לחלום בגדול – ביקורת סרט – “לכל אחד יש לב רעב”

חלומות במגירה

“לחלום בגדול” הוא סרט על משאלה להשיג חלום גדול. הדרך להצלחה רצופה בקשיים. מכל מיני סיבות העולות על הדעת, אבל הבולטת היא הסביבה שמקיפה אותך. משפחה פרימיטיבית וקדומה שלא מכירה בחלומות שלך או גזענות בוטה הן דוגמאות למכשולים שעומדים בדרך. דוגמא אחרת היא המוזיקה. בתור אחת שמתעסקת במוזיקה: בשירה, הלחנה וכתיבה אני יכולה להעיד שאני כל הזמן מקבלת תגובות מאנשים על כך שזה תחום שקשה מאוד להצליח ולהתפרנס בו גם אם מאוד מוכשרים. בין אם זה בתחרות הקשה, פרוטקציות וכדומה.

הסרט “לחלום בגדול” מציג את ג’ווד, נער ממוצא פקיסטני שחי בעיר לוטון בבריטניה שורצת הגזענות של שנות ה80 ובעקבות האזנתו למוזיקה של ברוס ספרינגסטין, החלום שלו הוא לעבוד כסופר וכותב שירה. בביקורת זו ארחיב על דעתי על הסרט ועל חיבורי האישי אליו בדגש על הפן המוזיקלי. לצפייה בטריילר הסרט:

הדרך להצלחה

כבר מגיל עשר רואים את ג’ווד כותב שירים. הוא נפגש בגבעה עם חברו הטוב מאט, בגילומו של דין צ’ארלס צ’פמן, שייתכן ופרצופו כשהוא גדול יהיה מוכר לכם מ”משחקי הכס“. הוא מקבל ממנו מתנת יום הולדת יומן ובו הוא מתחיל לבסס את תחביבו ככותב. מוזיקה, שבתוכה נכללת גם הכתיבה, מלווה אותי מגיל קטן והמראה של הילד הכותב בחיק הטבע קסם לי. כשג’ווד גדל והוא נער בתיכון הוא נתקל בגזענות רבה. מרססים מכל עבר “פקיסטנים הביתה” ונער יורק לו בפרצוף. הגזענות הזו מקשה עליו ומאלצת אותו להוכיח את עצמו כל פעם מחדש. הוא מנסה מספר פעמים להתקבל לעיתון בית הספר ובמהלך השיעורים המורה לספרות מגלה את פונטציאל הכתיבה שלו. דבר שקשה לו לפתח בשל העובדה שאביו רוצה שיהיה עורך דין או רואה חשבון ובטוח שהוא לומד כלכלה ולא ספרות.

ג’ווד הוא ילד מנודה וחבר פקיסטני שהוא מכיר בתיכון מגלה לו את המוזיקה של ברוס ספרינגסטין. רבים משיריו משלבים טקסטים מחייו האישיים יחד עם הווי מעמד הפועלים האמריקאי, איתו הוא מזוהה. השירים הללו גורמים לג’ווד הרגשה שהוא לא לבד בעולם ומלבה את התשוקה שלו למוזיקה. לא גדלתי בשנות השמונים ולכן לא הכרתי את השירים, אבל בהחלט הסרט גרם לי רצון לצרוב דיסקים של ברוס ספרינגסטין. על אף שהסרט ארך כמעט שעתיים הוא היה קצבי מאוד והמוזיקה הוכנסה ברגעים מתאימים עם כתוביות שמדגישות את המילים העמוקות שקשורות לחיי הגיבור בכמה סצינות מצחיקות ומרגשות. הסרט נעשה באווירה של שנות ה80 לפי התלבושות והתסרוקות ואופי החיים ואני בטוחה שהייתי נהנית הרבה יותר לולא הייתי בת התקופה.

חווייתי הכללית מהסרט

הסרט כמובן לפי התקציר נשמע קיטשי- אבל קלישאות תמיד הוכחו כנכונות לחיינו. הסרט פשוט נותן הרגשה טובה בלב ומרומם נפש. הסרט מעצב בצורה נהדרת את חיי הגיבור בתקופה על ידי רגעים מצחיקים ומרגשים. ווייק קלרה כוכב עולה שמשחק בסרט ונתן את נשמתו לתפקיד. כמובן שהתחברתי גם כי אני עוסקת במוזיקה, אבל כל בן אדם שיש לו חלום גדול יתעודד מהצפייה בסרט. הסרט מבוסס על סיפור אמיתי וזאת גיליתי רק בסוף. פרט זה מחזק את ההוכחה שמוזיקה היא תרפיה לנפש ודרך לביטוי עצמי וכל חובב מוזיקה מעריץ זמר ויוצר מוזיקלי ומרגיש שהוא שותף לתחושותיו. לכל אומן יש כוח השפעה על אנשים ומוזיקה היא שפה בינלאומית.

לסיכום “לחלום בגדול” הוא סרט מרגש ונוגע ללב. זהו סרט על התמדה, נחישות ותעוזה. נהינתי מאוד מהצפייה, מהמוזיקה ומכל רגע בסרט. הסרט הוא דרמה מוזיקלית שמעצימה את המוזיקה ולא אחת שמשתמשת במוזיקה סתם ככלי קישוט. המינון של השירים והתזמון היו מאוד מדויקים. הדמויות מאוד זורמות ובנויות היטב. מבינים כל פרט בעלילה והסרט תמיד נמצא בתנועה.

לחלום בגדול

ציון סופי

כיפי

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה