מאחוריי ומלפניי – ביקורת לסרט "בלתי נראה"

כמה רחוק אובססיה יכולה להגיע, כשאף אחד לא יכול לעצור אותך? ביקורת לסרט "בלתי נראה" – זהירות ספוילרים

הרעיון העיקרי של הסרט מגיע מהספר "האיש הבלתי נראה" שיצא בשנת 1897 ועיבודו הראשון לקולנוע בשנת 1933.
מעבר לדיווחים על ליהוקי השחקנים, לא נכנסתי עם הרבה ידע מוקדם לסרט.
אישית לא קראתי את הספר ולא ראיתי את הסרט הקלאסי- כך שלא יהיו פה השוואות בין היצירות.
הרעיון של הסרט (כפי שגם ניתן להבין מהטריילר) הוא פשוט:

גבר עשיר המתעלל בבת זוגו לאורך שנים- ולכאורה מוצא דרך להיות בלתי נראה ומתעלל בה אחרי שהיא בורחת ממנו ולאחר שהוא מתאבד מאבל על הלכתה.

הסרט ממש מראה איך בהיותו בלתי נראה, האיש מצליח לחבל לה בכל תחומי החיים, איך כל צעד שססיליה עושה כדי לברוח מהעבר ההרסני שלה איתו- הוא נמצא שם ומוצא דרך לחבל בדרך שתגרום לכולם לחשוב שססיליה פשוט משתגעת.הסרט מלא בטוויסטים, רובם משתלבים בצורה אורגנית בסיפור, ואני זוכר איך במהלך הסרט עצמו שיניתי את דעתי כמה פעמים לגבי מה שקורה, וניסיתי לפענח את הטוויסט הסופי של הסרט לכל אורכו.
ברוב התחזיות שלי טעיתי.

הדמות הראשית, ססיליה- המשוחקת על ידי אליזבת' מוס, שנותנת פה הופעה מדהימה ומשכנעת במיוחד!
לגמרי ניתן לראות איך היא חוששת לחייה ולשפיותה ככל שהסרט מתקדם, וכולם מפקפקים בה כשהיא טוענת שהאקס (המת) שלה אדריאן מנסה להרוס לה את החיים.
וכשהוא מנסה- הוא ממש מנסה. בנוסף ארצה לשבח אלדיס הודג', המשחק את ג'יימס, ומעניק לססיליה מקום מסתור אחרי שהיא נמלטת מביתו של אדריאן (אוליבר ג'קסון-כהן). כל אחד מהשחקנים, לא רק הודג', מצליח להעביר את הדמויות שלהם ברמה אמינה מאוד, כל אחד ואיכויות הדמות שלו.

הסאונד בסרט עובד מצוין וממש מכניס לתוך האווירה, מוריד את הצופה לאווירה מדוכדכת ומרים אותו לציפייה ברגעי האימה הפזורים לאורכו.
אני כן חייב לציין לרעה דבר אחד, וזה ההגברה המוגזמת של צלילים יום יומיים כדי להשיג אפקט של הבהלה- זה אמנם עובד, אבל זה מרגיש זול ולא נחוץ (רק לצורך הבהרה, היו צעקות בסרט מצליל של טיגון במחבת שהגיע משום מקום).

אחת הטכניקות בהם הסרט משתמש כדי להעביר את תחושת חוסר הנוחות והפחד של ססיליה, הוא השארה של סצינות כמה שניות אחרי שהן הסתיימו, והאפקט של הטכניקה הזו מורגש לכל אורך הסרט, בחוסר הנוחות שאני ואנשים אחרים באולם הרגישו.

העלילה של הסרט לא לקוחה באופן ישיר מספר המקור למיטב הבנתי, אלא רק הרעיון של איש בלתי נראה נלקח מדפי הספר והביא את הרעיון עם ההשלכות ההרסניות שלו אל המאה ה-21.
הסרט יחסית מחובר למציאות, ללא פלישה כבדה מדי לעולמות המדע בדיוני והפנטזיה מלבד הבלתי נראות.
אני חייב לציין לשבח את הכתיבה של הסרט, שיצרה סיפור שעבד ממש טוב לדעתי, עם תשומת לב לפרטים, ללא פינות פתוחות וללא רמיזות לסרטי המשך כמו שנהוג כל כך בקולנוע היום.

נכנסתי לסרט בציפייה לסרט אימה- והופתעתי לגלות כי הסרט הוא יותר מותחן פסיכולוגי מאשר סרט אימה קלאסי, למרות שקיימים בו אלמנטים רבים בעולם סרטי האימה, והוא בהחלט נשאר עם הצופה אחרי הצפייה בו.
אני לא אתפלא אם יש אנשים שיצאו מהסרט עם המחשבה בראש שיכול להיות שעוקב אחריהם מישהו בלתי נראה.

דבר נוסף שיש לציין לטובה בסרט, הוא העובדה שססיליה לא מצטיירת כקורבן חלש באף חלק של הסרט.
בסרטים כאלו בעבר האישה הייתה מצטיירת בתור הקורבן החלש שבסוף הסרט מצליחה להתגבר על החולשה שלה ולנצח.
לעומת זאת, בסרט הזה ססיליה מבינה מהר מאוד מה קורה ומנסה למצוא דרכים להתגבר על האיום החדש הזה על החיים החדשים שהיא מנסה ליצור לעצמה.

אבל, לא משנה כמה היא חכמה, נראה שהאיום הבלתי נראה שלה תמיד יילך צעד אחד רחוק יותר, ויחצה גבול נוסף בנסיון להשאר עם ידו על העליונה.
הסרט מעלה הילוך כל פעם מחדש, ולא משנה כמה אנחנו חושבים שהנה, ססיליה הצליחה להיות חכמה יותר ולהצליח להערים עליו- האיש הבלתי נראה מקצין את ההתעללות הנפשית בה והולך רחוק יותר ממה שתצפו.

רעיון חכם מאוד בסרט לדעתי, היא העובדה שאנחנו לא זוכים להכיר את אדריאן ומערכת היחסים של ססיליה איתו, מלבד 10 הדקות הראשונות של הסרט, ואנחנו נאלצים להסתמך על מילותיה של ססיליה בנוגע להתעללות הנפשית והפיזית שהוא העביר אותה במהלך חייהם המשותפים- בדומה לקורבנות התעללות בין בני זוג כמו שהיא מתרחשת בחיים האמיתיים.

יחד עם זאת, הייתי שמח אם הסרט היה משאיר את קיום האדם הבלתי נראה לדמיון ולא לחשוף את קיומו כל כך מוקדם כמו שהסרט עשה, כך שהצופה היה יכול לתהות יחד עם שאר בני האדם בחייה של ססיליה, האם יכול להיות שהיא משתגעת ושהכל בראש שלה, או שהכל אמיתי? ולמרות זאת, העובדה שקיום האיום הבלתי נראה נחשף בשלב מוקדם כל כך, מאפשרת לסרט להעלות הילוכים מהר מאוד ולהביא את הסרט לשיאו עם המון אדרנלין, אקשן וסיכון גבוה- דבר שבו הסרט מטפל בצורה טובה לדעתי.

למרות האקשן שאני מציין לטובה במהלך הסרט, בתחילתו- האקשן די לוקה בחסר וניתן לראות כי חלק מהמאבקים של ססיליה הם לא באמת מול אדם על מסך ירוק אלא ברובו משחק שבו היא עושה את המיטב כדי לזייף קרב מול איום בלתי נראה.

בשורה התחתונה, הסרט "בלתי נראה" מוצלח מאוד ומצליח להעביר אימה בצורה מעניינת יחד עם סיפור העצמה אישי על אישה שברחה מבן זוג מתעלל, ואני ממליץ לצפות בו יחד עם מישהו/ מישהי שנבהלים בקלות, לשדרוג חווית הצפייה- בעיקר בשביל ההבהלות מהסאונד המוגזם.

בלתי נראה

ציון סופי - 8.5

8.5

מפתיע

מצליח להעביר אימה ולהפחיד, אך עם הבהלות זולות ומיותרות לאורך הדרך.

User Rating: Be the first one !

אודות צוק עין אלי

חולה הארי פוטר, Assassin's Creed, מתמכר סדרתי לסדרות ושחקן PS4 במעט הזמן והחיים שיש לי. הדדפול הישראלי וכתב קולנוע.

השאר\י תגובה