כולם ביחד בקול גדול – סיקור הסרט “לשיר” \ Sing

“לשיר” או “Sing”, סרט הילדים החדש מאולפני Illumination שהביאו לנו את המיניונים מגיע בשיר ובמזמור ישר אל תקופת החגים בשביל להראות לנו שכל אחד יכול להיות כוכב על הבמה לא משנה מאיפה אתה בא, שחלומות יכולים להתגשם ושזה לא בושה לזייף כששרים מעוז צור מול החנוכייה. אז חממו את הקול וצאו לדרך.

כשזה מגיע לסרטי ילדים או סרטים לכל המשפחה כבר עשו הכל מכל כיוון תוך שמירה על אחד מערכי היסוד – משפחה או אמונה עצמית, על הדרך מוסיפים בדיחות וגאגים שיתאימו לכל אחד במשפחה שהגיע לצפות וכמובן – שירים. גם בסרט Sing עשו את זה אבל אנחנו קופצים קדימה מהר מדי.
נתחיל בסיפור, בעולם שבו האזרחים והדמויות הן חיות, כי זה הרבה יותר קל לתפעול ופחות “מסוכן” ליפול לקלישאות סטריאוטיפיות, אנו פוגשים בדוב קואלה מגה אופטימי בשם באסטר (מתיו מקונוהיי) המתפעל תיאטרון שעומד להסגר בגלל קשיים כלכליים. לאחר חשיבה עמוקה ובלי לצפות בערוץ 2 הוא עולה על רעיון מבריק – תחרות שירה, כולם אוהבים את זה, כולם יבואו לראות את זה והכסף יגיע בטירוף. באסטר יוצא למסע חיפושים שמתחיל ונגמר במודעה עם טעות דפוס קטנטנה שמזרימה אליו אלפי מתמודדים, מתוכם הוא מתחיל לבחור את הטובים ביותר ועל הדרך גם להכיר אותם, את הסיפור האישי שלהם ובעצם…הוא הופך לסוג של תוכנית ריאלטי לשירה כמו שאנחנו אוהבים.
בין הדמויות אנו נפגוש חזירה בשם רוזיטה (ריס ויתרספון) עקרת בית שמצליחה לעשות 5684228 דברים בו זמנים וגם לשיר, עכבר בשם מייק (סת’ מקפרלן) שכנראה היה בעבר פרנק סינטרה, דורבנית בשם אשלי (סקרלט ג’והנסון) שכל מתבגרת יכולה להתחבר אליה ואל ה”מרדנות” שלה, פילה בשם מינה (טורי קלי) עם קול נפלא וביטחון עצמי ברצפה וגורילה בשם ג’וני (טארון אגרטון) שעושה מהפך מושלם בחייו.

מרגיש לכם שראיתם דבר כזה איפשהו? אולי באיזה ערוץ מסחרי שרץ עם זה כבר שנים? ותמיד אלו שמגיעים לגמר הם בעלי סיפור קורע לב? אז כן, זה טריק שעובד טוב אבל כשזה מגיע לסרט לכל המשפחה צריך לקחת את זה צעד קדימה אחרת זה ישירות ל-DVD והחברים באולפנים בהחלט השקיעו. הסיפור עצמו אמנם סובב סביב באסטר אך מציג לנו גם את סיפורי הדמויות האחרים בצורה כזו שאנחנו לא מרגישים שיש כאן התמקדות רק בדמות אחת אלא בקאסט שלם וזה נהדר, גם דרך ההיכרות שלנו עם הדמויות בתחילת הסרט היא אחת הדרכים היותר יפות וחכמות שראיתי, כי מעבר להכרות איתן אנחנו מתוודעים לעיר שלמה שוקקת חיים ולא רק באיזורים קטנים, אל זה תוסיפו גם אנימציה חלקה, מהירה ומלאת פרטים (אבל לא יותר מדי בשביל שעדיין ישאר סרט אנימציה)  שבהחלט הופכת את הסרט לחוויית צפייה מהנה ומבדרת. טיפ על חשבון הבית – תסתכלו גם על דברים שמתרחשים מסביב ותגלו המון הברקות קטנות וחכמות שחבל שהולכות לאיבוד בתוך כל מה שקורה שם כמו הדגים שמקפצים לעבודה.

וכעת לדבר ה”מרכזי” בסרט – הפס קול, השירים, התחרות עצמה. במקרה שלנו זה פחות מרכזי ויותר עוזר לעלילה להתקדם. בסרט שכזה שהשם שלו זה Sing או לשיר בעברית ציפיתי להרבה יותר שירים מסרט דיסני ממוצע או פרק של Glee, אבל כאן קיבלנו קצת בהתחלה, קצת בסוף ו…זהו. כאן לדעתי הנפילה הגדולה של הסרט, אם הוא עוסק במשהו שאמור להיות קשור לשירה – שיהיה יותר שירים! בקהל ישבו המון אמהות, ילדים וילדות שאשכרה השתעממו וחיכו לשיר מוכר, בכל פעם מאותן פעמים בודדות שהתנגן שיר (שגם – בגרסה סופר מקוצרת) כולם פתאום  התעוררו לחיים ולא רק בגלל שהכירו את השיר אלא בגלל הביצוע שהיה מושלם ומתאים בדיוק לרוח הסרט, לקהל ו… לכל מה שתרצו. אם כבר הגענו לביצוע, צוות השחקנים שמפיחים חיים בדמויות הכולל כמה מהשמות הגדולים עושה עבודה בהחלט מרשימה ודווקא מי שלדעתי הכי הפתיע הוא לא אחר מסת’ מקפרלן המוכר מ”איש משפחה”, “אבא אמריקאי, “טד” ועוד בתור העכברון שהופך ברגע אחד לפרנק סינטרה ומחשמל את הקהל.

לשיר

ציון סופי - 6

6

בינוני

כשהגעתי לסרט וציפיתי לקבל גרסה לכל המשפחה של אמריקן איידול או הכוכב הבא – הציפיות שלי נענו ואז ירדו, הסרט בהחלט הרגיש כמו פרק מסדרת ריאלטי שאמורה לעסוק בשירה אבל עוסקת בסיפורים הקשים והמסובכים של הדמויות – כולל הצצה אל חייהן הפרטיים, מצד שני ביצועי השירים נעשה ברמה סופר גבוהה עם עיבודים יפים למקור כמו הללויה, I did it my way ועוד. השחקנים שדיבבו את הדמויות בהחלט השקיעו הכל אבל לצערי זה לא הספיק, הסרט עצמו בינוני ואין בו שום דבר שהופך אותו למיוחד או בולט כדוגמת הסרט "טרולים" שהפגיז בכל רגע.

User Rating: 4.15 ( 3 votes)

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה. לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

תגובה אחת

  1. הייתי וממש מתחבר לסיקור:)

השאר\י תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: