זה רק ספורט – ביקורת למשחק Windjammers 2

הכינו את הפריזבי ואת בגדי הים שלכם, כי הגיע הזמן לשחק Windjammers 2

אלו מכם שלא יודעים, Windjammers היה משחק ארקייד פופולרי של חברת NeoGeo שיצא ב-1994, שלמעט קונסולת החברה, לא זכה להגיע לקונסולות ביתיות, עד שנה שעברה שבה ראינו את המשחק על ה-PlayStation 4, ה-Vita וה-Nintendo Switch, והמשחק נהפך להיות פופולרי שוב כמשחק ספורט יצירתי ומהנה. כעת, רוכבים על גבי ההצלחה של הפורט משנה שעברה, Dotemu, הסטודיו שעומד מאחורי שובם של הרבה כותרים משנות התשעים עם Street of Rage 4 ו-Metal Slug Tactics, מביא לנו משחק המשך אחרי 29 שנים עם Windjammers 2.

במקרה שאתם לא מכירים את המשחק המקורי, Windjammers הוא ספורט, כדי לפשט אותו, מדובר בטניס פריסבי. אתם יכולים לתת 3 מכות להעיף את הפריזבי לצד של היריב- 1.מכה רגילה שאפשר לעקל אותה. 2. בעיטה מהירה שמעיפה את הפריזבי מהר. 3. מכה גבוהה שמאיטה את הפריזבי ויכולה לנחות על רצפת הצד של היריב. אם הפריזבי נוחת על ריצפת היריב, אתם מקבלים נקודה, אבל את רוב הנקודות במשחק אתם עושים בלהעיף את הפריזבי מעבר לשחקן השני, כמו בהוקי אוויר, כשבדרך כלל (תלוי במגרש) האזור באמצע מאחורי היריב שווה 5 נקודות ושני האזורים לצדיו שווים 3 נקודות. השחקן הראשון שמגיע ל-15 נקודות מנצח. נשמע פשוט למדי אבל אתם תגלו מאוד מהר שיש מכות מסוימות ותזמון משפיע מאוד על סוג הזריקה שלכם ואם תצליחו לבלום את הפריסבי. בנוסף, יש מד סופר שמאפשר לעשות עם כל דמות מהלך מיוחד שקשה מאוד ליריב לחסום או לבצע חסימה מיוחדת שעוצרת את הפריסבי במקום.

הבנתם את כל זה? אוקיי, כי המשחק לא הכי טוב בלהסביר את זה.

למעט כמה דפי הסברה עם הנחיות כפתורים, אין הדרכה בכלל למשחק ואיך להפוך להיות בו שחקן מקצועי וזה חבל, כי עם אימון טוב ומספיק תשומת לב, Windjammers 2 יכול היה להכנס בקלות למספר טורנירים טובים של משחקים. אני לא אומר שצריך tutorial חופר וארוך שמדבר אלייך כמו ילד בן 6, אבל יישום טוב של מערכת האימונים במשחקי מכות כמו Injustice 2 ו-Street Fighter 5 יכל מאוד לעזור ללמידה של המשחק ולמשיכה של עוד שחקנים.

אני מבין שזה לא מה שהם רצו וכל המשחק מוצג בצורה מאוד דומה לארקייד המקורי, שכל מי שהכיר משחקי ארקייד, הם לא כוללים הוראות שימוש מעבר לכפתורים הבסיסים, שזה בסדר למשחקי מכות או Beat ’em Ups אבל לא לספורט שהמצאתם ואתם רוצים שחקנים מקצועיים בו. 

זה גם לא עוזר שמצב הארקייד של המשחק יכול להיות מאוד קשה ברמה הבינונית (Normal). במצב זה, אתם בוחרים דמות ועוברים בין זירה לזירה בקרבות מול יריבים שונים עד לסיום בו הדמות זוכה בגביע האליפות וזוכה לסיום שמח סטראוטיפי, כמו L. Biaggi האיטלקי שמחליט עם כספי הזכייה לפתוח פיצרייה ואוכל ביחד עם המאפייה פיצה, כי הבנתם, הוא איטלקי. המצב הוא טוב בשביל האתגר עצמו והחוויה מול יריבים שונים, אבל מעבר לסוף הסטראוטיפי, אין בו הרבה טעם, כי אין איזו דמות בוס סופית שדורשת מכם אתגר נוסף, אתם פשוט נלחמים באותם לוחמים שיש במצב ה-VS, שנותן לשנות דמויות וזירות כל הזמן, ולשמחתי יש לא מעט.

ישנם 10 שחקנים שונים, כל אחד ממדינה אחרת (מזכיר את Street Fighter 2 הקלאסי) והם נשלטים בצורה מאוד שונה אחד מהשני, חלק מהירים יותר וחלק חזקים יותר, ולכל אחד יש כמובן מהלך סופר שונה, ככה שעם הזמן אתם בטח תמצאו את השחקן האהוב עליכם.

הזירות השונות גם מעולות, עם גיוון חזק ביניהן בעיצוב, הקהל, המיקום והקונספט, עם כמעט כולם כוללים מכניקות שונות שמשפיעות על האסטרטגיה שלכם במשחק, כמו ה-Junkyard שכולל שני מעצורים באמצע הזירה מהם אפשר להקפיץ את הפריזבי וה-Casino שמשנה כל הזמן את סכום הנקודות שאפשר לזכות בפגיעה בקיר היריב. כל הזירות מעוצבות בצורה מאוד יחודית ונהדרת ועם קהל נלהב שגורמים למשחק להרגיש כמו משחק ליגה ענק בסגנון Over the Top שרק במשחקי שנות ה-90 יש.

זה נכון גם לעיצוב והגרפיקה של המשחק כולו שמאמץ את הסגנון הרטרו עתידני של המשחק המקורי ומגביר אותו לאלף עם עיצובים צבעוניים לשלבים והדמויות. עיצובי הדמויות השונות הוא קצת גנרי אבל עדיין מדובר במשחק מלא צבע ויפה לעין עם אנימציה מעולה, בעיקר של הפריסבי. 

פס הקול של המשחק גם מעולה ומזכיר מוזיקות ארקייד מקפיצות משנות התשעים שמכניסות אתכם למצב הרוח הכייפי והמאתגר של הספורט המשוגע כשאתם מוקפים במכונות ארקייד רועשות.

סיכום

Windjammers 2 הוא משחק צבעוני וכייפי עם גיוון נחמד בזירות ודמויות, עם גרפיקה טובה ופסקול שמאוד נאמנים למשחק הראשון.

רק חבל שהמפתחים לא שאפו שהמשחק יהיה ספורט גיימינג אמיתי ולא עשו את המאמצים להפוך אותו למשחק שלם עם מצב סיפור משמעותי או מצב Tutorial מלא.

עם זאת, הכיף הספורטיבי הארקיידי חי וקיים עוד היום.

Windjammers 2

ציון סופי - 7.5

7.5

טוב

למרות מעט פספוס בלהפוך את המשחק למושך יותר לשחקנים חדשים ומקצועיים, מדובר במשחק המשך לא רע למשחק הארקייד האהוב

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה