חברת AMD מציגה כרטיס מסך חדש ב-E3 2019

חברת AMD הציגה במהלך כנס E3 כרטיס מסך חדש בעל נתונים וביצועים גבוהים במיוחד

לאחר השקתם של הדור השלישי של מעבדי Ryzen, הציגה חברת AMD במהלך כנס E3 כרטיס מסך חדש, המציג את ארכיטקטורת RDNA החדשה של החברה.
יציאת הכרטיס החדש מהווה חידוש חומרתי גדול ל-AMD, בעיקר בהתחשב בעובדה שבפעם האחרונה בה הוצגו כרטיסים עם ארכיטקטורה חדשה הייתה זו ארכיטקטורת GCN שיצאה לראשונה בשנת 2012.
אמנם הכרטיס החדש אינו מתחרה ראוי ל-RTX 2080Ti או אפילו ל-RTX 2080,  אבל יחד עם זאת הכרטיס עדיין מביא איתו חידושים מעניינים לשולחן, כמו תמיכה בPCIe 4.0 וכן מנועים גרפיים חדשים.

מדובר במוצר הראשון שמשתמש גם בטכנולוגית PCIe 4.0 וגם במעבד גרפי 7 ננומטר, אך זה לא הכל כי בנוסף לכך הכרטיס החדש יתמוך בפורמט זיכרון גרפי GDDR6 ויציג שלל אפשרויות אופטימיזציה לארכיטקטורת הכרטיס.

הכרטיס החדש קיבל שתי גרסאות, כאשר ה-RX 5700 הינה גרסה של הכרטיס שנועדה לספק גיימרים אשר תקציבם בסיסי, וה-RX 5700 XT הוא למעשה כרטיס הדגל בסדרה זו, המציג נתונים חומרתיים גבוהים יותר במחיר גבוה יותר.
ההבדל בין הכרטיסים לא גדול, כאשר ההבדל המרכזי הינו מספר יחידות חישוב שונה, כאשר ה-5700 מקבל 36 וה-XT מקבל 40.
לשני הכרטיסים מהירויות שעון גבוהות וההבדל בין שתי הגרסאות הוא 100MHz בלבד. לשני הכרטיסים כ-8GB זיכרון גרפי. ה-XT צורך כ-225W בעוד וה-5700 הבסיסי יצרוך רק כ-180W.
הנתון המעניין והמושך ביותר של הכרטיסים האלה הינו המחיר, כאשר ה-RX 5700 יעלה לכם כ-380 דולר בלבד וה-RX 5700 XT יעלה כ-450 דולר בלבד.

הכרטיס החדש קיבל עיצוב מעניין, המושך מאוד את העין. הכרטיס החדש מציג עיצוב עתידני, כאשר על פני הכרטיס ישנו קימור מסוגנן במיוחד.
הרבה אנשים טוענים כי מערכת הקירור של הכרטיסים הגרפיים של AMD לא טובה, כיוון שהיא מציגה מאוורר בודד המקרר בשיטת Blower Fan. החברה ממשיכה עם העיצוב הזה גם כאן וטוענת כי העיצוב הזה מאפשר לכרטיס להוציא אוויר חם אל מחוץ למארז המחשב ובכך לספק טמפרטורות נמוכות יותר.
הכרטיס על כלל גרסאותיו מצריך חיבור 6 פינים אחד וחיבור 8 פינים אחד על מנת לספק מספיק מתח לכרטיס.

בנוסף לשתי גרסאות אלה, חברת AMD הציגה גרסה מיוחדת ל-RX 5700 XT, החוגגת 50 שנה להקמת החברה.
גרסה זו תגיע עם מהירות שעון גבוהה יותר, שתאפשר מהירות חישוב גבוהה יותר ובכך ייתן הכרטיס ביצועים גבוהים יותר. מספר יחידות החישוב זהות ל-XT הרגיל ועומד גם הוא על 40. הכרטיס דומה מאוד בעיצובו לגרסאות הרגילות כאשר ההבדל המרכזי הוא המאוורר שצופה בציפוי זהב מהודר. מחיר הגרסה המיוחדת הינו 500 דולר.

בכל הקשור לביצועים, הנתונים אשר הציגה AMD עצמה הציבו את ה-XT מעט מעל ל-RTX 2070 של Nvidia, כאשר רוב הבדיקות בוצעו ברזולוציית 2K.
הנתונים אשר הציגה AMD עצמה הציבו את ה-5700 הבסיסי קצת מעל ל-RTX 2060.
כפי שזה נראה כרגע, חברת AMD עדיין מתקשה להוציא מתחרה ראוי לכרטיסים הגבוהים ביותר של Nvidia, אך אני סבור שעם הצהרתה של החברה שהיא ממשיכה לפתח את ארכיטקטורת RNDA לטווח הארוך בסופו של דבר נקבל כרטיס גרפי חזק הראוי להתחרות עם גדולי כרטיסי המסך של היום.

בתחום החיבורים, שני הכרטיסים יציגו כ-3 חיבורי DisplayPort 1.4 HDR וחיבור HDMI 2.0b.
החיבורים יכולים לתמוך ברזולוציית 4K בקצב רענון של עד 240 הרץ, ברזולוציית 4K HDR בקצב רענון של 120 הרץ ואפילו ברזולוציית 8K HDR בקצב רענון של 60 הרץ, הודות לטכנולוגיה חדשה הנקראה Display Stream Compression 1.2a.

בנוסף לכרטיס עצמו, חברת AMD הציגה פרויקט העונה לשם FidelityFX. מדובר ב"תיבת כלים" (Toolkit) למפתחים בפורמט Open Source, שנועדה לספק למפתחים שלל כלים שבעזרתם יוכלו לשפר את הנראות של המשחקים שלהם.

ה-RX 5700 וה-RX 5700 XT יהיו זמינים לרכישה החל מחודש יולי.

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה