Intel CES 2022
Intel CES 2022

קפיצת הדור המשמעותית ביותר של Intel כבר כאן

70% שיפור בביצועים מהדור הקודם, 10 ליבות נוספות, מה המשמעות של הקפיצה הזאת, ומה בעצם ממתין לנו בדור החדש הזה?

Intel היא חברה מאוד ידועה בתחום התוכנה, חומרה, ומחשבים בכללי. היא עומדת בגאווה בתור אחת החברות הכי מוכרות בעולם בתחום, ואחת שהשם שלה מייד מסמל אותה. בסוף השנה שעברה Intel הודעה על מעבדי הדור הבא שלה, Alder Lake. ההכרזה הייתה גדולה והבטיחה לנו רבות, ועמדה בסימן "הפיתוח הכי גדול של Intel עד היום". היום אנחנו מקבלים מידע על הביצועים של דור חדש זה בסדרות P ו-U, ומה הם יכולים לעשות.

Alder Lake לקח כ-3 שנים של פיתוח ועבודה מאומצת של יותר מ-1,000 עובדי חברה, אך ההשקעה השתלמה. מעבדי Core מהדור ה-12 הללו מספקים לנו כוח עיבוד ופונקציות ברמה גבוהה ביותר, ואחרי ששנה שעברה סדרת H אשר יועדה ללפטופים עבור גיימרים שוחררה, השנה אנו מקבלים את סדרות U ו-P. מעבדים אלו מיועדים להגיע אל לפטופים קטנים וקלים במיוחד, אבל להקפיץ את הביצועים להם למעלה. בהשוואה ישירה אל מול מעבדי הדור הקודם, יש לנו 4 ליבות ו-8 נימים, אל מול 14 ליבות במעבד הדגל החדש i7-1280P. מתוך 14 הליבות האלו, 6 יהיו ליבות חזקות (performance Core) ו-8 יהיו ליבות יעילות (Efficient core), לצד תמיכה ב-20 תהליכונים.

במבחן התוצאה, המעבד החדש הראה שיפור של כ-70% בביצועי העבודה בריבוי נימים (Multi Thread), יישומים שדורשים עיבוד של כמה ליבות במקביל, אל מול מעבד הדור הקודם. בנוסף לכך, מול מעבדי הדגל של Apple (מעבד M1 Pro) ו-AMD (מעבד Ryzen 7 5800U), לפטופים עם המעבד החדש הראו רמת ביצועים גבוהה יותר באותו הספק של כוח. מעבד הדגל של סדרת U מיועדת ללפטופים קטנים יותר,
i7-1265U, גם הציג ביצועים מעולים כאשר הוא עוקף את מעבדי אפל ו-AMD במבחני CrossMark הבודקים איך המעבד מתנהג במשימות יצירת תוכן. מעבד זה מכיל 10 ליבות ו-12 נימים וצורך הספק של 15 וואט בלבד. ביצועים מאוד גבוהים למעבד כזה קטן.

הלפטופים החדשים עם מעבדי U ו-P יהיו למעשה המאסה העיקרית של הלקוחות הפרטיים והעסקיים ממשפחת הדור ה-12.
תומר ששון, סגן נשיא בקבוצת המחשוב האישי של אינטל, מנהל המערכת של מוצרי הדור ה-12, הוסיף: "אנו מרחיבים היום את ההיצע של אינטל ממשפחת מעבדי ה-Core דור 12 שמטרתם לספק קפיצת מדרגה משמעותית בביצועים עבור מחשבים ניידים דקים וקלים. בדומה למעבד ללפטופים מהדור החדש שהשקנו בתחילת השנה הנוכחית, שהציג את הביצועים הטובים והחזקים ביותר בשוק למשחקים, המעבדים החדשים יאפשרו ביצועים מתקדמים המתעלים באיכותם על הדור הקודם עבור לפטופים דקים. אנו נמצאים במומנטום חזק וטוב עם יציאת הדור החדש של המעבדים שלנו ומתכוונים להמשיך לספק לצרכנים ולעסקים את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר עבור כל מוצר שנדרש לו".

המעבדים החדשים ישתמשו בארכיטקטורה ההיברידית המערבת את שני סוגי הליבות: ליבות הביצועים והליבות יעילות. מטרת השילוב בין הליבות היא לאפשר חלוקת עומסי עבודה בין הפעולות השונות של המעבד ולהקצות עבור כל אחת מהן את הליבה הנכונה. ה-Intel Thread Director היא טכנולוגיה חדשה שמיועדת לעושות בדיוק זאת, ולהקצות לכל משימה את המעבדים המתאימים לה לביצועים אופטימליים ומניע שימוש יתר במשאבי המעבד.

מעבדי דור 12 החדשים למחשבים ניידים מנצלים במלואם את היתרונות שמציע תהליך הייצור Intel 7: הם כוללים שבב גרפי משולב ממשפחת Iris Xe של אינטל עם עד 96 יחידות ביצוע, שבב WiFi 6E (+Gig) משולב לביצועים אלחוטיים, תקן Thunderbolt 4 שמספק פתרון כבילה עבור כל תחנת עגינה, תצוגה או אביזר חיצוני, וב-Intel IPU 6.0 לאיכות תמונה גבוהה וחווית משתמש משופרת. הם מאפשרים תמיכה רחבה בזיכרונות כולל DDR5/LPDDR5 ו-DDR4/LPDDR4, והצגת תמונות תלת ממד מהירה כמעט פי שתיים מהדור הקודם, נתון אידיאלי עבור יוצרי תוכן רבים.

ניר לויטין, מנהל קבוצת ה-SOC Post Silicon Performance, הוסיף שמעבר לתכונות של המעבד עצמו, הם עבדו גם על טכנולוגיה בה המעבד יוכל למלא את יעודו בהספק הנמוך ביותר האפשרי, כך שאם ההספק יעלה כך גם היכולות של המעבד. "אני בדיוק מציין 11 שנים באינטל, ואני לא זוכר מתי היתה הפעם האחרונה שאינטל הוציאה מעבד שבתוך דור מציג שיפור כל כך משמעותי בביצועים. זה לא משנה אם הצרכנים יערכו תמונה, ישחקו במחשב או יגלשו. המחשב יטוס בטיל. המעבדים שתוכננו ופותחו ברובם בישראל מצליחים בבנצ'מרקים להראות פרפומנס טוב יותר בעשרות אחוזים, וזה הישג ענק לקבוצות הפיתוח כאן למחשוב ומעבדים".

המעבדים החדשים האלה יתמכו גם במותג Intel Evo המיועד לעבודה הכוללת ריבוי מטלות ומבטיח קישוריות, תמונה וקול בסטנדרט הגבוה ביותר. השנה ישווקו יותר מ-100 דגמים חדשים התומכים בדרישות המערכת של Intel Evo, זאת הודות למאמצים הנדסיים של אינטל ביחד עם יצרניות מחשבים רבות, כמו גם יצרניות ציוד היקפי כגון אוזניות אלחוטיות ותחנות עגינה מבוססות Thunderbolt™. הדגמים החדשים יגיעו לראשונה גם עם גרסאות של מסכים מתקפלים ויכללו את מעבדי H, P ו-U מהדור ה-12.

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

השאר\י תגובה