שובר שורות: האפילוג – ביקורת ל"אל קמינו"

אחרי שבועות של הייפ ושמועות, הסרט אל קמינו יצא לצפייה בנטפליקס. האם הוא משמש כהמשך ראוי לסדרה שגרמה לכולם להתלהב מכימיה? תקראו ותגלו (ספוילרים קלים לחצי השעה הראשונה).

השמועות על "אל קמינו: שובר שורות- הסרט" רצו ברשת במשך חודשים לפני שקיבלנו את ההכרזה הרשמית על סרט המשך לסדרה זוכת הפרסים של וינס גיליגאן- שובר שורות.

אני אישית חיכיתי לסרט הזה מהרגע ששמעתי שיש איזשהו סיכוי שנשמע מה קרה לג'סי, ולאן הוא המשיך אחרי הסוף של הסדרה המקורית.

האם הוא המשיך לחיי פשע והפך לממשיך דרכו של וולטר וויט? או שהוא שינה את דרכיו כמו שראינו במהלך הסדרה שהוא רוצה ושואף לעשות?
היה ברור שתקופת השבי שלו במהלך הפרקים האחרונים של הסדרה השפיעה עליו קשות.. אז מה עם סיום הסיפור של ג'סי?

בקצרה, ובלי ספוילרים כמובן, הסרט (שאורכו כשעתיים) מספר על הימים שלאחר בריחתו של ג'סי ברכב ה"אל קמינו" של כנופיית הניאו נאצים שחטפה אותו, וההשלכות של פרק הסיום של "שובר שורות" המקורית.

קודם כל, מבחינת ההפקה ניתן לראות כי לא נחסכו משאבים מצוות ההפקה.
בנטפליקס השקיעו בסרט (מן הסתם בין היתר כי ידעו שהשם "שובר שורות" לבד יביא אנשים להקליק ולצפות בסרט), והסרט בהחלט מרגיש כמו הפקה ראויה של גיליגאן.

"אל-קמינו" מתמקד בג'סי פינקמן, השותף לשעבר של וולטר וויט המשוחק בצורה מדהימה על ידי אהרון פול, בנסיונות שלו להתמודד עם כל מה שאירע בפרק האחרון, בנסיונות שלו להתאושש מהטראומה והעינויים שעבר, וגם כוללת פלאשבקים לאירועים שלא זכינו לראות במהלך הסדרה עצמה.

בנוסף אנחנו זוכים להופעות אורח של דמויות שונות מהסדרה המקורית, בינהם:

  • סקיני פיט ובאדג'ר– חבריו של ג'סי, המשוחקים על ידי צ'ארלס בייקר ומאט ג'ונס.
  • מייק ארמנטראוט– המגולם על ידי ג'ונתן בנקס (המופיע גם בסדרה "סמוך על סול").
  • ג'יין מרגוליס– המשוחקת על ידי קריסטן ריטר (ג'סיקה ג'ונס).
  • טוד אלקוויסט– המשוחק על ידי ג'סי פלמונס.
  • וכמובן, האחד והיחיד, וולטר וויט, הלוא הוא הייזנברג, המגולם על ידי בריאן קראנסטון, שחוזר לסצנה אחת מצוינת.

רוב הופעות האורח מגיעות במהלך אותם פלאשבקים, מאחר ורוב הדמויות מתו במהלך הריצה המקורית של "שובר שורות".

אבל- האם "אל קמינו" משמש כיורש ראוי לסדרה שנחשבת לאחת הסדרות הכי טובות בטלוויזיה אי פעם?
אני מצטער לבשר לכם, אבל לא.

כל ההתקדמות של הסרט מתרחשת במהלך מה שמרגיש כמו יומיים-שלושה, עם המון פלאשבקים שמרגישים באמת כאילו חזרנו לימים של "שובר שורות. .
ההרגשה שקיבלתי בסוף "אל קמינו" הייתה כאילו מסצנת הסיום של "שובר שורות", יצאנו לריצה של שעתיים- אבל רצנו במקום, בלי התקדמות משמעותית במיוחד.

הסדרה נקראת "אל קמינו" על שם הרכב (שברולט אל-קמינו) בו ג'סי נמלט מהמחבוא של כנופיית הניאו-נאצים: אמצעי הבריחה שלו, הסמל של החופש החדש שהצליח להרוויח לעצמו בדם יזע ודמעות… כדי להעלים אותו בערך בחצי השעה הראשונה של הסרט.

ברור לי שלא היה אמין אם ג'סי היה ממשיך לנהוג ברכב במהלך כל הסרט בעוד המשטרה דולקת אחריו אחרי אירוע ירי רב נפגעים, אבל אם זה ככה- למה לקרוא לסרט על שם הרכב? לא יכולתם למצוא שם טוב יותר לסרט? ועוד סרט על "שובר שורות"?

"אל קמינו" בהחלט סוגר כמה קצוות עלילה שלא היו ברורים ומשלים חסכים למעריצי הסדרה המושבעים שיהיו שמחים לגלות, ומשמש אפילוג מצוין לסדרה אפילו, אבל הוא לא סרט שעומד בזכות עצמו.

מרגיש קצת כאילו "אל קמינו" היה רעיון של גיליגאן לעשות פרק אפילוג ארוך אחרי שובר שורות, והוא מתח אותו הרבה מעבר לכמות הזמן הנחוצה בשביל להפיק סרט שלם באורך שעתיים עבור נטפליקס.

אז נכון שהמשחק של אהרון פול מצוין בתור ג'סי פינקמן, ונכון שאחרי 6 שנים הסקרנות שלנו תסופק חלקית מהסרט החדש, אבל בסופו של דבר הסרט "אל קמינו" לא מגיע לגבהים וליכולות של "שובר שורות" גם אם ההפקה כולה ניסתה לגרום לזה לקרות.

הסרט מכיל המון סצנות יפיפיות עם בימוי מצוין ותצוגת משחק מצוינת מכל השחקנים המעורבים, אבל בסופו של דבר זה מרגיש בעיקר כאילו הסרט עצמו דורך במקום, וכמעט לא מתקדם לשום מקום.
מעבר לדגדוג קל של נוסטלגיה, אין כמעט משמעות לחזרתן של דמויות מהעבר של הסדרה.

סוף הסרט מרגיש כמו תמונת מראה לסוף של "שובר שורות": מצוין, כתוב להפליא, מהודק, עם משמעות עבור כל הדמויות, אבל הפעם עם הרבה פחות רגש ועומק.

אם אתם מעריצים של הסדרה, קחו לכם שעתיים וצפו בסרט כדי לסמן V, לומר "ראיתי" ולהיזכר בדמויות האהובות של הסדרה.
אם לא, לא הייתי ממליץ לכם לבזבז את הזמן על "אל קמינו".

לסיכום, "אל קמינו" הוא סרט אפילוג שנוצר על ידי הבמאי של "שובר שורות", עבור המעריצים של "שובר שורות", ומנסה להוות את המחווה הגדולה ביותר לסדרה הגדולה הזו.
הסרט היה מצליח יותר בתור פרק אפילוג ארוך במיוחד, ואם היה יוצא שנה או שנתיים אחרי סוף הסדרה- אפילו יותר טוב.
בצורתו הנוכחית הוא מרגיש כמו ניסיון לסחוט כסף מהשם "שובר שורות", וניסיון מיותר ליצירת אפילוג לסדרה שהסתיימה בצורה מושלמת, עם אחת הדמויות האהובות ביותר בה (אם לא הכי אהובה) וזכורה לטובה על ידי מעריצים ומבקרים כאחד.

אל-קמינו: סרט שובר שורות

ציון סופי - 6.5

6.5

מפוספס

מרגיש בעיקר כמו פרק אפילוג שנמתח הרבה מעבר לכמות הזמן הדרושה, ולא מתקדם לשום מקום מיוחד

User Rating: Be the first one !

אודות צוק עין אלי

חולה הארי פוטר, Assassin's Creed, מתמכר סדרתי לסדרות ושחקן PS4 במעט הזמן והחיים שיש לי. הדדפול הישראלי וכתב קולנוע.

השאר\י תגובה