Full Volume – ביקורת הסרט חומוס פול טריילר

מה קורה כשסוחרי נשק חרדים, מגדלי פרחים הומואים, מבריחים ערבים, גנגסטרים סלוניקאים והמבוקש מספר 1 בעולם, עומדים בדרכה של עולה חדשה מצרפת בדרכה להתחתן עם אהוב ליבה ההייטקיסט? בקצרה, לא יותר מדי. בפירוט, לא מעט בעיות. למרות הפרסום המאסיבי ברשתות החברתיות והציפיה הרבה, "חומוס פול טריילר" ניפץ את כל התקוות שתלינו בו. על פניו זה היה נראה סרט מצחיק, עטור בשחקנים אהובים ובעל ניחוח ישראלי. במקרה הזה, הישראליות טשטשה את הפגמים של הסרט אבל הוא עדיין רחוק מלהיחשב סרט טוב.

הישראלי היפה
הסרטים הישראליים לא סתם נשארים לרוב בארץ. הסרטים האלו מרכיבים בתוכם את הפסיפס הישראלי ומותאמים להומור הישראלי. ב"חומוס פול טריילר" יש התייחסות לאוכלוסיות מגוונות: ערבים, הומואים, חרדים ועוד. תתכוננו מראש לשפע של סטיגמות ולביקורת נוקבת על כלל החברה. אני חושבת שגם אם הסרט מאוד סטיגמתי, הוא לא מעליב בגלל שהאופי של הדמויות לא כזה רחוק מהמציאות שנהיית מוקצנת מיום ליום. גם אין אוכלוסייה שלא צוחקים עליה אז ככה שאין ממה להיעלב כביכול.

בנוסף, לדמויות יש אופי מעניין ומעוצב מלבד התווית החיצונית שמוצמדת עליה: נטלי חדד (אלכסה לרנר) לחוצה, ג'וני החנון עם העבודה המסודרת (מיכאל מושונוב), קרן מור ומנשה נוי בתפקיד החרדים הדו פרצופיים ואיזי הדמות הקומית (יניב ביטון). הבנייה הטובה של הדמויות, הליהוק המדהים והמשחק המעולה של כל השחקנים יוצרים חיכוכים משעשעים, גם אם הם לא תמיד מצחיקים. יש לא מעט טוויסטים בסטיגמות, דבר שמעורר עניין ומחזק את הביקורת שמועברת לנו.

חומוס פול טריילר3

ולנו יש חומוס

ישראל חזקה בסרטים קומיים שגם אם העלילה שלהם לא מבריקה במיוחד הם קורעים מצחוק, מתוחכמים ומלאים באקשן. רובם מאופיינים בסממנים ישראליים רבים שמיועדים רק לקהל הישראלי בעיניי. בגלל הסיבות הללו היו לי ציפיות גבוהות מדי מהסרט. העלילה סטנדרטית ולא מרשימה והרגיש שהיה בלאגן קטטוני למרות השחקנים האהובים והדמויות הצבעוניות.

לקח זמן רב ודי מייגע להבין את כל הדמויות והקשר ביניהן. הרגשתי שבמקום לעזור לצופים בעניין הזה, הסבירו הכל מאוחר יותר וברגעים פחות מתאימים בעלילה. המעברים בין הקטעים לא היו מוצלחים לדעתי. היו דמויות כמו המבריחים הערבים שהרגשתי שהיו מקופחות והיה קשה יותר להתחבר אליהן מפני מפני שהן קיבלו פחות סצינות בהשוואה לשאר, עד לרמה ששכחתי מהן לחלוטין. במיוחד אם דמויות לא מופיעות כל כך הרבה, הן צריכות להותיר חותם ולכן צריך לברור את התסריט של כאלו דמויות להבא.

חומוס פול טריילר

מורידים הילוך
הבעיה היא שמדובר בסרט מתח קומי וחובה בז'אנר המתח להקפיד על קצביות. אי אפשר לשמור על קצביות כשהכרונולוגיה לא מסודרת וכשנראה שיש סצינות שלא קשורות אחת לשנייה. בפרט כשהקהל מאבד את הכוח לחבר את הנקודות והסצינות. בהקשר לפן הקומי, אני חייבת לציין שלא ממש צחקתי. היה משעשע ותו לא. לא היה יותר מדי תחכום ומקוריות בעלילה. גם הדמויות היו חביבות יותר בגלל השחקנים מאשר התסריט שנכתב עבורן.

מבחינה ויזואלית, זה לא שלא השקיעו בצילום או בעריכה, פשוט שוב לא מצאתי קשר בין למשל המוזיקה המעטה לבין העלילה והיה נדרש איזון ויותר חפיפה לאופי ולאווירה שהייתה. כל השילובים של העריכה לא התמזגו טוב ביחד ולא היה קשר בין כמעט שום דבר. נניח לרגע בצד את העריכה, שמישהו יסביר לי בכלל למה קוראים לסרט "חומוס פול- טריילר", בדגש על המילה טריילר?

חומוס פול טריילר2

Full Power?

האלמנטים הנוגעים לחברה הישראלית, מעוררי הזדהות ככל שיהיו, לא הופכים את הסרט למוצלח. במקרה הזה הישראליות היא באמת הסיבה היחידה שאפשר לאהוב את מה שרואים וליהנות קצת. את החומוס מהסוג הזה, עדיף לכם לא לטעום כי בהשוואה לסרטים ישראלים אחרים וטובים, הוא ממש תפל. לא חסרים סרטים ישראליים משובחים עם הומור פרוע ומקורי ש"חומוס פול טריילר" יכול ללמוד מהם. חלקם אפילו יצאו בשנים האחרונות כגון "פלאפל אטומי".

לסיכום, "חומוס פול טריילר" הוא אכזבה מהלכת. ציפיתי לסרט פול- במלוא הכח והעוצמה. חבל בהתחשב לכך שטמון בו פוטנציאל. העלילה סטנדרטית, השחקנים נפלאים והישראליות כן באה לידי ביטוי בסרט אבל לא התפרצה כמו שהייתה חייבת להתפרץ. הסרט הוא פול ווליום ולא פאוור, בגלל הרעש שיש בו. גם הרעש שבאמת נמצא וגם בגלל הרעש שעשו ממנו, שלו אין הצדקה בכלל.

חומוס פול טריילר

ציון סופי - 6

6

מאכזב

סרט מבולגן ולא ממש מצחיק ומהודק עלילתית

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה