ההונאה גדולה אבל ההנאה קטנה -ביקורת לסרט “ההונאה הגדולה”

הציפיות שלי מהסרט “ההונאה הגדולה”

אתחיל מכך שאני לא חובבת מתח אבל מודה שהסתקרנתי כשקראתי את תקציר הסרט “ההונאה הגדולה” והצלחתי להסיק ממנו שזאת דרמה משולבת עם מתח שעכשווית ורלוונטית לחיינו. העלילה מספרת אודות שני בני דודים מניו יורק- וינסנט, מתמחה בסחר במניות ומהמר כבד ואנטון, גאון מחשבים על הספקטרום האוטיסטי. המטרה שלהם היא להיות הכי מהירים באמצעות המידע שהם מקבלים. באנגלית משמעות השם היא “פרויקט יונק הדבש”, משום שנפנוף של יונק הדבש הוא 16 אלפיות השנייה, דרישת המהירות שלהם. על מנת לבצע זאת הם מתכננים להעביר סיב אופטי בין קנזס וניו ג’רזי. אולם, כשהם מתפטרים מעבודתם, הבוסית שלהם אווה טורס מצטרפת אליהם במירוץ הכסף הגדול.

סרט מתח מתוחכם או סרט בנאלי?

הגעתי ל”ההונאה הגדולה” מלווה בציפיות גבוהות. הסרט נראה עדכני ביותר לחיינו. השימוש הרב בטכנולוגיה, המשאלה של כל אדם להתעשר ולהרוויח כסף וכמובן איך בין לילה מצליחים להתפרסם. נראה שגם לא חובבת טכנולוגיה ומחשבים כמותי תשאב הנאה מהסרט. בנוסף, בסרט מככבים סלמה הייק וג’סי אייזנברג, שני שחקנים המועמדים לפרס האוסקר ואלכסנדר סקארסגארד, זוכה בפרס גלובוס הזהב. משמע, שחקנים בעלי מוניטין גבוה שנראה כי לוהקו בפינצטה. האם הסרט עמד בציפיות הגבוהות? האם הסרט רלוונטי לחיינו והאם דרמת המתח עשויה טוב ושווה את זמנכם? המשיכו לקרוא ותגלו את התשובה.

הדמויות ומשחק השחקנים בסרט

ראשית, אדבר על המשחק והדמויות בסרט. אני חושבת שהמשחק הפושר לא באשמת השחקנים, מכיוון שהדמויות שנכתבו עבורן רדודות ולא מספיק משכנעות. סלמה הייק, שמגלמת את אווה טורס, דיברה במבטא מעצבן שנוטה לספרדי ולא הבנתי איך הוא מתקשר לסרט. השיער הורוד הצבוע בהגזמה והמשקפיים גם לא התאימו בעיניי לסרט. היא מנהלת חברה מצליחה ואישה משכילה והוצגה כביכול בצורה זולה. ג’סי אייזנברג שיחק טוב אבל הדיבור שלו היה מהיר לי מדי וקשה לעקוב לעיתים. בעיניי, השחקן שעשה את העבודה הטובה ביותר ונתן גוון אחר לסרט הוא אלכסנדר סקארגארד, הוא שיחק בצורה מספקת את הגאון על הספקטרום ושובצו בסרט רגעים קומיים מבריקים, ומשעשעים איתו. בנוסף, הוא הדמות המפותחת ביותר בסרט מבין השלושה, הוא נשוי ויש לו בת ששרה אופרה.

רצף הסרט

הסרט מתקדם בצורה איטית למדי. רשומים בתחילת הסרט תאריכים ולכן בהתחלה חשבתי שהסרט מבוסס על סיפור אמיתי. דבר שאני מודה שאם היה מדובר בסיפור אמיתי זה היה מוסיף לי. הסרט בהחלט משקף את החיים העכשוויים שכרוכים בטכנולוגיות משוכללות ומרדף אחר בצע וכסף. מסר הסרט הוצג במספר סצינות אם כי ניתנה האפשרות לצופה להגיע לתובנות הללו בעצמו והן: כסף לא קונה אושר, המרדף אחר הכסף לא יפסק ולא כולם ירוויחו מהפרויקט הגדול. דבר שישבור את המארג הכלכלי. חלק מהמסקנות בנאליות וחלק אכן חשובות מאוד שיחלחלו לתודעתם של האנשים.

הצילום מרהיב ומציג בפירוט את תוכניתו של וינסנט בגילום ג’סי אייזנברג והיא לחפור מנהרה עבור סיב אופטי שימתח בקו ישר ממרכז המידע האלקטרוני בקנזס, לשרתים של הבורסה הניו יורקית בניו ג’רזי. קו של 1000 מייל שצריך לעבור מתחת ודרך כל מה שבדרכו – כולל ביצות, שמורות טבע, הרי האפלאצ’ים ובתים של בני האמיש. התסריט ממוצע לחלוטין ולא מאפשר לשחקנים המהוללים לקדם את עלילת הסרט בצורה יותר מעניינת ומפולפלת, ולא משקף את יכולות המשחק הגבוהות שלהם.

לסיכום-חווייתי מהסרט

היו מספר עובדות ובדיחות בסרט שאני מודה שלא לגמרי הצלחתי להבין. אולי כי אני לא מספיק טכנולוגית או מבינה במחשבים. אני בטוחה שהיו כאלה כמוני שלא הבינו את כל הבדיחות ודבר זה גרם לי לתהות אם הסרט הזה לא ידבר אל כולם ואני סבורה שכן. יש מצב שהוא יתאים יותר לאנשים המתעניינים במחשבים ומבינים את הנושא. בנוסף, “ההונאה הגדולה” הינו שם מפוצץ במיוחד שלטעמי הסרט לא הצליח להגיע למימדים הללו. לא היה מתח שאפף את הסרט, התסריט היה ממוצע והדמויות מעצבנות.

בסופו של יום, התאכזבתי מהסרט. הוא לא כלל מתח ועלילה בשרנית. בנוסף הוא לא קלע אל תחומי העניין שלי וכנראה שבגלל זה הוא לא עניין אותי, וככל הנראה לא יעניין כל אחד. כמובן, שלא הייתי מעניקה ציון נמוך אם הסרט היה עשוי בצורה טובה, אבל בעיניי הוא היה סביר מאוד ולכן הייתי אומרת שאם אתם לא מאוד מתעניינים בתחום המחשבים, אתם בהחלט יכולים לוותר עליו.

ההונאה הגדולה

ציון סופי - 6

6

ממוצע

סרט מאכזב שאפשר לוותר עליו, אלא אם אתם מעוניינים להתעמק בתחום המחשבים והטכנולוגיה כיום.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה