הבטחה עם שחר – ביקורת מלאה של הסרט

האם החיים של רומן גארי מרתקים כמו שאר סרטי הסופרים? צפו וגלו – זהירות ספוילרים לסרט "הבטחה עם שחר".

לאחרונה עולים בבתי הקולנוע הרבה סרטים ביוגרפיים מעולים שמבוססים על חיים של סופרים כגון: "קולט", "האישה" וביניהם הסרט החדש שעליו ארחיב והוא "הבטחה עם שחר" שמתבסס על חייו של הסופר המצליח רומן גארי שכמו כן כתב ספר מופת בשם זה אודות חייו. יותר מכל האישיים המפורסמים אני אוהבת לראות סרטים ביוגרפיים על חייהם של סופרים מכיוון שהם מקדישים את כל חייהם למען השארת חותם בעולם, רואים את העולם בכל הצבעים והזוויות, מחוברים יותר לאומנות של עצמם ובדיוק מיטבי מביאים את עצמם לידי ביטוי. אני אוהבת שהספרים שלהם, גם הדמיוניים יותר מחוברים אל חייהם ותמיד הם יכתבו ספר מרהיב על חייהם הסוערים שאליו הקהל ישבה הכי מהר. חיים הגדושים עלילות ותהפוכות שלהם והם ספר בתוך ספר, חיים בתוך חיים, רבדים עמוקים וקליפות רבות מספור.

הסרט מתאר את חייו של רומן במשולש האהבה שקבע לעצמו ולפיו התקדם בחיים: אהבתו לאימו, לנשים ולמולדתו צרפת. הסרט מתחיל בהיבט להווה, בו רומן מסתיר את ספרו "הבטחה עם שחר" מאשתו הראשונה לזלי אשר שניהם חוששים שהוא גוסס. לזלי נפעמת מספרו וביחד אנו צוללים לתחנות בחייו. בילדותו התגורר רומן בעיירה וילנה, עם אימו ללא כל קשר לאביו, מצבם הכלכלי היה קשה במיוחד והאם, שחקנית כושלת שעשתה הסבה מקצועית לבעלת עסק אופנה, הצליחה בנחישותה ושאיפותיה לפרנס את הבית והיא מטפחת את תקוותיה שבנה הצעיר והמוכשר יהיה סופר מצליח ודיפלומט שיביא שלום בעולם ולמעשה זו ההבטחה שקיים רומן לעצמו ולאימו. היא ידעה שרומן מוכשר מאוד בציור אך הייתה בעלת דעות קדומות על ציירים וזה מראה לנו שהאם היא זו שכיוונה את רומן להישגים גבוהים ועיצבה את חייו בהתאם לתפיסתה. רומן מתבגר ומבקש מאימו מעט לשחרר מאחיזתה הנוקשה בו אך תמיד מכבד אותה ושוקד על ספריו. השניים מהגרים לניס שבצרפת שם השקיע בהשכלה ולמד משפטים ואחר כך התגייס לחיל האוויר הצרפתי על מנת לשרת כטייס קרב. במקביל אימו חלתה בסכרת אך עדיין מתפקדת על אף התקפי התעלפות.

בעת הכיבוש הנאצי רומן ברח מצרפת לאנגליה והצטרף לצבא צרפת החופשית במטרה להמשיך להיאבק בגרמנים. הוא היה טייס קרב תחת פיקודו של שרל דה גול באירופה ובצפון אפריקה. על שירותו קיבל את אות לגיון הכבוד בדרגת אביר. חשוב לציין שזוהי תקופה קשה ביותר עם אנטישמיות שננקטת מכל עבר ורומן היה חייב פעם אחר פעם להוכיח שהוא ראוי לשרת את עמו. בעקבות המלחמה הוא פרסם את ספרו הבולט "חינוך אירופי" לצד ספרים נוספים אחרים שגרפו הצלחה. לבסוף מגלה רומן כי אימו כתבה 250 מכתבים לפני מותה אותם ביקשה שיישלחו לו מדי יום ולא זכתה לראות את ההצלחות שלו מתממשות.

זהו סרט מיוחד במינו, שמתאר נחישות של אדם להתעלות מעל מציאות החיים הכואבת, דחיפה אינסופית שמרוממת מצד האם, סיפורי אהבות שונים שמתנגשים ונשזרים אחד בשני לסיפור אחד מורכב ומרתק. המשחק מצוין, במיוחד של האם (שרלוט גינסבורג) ורומן (פייר ניני) שמתחברים אל דמויותיהן בצורה משכנעת וסוחפת. המוזיקה הייתה שקטה ותואמת את התקופה ולכן נעשתה בטוב טעם. בנוסף, בסרט היו מלווים ציטוטים מתוך הספר עצמו שהעצימו את המסר של הסרט והמחישו את רגשותיו של הסופר הדגול. הסרט גדוש ברגעים מצחיקים, מרגשים ואנושיים שייגרמו לכם להנאה צרופה. אהבתי בסרט שהוא דווקא מראה את החיים בגדולתם, שלעיתים המוות של אהובינו טורף את כל הקלפים ועלינו לדעת איך לשחק לפיהם ואחרי מותם עלינו ללכת רק בעקבות הלב ולהשאיר בליבנו את החוויות והזיכרונות המשמעותיים שהניעו אותנו והפכו אותנו לאדם שנהיינו.

סיכום

הסרט היה מרתק כמו שאר הסרטים הנוכחים שעלו על אודות חיי הסופרים ואף בעיניי בלט יותר בגלל שהוא מציג את גדולתו של החיים.

"הבטחה עם שחר" עמד בכל הדרישות המצופות והתעלה מעליהן בזכות משחק נהדר וסצנות מרגשות מתוך חיים מרתקים של סופר. הסרט נעשה ברגישות רבה בעלילה רחבת יריעה שסוחפת את הצופה לאורך כל הסרט וכל מי שאוהב סרטי ביוגרפיה מעניינים שמביאים סיפורים עוצמתיים ורבי גוון על החיים ומוכן להתרגש, לצחוק ולהתאהב יהנה מהסרט החדש "הבטחה עם שחר" וירצה אף לרכוש את הספר כדי לקבל את הקורות חיים המלאים של חייו של רומן גארי.

הבטחה עם שחר

ציון סופי - 9.5

9.5

מצוין

הבטחה עם שחר הוא סרט ביוגרפי עם משחק נהדר וכתיבה איכותית ששווה את זמנכם.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה