זה יגמר בדם – ביקורת למשחק Back 4 Blood

אחרי יותר מעשור של המתנה, אנחנו מקבלים את חווית ה-Left 4 Dead שחיכינו לה עם Back 4 Blood 

במקרה שלא קלטתם את זה מהשמות הדומים, Back 4 Blood הוא היורש הרוחני של סדרת משחקי הזומבים Left 4 Dead של חברת Valve. כל זה תודות ל-Turtle Rock Studios שמורכבת מיוצרים של סדרת משחקי הזומבים המקורית. אחרי שחיכינו שב-Valve ילמדו לספור עד שלוש, סוף סוף נקבל את סיפוק הזומבים שלו חיכינו.

המשחק פותח עם קבוצה של 4 שורדים שמבצעים איסוף סחורה לקהילת השורדים שלהם תחת פיקודו של גנרל. אחרי סצנת אימה עקובת דם, אתם בוחרים לגלם את אחד השורדים ונלחמים להמלט מהאיזור, כשכל אזור בנוי ממספר חלקים שביניהם מפרידים בתים בטוחים שתוכלו לנוח ולרכוש חפצים נוספים למקטע הבא.

האקשן כמעט זהה ל-Left 4 Dead, עם זה שאתם מצוידים בשני נשקים, אחד לטווח ארוך ואחד לטווח קצר (או ארוך אבל חלש כמו רובה 2 קנים או אקדח). תוכלו למצוא גרסאות חזקות ונדירות יותר של כל נשק בשטח בארגזי Loot ואפילו למצוא שיפצורים לנשקים שלכם כמו כוונות, מחסניות, קתות וקנות, אבל אי אפשר להעביר תוספים בין נשק לנשק, מה שמתוכנן לעודד שחקנים להצמד לנשק אחד מאשר לגוון. השורד שלכם יכול לסחוב גם 3 סוגים של אביזרים- 1.מרפא, בין אם זה תחפושות או גלולות. 2. ציוד שטח הגנתי, כמו גדר תיל לפריסה, דפיברילטור להחייאה מהירה של חברים או ערכת פריצת דלתות לפתיחת אזורים עם ציוד. 3. פצצות, כמו רימונים, בקבוקי תבערה ופצצות רועשות שמושכות אויבים.

אם תחליטו לסגור את המשחק בכל רגע שהוא או תסיימו את ה-ACT (האזור), פעם הבאה שתיכנסו למשחק תתחילו בבסיס המבצעים של החבורה שלכם. שם תוכלו להכנס רגלית בתור הדמות שבחרתם לכל פעילות במשחק או פשוט לבחור אותה מתפריט המשחק.

יש לכם את מצב הסיפור, שכולל את חבורת השורדים שלכם שנקראים "המנקים" (The Cleaners) כשאתם נשלחים לסדרת משימות על ידי הגנרל פיליפס כדי להגן על המעוז שלכם Fort Hope, בזמן שאתם מחסלים איומים למחנה ומחפשים דרכים להיפתר מהזיהום החייזרי שיוצר את הזומבים והמפלצות בעולמכם. הסיפור די בסיסי ולא מתרחש בו משהו יוצא דופן, אבל הדמויות די מהנות והן נותנות הרבה אישיות ורקע במהלך המשימות, כמו הולי נערה אימפולסיבית שאיבדה את הוריה באפוקליפסה ואמא, אישה מבוגרת שמהווה תמיכה הורית עבור החבורה בזמן שהיא מסתובבת עם רובה ציד ונראת כמו שרה קונור מ"שליחות קטלנית: גורל אפל".

אבל כמה שאפשר לקבל מהם רקע ורגש מקטעי הדיאלוג האלו, רוב הסיפורים שלהם וההתנהגות שלהם גנרית ושכיחה בהשוואה לדמויות של Left 4 Dead. כן הדמויות של Left 4 Dead יותר מצוירות ומגוכחות, אבל זה גם עושה אותן יותר בלתי נשכחות, בזמן שהריאליסטיות של גיבורינו ב-Back 4 Blood גורמת להם להשכח ולהבלע בין אלף דמויות באפוקליפסת זומבים שראינו בסרטים וסדרות כמו "המתים המהלכים", גם 4 הדמויות האחרות שתקבלו בהמשך המשחק ככה.

לפחות Back 4 Blood נותן לכם אפשרות להגדיר את מראה הדמויות עם כמה אפשרויות של תלבושות שתוכלו לרכוש בתוך המשחק ו-8 דמויות נותן גיוון טוב ומהנה בין דמויות. כמו כן, אתם יכולים לרכוש עיצובים חלופיים לנשקים שלכם ולעצב את הסמל שלכם כשתשחקו ברשת.

כן, Back 4 Blood אפשרי למשחק לבד ביחד עם בוטים, אבל החוויה העיקרית היא משחק ברשת עם חברים שלכם או זרים. אתם יכולים להצטרף לקמפיין המרכזי של מישהו או להזמין אחרים אל שלכם, וכמות הכיף תלויה כמובן בכם והשחקנים האחרים (אני למשל נתקעתי עם צמד שחקנים צרפתיים שלא רצו לשתף בכלל פעולה והובילו למוות של כולנו).

כדי לאתגר את הכיף שלכם המשחק כולל 3 רמות קושי, טירון, ותיק וסיוט, ולצערי הרב מצבים אלו לא מאוזנים כל כך. הטירון מאוד קל, אפילו קל מדי, הותיק קשה מאוד והסיוט פשוט בלתי אפשרי ולא הוגן. היה צורך לדעתי ברמה נוספת באמצע בשביל שחקנים שמחפשים קצת כיף ולא רק אתגר קשב והליכה בפארק.

על מנת להכניס גיוון באתגר ובמשחקיות עצמה, המשחק כולל קלפים שמשנים את שדה הקרב כמו הוספת ערפל מעוור, זומבים חזקים יותר או זומבים ממולכדים, וקלפים לחיזוק שלכם שנותנים לכם בונוסים עוצמתיים לצוות שלכם ולכם, כמו האפשרות להחלים מהריגה באמצעות נשקים קצרי טווח וחיזוק האנרגיה שלכם, מה שיהפוך אתכם למכונת הריגה עם מחבט בייסבול. ככל שתתקדמו במשחק תקבלו קלפים חזקים יותר, שכמובן יעזרו לכם אם תחליטו לנסות את הרמות הקשות יותר אחר כך, כי אין אפשרות לשנות את רמת הקושי בין אזור לאזור, רק בסוף הקמפיין.

מצב משחק רשת נוסף עם חברים שהמחנה מספק זה מצב Horde שרואה אתכם מנסים לשרוד נגד גלים של אויבים כמה שיותר זמן, כש-4 שחקנים אחרים מגלמים מפלצות מיוחדות שמנסות להרוג אתכם כל הזמן, ואז מחליפים צדדים. המטרה פה זה לשרוד יותר זמן מהקבוצה האחרת כדי לקבל נקודה. זה מצב ממש כייפי שמוביל לאסטרטגיה והרבה צחוקים, בעיקר עם חברים. אבל גם שם, בלי חברים, תתקלו בחוסר איזון- אני נחתתי על משחק שבו הייתי לבד בקבוצה מול 4 שחקנים, אז האופציה לנצח לא הייתה אפשרית, לא משנה כמה הייתי טוב ומדויק. 

אם אני כבר מדבר על דיוק, אציין שבמחנה יש לכם מטווח ירי שנותן לכם לנסות את כל כלי הנשק והתוספות של המשחק וזה אחלה מקום לתחרות ירי עם חברים שלכם ויאפשר לכם למצוא את שילוב הנשק הטוב ביותר עבורכם.

באשר לתצוגה עצמה של המשחק, הוא ללא ספק יפה לעין יותר מ-Left 4 Dead, בעיקר עם 12 שנים של הבדל. תודות למודלים מושקעים של הדמויות, סביבות מפורטות, אקשן מרהיב ומפלצות מגוונות ומעוצבות נהדר, עם מפלצות מיוחדות בין שלב לשלב שמרגישות מגוונות יותר מהמפלצות של משחק הזומבים של Valve. מה שכן, האזורים עצמם לא כל כך מגוונים ודי נבלעים אחד אל תוך השני, כולם מעוצבים בצורה מציאותית וזה עושה אותם נשכחים ולא ממש מעניינים. 

כך גם פס הקול של המשחק לצערי, עם מוזיקות משעממות ולא מגוונות עבור כל אזורי המשחק והאקשן שמתרחש על המסך. לפחות הדיבוב בקטעי הדיבור הוא מעולה כמו שאמרתי, מה שהופך את חווית המשחק עם שלט ה-PlayStation 5 רק יותר מהנה עם רעש המפלצות הבלתי פוסק והשיחות המבדרות בין חברי הצוות בזמן שאתם מתכוננים לגל הבא וסוחטים את ה-Adaptive Trigger לחיסול עדר הזומבים הבא.

סיכום

אני חייב להגיד, בתור מישהו שאף פעם לא היה מעריץ גדול של משחקי Left 4 Dead, מצאתי את Back 4 Blood מאוד מהנה, גם עם הליקויים שלו בסיפור, המשחקיות והשלבים.

לא מדובר ביצירות מופת זומבית, אבל כן מדובר במסיבה נהדרת מלאה בנשקים, פיצוצים, איברים מתעופפים ודם, דם, דם.

עותק של המשחק סופק ל-PlayStation 5 על ידי עדלי יונייטד, המשחק זמין גם על המחשב האישי, ה-PlayStation 4, ה-Xbox One וה-Xbox Series X.

Back 4 Blood

ציון סופי - 7

7

טוב

למרות כמה ליקויים במשחקיות, הסיפור והגיוון, מדובר במשחק זומבים מלא בכיף עם חברים.

User Rating: 3.14 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

תגובה אחת

  1. יש למישהו מושג למה גירסת הפיסי לא זמינה לרכישה\הורדה בישראל?

השאר\י תגובה