Autonauts – רובוטים וקולוניאליזם – ביקורת המשחק

מה קורה כשנותנים לך את היכולת לבנות מושבות ענק ואספקה אינסופית של רובוטים בממשק חמוד מאי פעם? התוצאה היא Autonauts ולאחר קצת זמן איתו אני מביא את הביקורת המלאה

יצא לכם אי פעם לחשוב כמה קשה זה באמת הולך להיות המיזם העצום של אכלוס כוכב חדש? מעבר מסתם לבנות מושבה קטנה אלא כמה קשה זה הולך להיות לבנות עיר משגשגת שאמורה לתמוך לעשרות דורות קדימה בשנים שיבואו. אומנם הנחיתה על הירח הייתה צעד אחד קטן לאדם, אבל אם באמת נצליח ליישב ציוויליזציה במקום אחר ביקום מדובר פה בקפיצה הענקית שהמין האנושי עוד לא לקח. עכשיו אחרי שסיימנו להסתכל בפן פילוסופי על המין שלנו אפשר קצת להתבונן בדברים שאומנם עוסקים באותם דברים אבל נמצאים כבר עכשיו בהישג ידינו, הכירו את Autonauts. במשחק החמוד הזה, אותה משימה שדיברנו ממש לפני מספר משפטים, יישוב ציוויליזציה אנושית בכוכב אחר? כן זאתי, מונחת על בן אדם אחד בלבד, עליכם.

כשאתם לבד על גוף שמימי ומוטלת עליכם המשימה היחידה לאפשר יישוב אנושי על הכוכב הזה צעד קטן אחר צעד, תאמינו לי שאתם הולכים להזיע הרבה פיקסלים שם. כשהוא מגיע בגרפיקה מהחמודות שראיתי Autonauts מרגיש כמו משחק ילדים בסיסי אבל כשאתם מתחילים להיכנס לעניינים אפשר לראות את המפלצת הקטנה והמסובכת שמתחבאת שם. מעוניינים בלבנות גרזן? לכו תמצאו אבן ותרסקו אותה על עץ עד שחתיכה של עץ תיפול ותוכלו לשלב אותן יחדיו. רוצים לבנות כפר שלם עם דרכים, חוות ובתים? אתם תצטרכו בוודאות גרזן גדול יותר והרבה יותר משאבים.

כאן מגיע היופי הייחודי של המשחק, העובדה שאתם לבד לא אומרת בהכרח שאתם בודדים, מבולבלים? שנייה אסביר.

החוזק הגדול ביותר של Autonauts מגיע בכמו ששמו רומז, אוטומציה, כמנהל הכוכב ביכולתכם ליצור ארמדות של רובוטים חברותיים (עד שסקיינט עולה כמובן) שמטרתם היחידה היא לעזור לכם לטפל במטלה העצומה מולכם. בנוסף, הרובוטים אף יכולים לעקוב אחריכם וללמוד ממכם פעולות ויכולות שונות על מנת שתוכלו לשחרר אותם לחופשי שייעשו את מה שלימדתם אותם מבלי שתצטרכו להתערב ותוכלו לשבת על הכיסא ולראות את הכוכב החדש שלכם תופס צורה. זוהי בוודאות אחת המכניקות הטובות וגאוניות שראיתי במשחקים בתקופה האחרונה, כאחת שלא צורכת אף טיפה של ידע בתכנות אין אדם שלא יצליח לאחר קצת תרגול להגדיר את המשימות המורכבות ביותר לרובוטים שלו.

העובדה שאתם יכולים לשפצר, לשנות ואף למחוק לחלוטין את התסריט של הרובוט גם במהלך פעילותו הופכים את חווית המשחק לאחת מרתקת ומעניינת במיוחד כשאתם לא מקבלים זמן להתחיל להשתעמם כי כל הזמן יש דברים שניתן לשנות ולשפר ברובוטים על מנת באמת לטפל בכל בפרטים הקטנים של יישוב ציוויליזציה על כוכב זר. חשוב מאוד שלא תקבלו כאן רושם שגוי, אם אתם חושבים שכתיבת תסריטים בממשק חמוד תהיה כל העבודה שלכם אתם לא יכולים להיות רחוקים יותר מהמציאות.

במשחק קיימת שכבה נוספת של יצירתיות שצריכה לקבל את הקרדיט המגיע לה, את התחושה של הסיפוק שתקבלו לאחר שתאספו את כל המשאבים (שלפעמים יכולים להיות מייגעים כלכך לאיסוף) על מנת להרכיב את הרובטים העובדים שלכם ולשחרר אותם לחופשי כמו ילדים בני 18 לצבא לא יצא לי להרגיש במשחקים אחרים. קשה לתאר במילים את כמעט התחושה של הגאווה והסיפוק העצום שחוויתי לאחר מספר שעות במשחק כשראיתי כבר את המושבה שלי תופסת צורה עם בתים, דרכים וחוות מבלי שאצטרך לעשות כמעט דבר בגלל הצבא היעיל והאפקטיבי שלי.

Autonauts review
תמונה משמירת המשחק

חשוב לזקוף לזכותם של המפתחים (Curve Digital) שהם לא מעוניינים בסופו של יום לתקוע אתכם בתור פועל שחור, המטרה הסופית של Autonauts היא שתהפכו למפקחים על אימפריה עצומה של רובוטים כשאתם אחראיים על שינוי התסריטים והשדרוגים השונים אבל לא לבצע את העבודה עצמה והם מצליחים לעשות זאת בצורה חלקה ועדינה כך שלאורך כל תקופת המשחק שלי לא הרגשתי שמקלים עליי מידי עם כמות רובוטים אך בו זמנית גם לא מקשים עליי מידי.

כשהוא מגיע עם גרפיקה חמודה בטירוף, מוזיקה עדינה ברקע וממשק תכנות חדשני שאין אדם שלא יבין אותו אם אתם מחפשים בשוק אחר משחק בניית מושבה בסגנון Factorio, Stardew valley וכד’ ללא ספק הייתי ממליץ לכם להסתכל על Autonauts.

Autonauts

משחקיות - 9
גרפיקה - 9
מוזיקה - 7.5

8.5

מעולה

עם גרפיקה מהחמודות שראיתי, ממשחק מחדש מדובר במשחק בנייה מרענן שאני שמח לראות בשנת 2019

User Rating: Be the first one !

אודות אור כהן

משנה לעורך הראשי בקטגוריית חומרה מנתניה אם אני לא כותב אני כנראה רואה סרט מדע בדיוני או משחק במשהו שקיבל ביקורות שליליות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *