כיף כפליים – ביקורת Super Mario 3D World + Bowser's Fury

Super Mario 3D World היה משחק מצוין שלא זכה ליחס שבאמת הגיע לו כשיצא ל-Wii U. כעת חוזר המשחק יחד עם ההרחבה החדשה Boswer's Fury לקדמת הבמה על גבי ה-Nintendo Switch!

חגיגות 35 השנים להולדתו של מריו עוד מעט מאחורינו (יחליפו אותן חגיגות 35 השנים לזלדה וחגיגות 25 השנים לפוקימון, אז אין לכם מה לדאוג), והנה מגיע אלינו עוד משחק מריו חדש-ישן לקונסולת ה-Nintendo Switch והוא Super Mario 3D World + Bowser's Fury, שמחזיר את אחד ממשחקי מריו התלת מימדיים האהובים ביותר בכל הזמנים לקדמת הבמה לקהל רעב של שחקנים חדשים יחד עם הרחבה חדשה שלא ידענו שאנחנו צריכים! האם הוא שווה את הזמן וההשקעה שלכם? בואו נגלה!

בתור התחלה, אציין כבר עכשיו שאם יש ז'אנר משחקי מריו שאני באמת, אבל באמת אוהב, אלה משחקי הפלטפורמה התלת מימדיים. החל מ-Super Mario 64 ועד ל-Super Mario Odyssey (ואסור לשכוח לרגע אחד את הטוב מכולם Super Mario Galaxy 2), תמיד מצאתי מקום בלב לאותם משחקים מעולים שיאתגרו את חושי הפלטפורמה והדיוק שלי, וכל פעם שיצא משחק חדש מיד רצתי לשים עליו את ידי.

אבל אם יש משחק אחד שפספסתי לאורך השנים, זה יהיה Super Mario 3D World, שיצא לראשונה אי שם בשנת 2013 ל-Wii U. בניגוד ל-Wii המקורי, ה-Wii U הייתה הרבה פחות מוצלחת וכמות השחקנים שקנו אותה הייתה קטנה יחסית, מה שכמובן גרם להצלחה קטנה הרבה יותר של המשחקים שיצאו באופן אקסקלוסיבי לקונסולה. 

Super Mario 3D World מכר בתקופת יציאתו הראשונה "רק" חמישה מיליון עותקים, שזה לא באמת מספר מרשים במיוחד במונחים של מכירת עותקים, בייחוד אם נתחשב בעובדה שה-Wii U מכרה לאורך כל חיה כ-13.5 מיליון יחידות בלבד, מספר קטן במיוחד בהשוואה ל-Wii המקורית שמכרה כ-101.6 מיליון יחידות או ה-Nintendo Switch שמכרה עד היום כ-79.87 מיליון יחידות.

התוצאה הייתה שאמנם המשחק היה המשחק השני המוכר ביותר ל-Wii U, אבל עדיין לא זכה להכרה גדולה באמת שהיה יכול לזכות לה אילו ה-Wii U הייתה מוצלחת יותר בשוק. נינטנדו ככל הנראה הבינה את זה, ולאחר ההצלחה הדי טובה של אוסף משחקי התלת מימד של מריו, Super Mario 3D All Stars שהחזיר לקדמת הבמה את המשחקים הקלאסיים ביותר של מריו בז'אנר משחקי התלת מימד (סיקור עליו תוכלו למצוא ממש כאן), חוזר אלינו Super Mario 3D World בגרסה משופרת לנינטנדו סוויץ' שכוללת בנוסף משחק הרחבה בשם Bowser's Fury ללא תוספת תשלום! 

היות ומדובר בשני משחקים שונים, אדבר על כל אחד מהם בנפרד ואתן לכל אחד מהם ציון בנפרד.

Super Mario 3D World:

התחלתי כמובן עם המשחק שחיכיתי לשחק הכי הרבה והוא Super Mario 3D World. כפי שציינתי קודם, לא זכיתי לשחק את המשחק עד כה, כך שהדעה שלי עליו לא תכלול השוואות של ממש לגרסה המקורית ותועבר אליכם מידיו של אדם שמשחק במשחק בפעם הראשונה!

אחד המשחקים האהובים עליי ביותר הוא ללא ספק Super Mario 3D Land שיצא לקונסולת ה-3DS ונחשב בעיניי לאחד ממשחקי המריו הטובים והמהנים ביותר אי פעם. את המשחק הזה שיחקתי לראשונה כשיצא, וסיימתי אותו באופן מלא (100%) מספר פעמים, כולל ריצה שלמה ללא פסילות. המשחק גרם לי לרצות לשחק ב-3D World מאוד, דבר שללא ספק העלה את הציפיות שלי מהמשחק.

ובדיוק כמו 3D Land, גם 3D World ממש לא אכזב אותי, וקיבלתי בדיוק את מה שציפיתי לו ואפילו יותר.

המשחק כולל כ-117 שלבים הפרושים לאורך 12 עולמות שונים (סיפור המשחק מתפרס לאורך 8 עולמות כאשר ארבעת האולמות האחרים הינם עולמות בונוס ואתגר), ובכל שלב נוכל לאסוף 3 כוכבים נסתרים, חותמת צבעונית (נמצאות רק בשלבי הסיפור) ייחודית לכל שלב ונוכל גם להגיע בכל שלב לקצה של תורן הדגל על מנת להשיג בו דגל זהב.

כאמור, המשחק כולל עלילה חביבה המספרת על משימתו של מריו וחבריו להציל את הפיות הקסומות שתפס באוזר המרושע. כמו ברוב משחקי המריו בסגנון, גם כאן אין ממש צורך או יחס גדול לעלילה, והיא בעיקר שם על מנת להצדיק דברים בסיסיים.

השלבים עצמם מאוד מגוונים, וניכרת מאוד ההשקעה שיוצרי המשחק הביאו בכל אחד מהם. העולמות עצמם שונים גם הם, והם מציעים גיוון רחב וצבעוניות ייחודית בכל אחד מהם. באופן אישי לא הייתי מגדיר את המשחק כקשה מידי (אם נשים בצד את Champions Road שללא ספק יעשה לכם את המוות), אבל אני בהחלט יוכל להבין אם כמה מכם ימצאו במשחק אתגר רב, היות והוא יצריך הרבה דיוק ותזמון נכון לכל אורכו. בסך הכל אם תרצו לשחק רק בשלבי המשחק הראשיים ייקח לכם בערך כ-10 שעות להשלים את המשחק, אבל בתור אדם שמתכנן להשלים את המשחק באופן מלא כולל כל שלבי הבונוס והדברים שניתן לאסוף, אני מעריך שייקח לי הרבה יותר זמן לביצוע המלאכה.

במשחק נוכל לשחק בכ-5 דמויות שונות והן Toad, Peach, Luigi, Mario ו-Rosalina שנפתחת בשלב מאוחר יותר, כאשר לכל דמות יש יכולת ייחודית לה שמסוגלת לשנות קלות את הדרך שבה אתם משחקים. לדוגמה, לואיג'י מסוגל לקפוץ גבוה אך הוא קשה יותר לשליטה וטואוד מסוגל לרוץ מהר יותר אבל לא מסוגל לקפוץ גבוה במיוחד. באופן אישי מצאתי את עצמי משחק רוב הזמן בתור מריו או רוזלינה, שמביאים את סט היכולות הבסיסי ביותר ללא יותר מידי שינויים.

כמו כן יש את ה-Power Ups הקלאסיים המוכרים לנו משלל משחקי המריו כל השנים כולל התוספת החדשה של חליפת החתול שמאפשרת לנו לתפס על קירות ולזנק על אויבים. ניתן לאחסן לאורך המשחק כוח אחד בצד בו ניתן להשתמש בכל רגע שנרצה, אם כי ברוב הזמן מצאתי את עצמי משתמש בחליפת החתול בעיקר כי השלבים ללא ספק נוצרו תחת המחשבה על משחק בהם עם החליפה וכן יש כוכבים נסתרים שניתן להשיג רק באמצעות החליפה הזו כי הם מצריכים טיפוס על קירות או זינוק למקומות מסוימים. 

אמנם לא שיחקתי במשחק ביציאתו המקורית, אבל אני כן מודע לשינויים שנעשו בין שתי הגרסאות. באופן אישי, שינוי המהירות הבסיסית של כל אחת מהדמויות לא ממש שינתה לי היות ולא שיחקתי במשחק עם מהירויות המקור האיטיות יותר, אבל ממה שהבנתי רוב האנשים ששיחקו במשחק המקורי משבחים את נינטנדו על השינוי הזה, אז כמובן שאני בעד.

השינוי המרכזי שאני חושב שבאמת ישפיע על ההצלחה של המשחק הזה היא העובדה שניתן לשחק בו במצב משחק מרובה משתתפים הן ב-Offline והן ב-Online. ניסיתי לשחק את המשחק עם משפחה וחברים במצבי משחק שכללו שניים, שלושה וארבעה שחקנים, ואני חייב לציין שרוב הזמן היו צחוקים ברקע והנאה נהדרת. המשחק רץ נהדר גם בעומס של שחקנים על המסך (ממליץ לכם בחום לשחק עם כמה חברים זה לצד זה על מסך ענק ככל שניתן), והיה מאוד מהנה להתחרות ולשתף פעולה עם החברים שלי על מנת להשלים את השלבים. 

כמו כן נעשה שיפור גרפי מהמשחק המקורי (בעיקר חידוד טקסטורות), שזה כמובן תמיד מבורך, לצד שינויים קלים בתחום התפעול של המשחק (בשלבים מסוימים בגרסה המקורית הייתם צריכים לנשוף לתוך המיקרופון של ה-Wii U על מנת להזיז בלוקים מסוימים וכאן זה אוטומטי לחלוטין) לצד הוספת מצב הצילום הנהדר שראינו לראשונה ב-Super Mario Odyssey שמאפשר לנו לצלם תמונות מהמשחק בשילוב עם החותמות שאספנו לאורך השלבים. לבסוף ניתן לסרוק למשחק בובות amiibo שיעניקו לכם כוחות מגניבים במשחק, שזה כמו כל תוספת אחרת אף פעם לא דבר רע.

בסופו של דבר, Super Mario 3D World התברג בשבילי לאחד מהמקומות הראשונים ברשימת משחקי המריו התלת מימדיים האהובים עליי. מדובר במשחק מהנה, מאתגר ומוצלח בכל היבט, ואני באמת חושב שזה משחק חובה שכל שחקן סוויץ' ככלל ומעריץ מריו בפרט צריכים לשחק. 

Bowser's Fury:

הסיקור שלנו טרם נגמר כי יש לנו הרחבה חדשה דנדשה שלא נראתה קודם לדבר עליה והיא כמובן Bowser's Fury!

אז ההרחבה שלנו לוקחת את מריו להרפתקה בסוג של עולם פתוח שמזכיר מאוד שלב גדול במיוחד שלקוח היישר מ-Super Mario Odyssey. במשחק הזה נשחק את מריו שחובר ל-Bowser Jr במטרה לעצור את אבא שלו, Bowser, שהפך מסיבה לא ידועה ל-Giga Bowser ענק ומפחיד. 

במהלך המשחק נשוטט בכמה מוקדי אי הפרושים לאורך מפת המשחק ונאסוף Cat Shines, שהן שמשות בדמות חתול שיאפשרו לנו להביס את Bowser.

הייחוד של המשחק הזה היא הדרך שבה הוא פועל. נוכל לשוטט במפת המשחק בחופשיות וללא הפרעה אך מידי כמה זמן באוזר יתעורר ויתחיל לזרוע הרס. נוכל לאסוף שמש אחת על מנת לגרש אותו, אך אם נאסוף מספיק שמשות נוכל לפתוח את יכולותיו של ה-Giga Bell שיאפשרו למריו לעטות על עצמו חליפת חתול ענקית ולהילחם מול באוזר בקרב ענקים פנים אל פנים אפי במיוחד! כאשר נביס את באוזר בקרב הזה יפתח לנו חלק חדש לחקור באי, עד שלבסוף נאסוף את כל השמשות ונחזיר את באוזר למצב הרגיל שלו אחת ולתמיד.

יחד עם זאת, יהיו פעמים בהן נרצה להשאיר את באוזר האיום לצידנו, היות ויש בלוקים מיוחדים שניתן להרוס רק באמצעות נשיפת האש של באוזר, דבר שיצריך מאיתנו לחשב את דרך הפעולה שלו כדי שנהיה ליד אותם הבלוקים כאשר באוזר מתעורר על מנת שנוכל לגרום לו להרוס אותם.

גם כאן נוכל לשחק לצד חבר נוסף שייקח את השליטה על Bowser Jr שיוכל לסייע לנו להשלים שלל פעילויות ברחבי האי כגון איסוף של חפצים, הריגה של אויבים או חשיפה של מקומות מסתור באמצעות המכחול שלו, אך אם תשחקו לבד הוא יישלט על ידי המחשב ויהיה ניתן להגדיר באיזו רמה נרצה את העזרה שלו, דבר שמצאתי טוב מאוד היות והוא מסוגל להנגיש את המשחק לקשת רחבה יותר של שחקנים, בניגוד ל-3D World שמציב בכל פעם מחדש רמת קושי חדשה בין השלבים.

בניגוד ל-3D World, אני חייב לציין ש-Bowser's Fury תפס אותי הרבה פחות משציפיתי. המשחק טוב מאוד אבל היו בו כמה בעיות שהשפיעו על ההנאה שלי ממנו באופן אישי.

בתור התחלה, השליטה הייתה לעיתים לא נוחה, בעיקר בפעמים בהם נלחמתי ישירות מול באוזר הענקי והמצלמה לא זזה לאן שהגדרתי לה לזוז. כמו כן, מסיבה שלא ממש ברורה לי על מנת לאסוף את כל השמשות באי מסוים נצטרך לאסוף שמש אחת, לצאת מאותו האי לאי אחר ואז לחזור אל אותו האי על מנת להפעיל את הפאזל שיעניק לנו את השמש הבאה, דבר שמאוד האט ושיבש לדעתי את הזרימה של המשחק היות ורציתי לאסוף את כל השמשות בכל אי לפני שהתקדמתי לאי הבא. 

כן אציין לטובה את העובדה שנוכל לאסוף ולאחסן מספר רב של כוחות בו זמנית, שהביאו אותי למצב שתמיד הייתי מוכן לכל פאזל ותרחיש אפשרי, דבר שטרם לזרימת המשחק והוריד את הצורך לחשוב פעמיים לפני שימוש בכל אחד מהכוחות. 

בסופו של דבר Bowsers Fury היא הרחבה חביבה ללא ספק שאני בטוח שרבים יהנו ממנה, אבל חשוב לציין שהיא שונה לחלוטין מפורמט המשחק של 3D World, אז דעו זאת לפני שאתם קופצים לתוכה!

לסיכום, Super Mario 3D World + Bowser's Fury הוא ללא אוסף מדהים. כמות התוכן שתקבלו, האתגר וההנאה הם רק חלק קטן מהחוויה הכוללת של האוסף הבאמת מרשים הזה, שכפי שציינתי קודם התברג בין רגע גבוה במיוחד ברשימת המשחקים האהובים עליי על גבי הסוויץ'.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury זמין כבר היום לרכישה ל-Nintendo Switch!

*עותק לביקורת הובא על ידי נינטנדו ישראל, תודה רבה!

Super Mario 3D World + Bowser's Fury

Super Mario 3D World - 9
Bowser's Fury - 7

8

מצוין

אחד ממשחקי המריו הטובים ביותר סוף כל סוף זוכה לכל הכבוד שבאמת מגיע לו!

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה