בגרות ומפלצות – ביקורת הסרט מקום שקט 2

ההמשך המצופה למותחן האפי של ג'ון קרזינסקי סוף סוף הגיע עם מקום שקט 2

ב-2018, השחקן והבמאי ג'ון קרזינסקי הביא לנו את אחד מסרטי האימה/מתח הטובים של העשור עם "מקום שקט". כעת, אחרי דחייה רבה בעקבות הקורונה, "מקום שקט 2" הגיע לאקרנים ואנחנו חוזרים ישר חזרה אל תוך העולם האפוקליפטי שהושמד ברובו על ידי חייזרים שכל רחש קטן יתריע אותם לנוכחותכם. הורידו את הנעליים ובואו נצא לדרך.

סרט ההמשך מתחיל איפה שעצרנו בקודם אבל לפני ההמשך לסיפור שראה את אוולין (אמילי בלאנט), ריגן (מיליסנט סימונדס) ומרקוס (נואה ג'ופ) מחסלים גל של המפלצות באמצעות מכשיר השמיעה של ריגן, ג'ון קרזינסקי היה צריך להכניס את עצמו איכשהו לסרט ההמשך שלו ואנחנו מקבלים פלאשבק מהיום הראשון של הסיפור, יום הפלישה, סצנה שנחשפה ברובה בטריילר. 

הסצנה ממבט ראשון לא תורמת הרבה לסיפור, מעבר לתת לנו עוד אקשן מעולה והבנה של הרגעים הראשונים שזה קרה (מה שמזכיר לא מעט סרטי אסונות מדע בדיוניים אחרים) שדמיינו בעצמנו בסרט הראשון. אבל אנחנו מקבלים הכרה קצרה לדמותו של קיליאן מרפי, שכמובן יופיע בהמשך הסרט, ככה שיש לנו הבנה קצרה לשינוי שהוא עבר במהלך האסון מעבר לזקן האפי שהוא גידל, ביחד עם קטע דיאלוג מבדר שיחזור בהמשך הסיפור.

כעת חזרנו להווה, אחרי שהמשפחה איבדה את אביה, הם שרדו את גל המפלצות וביתם עולה בלהבות, הם יוצאים למצוא מקום חדש ואולי לעזור לבני אדם אחרים באמצעות מכשיר השמיעה של ריגן, אין הסבר ממשי מהדמויות אבל זה מה שאפשר לשער. במהלך מסעם הם פוגשים את אמט (דמותו של קיליאן מרפי) שבלת ברירה עוזר להם לשרוד ולהגשים את מטרתה של ריגן, להשתמש במכשיר שלה לעזור לכולם.

מבחינה סיפורית לא קורה יותר מדי ב"מקום שקט 2" בעיקר סביב אוולין ומרקוס, אבל אנחנו לומדים עוד קצת על העולם הזה ועל האירועים שהובילו אליו, כמו כן, אנחנו רואים עוד מהאנשים שמאכלסים אותו ושומעים סיפור או שניים מעניינים על מה שקרה. בשביל סרט המשך כל כך מצופה חשבתי שיהיה עוד בסיפור, אבל בתור הסרט השני בטרילוגיה שמוביל ככל הנראה לסרט השלישי הסופי, מדובר בסרט מעבר די טוב, בעיקר עבור הדמויות הצעירות שמתפתחות יותר לעצמאיות.

חובבי האקשן והמתח יאהבו את "מקום שקט 2" בגלל שהמפלצות מקבלות הרבה יותר זמן מסך מהסרט הקודם, בו בעיקר חשנו בקיומן וראינו אותן לרגע, ישנן הרבה יותר סצנות אקשן עם בני אדם שמתים ורגעים מאוד מותחים עם גיבורינו בסכנת מוות שיצליח לבדר יותר צופים שמחפשים סרט פופקורן כייפי.

אחרי שהסרט הראשון יצר את האימה והמתח מהרעש וזה שהוא מביא את המוות, סרט הממשך יוצר את המתח שלו מהסכנה עצמה, המפלצות שעכשיו אנחנו יודעים איך הן נראות ולמה הן מסוגלות. מה שלצערי הרב מרגיש פחות מותח ומלחיץ בגלל שזה נוטה לכיוון אימה שראינו בסרטים עם מפלצות בעבר כמו "הנוסע השמיני" ו"המדרון". מה שגורם לסרט ההמשך להרגיש פחות מיוחד מהראשון.

כמו כן, "מקום שקט 2" מפחיד ומבהיל את הקהל יותר מדי פעמים באמצעות Jump Scares של המפלצות, שבעיניי מרגיש זול יותר וחסר השקעה מהמתח והאימה שנוצרו בסרט הראשון, שבא מהרעש עצמו והפחד של הדמויות ממנו בסביבה המאוד שקטה שהם יצרו.

מה שכן, האקשן מאוד איטנסיבי ומותח עם אפקטים נהדרים והשחקנים מעולים, בעיקר אמילי בלאנט ומיליסנט סימונדס שממש כובשות את המסך ביחד עם קיליאן מרפי המוכשר, יש חהם כימיה נהדרת יחדיו, ככה שאנחנו מקבלים הרבה מהסרט עם אמט וריגן ויש לנו גרסה לייב-אקשנית קצרה ל-The Last of Us, עוד לפני צאת הסדרה המצופה.

הבעיה היחידה בכתיבה של "מקום שקט 2" זה המעשים של הילדים. בסרט הראשון הבנתי את ההתנהגות המסוכנת של השניים שבאה ממקום של רגש, הפחד של מרקוס מהיצורים והרצון של ריגן לאהבה של אביה, פה זה מרגיש שהם מחליטים לעשות דברים טיפשים בצורה מאוד לא בוגרת ולא חכמה. כן הם טכנית אמורים להיות באותו הגיל שהם היו בסרט הקודם והם פשוט נראים בוגרים יותר היום בגלל זמן המעבר בין ההפקות, אבל עדיין זה גורם לכתיבה להרגיש קצת עצלה בשביל ז'אנר האימה ממה שהכרנו בסרט הראשון. 

לפחות זה במטרה להראות את המשך בגרותם של הילדים של לי כשהם מובילים את הדרך לעתיד של הכותר בסוף הסרט שמתחבר בצורה יפה לסוף של הסרט הקודם.

סיכום

מקום שקט 2 לצערי הרב נוטה לכיוון הקלישאי יותר של ז'אנר האימה עם דמויות טפשות, רגעים צפויים ו-Jump Scares. אבל למרות זאת, מדובר עדיין בסרט אימה מעל הממוצע עם מלא אקשן, שממשיך בכיוון טוב את הסיפור וממשיך להרחיב את העולם והאירועים שהובילו אליו.

 

מקום שקט 2

ציון סופי - 7

7

טוב

למרות שקלישאתי יותר מהסרט הראשון, עדיין מדובר במותחן אימה מעולה ומבדר

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה