Tekken 7 - Review Pic

הגיע הזמן לשלוף את אגרוף הברזל! – סיקור המשחק Tekken 7

Tekken היא אחת מסדרות משחקי הלחימה המוכרות והמוערכות ביותר, כשהיא הציבה הרבה סטנדרטים וחידושים לסוגת המשחקים המוכרת, וקיבלה מקום קבוע בליבם של גיימרים רבים (כולל אותי)

נתחיל כאן מקצת היסטוריה על הסדרה (אזהרה – יש כאן ספוילרים) והסיפור של Tekken, החל מהמשחק הראשון ועד לסוף.

השנה היא 1994, ו-Namco מתחילה לעשות Test Case עבור מודלים בתלת מימד. לאחר מכן היא מצאה את עצמה מפתחת משחק מכות. המשחק הראשון מגולל את סיפורו של קאזויה מישימה, אדם שהושלך מצוק על ידי אבא שלו כי הוא "חלש מדי" (אך לאחר מכן מתברר שאותו אבא, הייהאצ'י, רצה לברר אם הוא אכן שד כמו אשתו, שיכול להיות והוא ירש את זה ממנה). קאזויה שרד את הנפילה, ועורר את הכוחות שלו. עם זעם עצום, הוא יצא למסע של נקמה כנגד אביו. כשאליפות "The King of Iron Fist", או "מלך אגרוף הברזל" (נקרא לזה מעכשיו "הטורניר") הראשונה הוכרזה, קאזויה קפץ על ההזדמנות שהייתה לו, וניצח את אבא שלו, ולאחר מכן זרק אותו מצוק, כשהוא בטוח בזה שהוא הרג אותו.

אבל הוא טעה. מסתבר שהייהאצ'י שרד את המקרה הזה, והוא עדיין בחיים. אחרי שהוא שמע שהוא בא אחריו, הוא לא היסס להכריז על הטורניר השני (וכמובן אחרי שנתיים שבהן הוא עשה מעשי זדון), כדי לפתות את אויביו. בזמן הטורניר, קאזויה פוגש באישה העונה לשם "ג'ון קאזאמה", ומתאהב בה. כתוצאה מכך, נוצרת ישות המנוגדת לשטן שבתוכו הנקראת "Angel", והיא למעשה נלחמת על שליטה בשטן שבו. יתרה מכך, ג'ון נכנסת להריון, ומתחיל לגדול לה ברחם הבן של קאזויה. הייהאצ'י מנצל את הקרב שמתחולל בקאזויה, ויחד עם האימונים שהוא עבר לשם כך, הוא מביס את קאזויה, ובסופו של דבר זורק את הגוף שלו ללוע של הר געש, ובורח משם במטרה להשמיד אותו אחת ולתמיד.

Tekken-7_2016_08-17-16_008

15 שנים עברו, ואין זכר לקאזויה. ג'ון חיה בשלווה עם בנה, ג'ין, שיום הולדתו ה-15 הגיע, אך לרוע מזלו, Ogre (כנראה חייזר או אל לחימה), הורג את אמו, ומשאיר אותו בחיים. ג'ין חיפש את הייהאצ'י כדי שיוכל לאמן אותו, ו-4 שנים לאחר מכן הוא מתחיל את דרכו כאמן לחימה, כשהוא נכנס לטורניר השלישי כדי להביס את Ogre ולנקום את מות אמו. לאחר שהוא מביס את היצור ונוקם, הייהאצ'י בוגד בו, יורה בו מאחר ו-"אין לו כל שימוש עבורו יותר", ומשאיר אותו למות. אך ג'ין לא מת, והוא מתחיל להפוך לגרסה השטנית שלו, Devil Jin. הוא מטיח את ראשו של סבא שלו בקיר, זורק אותו לרצפה, ולאחר מכן עף משם הרחק אל הלא נודע.

הפתעה! מסתבר כי קאזויה שרד את הר הגעש! וכעת הגיע הזמן של הטורניר הרביעי להתרחש. קאזויה, הייהאצ'י, וג'ין נכנסים לטורניר כדי לסיים את הכל אחת ולתמיד (ולמזלנו זה לא קורה). לאחר שג'ין נלחם כמה קרבות (ביניהם עם היריב הנצחי שלו, הווראנג), הוא נתפס על ידי חיילי ה-Tekken Force, הצבא של הייהאצ'י, ומובל ל-הונמארו, שם הוא מוחזק בשבי. קאזויה (תחת השפעתו של השטן) נכנס לשם, ומנסה להטמיע את כוחו של ג'ין אצלו, אך הוא נכשל בעת ההטמעה, עקב הדם של ג'ין מצד אמו. קאזויה מיד לוקח שליטה על גופו בחזרה, ומצליח להשיג שליטה מלאה כשהוא מצליח לסלק את השטן מגופו, אך שומר על כוחותיו. הוא ממשיך להילחם בג'ין, אך מפסיד, כשלאחר מכן גם הייהאצ'י מפסיד לו. ג'ין ממשיך להשתנות אל הצורה השטנית שלו, ועומד להרוג את הייהאצ'י, אך הוא נעצר על ידי הזיה שבה הוא רואה את אמו, ובסופו של דבר עף משם.

Tekken-7

זמן קצר לאחר מכן, הייהאצ'י וקאזויה מותקפים על ידי צי של רובוטי Jack 4, שאחד מהם מתפוצץ והיה נראה כי הייהאצ'י מת, כאשר קאזויה בורח משם. הצד השטני של ג'ין מתעורר, כשמתחת לאותו כאוס ב-הונמארו דיבוק תופס בג'ינפאצ'י מישימה, אביו של הייהאצ'י (אותו הוא הרג זמן רב לפני), והוא נותן חסות סודית לטורניר החמישי. ג'ין נלחם בטורניר החמישי שוב ביריבו, אך בזמן ש-הווראנג חושב שהוא הביס אותו, ג'ין משתנה לצורה השטנית שלו (Devil Jin), ומביס אותו. הוא ממשיך בצורה היותר אנושית שלו להילחם מול ג'ינפאצ'י, מביס אותו (ובכך משחרר אותו מהדיבוק והקללה שגרמו לו לסבול), ולאחר מכן משיג שליטה על ה-Zaibatsu. תוך כדי התחרות, מסתבר כי הייהאצ'י עדיין חי, ושוב הביס את חוקי הטבע.

ג'ין החל ליצור כאוס ברחבי העולם באמצעות הצבא של ה-Zaibatsu (ה-Tekken Force), על ידי הכרזת מלחמה כנגד כל העולם, כשקאזויה (שרצח כמה בכירים ב-G Corporation) מבטיח פרס כספי לאדם שיהרוג את ג'ין. ג'ין מכריז על הטורניר השישי כדי לפתות את קאזויה, כשאנשים רבים נכנסים אליו כדי להביס את ג'ין. לארס אלקסנדרסון, הבן ה"ממזר" של הייהאצ'י ומפקד ב-Tekken Force, מצטרף למחתרת כנגד ג'ין, יחד עם אנדרואידית הנקראת אליסה (שמתברר שג'ין שלח אותה כדי לרגל אחריו). בסופו של דבר, מסתבר שג'ין יצר את הכאוס הזה בכדי להעיר את עזאזל, ישות שיצרה את הגן של השטן. ג'ין מקריב את עצמו כדי להרוג את עזאזל אחת ולתמיד, וכדי להיפטר מהגן של השטן שחי בתוכו.

Tekken-7_2016_08-17-16_009

ואחרי שקיבלתם רקע מהסדרה עצמה (שהתמקדתי פה בעיקר ביריבויות של שושלת משפחת מישימה ויש הרבה קטעי סיפור מסביב לאותה משפחה), הגיע הזמן שנתחיל את חוות הדעת על המשחק, ואין דרך טובה יותר להתחיל מהסיפור, כדי שתהיה לכם מעט עקביות.

הסיפור – מכיל ספוילרים

מסתבר שג'ין לא מת, ולאחר שמפנים אותו מהמדבר על ידי מסוק, הוא מתעורר, ויחד איתו גם השטן שבתוכו. הוא בורח מהאו"ם שמנסים לכלוא אותו, וניצל על ידי לארס. במקביל, הייהאצ'י משתלט חזרה על ה-Zaibatsu, כשהמלחמה בין החברה שלו ל-G Corporation ממשיכה להציף את העולם בכאוס. מסתבר במשחק כי קאזומי, אשתו של הייהאצ'י ואמו של קאזויה, למעשה יצרה עם הייהאצ'י קשר רומנטי כדי להרוג אותו ואת קאזויה, מאחר והשניים יחריבו את העולם לפי נבואה (האירוניה כאן היא שקאזומי גרמה להייהאצ'י ליפול לצד האפל). בקרב שמסכם את הכל בין קאזויה להייהאצ'י, קאזויה מצליח להרוג את הייהאצ'י, וזורק אותו ללוע של הר געש כדי לוודא את הריגתו אחת ולתמיד. בסוף הסיפור, ג'ין מתעורר, ובשיחה עם לארס, אליסה, ולי צ'אולן, הוא מצהיר כי הוא יהיה האדם שיהרוג את קאזויה, מאחר והוא היחיד שמסוגל לכך.

את הקטע הסיפורי של המשחק אני לא אהבתי עד כדי כך, מאחר והוא בא עם הרבה חסרונות. הסיפור עצמו מסופר בצורה די לא מעניינת, כשהוא מסופר מנקודת מבט של עיתונאי שחוקר את האירועים באותה משפחה. לטעמי, זה הרגיש כאילו Bandai Namco דחפה את הקריינות מצד העיתונאי בכוח כדי שזה יתפוס את הנפח של הסיפור. הדבר הזה מתקשר לדבר הבא שמוריד לי את החשק מהסיפור, וכאן הוא העיקר. הסיפור עצמו הוא יחסית מעניין – רואים את העבר של הייהאצ'י וקאזויה, ומבינים את המניעים שלהם לעשות את מה שהם עשו, אבל הסיפור עצמו קצר.

את כל הסיפור יחד עם ה-Character Episodes (שאלה פרקים קטנים על כמה דמויות שנכנסו לטורניר השביעי) לוקח גג 5 שעות לסיים, שלא לדבר על החלק העיקרי של הסיפור, שלוקח בסביבות ה-3 שעות וחצי. כשראיתי את הסוף של הסיפור אני שאלתי את עצמי למה הם הכלילו סיפור כל כך קטן, אבל אני חושב שזה יכול להיות כי הם רוצים להשאיר את הסוף למשחק אחר בסדרה (זה עדיין לא מוצדק מבחינתי). כמו כן, זה הרגיש לי שלמרות כל ה-Character Episodes התעלמו מהרבה דמויות בסיפור, וזה דבר שהכעיס אותי, כי זה מרגיש לי כאילו סתם שמו את הדמויות הללו במשחק.

Tekken-7_2016_08-17-16_017

המשחקיות

המשחקיות עצמה נשארה אותו דבר, אך עם שינויים קלים. נתחיל מכך שמערכת הקרב היא אותה מערכת קרב אהובה שאותה אני מכיר היטב. יש 4 כפתורים שכל אחד מהם שולט על הגפיים (יד שמאל ימין רגל שמאל ימין), ושילוב שלהם ינחיל קומבואים שונים. במנוע ה-Unreal Engine 4 עליו מבוסס המשחק המשחקיות מרגישה טובה וחדה, התנועות מרגישות לי מעט יותר ראליסטיות מ-Tekken Tag Tournament 2, והמפות עצמן די מהנות ומגוונות. באשר לשחקנים, הצטרפו שחקנים חדשים שונים למשחק שרובם הגדול מהנה, אך לא השאירו כמה שחקנים שאני מאוד אוהב, וזה ביאס אותי במובן מסוים. כמו כן, הוסיפו את ה-Rage Art ואת ה-Rage Drive למשחק,

בזמן ששני הדברים האלה כן מוסיפים למשחק, והם כן מהווים כסיומת טובה או אמצע של קומבו ו-Juggle מתאים, יש לי משהו מאוד ספציפי נגד ה-Rage Art. בזמן שאצל חלק מהדמויות זה כן קשה לביצוע, אצל הרוב זה די קל לבצע את ה-Rage Art, וזה לפעמים בעייתי לי, מאחר וזה בטעות נלחץ לי באמצע מהלכים שאני מנסה לבצע, וזה די מעצבן. למרות כל זאת, לדעתי ה-Rage Drive הוא מהלך אסטרטגי מעולה שנוסף למשחק, והוא כן דבר מגניב וניצול טוב של ה-Rage Meter.

tekken 7 lee kazuya

דבר אחרון, הוא המשחקיות עצמה מול שחקנים או המחשב. יש לכם במצב ה-Offline את ה-Treasure mode, שזה מצב משחק אינסופי שאם תנצחו קרב בו תזכו בפרסים, שהם פרטי התאמה אישית לדמויות שונות. במצב הרשת, יש אפשרות לשחק בטורנירים או בקרבות רגילים, שזה דבר שבנוי די טוב, ואני בקושי נתקלתי בבעיות חיבור ביני לבין שחקנים אחרים (הבעיות היחידות שנתקלתי בהן הן עקב בעיות הרשת אצלי). יחד עם זאת, יש אפשרות לעשות התאמה אישית לדמויות, ואני מאוד אוהב את ההתאמה הזו עקב האזכורים הרבים שיש לדברים מפורסמים, כמו Skeletor, ג'וזף הזקן מ-JoJo's Bizzare Adventure, ועוד.

הגרפיקה עצמה די יפה, ורואים את המנוע החדש בא לידי ביטוי. מנוע Unreal Engine 4 משומש במשחק כפי שציינתי, ואפשר לראות שהדמויות בעלות תיאור יפה יותר מהמשחקים הקודמים בהם הן הופיעו. כמו כן, השלבים מעוצבים באופן מאוד נחמד שלא מפריע לעין, והצבעים שם פשוט מדהימים. ניתן לראות כי גם בצלילי המשחק ישנה השקעה מסוימת. דיבבו דמויות רבות לפי המוצא והשפה בה הם מדברים (אדי מדובב בפורטוגזית, מיגל בספרדית, ועוד). כמו כן, המוזיקה עצמה מאוד מתאימה לטעמי במשחק, וכן מוסיפה לאטמוספרה שלו.

לסיכום, המשחק הוא תוספת מצוינת לסדרת משחקי Tekken המוכרת, וללא ספק אפשר לשים לב שנעשתה כאן עבודה טובה מאוד, כשלדעתי זה הפורט הכי טוב שיש למשחק מכות על המחשב – הוא מגיב טוב, בנוי בצורה טובה, והביצועים בו פשוט מעולים ויציבים.

גזר הדין

סיפור - 6
משחקיות - 9
גרפיקה - 10
צלילי המשחק - 10

8.8

מעולה

User Rating: Be the first one !

אודות רפאל יקותיאל

רפאל, בן 20 מחולון, משחק בעיקר במשחקי פלטפורמר אינדי ומכות, חלק מה-PCMR, מכור לטקן, ובעד מלחמת עולם בין Intel, AMD, ו-Nvidia.

השאר\י תגובה