טלפון שבור – ביקורת לסרט זרים מושלמים הישראלי

"זרים מושלמים", הסרט האיטלקי ששוחרר ב-2016, שבר שיא גינס כסרט בעל מספר גרסאות הרימייק הגדול ביותר בעולם. הוא כבש את הקהל הישראלי במחזה שהוצג בתיאטרון הבימה בשנת 2018 והשנה קיבל חידוש ישראלי בעל שם זהה. סרט זה מוכתר גם כסרט הביכורים הראשון של ליאור אשכנזי כבמאי. הסרט בכיכובם של: רותם אבוהב, שירה נאור, חנן סביון, גיא עמיר, אבי גרייניק, מורן אטיאס ויוסי מרשק.

"זרים מושלמים" עוסק בשלושה זוגות של חברים וגרוש אחד שנפגשים לארוחת ערב. המארחת מתוך זוג אחד מציעה שהם יניחו את הטלפונים על השולחן ויקריאו בקול הודעות ושיחות לפני חברי הקבוצה. הכל משתבש כשהם מגלים עד כמה הם לא מגלים אחד את השני. אתחיל מכך שלא צפיתי בגרסה האיטלקית אבל שמעתי שבחים על הסרט והיו לי ציפיות גבוהות, גם אם הוא לא גרסת המקור. לצפייה בטריילר הסרט:

אתחיל מכך שרעיון הסרט מעולה, תואם לתקופה ונוגע לקהל רחב של אנשים. אנשים שאולי לא יעופו על רעיון הסרט הם אנשים שצפו בגרסאות קולנועיות אחרות שלו או בגרסה המומחזת הישראלית או בשתיהן. רובינו מכורים לטלפונים הניידים וגם הלא מכורים סובלים מהסביבה שלא מצליחה להתנתק מהטלפונים הסלולריים שלהם גם במפגשים וגיבושים חברתיים שאמורים לחיות בהם את הרגע.

הבאז סביב הטלפונים הוא כל כך חזק שגם אם אתם לא מכורים לטלפונים, ההשפעה שלהם חודרת לחיים החברתיים, המקצועיים והאישיים. רעיון הסרט מבריק בכך שהוא מדגים תקשורת בין אישית במאה ה-21. העובדה שכולם משוכנעים שהם מכירים את החברים הטובים שלהם כשהם בעצם לא מכיוון שהיום פחות יש נטייה לשתף ולהגיע לשיחות נפש עמוקות.

זרים מושלמים

זהו לא סוד שאצל מרבית האנשים היום כל החיים סובבים סביב הטלפונים שלהם, החל מההתכתבויות הקטנות והמודחקות ביותר, התזכורות, האפליקציות, השיחות, ההודעות הקוליות וכ'ו. לכן אתם יכולים להניח אוטומטית שחשיפת כל הפוקנציות שמותקנות במכשיר הסלולרי עלולות לגרום למבוכה, לצחוק ובמקרים קיצוניים גם לבכי ופרידה זוגית, תלוי אדם כמובן. אנחנו יכולים לשער מראש מה הולך לקרות בסרט, אז למה שווה לראות את "זרים מושלמים" והאם הסרט מממש את מלוא הפונטציאל שלו? המשיכו לקרוא וגלו.

אבק כוכבים

מלבד רעיון הסרט, רציתי לראות את "זרים מושלמים" בגלל השחקנים שלו. כל שחקן בסרט ללא יוצא מן הכלל הוא כוכב בתעשייה הישראלית. אני חושבת שזה מצוין שכל השחקנים הראשיים הם מוכרים, אהובים ומנוסים, מלבד הילד של הזוג הנשוי. זה חשוב שלא התפשרו על בחירת השחקנים ואם הם היו מתפשרים אני לא בטוחה שהסרט היה מגיע למימדים כאלה גדולים.

רותם אבוהב למשל שמוכרת לרובנו כשחקנית קומית מצליחה להתבלט לטובה כשחקנית בדרמה. היא מצליחה גם לשעשע, אבל בצורה מרשימה הרבה יותר לרגש ולהעביר את הכאב והתסכול שהדמות שלה מרגישה. הליהוק בעיניי היה מושלם. יש כמובן דמויות פחות דומיננטיות מאחרות אך כל דמות עושה עבודה נפלאה בלשרת את רעיון הסרט ולקדם את העלילה.

זרים מושלמים2

בנוסף, הנושאים המדוברים ב"זרים מושלמים" הם נושאים מודרניים כגון דיאטות, לימודי משחק וצבא וזה עוזר להזדהות עם הסרט. העבודות של הדמויות מגוונות וכל עולמן הפנימי ולכן מעניין לראות את הערכים שלהם מתנגשים והחיכוכים שנוצרים ביניהם. הדמויות בסרט מכירות הרבה שנים, אמנם על סמך הבנתי הן לא חברים קרובים אחד של השני. משמע, שהם חברים קרובים- רחוקים שנפגשים לארוחות מדי פעם. המסתורין שנוצר בקשרים בין הדמויות ככה גדול יותר. ההנחתה כמובן מגיעה בהבנות העמוקות יותר על הקשרים הזוגיים במעגלים הקרובים ביותר של הדמויות והופך את המציאות לכואבת.

Stranger Things

יש לא מעט סרטים שבהם רוב הסיטואציות מתרחשות במקום מסוים ובמקרה הזה, רוב הסרט הם סביב השולחן. בנוסף יש ליקוי חמה בליל ארוחת הערב, דבר שמוזכר הרבה פעמים בסרט ודי מעצבן. כדי להחליק סצינות יש תמונות מרובות מדי של הירח ואין גיוון. יכלו לצלם במקום זה חלקים אחרים של הגינה בבית או פשוט להוריד חלק מהסצינות האלו. בסך הכל אציין שהעניין מתאזן בגלל שיש צילומים, גם אם מעטים, בבתים של הדמויות האחרות, באוטו או במנגל. ההתחלה של הסרט קצת מייגעת גם בגלל התמונות המרובות של הירח שלעיתים לא מתאימות וגם קצת בגלל הארוחה. יותר מדי בשר יכול לעייף גם מנטלית.

מלבד ההתחלה המעט כבדה, הרגשתי שלאורך כל הסרט משתעשעים עם כל האפשרויות שיש לטלפון להציע בצורה מאוד מתוחכמת ויצירתית, אפילו בפרסומות ואפליקציות חדשניות. דבר זה יוצר רכבת הרים רגשית ומתח. הסרט מצליח להצחיק וגם להפתיע בלי להסיר את הרגל מן הדוושה. הוא ניצל גם את הכלים הטכנולוגיים, החיים המודרניים והשחקנים הנהדרים כדי לייצר עלילה מורכבת ומספקת.

סיכום

בסך הכל "זרים מושלמים" הוא נוסחה מנצחת. אני לא רואה בכך דבר רע שיש גרסה זהה בגרסה ישראלית. לדעתי מי שלא ראה את הסרט בגרסה האיטלקית יתלהב ממנו. לגבי מי שראה כבר את הגרסה האיטלקית ייתכן שהיא די חופפת אבל בהחלט תהיה לו כיפית ומהנה. בחירת השחקנים מעולה, העלילה מפותלת ומצליחה להגיע לשיאים.

זרים מושלמים (ישראלי)

ציון סופי - 8.5

8.5

יפה מאוד

סרט כיפי וחכם שעשוי מעולה בניחוח התקופה.

User Rating: 4.3 ( 1 votes)

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה