הקרב על הכתר – ביקורת הסרט "המועדפת"

מי תזכה לאהבת מלכת אנגליה בקומדיה השחורה התקופתית "המועדפת"?

עונת האוסקר הגיעה ורגע לפני טקס הפרסים המצופה, אני זכיתי לראות את אחד המועמדים המשמעותיים בערב הנוצץ של הוליווד, "המועדפת", שנכנס לאירוע עם 10 מועמדויות ביניהם השחקנית הטובה ביותר, שחקנית המשנה הטובה ביותר, התסריט הטוב ביותר והסרט הטוב ביותר. בואו נראה אם הסרט התקופתי ראוי למועמדויות אלו.

הסרט לא מבזבז זמן וכבר זורק אותנו לעולם המטורף והמעוות של חצר המלוכה של אנגליה עם המלכה אן (אוליביה קולמן) וליידי שרה (רייצ'ל וויז), העוזרת הפרטית שלה שדואגת לכל ענייני הממשלה בכל פעם שהמלכה לא חשה בטוב, מדוכאת או פשוט ממורמרת, משהו שקורה כל יום. שרה היא המועדפת של המלכה אן שזוכה לכל מה שהיא רוצה, כולל ארמון יוקרתי שהמלכה אן רוצה לבנות עבורה, ושרה לוחשת באוזנה של המלכה איך לנהל את אנגליה ואת המלחמה המתמשכת בין אנגליה לצרפת, זאת אומרת בעיניה של ליידי שרה היא המלכה.

אבל תוכניותיה של ליידי שרה מתערערים כשנוחתת בחצר המלוכה בת דודתה החכמה והענייה אביגייל (אמה סטון), אביגייל הייתה ליידי אבל איבדה את כותרה על מנת להציל את חיי אביה והיא כעת באה לליידי שרה על מנת למצוא עבודה. היא מתחילה בעבודות נקיון מבישות אחרי יחס מזוויע מליידי שרה ורק אחרי שהיא מתגנבת לחדר השינה של המלכה על מנת להקל על הכאבים ברגלה היא מתחילה להתקרב יותר ויותר אל המלכה אן ולאט להפוך להיות המועדפת שלה ולקבל את מה שהיא רוצה באמצעות טובות חברתיות, רפואיות ומיניות, כן מיניות.

זה משהו שאני חייב להסביר, הסרט מחליט להפוך את התקופה והדרמה התקופתית על ראשה ולהפתיע אותנו לגמרי בכך שהוא מציג שליידי שרה ואביגייל זוכות לטובת המלכה ולשלוט בהחלטותיה באמצעות טובות מיניות, קו עלילה שהייתם רואים לפני 10-20 שנים בסרטים תקופתיים עם גברים ומלכה ו"המועדפת" מחליט לזרוק את השליטה הגברית מחלון הארמון ולהתרכז בשלוש הנשים בעלות העוצמה של הסרט, אבל האם הן באמת בעלות עוצמה כמו שהן חושבות? נגיע לזה אחר-כך.

אז כמו שציינתי, אביגייל זוכה לחסדי המלכה וליידי שרה מתחילה לקנא ולחשוש לאיבוד הכוח שלה ואז מתחיל קרב המוחות והמזימות "לשלוט" במלכת אנגליה, והכימיה שבין שלוש הנשים ובעיקר בין רייצ'ל וויז ואמה סטון היא פשוט מצוינת וכל אחת מהשחקניות המוכשרות האלו מביאה את הסגנון והחריפות שלהן לתפקיד שלה, האופן שבו הן מתנהגות ומדברות לגמרי משקף את המוצא שלהן והמטרות שלהן הן מכוונות, וזה משחק נהדר שעבורו שתיהן ראויות לפרס האוסקר.

אוליביה קולמן גם נותנת הופעה יוצאת דופן בתור המלכה אן המרמורמרת ובעלת מצבי הרוח ההפכפכים שלא יודעת מה קורה בתוך הממלכה שלה. היא מצליחה להיות בלתי נסבלת וילדותית, אבל בו בזמן סימפטית בעקבות הטרגדיה שחוותה עם 13 הילדים שניסתה להביא לעולם שמתו בהריון או לידה, מה שמוביל אותה לגדל 13 ארנבים שמהווים כאחת הדרכים של אביגייל להתקרב למלכה.

גם שחקני המשנה, הגברים של הסרט, עושים עבודה טובה ומבדרת שמייצגת העולם החיצוני והפוליטי שמנסה לחדור לחדרה של המלכה ונכשל כל פעם בגלל כישורי הנשים הקרובות לאן, והעולם שלהם לרוב מהווה האיזור המגוחך של הסרט, בין אם זה מירוץ ברווזים או הטלת עגבניות, הם רק מבליטים את הקומדיה ואת המגוחכות של הסרט. למרות כל המוזרות והטיפשות סביבו, החלק הפוליטי ב"המועדפת" הוא די חשוב, בגלל שהסרט מדבר על האנשים בשלטון ואלו שמנסים לחתור תחתם בדרך אחת או אחרת במטרה לשנות את המדינה לפי רצונם ולמרות שהם מרגישים שהם הצליחו וחושבים שהם ניצחו את יריבם בשליטה על המלכה, המלכה תמיד מראה שהיא עדיין זאת שבשליטה וכל מי שלא לובש את הכתר הוא עדיין משרת, לא משנה מה הם באמת חושבים.

זה הופך את הסרט להרבה יותר מעניין בעיניי בגלל שהוא מרגיש מאוד רלוונטי היום עם עונת הבחירות, כל הפוליטיקאים פועלים אחד נגד השני על מנת לשלוט במדינה בדרך זו או אחרת אבל זה לא נגמר כל עוד "המלכה" עדיין נמצאת על הכסא שלה וזה מאוד חכם שהסרט מראה איך גם אחרי מאות שנים הפוליטיקה עדיין נשארה בבסיסה אותו הדבר, וכולם עדיין חומדים לכוח הכתר.

סיכום

"המועדפת" הוא סרט קומדיה אפלה מאוד מעניין עם עשרות רגעים שיגרמו לכם לחייך ולצחוק או להסית את המבט ממבוכה.

שני המאפיינים החזקים ביותר בסרט הוא קאסט השחקניות היוצא מן הכלל שלו, שהרוויחו ביושרה את המועמדות שלהן לפרס האוסקר, והעלילה הפוליטית שמרגישה מאוד רלוונטית בימים אלו והופכת את הסרט לאחד המיוחדים של השנה.

 

המועדפת

ציון סופי - 8

8

טוב

המועדפת היא קומדיה שחורה ומהפכנית עם הרבה להגיד על מלוכה והפוליטיקה של היום, לא בטוח שהסרט יהיה לטעמכם אבל הוא על בטוח השאיר את חותמו השנה.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה