הסופה הגיעה – ביקורת לסרט שליחות קטלנית: גורל אפל

מה צופן העתיד בשביל האנושות ובשביל כותר “שליחות קטלנית” בסרט השישי “שליחות קטלנית: גורל אפל”?

סדרת סרטי האקשן “שליחות קטלנית” היא בין הטובות בכל הזמנים, בעיקר תודות לשני הסרטים הראשונים אותם ביים ג’יימס קמרון. אבל אחרי שהבמאי הנודע איבד את זכויות היוצרים של הכותר, קיבלנו מספר סרטים שעם כל יציאה איכזבו אותנו עוד ועוד. כעת, קמרון מקבל חזרה את המושכות ויושב בכסא המפיק של “שליחות קטלנית: גורל אפל”. בואו נראה אם קמרון וטים מילר יצליחו להמשיך את הסדרה האייקונית מנקודת עצירתה בשנות התשעים.

דבר ראשון שחשוב שתדעו כשאתם הולכים לסרט זה שאין צורך בכלל לראות את שלושת הסרטים האחרונים של הכותר, “שליחות קטלנית: גורל אפל” ממשיך את העלילה של יצירת המופת הקולנועית מ-1991 “שליחות קטלנית 2: יום הדין” ובלי לעשות לכם ספויילרים, הסרט מתחיל בפיצוץ שמגדיר המשכיות פשוט מצוינת לסדרת הסרטים אחרי כל כך הרבה שנים, טים מילר מלמד את כל יוצרי הסרטים שהגיעו אחרי קמרון איך ממשיכים את כותר “שליחות קטלנית” בצורה חכמה וטובה.

כפי שראינו בטריילר, מחסל חדש ומסוכן צד נערה צעירה בשם דני וכדי להגן עליה מגיעה שרה קונור, אותה מגלמת שוב לינדה המילטון, וגרייס מהעתיד. כעת השלושה צריכים לברוח ממקסיקו אל תוך ארצות הברית, מהמחסל החדש ולגלות מה בדיוק קרה אחרי ששרה חיסלה את סקיינט לפני 28 שנים.

ממבט ראשון על הדמויות והסביבה, ואפילו חלק מהאירועים שמתרחשים בסרט, הייתם מאמינים שיוצרי הסרט מנסים לקדם אג’נדה הוליוודית סביב מקסיקו ועוצמה נשית, אבל מה ש”גורל אפל” עושה כל כך טוב שהרבה יוצרי סרטים בתעשייה לא יודעים לעשות זה לשלב את נושאים אלו בצורה מתאימה לסיפור ולדמויות. אין לנו פשוט רגע לא קשור משום מקום שבו כל הגיבורות על המסך אומרות שיש להם תמיכה אחת של השנייה והן מסתערות נגד ת’אנוס, הנשים של “גורל אפל” הן חזקות בזכות עצמן תודות לכתיבה טובה.

תמיד אמרתי שהאופן לכתוב דמות נשית חזקה זה לא לגרום לגבר להראות חלש או חסר יכולת, או לגרום לאישה לפתור את הבעיות הטפשיות של הגבר, זה לתת לה אישיות ומכשולים שעליהם תתגבר, גיבורה בסרטים יכולה להיות חזקה בזכות עצמה, היא לא חייבת להיות חזקה על חשבון הגבר שנלחם לצידה, ו”שליחות קטלנית: גורל אפל” מצליח לעשות זאת בצורה מצוינת עם שלוש הגיבורות שנמצאות על המסך. בנוסף, כל שלוש הנשים עושות עבודה נהדרת על המסך גם בסצנות האקשן וגם בסצנות היותר דרמטיות של הסרט, בעיקר לינדה המילטון, שנראה שהיא פשוט ממשיכה את הופעתה מ”שליחות קטלנית 2″ בטבעיות.

כמו שאמרתי, הרבה מהסרט מתרחש במקסיקו וכמובן ישנם אירועים בסרט שמרגישים רלוונטים לפוליטיקה שמתרחשת בארצות הברית, אבל הסרט לא נשאר על הנושא יותר מדי וזה אפילו מתאים בקונטקסט של הסרט (שבני אדם לא צריכים להיות מכונות וצריכים לעבוד יחדיו) וזה מרגיש גם שהאירועים מתרחשים באופן טבעי בסיפור.

כל שאר השחקנים של הסרט, בפרט ארנולד שוורצנגר וגבריאל לונה בתור המחסל החדש, עושים גם עבודה נהדרת. שוורצנגר מצליח להביא הרבה משקל וכבוד לתפקיד, גם אחרי 5 סרטים, והוא אפילו מצליח לקדם את הדמות שלו והרקע שלה למקומות חדשים שלא ראינו עד כה בכותר. גבריאל לונה מצליח להיות מאיים כמצופה ולא חשבתי שאראה נבל מאיים כמו ה-T1000 בסרט זה אבל הוא עשה עבודה נהדרת בתור המחסל החדש.

כמובן שהחלק החשוב ביותר בז’אנר זה האקשן, והאקשן ב”גורל אפל” הוא מצוין. אחרי הטריילרים הראשונים, חששתי שהאפקטים יהיו זולים ולא מושקעים אבל הרבה מהאפקטים נהדרים והאקשן מהיר עם שילוב נהדר של אפקטי הילוך איטי כדי לתפוס את כל המכות הקשות שמתרחשות על המסך, טים מילר מראה פה את אותם הכישורים שהוא הראה ב”דדפול”. הרבה מהאקשן לא מרגיש ממש חדש ואפילו הייתי אומר קצת ממוחזר (או מהווה מחווה) אבל הוא עדיין אקשן מאוד איכותי עם סצנות אקשן מותחות ומלאות אדרנלין שירצו כל צופה שצמא לאקשן.

סיכום

“שליחות קטלנית: גורל אפל” הוא המשך נהדר לסדרת הסרטים שג’יימס קמרון התחיל לפני יותר משלושים שנה. הסרט מצליח להכניס חיים חדשים אל תוך הכותר, משהו שאף אחד מסרטי ההמשך לא הצליח לעשות בעיניי, והוא מצליח לתת לנו סרט אקשן מדע בדיוני מצוין עם דמויות בלתי נשכחות. למעריצים של כותר “שליחות קטלנית” אסור לפספס.

שליחות קטלנית: גורל אפל

ציון סופי - 8

8

טוב מאוד

"גורל אפל" מצליח לתת למעריצי שליחות קטלנית בדיוק מה שהם רוצים- המשך ראוי לסרטים המקוריים ואקשן איכותי.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *