עכבר שהוא רובוטריק – סיקור עכבר גיימינג ROG Chakram

ה-ROG Chakram יאפשר לכם אפשרויות שימוש והתאמה אישית רבות הודות למגוון פתרונות חכמים שטרם נראו כמותם בשוק עכברי הגיימינג עד כה

כמו הרבה דברים בעולם הגיימינג, גם שוק העכברים מלא עד שובע עם אינספור דגמים של עכברים לבחור מהם. בעוד והיום יש סט תכונות שניתן למצוא כמעט בכל עכבר, מידי כמה זמן מגיע לו עכבר שמביא לשולחן משהו חדש שלא נראה כמותו לפני כן. כזה הוא ה-ROG Chakram, עכבר גיימינג מסיבי אך מיוחד שמאפשר לנו, הגיימרים, להתאים את תכונותיו במגוון תצורות שיאפשרו לנו להפיק ממנו ומחווית השימוש בו את המיטב. הנה מה שחשבתי על ה-ROG Chakram!

תו האיכות של מוצרי ASUS בכלל ושל מותג ROG בפרט אינו חדש לי, ולכן אין זה מפתיע שגם האריזה של ה-Chakram משדרת באופן מיידי את המילה "איכות". העכבר מוצג לנו לראווה על גבי הקופסא (שמחתי לגלות שהגודל של התמונה הוא בדיוק הגודל של העכבר בפועל, זה הפרטים הקטנים שעושים את ההבדל), והוא כמובן יהיה הדבר הראשון שנראה ברגע שנפתח את הקופסא. מתחתיו נוכל למצוא כמות נכבדת למדי של אביזרים נלווים לשימוש עם העכבר, החל מכבל USB-C ל-USB-A לטובת חיבור קווי וטעינה, מתאם לדונגל ה-USB שיאפשר לנו למקם את הדונגל במקום קרוב יותר לעכבר כדי לקבל קליטה טובה יותר, מעיין "מזוודה" שמלאה גם היא בכל מיני תוספים מגניבים (תכף נדבר עליהם בהרחבה), קייס איכותי לנשיאה ואפילו פלטה עגולה ושקופה בצבע לבן שתאפשר לנו להקרין מהעכבר לוגו לבחירתנו (קצת כמו שעושים חלק ממסכי המחשב של ROG בשנים האחרונות).

בסופו של דבר העכבר הוא גולת הכותרת כאן, ושמחתי הרבה הוא מרגיש מאוד איכותי. ניכרת מאוד העובדה שאסוס לא חסכה במשאבים על מנת לספק מוצר איכותי כאן, וזה בהחלט מורגש הודות לעובדה שהעכבר עשוי מחומרים חזקים ועמידים, הוא ממש לא מרגיש חלש או בעל סכנת שבירה, ונראה שאפילו נפילה מגובה יחסית רב לא תעשה לו כלום, אפילו שיש לא מעט חלקים ופלטות שמסוגלות לזוז. הכל מחוזק באמצעות מגנטים, והם מתנתקים רק כשאנחנו באמת רוצים ולא לבד, ואיזה כיף שזה ככה!

בעוד והעיצוב עצמו ללא ספק יתאים להרבה אנשים, באופן אישי הרגיש לי שגב העכבר קצת גבוה מידי בשבילי ובהשוואה לעכברים שאני רגיל להשתמש בהם (כרגע אני משתמש ב-Razer Viper Ultimate המצוין שכולל פרופיל מאוד נמוך), כך שהוא פחות התאים לאחיזה שלי באופן אישי, אבל זה כמובן דבר שמשתנה בין משתמש למשתמש. עוד דבר שהיה לי קצת קשה להתמודד איתו הוא משקל העכבר העומד עד כ-121.6 גרם ללא הכבל, משקל שהרגיש לי מאוד דומיננטוי בהתחשב בעובדה שאני משתמש היום בעכבר ששוקל רק 74 גרם (ולפני גם השתמשתי בעכברים ששוקלים 69 גרם ואפילו 59 גרם). אין ספק שהעכבר הזה לא נועד להיות העכבר הקל ביותר בשוק, אבל כל עוד אתם יודעים את זה מראש ומבינים מה תקבלו כאן, אין שום סיבה שלא תהיו מרוצים. כן ראוי וחשוב לציין שהעכבר הזה מתאים לימניים בלבד, כך שאם אתם שמאליים, צר לי אבל העכבר הזה לא בשבילכם.

מבחינת המפרט של העכבר, תצפו לקבל כאן חיישן ברזולוציית 16000DPI, מערך RGB סולידי למדי שממש לא נוצץ לכל עבר הודות לעיצוב שקוף ומרשים (וטוב שכך), יכולות חיבור קוויות, חיבור ב-Bluetooth וחיבור ב-2.4GHz באמצעות דונגל. כמו הרבה מהמוצרים של ROG היום, גם העכבר שלנו הפעם מקבל תמיכה מלאה בתוכנת Armoury Crate של אסוס, ממנה ניתן לשלוט על כל האלמנטים של העכבר, החל מצבע הלדים (וסנכרונם למוצרים תומכים אחרים) ועד ליכולת המתבקשת לתכנת את כל אחד מהמקשים של העכבר שלנו ועוד.

אסוס מבטיחה לנו כאן עד כ-79 שעות שימוש שלמות במצב אלחוטי, שזה ללא ספק נתון מטריף, בייחוד עם ניקח בחשבון את העובדה שהטעינה של העכבר באמצעות כבל הינה מהירה, וטעינה של 15 דקות בלבד מסוגלת לספק כ-12 שעות שימוש מלאות. ואם כל זה לא מספיק, העכבר תומך גם בטעינה אלחוטית בתקן Qi כי.. למה לא בעצם.

בכותרת הסיקור אמרתי שהעכבר הוא למעשה רובוטריק, והסיבה לכך היא שניתן לשנות ולקנפג בעכבר הזה כל הך הרבה דברים, שאין שום סיכוי שלא תמצאו אופציית שימוש שתתחברו אליה. בתור התחלה, העכבר כולל מלבד לכפתורים הבסיסיים של כל עכבר (קליק ימיני, קליק שמאלי, גלגלת וכפתור גלגלת), עוד זוג כפתורים בצידו הימיני הניתנים לתכנות לצד תוספת מעניינת במיוחד בדמות ג'ויסטיק הממוקם בדיוק מתחת לאגודל שלכם.
הג'ויסטיק עצמו ניתן גם הוא לתכנות (וכן כל כפתור אחר שיש לעכבר הזה להציע), וניתן למעשה להגדיר לו פעולות פשוטות כגון תזוזה של הדמות שלנו במשחק כאילו אנחנו משתמשים בג'ויסטיק של בקר רגיל עד היכולת להקצות לג'ויסטיק פקודות מאקרו שונות ומותאמות מראש שנקליט בעצמנו.

אבל זה ממש לא נגמר כאן.
זוכרים את ה"מזוודה" שסיפרתי לכם שמגיעה עם העכבר? ובכן הגיע הזמן לדבר מה היא מחביאה בתוכה.
קודם כל היא כוללת עוד סוג של ג'ויסטיק (קצת יותר גבוה אם כי לא ממש הרגשתי בהבדל) בו ניתן לעשות שימוש לצד כיסוי שטוח שיכסה למעשה את מקום הג'ויסטיק וימנע את השימוש בו במידה ונרצה בכך. אבל התוספת הכי מגניבה שיש למזוודה הזו להציע היא סוויצ'ים חלופיים לקליק הימיני והשמאלי של העכבר. העכבר מגיע עם שני סוגי סוויצ'ים שונים מבית חברת Omron, הזוג הראשון הוא למעשה סוויץ' בעל תגובה לינארית ושטוחה, והזוג השני הם למעשה סוג סוויצ'ים בעלי תגובה טקטיקלית ודומיננטית יותר (ממש כמו סוויצ'ים אדומים וכחולים במקלדת מכאנית). אז מה בעצם אפשר לעשות כאן? ובכן בהרמה קלה של קליק העכבר עצמו ניתן לחשוף את הסוויץ באופן מלא וכן לנתק אותו ממקומו על מנת להכניס במקומו איזה סוויץ' שנרצה, בהתאם לתחושה שנרצה לחוות עם הקליקים של העכבר שלנו.

אני חייב לציין שבהתחלה חשבתי שזה לא יותר מגימיק מוחלט, אבל בכנות אחרי שניסיתי את שני סוגי הסווצ'ים (וכמובן בחרתי באלה בעלי התגובה הטקטילית, כי סוויצ'ים כחולים לשלטון), אני חייב לציין שמדובר בפיתרון חכם למדי, שיאפשר לאסוס לספק שלל פתרונות ותגובות שונות עם הקליקים של העכבר שלהם עוד שנים קדימה (זה רק עניין של זמן עד שאסוס יציעו למכירה סוויצ'ים אופטיים להתאמה אישית עם העכבר הזה). זה ממש מדליק שאפשר ברמת העיקרון לבחור סוג סוויץ' שונה לכל מקש, וכל התפעול של כל הסיפור הזה פשוט מאוד וממש לא מסובך, כך שגם משתמשים שמפחדים להתעסק בדברים האלה ירגישו בנוח. כן אציין שזה קצת טריקי להחזיר את כיסוי הפלסטיק של הסוויץ' וקרה לי לא מעט שהצלחתי לסגור הכל כמו שצריך אחרי מספר ניסיונות, אבל ברגע שמבינים איך הכיסוי נכנס בדיוק, אין סיבה שזה יפריע. בסופו של דבר זה פיצ'ר פשוט גאוני, ואני מקוה לראות עוד הרבה ממנו בעכברי הגיימיינג של העתיד.

אז האם בעצם יש לי משהו רע להגיד על הצ'אקרם? ובכן בכנות? לא ממש. מדובר בעכבר שללא ספק יספק את התמורה שהוא מיועד אליה, כל עוד אנחנו הצרכנים נדע למה לצפות בכל הקשור לגודל שלו, לתחושה שלו ביד ולביצועים שלו בפועל. אם תשאלו אותי מדובר בעכבר מאוד סולידי ואיכותי, וכשגיליתי שהוא עולה בישראל רק כ-559 שקלים (לפי אתר KSP), אני ללא ספק חושב שאם אתם מעוניינים בעכבר במשקל דומנינטי ועיצוב שלא מתבייש בעצמו, ה-ROG Chakram הוא אחת מהאופציות היותר מוצלחות שיש היום בשוק עכברי הגיימינג.

*יחידה לסקירה הובאתה על ידי אסוס ישראל, תודה רבה!

ROG Chakram

ציון סופי - 9

9

מעולה

רובוטריקים, אלי כדאי שתסתכלו אחורה, יש לכם מתחרה ראוי בשוק.

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה