נשרוד את הקרב הזה, ושאנחנו לקראת הסוף. בנוסף, שמענו על Ifrit בכל מיני כתובות ודיבורים של אנשים, אז אנחנו יודעים שהוא אל עוצמתי, אז כשאנחנו מגלים שאנחנו צריכים להלחם בו, יוצא לנו 2 טיפות שתן מהפחד.

בכל מקרה הקרב הוא די אדיר ומגיע לסיום מדהים למראה תודות לזימון של האלה Shiva, המאהבת של Ifrit.

  1. Koloktos – The Legend of Zelda: Skyward Sword – 2011

סדרת המשחקים של The Legend of Zelda תמיד הביאה לנו קרבות בוסים אדירים לאורך כל שנות ריצתה, כולל חלק מהבוסים של המשחק החדש ביותר של הכותר, שזכה לשבחים מהמבקרים ובצדק.

אבל לפני יותר מ-8 שנים קיבלנו אחד מהקרבות המגניבים בכותר The Legend of Zelda של כל הזמנים מול הרובוט Koloktos.

הקרב נראה די בסיסי, יצור עם מספר זרועות ולב חשוף שאתם צריכים להשמיד, אבל מאוד מהר אתם מגלים שהרובוט הזה חכם ממה שחשבתם ותצטרכו לפרק אותו חלק חלק כדי להגיע לליבו, בין אם זה באמצעות ה-Hook Shot שלכם או החרבות הענקיות של הרובוט עצמו. Koloktos הוא קרב יצירתי ואפי שמרגיש כמו Zelda קלאסי וחדש ביחד.

      8. Vicar Amelia – Bloodborne – 2015

אפשר להגיד בלב שלם שחברת From Software עומדת מאחורי קרבות הבוסים הטובים ביותר בגיימינג. ככה שהבחירה בבוס הטוב ביותר מכותר Bloodborne הייתה לא קלה.

הקרב מול Gehrmen The First Hunter בצורתו הסופית היה די אפי, ויש לי חיבה בלב לקרב מול ה-Darkbeast וכוחות החשמל שלה, וכמה שהקרב מול Ludwig The Accursed הוא קשה ובעל רקע נהדר על הצייד הותיק, אני חושב שאין קרב שמגדיר את הגותיות והאפיות של Bloodborne כמו הקרב נגד Vicar Amelia.

שחקנים שהצליחו להתמודד עם קושי המשחק הצפוי מהסטודיו נתקלו במחסום הדרך הגדול הראשון שלהם במשחק כשנכנסו לכנסייה הגדולה במרכז העיר ונלחמו מול Vicar Amelia אחרי הטרנפורמציה המזעזת שלה מנזירה של הכנסייה המרפאת. הקרב הוא אפי ועיצוב הבוס הוא פשוט אדיר עם שיער לבן בקונטרסט לתלבושת השחורה של הצייד שלכם. לכל שחקן יש את הבוס המועדף עליו, אבל כולנו זוכרים את אמליה.

     7. Cyberdemon -DOOM – 2016

כשחברת Bethesda הודיעה על שובו של כותר DOOM עם משחק חדש, לא ציפינו שנקבל את אחד המשחקים הטובים של שנת 2016, אבל DOOM היה חווית אקשן נהדרת על המחשב והקונסולות תודות למשחקיות מדהימה ומוזיקת רוק שמקפיצה לכם את הדופק. אז איך משחק כזה אפי יכול להיגמר בלי קרב סופי אדיר?

המשחק מחליט להסתיים עם קרב בוס נגד האויב המוכר ביותר של סדרת המשחקים, ה-Cyberdemon וזה קרב אינטנסיבי נגד השד וזרוע המקלע שלו, ומטר הטילים שהוא מכסה את הזירה. זה לא הבוס הקשה ביותר בסדרת המשחקים, הקיר של הגיהנום במשחק המקורי היה הרבה יותר קשה, אבל זה עדיין קרב נהדר שמאוד מתאים עם חווית המשחק עד כה ואם אתם רוצים אתגר, אז פשוט תגבירו את רמת הקושי.

      6. Sans [Genocide] – Undertale – 2015

כשמשחק התפקידים Undertale נחת על המחשב האישי, נראה שכמעט כולם התאהבו במכניקת הקרב הייחודית של המשחק, הבוסים השונים שבו והאופן שהוא הוסיף מורל לחיסול האויבים שלכם.

רוב הקרבות של המשחק הרגישו ייחודים בגלל שכל אחד מהם הכניס אלמנט שונה לקרב וכמה שאני אהבתי את הקרב האינטנסיבי נגד היצור המזוויע Flowey, הקרב נגד Sans הוא פשוט מדהים.

עם קצב משחק מהיר מהרגיל ומוזיקה קצבית שתישאר לכם בראש הרבה אחרי שהמשחק נגמר, זה לא מפתיע ש-Sans נהפך להיות האייקון של Undertale וכעת לוקח חלק ב-Super Smash Brothers Ultimate.

     5. Guardian Ape – Sekiro: Shadow Die Twice – 2019

אוקיי, דבר ראשון שאני עכשיו צריך להגיד- אני שונא את הקוף המעצבן הזה!

ה-Guardian Ape של Sekiro: Shadows Die Twice הוא אחד הבוסים היחודיים והקשים בהם נתקלתי במשחק. אין ספק ש-Isshin, The Sword Saint היה הבוס הקשה ביותר של המשחק ובצדק בגלל שהוא הבוס האחרון, אבל ה-Guardian Ape היה ייחודי יותר והשאיר רושם גדול יותר.

הקרב דורש משחקנים לשלב בין אסטרטגיה תוקפנית להגנתית וכולל שני שלבים שונים מאוד שמאלצים את השחקן להשתמש בכל הכלים הזמינים עבורו. סיימו את כל זה עם הוצאה להורג אפית שתגרום לכם לקום מהכסא ולצרוח על המסך, ויש לכם את אחד מקרבות הבוס הטובים של העשור.

     4. Mr. Freeze – Arkham City – 2011

אחד הדברים הכייפים במשחק Arkham City של Rocksteady זה היכולת לארוב לאויבים שלכם בחשיכה ולחסל אותם אחד אחד. אז המפתחים החליטו להפוך את זה לקרב בוס די מגניב מול מיסטר פריז, אבל בשונה משאר הבוסים האחרים בסדרת המשחקים, לעשות את אותו הדבר נגד פריז לא יעבוד- אחרי כל פעם שבאטמן מצליח להתגנב ולפגוע בו, הוא יבטל את האמצעי שבו פגעתם בו, למשל אם תקפתם אותו במתקפת פתע מעבר לפינה, הוא ישחרר חיישנים שיסרקו את האיזור.

מיסטר פריז הוא קרב בוס אדיר כי הוא דורש מכם לשנות אסטרטגיה ולהכיר את הסביבה שלכם. זה לא קרב בוס קשה אבל קרב בוס בלתי נשכח. בנוסף, זה משמש התנסות נהדרת עבור שחקנים עם מערכת ההתגנבות של המשחק.

  1. Poseidon – God of War 3 – 2010

סדרת המשחקים של God of War כוללת חלק מקרבות הבוסים האפים שאי פעם ראינו בגיימינג כמו The Colossus of Rhodes ו-Chronos, ואפילו במשחק האחרון של הסדרה עם קרבות לא קלים כמו נגד הולקרי, אבל כל הקרבות האלו לא מצליחים להרגיש אפים ויצירתיים כמו הקרב נגד אל הים ואחיו של זאוס, פוסידון.

קרייטוס נלחם נגד האל העליון על גבה של גאיה נגד סוסי מים וזרועות תמנון קוצניות, תוסיפו לכל זה Quick Times Events ברוטלים שבהם אתם מחסלים את פוסידון וסיום אפי שבו קרייטוס מעיף את פוסידון על צד הר האולימפוס, ויש לכם קרב בוס אדיר שמצליח להגדיר את קרייטוס בדור ה-PlayStation 3 ומכין אותנו לקרב הסופי מול אביו.

  1. King Dice – Cuphead – 2017

Cuphead הוא אחד המשחקים היחודיים שיצאו בעשור האחרון- המשחק שילב אנימציה משנות ה-30 ביחד עם מוזיקה נהדרת וקרבות בוסים אדירים, והכיר דור שלם של שחקנים צעירים לקושי ששלט בקונסולות ה-Nintendo שלנו בשנות ה-90.

Cuphead כלל הרבה קרבות בוסים אבל לדעתי הטוב שבהם והייחודי ביותר הוא הקרב מול King Dice. הקרב לא רק כולל מיומנות מטורפת (כצפוי) ופגיעה בקובייה על מנת לשרוד את הקרב, אבל הוא כולל גם חלק מקרבות המיני-בוסים הטובים ביותר במשחק כמו הקרב מול הסיגר במאפרה וערמת הזיטונים.

הקרב מול King Dice הוא יצירתי, מגניב, בלתי נשכח ולדעתי לוכד לגמרי את אווירת התקופה של אנימציית המשחק.

  1. Dragon Slayer Ornstein and Executioner Smough – Dark Souls – 2011

ככל הנראה הקרב הכי אגדי בכותר Dark Souls, הקרב עם Dragon Slayer Ornstein ו-Executioner Smough שם אתכם נגד שני לוחמים מסוכנים, אחד איטי וחסין עם פטיש מסיבי, והשני מהיר ומדויק עם חנית ומתקפת ברקים. לרוב בקרב כזה אתם תנסו לחסל אחד מהם כדי להקל על הקרב, אבל Dark Souls תמיד דואג לשים אתכם על קצות האצבעות.

אחרי שתחסלו אחד משני הלוחמים, הלוחם שנשאר בחיים יספוג את הכוחות של חברו שנפל ואתם כעת נאלצים להלחם בבוס חזק מתמיד. זה נותן לשחקן אפשרות לשנות אסטרטגיות, לנסות דרכים חדשות ולהראות באמת את יכולתיו שהוא מנסה לתמרן 2 בוסים בו זמנית. תוסיפו לכל זה מוזיקה אפית אליה התרגלנו מ-From Software ויש לכם את קרב הבוס הטוב ביותר של העשור.

סיכום

אז אילו קרבות בוסים אתם הייתם מכניסים לרשימת העשור? ספרו לנו בתגובות ושתפו אותנו בחוויות שלכם מקרבות בוסים.

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה