מי הרוצח ולמה? – סיקור לסרט רצח באוריינט אקספרס

הבלש הנודע הרקול פוארו חוזר למסך הגדול אחרי 28 שנים בסרט "רצח באוריינט אקספרס" ואנחנו מסקרים את התעלומה הראשונה שלו במאה ה-21

"רצח באוריינט אקספרס" מחזיר את ז'אנר הבלשות אל המסך הגדול, אבל האם הסרט מצליח לתפוס את הקסם של סרטי הבלשות של פעם או שרכבת האוריינט אקספרס מתרסקת לגמרי?

"רצח באוריינט אקספרס" מתחיל בירושלים עם הבלש הנודע הרקול פוארו כשהוא פותר תעלומה די פשוטה, שכל אחד מאיתנו יכול היה לפתור אותה, של גניבת תכשיט יקר ערך מכנסיית הקבר. הסצנה מצולמת נהדר, עם מעט הומור ואפילו מאוד מגוכחת, אבל זו הסצנה שנועדה להכניס אותנו לאווירה הקלילה והלא רצינית של הסרט. למרות הופעתו של קנת בראנה, שמשחק את הבלש החכם בצורה רצינית לגמרי, אנחנו לא מתרשמים בסצנת הפתיחה מיכולתיו של הבלש ורק אחרי שהוא עולה על הרכבת שאנחנו ממש מוצאים אותו מעניין.

גיבורנו מחפש את השלווה מתעלומות העולם ומחליט לעלות בעזרת חברו על הרכבת מזרחה עליה הוא מקווה לנוח מכל גירוי מוחי עד שהוא יגיע ללונדון באנגליה, אבל כפי שכותר הסרט אומר, מתרחש רצח על הרכבת והרקול נאלץ להשתמש במלוא יכולתיו לפתור את התעלומה הגדולה.

לפני שאכנס לאיזור עם טיפה יותר ספוילרים, אני רוצה לשבח את השחקנים שהם שכרו לסרט. אפילו שזה יכול להתפס כמהלך שנועד למשוך קהל לצפות בסרט, השחקנים ג'וני דפ, פנלופה קרוז, מישל פייפר, וילם דפו, ג'וש גאד, ג'ודי דנץ', דייזי רידלי ודרק ג'קובי עושים עבודה נהדרת בתפקידים שלהם ולמרות שהמשחק הוא קצת מוגזם וקלישאי, המשחק שלהם גורם לתחושה של כיף ומאוד מתאים לתקופה בה מתרחש הסרט.

אני מרגיש צורך לשבח את הסינמטוגרפיה ב"רצח על האוריינט אקספרס"- כל צילום נראה כמו יצירת אומנות עם גוונים עזים וצבעוניים, זה פשוט סרט יפייפה להסתכל עליו, בעיקר על המסך הגדול וכל סצנה בסרט נראת חדה וחלקה. הצילום גם מאוד מרשים בהתחשב בסביבה הקלסטורפובית של הסרט, אפילו בתאים הקטנים של הרכבת הסצנה מצולמת מזווית אמיתית שמצליחה לתפוס את כל מה שמתרחש בחדר, משהו מאוד חשוב לסרט בלשות.

ספוילרים

כעת אני נאלץ להכנס ליותר פרטים בעלילה ולכן חייב לדבר על התעלומה המרכזית. אם ראיתם את הטריילר, ראיתם שדמותו של ג'וני דפ נרצחת וכולם חשודים, הרקול חוקר כל אחד מהם ומגלה שכמה מהם מקושרים איכשהו לעברו של ג'וני דפ. התעלומה היא מאוד מבדרת וראיתי אפילו את האנשים שיושבים לידי בקהל מנסים לנחש מי הרוצח האמיתי.

החשיפה של הרוצח האמיתי בסוף הסרט יכולה להיות אכזבה לאנשים מסוימים ואפילו להרגיש קצת כמו פרודיה לספרי הבלשות של פעם כמו סרט הפרודיה "5 בלשים לקינוח", אבל מצאתי שזה פתרון מספק לתעלומה ושזה נהדר לראות את כל הרמזים מתחברים יחדיו עם קשר כלשהו.

איך שהרקול הגיע לפתרון בהחלט לא מספק לאילו מאיתנו שאוהבים תעלומה טובה- במשך כל הסרט אנחנו רואים אותו מגלה מידע חדש וחושף לנו דברים שלא ידענו אבל הוא כן יודע. משהו שמזכיר לנו את סרטו של רוברט דאוני ג'וניור "שרלוק הולמס" משנת 2009, אבל כמו הבלש הולמס, הרקול מספק לנו תעלומה מגניבה ומעניינת עם סוף טוב.

הסרט נגמר עם הרקול יורד מהרכבת ומקבל מקרה חדש- רצח על נהר הנילוס של מצרים, רמיזה לספר ההמשך בסדרת הספרים של אגאתה כריסטי "מוות על הנילוס" וכעת, לפי דיווח חדש, הולך להיות סרט ההמשך ל"רצח על האוריינט אקספרס". אז אפשר לצפות מקאנט בראנה לחזור יחד עם השפם המדופלם שלו למסך הגדול בשנים הקרובות.

סיכום

זה נהדר לראות שוב מותחני בלשות על המסך הגדול, בעיקר סרט בלשות בו אנחנו מנסים לנחש מי עשה זאת. הפעם האחרונה שזכורה לי תעלומה כזאת הם סרטי הרוצחים של שנות ה-90 כמו "צעקה", שאנחנו חושדים באחת הדמויות הראשיות אבל לא יודעים אם היא באמת הרוצח.

"רצח על האוריינט אקספרס" הוא סרט בלשות מבדר ויפיפה לעין, רוב המשחק בסרט הוא טוב והצילום של כל סצנה הוא מקצועי מאוד, אבל זו התעלומה והפתרון שלה שעלול לאכזב אנשים מסוימים. "רצח באוריינט אקספרס" הוא סרט מתח שיצליח לבדר כל צופה שמחפש סרט קל ולא רציני מדי, ואני מצפה בקוצר רוח לתעלומה הבאה של הבלש הרקול פוארו.

רצח באוריינט אקספרס

ציון סופי - 7.5

7.5

טוב

רצח באוריינט אקספרס הוא סרט מאוד מבדר עם צילום נהדר, מקבץ שחקנים מצוין ותעלומה כייפית שתבדר כל אחד במשך שעתיים.

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה