סדרת מעבדים ניידים Ryzen 5000

AMD עושה זאת שוב, הפעם בשוק המעבדים הניידים!

חברת AMD הציגה במהלך CES 2021 את סדרת המעבדים החדשה שלה למחשבים ניידים

AMD עושה זאת שוב!
אני לא חושב שצריך להרחיב יותר מידי על ההתקדמות וההתפחות האדירה של AMD בשנים האחרונות שגרמו לה להתמקם בראש רשימת יצרניות המעבדים (ובנינו, עוד רגע גם בראש רשימת יצרניות הכרטיסים הגרפיים) למחשבים נייחים. בעוד והחברה צועדת צעדי ענק במטרה לכבוש כל שוק אפשרי, היום היא הוכיחה שוב שהיא מסוגלת לתת לכולם בראש, והפעם בשוק המעבדים הניידים.

החברה כינסה אירוע אינטרנטי חגיגי במסגרת כנס CES 2021 בו חשפה הד"ר ליסה סו, מנכ"לית AMD את דור המעבדים הייעודי החדש שלה למחשבים ניידים.

נתחיל קודם כל בתשבוחות מרשימות במיוחד על קצב הפיתוח של AMD היות וזהו האירוע השני של החברה ב-CES מזה שנתיים לאחר שחשפה בשנה שעברה את סדרת המעבדים הניידים הקודמת שלה, סדרת Ryzen 4000. כמובן שהסדרה החדשה שהוכרזה היום מספקת ביצועים חזקים ומרשימים יותר המבוססים על הארכיטקטורה החדשה של החברה Zen 3, עליה דיברתי בעבר עם הכרזת מעבדי הדסקטופ האחרונה של החברה.

המעבדים הניידים החדשים יתחלקו לשתי סדרות שונות והן סדרה U וסדרה H. נתחיל עם סדרה U, שהיא סדרת הבסיס של המעבדים.

סדרה U תכלול כ-5 מעבדים חדשים המגיעים עם בין 4 ל-8 ליבות ומסוגלים להגיע למהירות שעון טורבו של עד כ-4.4GHz. כל המעבדים יגיעו עם צריכת חשמל של כ-15W בלבד. על פי הנתונים שהציגה AMD, מעבד הדגל החדש של הסדרה, ה-Ryzen 7 5800U הכולל כ-8 ליבות ו-16 תהליכונים, יציע ביצועים הגבוהים בכ-18% בתחום יצירת התוכן ועד לכ-43% יותר ביצועים בתחום עריכת ועיבוד תכני וידאו בהשווה למעבד i7-1185G7 של אינטל. כמובן שיש לזכור שאלה הנתונים שהציגה AMD בעצמה ויש לקחת אותם בערבון מוגבל עד לרגע שיגיעו לתעשייה ויבדקו בקפדנות על ידי הצרכנים.

מעבר למעבד הדגל נקבל עוד 4 מעבדים נוספים והם ה-Ryzen 5 5600U, ה-Ryzen 7 5700U, ה-Ryzen 5 5500U וה-Ryzen 5 5300U. חשוב לציין שרק שניים ממעבדי סדרה U מבוססים על ארכיטקטורת Zen 3 (מדובר על ה-5800U וה-5600U) כאשר שאר המעבדים מבוססים על ארכיטקטורת Zen 2, פרט קטן וחשוב מאוד שיש לזכור ולשים אליו לב.

לצד סדרה U הוצגה גם סדרת H הכוללת מעבדים ייעודיים למחשבי גיימינג. בסדרה זו נקבל לא פחות מכ-8 מעבדים שונים המגיעים עם צריכת חשמל של עד 45W+ למעבד הדגל (ישנם דגמים הצורכים כ-35W בלבד וככל הנראה יועדו לשימוש במחשבי גיימינג דקים במיוחד). כל המעבדים בסדרה זו יהיו מבוססים על ארכיטקטורת Zen 3 ויתחרו בסדרת H-Series Comet Lake של אינטל.

מעבד הדגל של סדרה H הוא ה-Ryzen 9 5980HX המגיע עם 8 ליבות ו-16 תהליכונים ויספק מהירות טורבו של עד כ-4.8GHz. מעבר למעבד הדגל נקבל שלל מעבדים נוספים והם Ryzen 9 5980HS, Ryzen 9 5900HX, Ryzen 9 5900HS, Ryzen 7 5800H, Ryzen 7 5800HS, Ryzen 5 5600H, Ryzen 5 5600HS.

פרט מעניין במיוחד שיש לשים אליו לב הוא שסדרת H כוללת מספר דגמים והם דגמי HS ודגמי HX. כאמור, דגמי HX יצרכו יותר חשמל (עד 45W ואף יותר) ודגמי HS יצרכו פחות חשמל (עד 35W). הפרט המעניין הוא שההבדל היחידי בין מעבדי HS למקביליהם בסדרת HX הוא במהירות השעון, מה שאומר שאם תבחרו במעבד חלש יותר, לאו דווקא תפסידו אחוז גדול של ביצועים, וההבדל המהותי יהיה ככל הנראה בסוג המחשב שאתם קונים (מחשב חזק ומגושם יותר עם מעבד חזק יותר או מחשב קומפקטי יותר עם מעבד מעט חלש יותר).

אז מתי נוכל לראות את כל הטוב הזה בשוק וכמה זה יעלה? ובכן לגבי המחיר אין ממש תשובה היות וכל חברה מחליטה על מחירי המחשב שלה באופן פרטי אבל AMD מבטיחה שדגמי מחשב הכוללים את המעבדים החדשים יהיו זמינים לרכישה כבר מתחילת חודש פברואר הקרוב, כך שיש למה לחכות!

מה אתם חושבים על סדרת המעבדים הניידים החדשה של AMD? ספרו לנו בתגובות!

אודות רועי האן

רועי האן, בן 21 מהשומרון, טכנאי מחשבים ועורך ראשי בקטגוריית חומרה. גיימר, חובב מחשבים, חומרה, קולנוע וקומיקס.

השאר\י תגובה