זה הכל בקיפול – סיקור מחשב נייד Lenovo ThinkPad X1 Fold

אחרי שכבש את עולם הסלולר בסערה, לנובו מביאה לשוק המחשבים הניידים את טרנד המסך המתקפל עם ה-ThinkPad X1 Fold של חברת Lenovo, אבל באיזה מחיר?

כשהציעו לי לשים את היד על ה-ThinkPad X1 Fold, לא יכולתי להישאר אדיש, ואודה כבר עכשיו ללנובו ישראל על ההזדמנות הנהדרת לחוות פשוטו כמשמעו את "המחשב בעל המסך המתקפל הראשון בעולם". כן, אין עוד כאלה מלבד ה-X1 Fold בשוק (לפחות לרגע כתיבת סיקור זה), כך שמידת ההתרגשות שלי הייתה בשיאה, וקיוותי מאוד לקבל ביצוע מרשים לטרנד המסכים המתקפלים בשוק המחשבים. אחרי מספר ימים בודדים עם ה-X1 Fold, הגעתי למסקנה מאוד פשוטה והיא שזה ללא ספק העתיד, אבל כנראה שנראה לפחות עוד כמה ניסיונות לפני שזה יהיה משהו ששווה לשים עליו את הכסף שלנו. הנה מה שחשבתי על ה-Lenovo ThinkPad X1 Fold!

אז קודם כל למי שחי קצת מתחת לסלע בחודשים האחרונים, אז כן.., מסתבר שטרנד המסכים המתקפלים לא מוגבל רק לשוק הסמארטפונים, והנה לנו כאן מחשב נייד שלם הכולל מסך מרשים המסוגל להתקפל לשניים (המסך עצמו אם לא היה ברור, לא איזה ציר של המחשב או משהו כזה). אחרי שראינו מספר לא קטן של מכשירים מתקפלים כגון ה-Z Flip של Samsung (סיקור עליו כאן), או שאר מכשירים מתקפלים אחרים, הגיע הזמן לראות האם שוק המחשבים מסוגל להניב איכות וביצועים טובים עם הטכנולוגיה הזו, וה-ThinkPad X1 Fold הוא הראשון לעשות זאת.

בתור התחלה, לא ציפיתי לקבל מכשיר כזה עבה, אבל בהתחשב בעובדה שאין לי מושג איך ה-X1 Fold באמת עובד ובסופו של דבר מדובר בטאבלט מתקפל עם חלקי מחשב, השלמתי עם העובי שלו בידיעה שהמסגרת הגדולה של המחשב מאפשרת לנו לאחוז בו בקלות במצבי העבודה השונים. מעבר לכך אני חייב לציין שמאוד אהבתי את העיצוב החיצוני של המחשב, הכולל כיסוי עור מובנה למחשב (כיסוי שלא ניתן להסרה יש לציין, לפחות לא בדרך נוחה כלשהי), הנועד לספק לו הגנה וגם לאפשר לו להתקפל בקלות. קייס העור עצמו איכותי מאוד, התפירה שלו חזקה ברמה מספקת שלא תיפרם לאורך זמן והתוספת של מעמד ה-"Kickstand" הייעודי שמאפשר להציב את המחשב בזווית נוחה לשימוש היא תוספת שתמיד אקבל בברכה.

אם נשים שנייה את העיצוב בצד, חשוב לי לדבר על זה שמדובר פה בפלא טכנולוגי, פשוטו כמשמעו, כי פשוט אין עוד אחד כזה בשום מקום אחר. זהו המחשב בעל המסך המתקפל הראשון בעולם, ואם לנובו הצליחה לספק לנו ביצוע איכותי שכזה, אני מאוד סקרן לראות מה יקרה עם שאר חברות המחשבים בשנים הבאות בניסיונות שלהם להדביק את הפער, בייחוד אחרי שראינו שללנובו עצמה לקח די הרבה זמן לפתח בעצמם מחשב שכזה (האב-טיפוס הראשוני הוצג ב-2019 וההשקה הרשמית בעולם התקיימה בכנס CES 2020, בישראל המחשב הושק בתחילת השנה).

כמובן שהכוכב הראשי של ההצגה הוא המסך של המחשב הזה. מדובר במסך OLED בגודל 13.3 אינץ' המסוגל כמובן להתקפל במרכזו, המגיע ביחס צפייה של 4:3 ובזווית מאוד משונה של 1536×2048, שזה סוג של רזולוציית 2K בעלת יחס צפייה לא שגרתי. מעבר לכך המסך הינו מסך מגע התומך בעט חכם, הוא כולל כיסוי של כ-95% מסולם הצבעים DCI-P3 ומספק בהירות של עד 300 ניט.
בעוד והמסך עצמו כולל טכנולוגיית קיפול מרשימה, הבעיה המרכזית שהייתה לי איתו היא העובדה שהוא מצופה בציפוי חלק ולא בציפוי מט, מה שאומר שעל אף שמדובר במסך OLED מרשים, בתנאי האור הלא נכונים (ובעיקר מחוץ לבית), קשה מאוד לראות מה קורה על המסך עקב ההשתקפות, כך שאם אתם מתכננים לקחת את המחשב המתקפל החדש שלכם החוצה, קחו בחשבון שסביר מאוד להניח שהתוצאה שתקבלו בגזרת המסך תהיה די מאכזבת. יחד עם זאת בתנאי האור הנכונים מסך ה-OLED עושה ללא ספק חייל, והביצועים, איכות התמונה והבהירות מספקים בהחלט.

יחד עם זאת אציין לטובה את מנגנון הקיפול עצמו. בעוד ובמכשירים מתקפלים אחרים שיצא לי לבדוק בעבר (כן ה-Z-Flip אני שוב מדבר עלייך) בהם פס הקיפול הורגש ונראה בבירור, במקרה של ה-X1 Fold כמעט ולא הרגשתי בנוכחותו של פס הקיפול בעת השימוש במחשב (במצבי הטאבלט השונים ובמצב השימוש עם תוסף המקלדת), וכשהעברתי את היד על המסך כשהוא היה פתוח לחלוטין, הופתעתי לטובה לגלות שפס הקיפול לא מורגש בכלל, עד לרמה שברוב הזמן שכחתי שהמחשב הזה מסוגל להתקפל במרכזו לשניים כמו ספר. כמובן שבזמנים שהמחשב היה מקופל ראו והרגישו את פס הקיפול, אבל לא בצורה שתשפיע לרעה על חווית השימוש, והתרגלתי לנראות הזו מאוד מהר. כן חשוב לציין שכאשר המחשב מקופל יש רווח די גדול בין שני צידי הקיפול, מה שאומר שחובה לשמור עליו כמה שיותר כדי שלכלוך לא יכנס בין שני חלקי המסך, דבר שכמובן יכול לפגוע ולשרוט אותו (כשהמקלדת של המחשב מחוברת למסך הרווח הזה לא נמצא כלל, כך שאם הייתי קונה את המחשב הזה הייתי מסתובב איתו רק כשהמקלדת מחוברת אליו).

אם כבר דיברתי על מצבי העבודה, גם כאן לנובו סיפקה לנו קשת יכולות די מרשימה.
בתור התחלה, ניתן כמובן להשתמש במחשב בתצורת טאבלט כאשר הוא פתוח לחלוטין, כאשר ניתן לעבוד במצב זה גם בצורה אנכית וגם בצורה מאוזנת. במצב עבודה זה המחשב מאוד נוח לשימוש, בעיקר אם אתם כמוני ואוהבים לקרוא הרבה טקסט או לכתוב הרבה טקסט. מצב העבודה השני משלב כמובן קיפול של מסך המחשב לחצי, כאשר יהיה ניתן לעבוד עם המחשב כמו עם מחשב רגיל, כשאר יהיה ניתן לעשות שימוש במקלדת הדיגיטלית שתופיע על מסך המחשב בלחיצת כפתור או עם אביזר המקלדת הפיזית שניתן לרכוש עם המחשב. המקלדת הפיזית מאוד קטנה על מנת שתתאים למימדי המחשב עצמו, וכדאי לדעת את זה אם אתם אנשים שאוהבים כמה שיותר מרחב עם המקלדת שלהם. יחד עם זאת בהתחשב בגודל המחשב אציין שמדובר במקלדת די נוחה לשימוש, ואפילו שהמקשים עצמם וגם משטח העכבר מאוד קטנים ולא סטנדרטיים, אחרי כמה שעות של שימוש הצלחתי להתרגל אליהם. כן אציין שלא היה לי ברור למה קיבלנו מחבר טעינה מסוג Micro USB במקום מחבר USB-C על מנת להטעין את המקלדת, אבל בהתחשב בעובדה שהמקלדת מתמגנטת למחשב כשהיא בשימוש ושהיא נטענת בצורה אלחוטית כשהיא מחוברת למחשב, אני מניח שאפשר לחוס על לנובו בבחירת שקע הטעינה כאן. המקלדת עצמה מתחברת למחשב ב-Bluetooth, והיא כוללת חישוק גומי לאחסון עט המגע.

מעבר למקלדת ישנו גם העט החכם. מדובר בעט הכולל שני כפתורים הניתנים לתכנות בתוכנה ייעודית. העט עצמו נוח לאחיזה ולשימוש, ואפילו שאני לא אדם של עטים בכלל, קיבלתי כאן חוויה חביבה ומספקת. שוב, העט הינו תוסף שצריך לרכוש עם המחשב בנוסף (אם כי הדגם שהגיע אליי הגיע עם העט כלול בתוך האריזה וכן עם המקלדת), אז קחו זאת בחשבון אם אתם רוצים אחד. כאן לשמחתי ישנו מחבר USB-C לטעינה, אך גם כאן התאכזבתי קצת כשגיליתי שאין אפשרות להטעין את העט עם המטען של המחשב (ככה לפחות אני משער אחרי שניסיתי להטעין את העט עם המטען של המחשב ללא הצלחה ומטען סטנדרטי של פלאפון כן עבד).

המסגרת העבה של המחשב מספקת גם מקום לחיבורי המחשב, אפילו שאין יותר מידי מהם. המחשב שלנו יגיע עם זוג מחברי USB-C הממוקמים בשני צידי המחשב ו.. זהו. בעוד ואפשר אולי להבין זאת עקב כך שמדובר במחשב עם לא מעט חשיבה והנדסה חכמה מאחוריו, הייתי שמח לקבל לפחות מחבר 3.5 מילימטר לאוזניות או איזה מתאם שיאפשר לי לחבר חיבור רשת קווי לכל הפחות, אך לצערי המחשב מגיע ללא שום מתאם או כרטיס הרחבה חיצוני כלשהו, עוד נקודה שיש לקחת בחשבון. מלבד זוג מחברי ה-USB-C המחשב מגיע עם כפתור הדלקה ולצידו כפתורי ווליום מובנים שבהחלט יזכירו לכם שמדובר בסופו של דבר בטאבלט גדול המסוגל להתקפל.

השארתי את הביצועים לסוף כי אין יותר מידי להרחיב עליהם.
המחשב כולל מעבד i5-L16G7 מסדרת מעבדי Lakefield לצד כ-8GB RAM, שבב גרפי Intel UHD מובנה וכ-256GB זיכרון אחסון מסוג SSD (ניתן לרכוש את המחשב עם עד כ-1TB).

חשוב לי לציין כבר עכשיו שמדובר במחשב שיעמוד בקלות בכמעט כל עבודה משרדית שהיא, אבל אם ציפיתם לחיית ביצועים מתקפלת, קחו בחשבון שזהו ממש לא המצב של ה-X1 Fold, בייחוד כשאין לו אפשרות רכישה שונות למעבד חזק יותר או ליותר מכ-8GB RAM. המחשב הזה מושלם לעבודה משרדית, עריכת מסמכים וצפייה בתכנים שונים באינטרנט, אבל הוא ממש לא יוכל לספק לכם עבודה של מחשב נייד או נייח בתקציב דומה (וממש עוד רגע נדבר על התקציב). באשר לחיי הסוללה, לנובו מבטיחה לנו עד לכ-10.5 שעות שימוש מלאות לפני הצורך בטעינה, אך ממה שיצא לי לבדוק הגעתי לבערך 6 שעות שימוש (לא סוף העולם בוודאי כשהמחשב עצמו כולל תמיכה בטעינה מהירה).

חווית השימוש עצמה תקום ותיפול על סוג האדם שישתמש במחשב הזה. מדובר ללא ספק בחוויה ייחודית שטרם נראה משהו כמוהו בשוק (שוב, זהו המחשב הראשון בעולם המגיע עם מסך מתקפל), ובתור חובב הטכנולוגיה שאני, נהנתי להשתמש במחשב בעיקר כי עוד לא יצא לי להשתמש במחשב כזה בעבר. אבל כרגע, לא הייתי אומר שהמחשב הזה יספק לכם חווית שימוש בלתי רגילה אם אתם הצרכן הפשוט, ומדובר ללא ספק בקונספט ראשון המציג את טכנולוגיית המסכים המתקפלים לשוק המחשבים הניידים, ולא יותר מזה. כולי תקווה שבהמשך הדרך הטכנולוגיה הזו תשתפר עם הדגמים הבאים של לנובו ושל שאר החברות בשוק, תוך כדי שהמחיר שנאלץ לשלם לקבלת החוויה יירד גם הוא.

אז כן, הגענו לכבשה השחורה ביותר שיש ל-X1 Fold להציע היום וזהו כמובן תג המחיר האסטרונומי שלו. ה-ThinkPad X1 Fold הושק בישראל במחיר של כ-15 אלף שקלים, והדגם שדיברנו עליו היום עולה בישראל החל מכ-13150 שקלים וכולל גם את העט והמקלדת. (לצורך השוואה, בחו"ל המחיר של המחשב הזה מתחיל בכ-2499 דולר, שזה בערך 8000 שקלים), שזהו ללא ספק מחיר די מטורף בהתחשב לתמורה שנקבל. באופן אישי, לי בעיקר מרגיש שלנובו רצתה לספק לנו חווית מסך מתקפל מפוצצת יותר מהכל, וזה ללא ספק ניכר ונראה לעין כשמבינים כמה פינות חתכו כאן. ה-X1 Fold רחוק מלהיות מושלם, אבל הוא כאן כדי להגיד לנו דבר אחד ברור – שוק המסכים המתקפלים ממש לא ייעלם בקרוב, ובשנים הבאות נקבל שיפורים ודגמים מרשימים בהמשך הדרך, הכל רק עניין של זמן.

מה אתם חושבים על ה-Lenovo ThinkPad X1 Fold? האם הייתם משתמשים בו במקום מחשב נייד סטנדרטי? ספרו לנו בתגובות!

*יחידה לסקירה הובאה על ידי לנובו ישראל, תודה רבה!

Lenovo ThinkPad X1 Fold

ציון סופי - 7

7

טוב

נכון לרגע זה, אולי עדיף לחכות לפני שרוכשים מחשב בעל מסך מתקפל.

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה