קוביות הקוברה – נחשים על המשחק – סיקור משחק קופסה

קוביות הקוברה משתמש בטריק די ידוע כדי ליצור חידות קשות וייחודיות – תלת מימד. העניין הוא, שהטריק הזה באמת עובד והחידות מעניינות וקשות.

קוביות הקוברה הוא עוד משחק קופסה של חידות. המשחק הראשון בז'אנר שאני הכרתי בתור ילד הוא Rush Hour וזה משחק כל כך פופולרי שהוא עדיין נמכר. כמובן שמאז עוד הרבה משחקי חידות נוספו לשוק וכל משחק חדש צריך להראות איך הוא מחדש וגורם לנו להתעניין בו. הטריק שקוביות הקוברה משתמש בו הוא תלת ממד. כל החידות במשחק דורשות מהשחקן לחבר נחש באמצעות ארבעת הקוביות של המשחק, בחלק מהחידות אין צורך להשתמש בכל הארבעה. היופי הוא שהטריק של תלת מימד עובד. המוח האנושי מתייחס אחרת לדו ולתלת ממד והחידה כאן מרגישה אחרת מסתם עוד חידה ב-Rush Hour או דומיו.

הדוגמה הראשונה במשחק לנחש שלם

בחוברת ההוראות של המשחק אנו מקבלים 40 חידות ברמות שונות. הרמה הראשונה היא בעצם הדרכה על המשחק ולא חידות. עשר התיאורים הראשונים של החידות הן בכלל לא חידות אלא רק מראות לשחקן מראש איך הוא אמור להניח את הקוביות. זה אולי לא חידה ואין מה לספור את עשרת ה'חידות' האלו אבל יש להן משמעות. זה נשמע משעמם אבל מומלץ מאוד באמת לעשות את כל 10 ההעמדות האלו עבור הקוביות כי הן מלמדות את השחקנים טריקים, או יותר נכון חיבורים אפשריים בקוביות, שיעזרו לו בהמשך. ברמה השנייה החוברת אומרת לנו איזו קובייה לשים על איזו קובייה ומאילו פאות של הקוביות עלינו להתעלם. הרמה השלישית היא אותו הדבר אבל אין פאות שאפשר לראות שצריך להתעלם מהן. הרמה הרביעית והקשה ביותר אנו צריכים להשתמש בכל הצדדים של הקוביה מלבד אלו שמוחבאים על ידי השולחן עצמו או קוביות אחרות.

דוגמה ייחודית למבנה הקוביות. ללא הפיתרון מן הסתם

הרמה הרביעית של החידות היא נקודת התורפה של המשחק. לא שמדובר בחידות קלות מדי אבל הקושי המשמעותי שלהן נובע מכך שיש יותר מדי אפשריות. זה מזכיר לי מרצים שנותנים עבודה בסוף הסמסטר ואומרים שהנושא יכול להיות כל דבר שקשור לקורס. מרוב אפשרויות קשה להתקדם. רוב הזמן שיושקע במשחק יהיה ברמה הזו. כשאני לא יודע מאיפה להתחיל אני לא מרגיש שאני עומד בפני אתגר מנטלי מרשים אלא בחידה שלא כתובה טוב. במהלך הזמן שביליתי עם המשחק חשבתי לא מעט על איך הם יכולים להוסיף קוביות נוספות והרחבה שתכלול חידות חדשות. האמת היא שאי אפשר להוסיף כמות מרשימה של חידות בלי עוד קוביות אבל עוד קוביות לבחור מהן רק יגבירו את הבעיה של הרמה הרביעית של החידות.

מבנה קצת יותר סטנדרטי והצצה לחוברת (ברמת הקושי הראשונה)

הקופסה של המשחק חמודה, קומפקטית ועשויה בצורה חכמה. החוברת מגיעה בכמה שפות והתרגום לעברית עשוי טוב. חבל שהקוביות עצמן, שהן כל המשחק מבחינה פיסית, מרגישות כמו פלסטיק זול. כמו כמעט כל משחק קופסה, אם הקוביות היו עשויות מעץ זה היה נפלא, אבל גם מתכת קצת יותר כבדה מהפלסטיק הייתה מתאימה בקלות. קוביות הקוברה צריך להתמודד עם הבעיה של כל המשחקים בז'אנר – המשחק נגמר בשלב מסוים ואין מה להמשיך לשחק. אז אומנם יש פחות חידות מבמשחק רגיל מהסוג הזה אבל הפתרונות יישכחו מהר מאוד ואפשר לחזור ולשחק. למרות החידות הפתוחות מדי, מדובר באתגר נחמד וקליל שמתאים לפרצי משחק קצרים ויעזור לגוון את עולם החידות בכל אוסף.

קוביות הקוברה

רמת קושי - 9
חיי מדף - 8
ערכי הפקה - 0

5.7

מאתגר

משחק פשוט עם חידות מסובכות

User Rating: Be the first one !

אודות יונדב צבקר

סטודנט לספרות, בוגר ישיבת מעלה גלבוע, גיק ודוס.

השאר\י תגובה