מחשב ה - מיקרו ביט של הבי בי סי
מחשב ה - מיקרו ביט של הבי בי סי

מיקרו ביט: מחשב קטן לכל תלמיד תיכון באנגליה

הבי בי סי חשפו את עיצובו העדכני של מחשב ה – מיקרו ביט שלהם באירוע השקה בלונדון. מכשיר המחשוב המדובר, המורכב מלוח אחד בלבד, שנחשף אלינו במרץ, יינתן בחינם לכל תלמיד המגיע לבי"ס תיכוני באנגליה בסתיו הקרוב כחלק מיוזמת החברה Make It Digital.

ה – מיקרו ביט, שעוצב ומומן על ידי 29 חברות שונות, הכוללות בתוכן את ARM, Barclays, Microsoft, Samsung, Freescale, ו Nordic Semiconductor, ישמש כהקדמה לתחום מדעי המחשב, כדי לעזור לתלמידים להיכנס כמה שיותר מוכנים לתכנית הלימודים בנושא. הבי בי סי הכריזו בנוסף שההארגון שהם ייצרו סביב המיקרו ביט יהיה ללא מטרת רווח, ושהמיקרו ביט יהיה בקוד פתוח. דבר זה יאפשר לחברות חומרה למכור את המכשיר באופן גלובלי (במבט ראשון זה נראה שיהיה פה הסדר מסוים כפי שנעשה עם מכשיר המחשוב Ardunio)

ההשראה למחשב ה –  מיקרו ביט, וגם השם נלקחו ממחשב הבי בי סי האהוב ששוחרר ב 1980. מחשב המיקרו, שנבנה על ידי Acron Computers ., נחל הצלחה גדולה כאשר מכרו יוותר ממיליון וחצי יחידות שלו ואומץ על ידי בתי ספר ואוניברסיטאות ברחבי אנגליה. השפעתו האחרונה בתחום הייתה יצירתו של ה Raspberry PI.

מבנה מחשב המיקרו ביט
מבנה מחשב ה – מיקרו ביט

מכשיר ה – מיקרו ביט השתנה רבות מאז שהוא הוכרז: יש לו צורה מלבנית ידידותית יותר, שעוצבה על ידי חברת הסטרטאפ Tech Will Save Us. הלוח משמש כבית חם למעבד ARM Cortex M-O, אקסלומטר, מגנטומטר, תצוגת מטריציית לד 5×5, ושתי כפתורים(חידה: על כמה מהמרכיבים אתם באמת יכולים להגיד מה לעזאזל הם אומרים? כתבו בתגובות). המיקרו ביט יצויד גם ב Bluetooth, USB, ו Croc – Clip/Edge connector, דבר שיאפשר לחבר את המיקרו ביט למכשירים דומים כמו ה Adrunio וה Raspberry Pi. המכשיר יגיע עם חבילת בטריות AAA לשימוש כאשר הוא מנותק מהמחשב האישי שלנו.

את המכשיר אפשר לתכנת בעזרת סביבת תכנות אונליין הכוללת את השפות Blockly, Python,, ופלטפורמת ה TouchDevelop של מיקרוסופט. הבי בי סי נכנסו לשיתוף פעולה עם מספר סטרטאפים הקשורים בתחום החינוך בנושא תכנות כגון CodeClub ו Coder Dojo.

באירוע ההשקה בלונדון, מספר חברות שותפות בפיתוח המכשיר הראו שימושים אפשריים למכשיר ה – מיקרו ביט כגון: שימוש במכשיר כדי לשלוט באפליקציות הסמארטפון כגון נגן המוזיקה, קונטרולר פשוט למשחקים, או ניווט של רובוט קטן. החברה Tech Will Save Us הראתה משחקים פשוטים בעזרת המיקרו ביט.

החברה Tech Will Save Us הראתה משחקונים פשוטים שנוצרו בעזרת המכשיר.

"כולנו יודעים שישנו פער דיגיטלי קריטי ההולך ומתרחב במדינה הזאת, הגיע הזמן שכולנו נעשה משהו לגבי זה." אמר המנהל הכללי של הבי בי סי – Tony Hall. "ההזדמנויות היצירתיות שהמכשיר קטן הזה מציע לנו הן אין סופיות."

 

 

 

אודות יאיר משניות

קוראים לי יאיר, גיימר לשעבר, כיום עוסק בפיתוח ווב. עולם המחשבים תמיד היה חלק גדול מהחיים שלי ותמיד ימשיך להיות. אשמח לענות על כל שאלה ולעזור, כי אחרי הכל, בשביל זה אנחנו כאן :)

השאר\י תגובה