סוף סוף, הסוף – ביקורת הסרט “מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר”

החלק האחרון של הסאגה המופלאה, שהכתיבה סדרי עולם למיליוני אנשים, מגיע בקול תרועה וחרבות אור שלופות בניצוחו של ג’י. ג’י. אברמס, עם הרים של תשובות, סגירת פינות, טוויסטים והפתעות שחלקן השאירו אותנו עם פה פתוח וחלקן… פחות. זה הזמן להתאחד עם הכוח ולהבין – מה קרה ויותר חשוב, מה יקרה…
שהכוח יהיה איתנו. כי אנחנו נצטרך אותו.

התחלנו, סיימנו

לפני 42 שנה העולם הכיר את הסם הכי קשה וממכר שסחף מיליוני מעריצים  בכל הגילים – סאגת מלחמת הכוכבים, יקום מופלא שמתחולל בגלקסיה רחוקה רחוקה מלפני הרבה הרבה שנים המספר 2 סיפורים, האחד – סיפורם של לוק סקייווקר (הגיבור הטוב), בחור צעיר ומעט בכיין שמצד אחד מאוד אוהב להביט על 2 השמשות ולהרהר, ומצד שני מת לברוח מהחווה בה הוא גדל ולגלות עולמות חדשים והשני: דארת’ ויידר (הנבל) המרושע שרוצה לכבוש את הגלקסיה יחד עם האימפריה שנלחמת במורדים האמיצים שבסך הכל רוצים לשתות חלב כחול בשקט.
מאז הסיפור גדל והתרחב כמו היקום עצמו (לכל כיוון  אפשרי) וכולנו בשקיקה עקבנו אחרי כל האירועים שסובבים סביב 2 הסיפורים: החל מהסיפור הסבוך של משפחת סקייווקר לדורותיה, המקור של האימפריה, פוליטיקה בין גלאקטית, ג’אר גאר בינקס ועוד ועוד.

והנה הגענו לנקודת הסיום, לרגע שסוגר לנו את כל הסיפור וכל מה שראינו עד כה (לטוב ולרע ולג’אר ג’אר בינקס), לסרט שמסכם הכל ואמור לתת לנו תשובות לכל השאלות ובגדול זה מה שהוא עושה, אבל לפני שנמשיך נפרק את הביקורת ל-2, מבחינה עלילתית ומבחינה קולנועית.

מצלמות, תאורה, חרב אור ו…אקשן!

עלייתו של סקייווקר הוא הסרט ה-9 בסאגה המופלאה (לא כולל סרטי הסיפורים) שעוסק בעלילות משפחת סקייווקר, בקונפליקטים הפנימיים של ריי וקיילו רן וכמובן במאבק הבלתי נגמר של המורדים באימפר…סליחה, במסדר הראשון. לאורך השעתיים ו-20 הקהל עובר טלטלה מטורפת עם המון טוויסטים שלוקחים אותנו מקצה מסדר הג’דיי לקצה מסדר הסית’ כשבכל פעם אנו מרגישים שהנה זה קורה ואז זה משתנה במהירות, ולאורך כל הדרך אנחנו מקבלים רמיזות עדינות בדמות חלקי פאזל שרק בסוף אנו רואים את התמונה המושלמת שמכסה את כל 9 הסרטים, אך הטוויסט הגדול ביותר הוא בעצם הנבל האמיתי של הסרט, ולא זה לא קיילו רן, אלא הקיסר פלפטין שחוזר בענק וסוגר את כל הברדק שבעצם הוא יצר. אני מאוד רוצה לפרט על כל ההתנהלות אבל החשש מספויילרים הוא גדול אז Take my word, הפתלתלות שם היא מטורפת עד רמה שקשה לעקוב.
וזה מחבר אותנו לפרספקטיבה הקולנועית.

בסרט הזה (כמו בקודמים) יש המון קריצות לטרילוגיה הוותיקה, הופעות קטנטנות של דמויות אהובות שלא ראינו המון זמן (מישהו אמר לאנדו?) ואפילו קישורים לדברים שקורים בספרים, בקומיקסים וביקום המורחב שנבנה לאורך השנים ע”י המעריצים שדיסני מנסה להתרחק ממנו, אל כל זה תכניסו כמה ערוצי עלילה ובהם הסיפור של משפחת סקייווקר, הקונפליקטים של ריי וקיילו רן עם כל נושא הטוב\רע, הסיפור של הקיסר, המשך המאבק של המורדים, הכרת סוג חדש של מורדים, תככים בתוך המסדר עצמו, עתיד הג’דיי, עתיד הסית’ ועוד ועוד ועוד והכל קורה בסצנות קצרות ומהירות שקופצות מקו עלילה לקו עלילה במהירות מסחררת ןלעיתים עם חוסר קשר (באופן כללי) שגרמו לי באופן אישי קצת ללכת לאיבוד. אני מבין שעצם זה שהסרט אמור לסגור הכל אבל… קצת רחמים. בנוסף היה דבר שמאוד הציק לי והרגיש לי קצת “עונה 8 של משחקי הכס”, היו מספר דברים שנמשכו לאורך כל הסרטים שהיוו דילמה ענקית או אלמנט מסתורי שהעצים את כל נושא הג’דיי\סית’ שנפתרו בקלילות יתר כמו הנושא של חיים ומוות וחיבור עם הכוח, לשם השוואה (שוב, כדי לא לעשות ספויילרים) תחשבו על זה שבמשך אלפי שנים אנשים עסקו בדילמה של אם יש או אין אלוהים ופתאום מצביעים על מישהו ואומרים – זה הוא וכולם בסדר עם זה וממשיכים הלאה. בניתם פה סיפור עם עומק פסיכוטי? אז בחייאת, למה בגלל הרצון להשיג קהל חדש, לסיים עם כל מה שהיה עד כה בשביל שתהיה אפשרות להפיק אלפי סרטים עם סיפורים שונים ומשונים תחת הכותרת “מלחמת הכוכבים”  בשביל להמשיך להעמיק את הכיס עם כסף שלא נגמר – אתם מזלזלים בצופה הנאמן והוותיק? אל תדאגו, אנשים ימשיכו לקנות את המרצ’נדייז אבל את הסיפור השטחתם לרמת קרטון. פחות מגניב.

שהכוח יהיה איתכם. תמיד

אל הסרט הלכתי עם שחר שלמה, חבר טוב, בחור מצחיק ונרקומן סטאר וורז (כמעט) כמוני בשביל לראות איך הכל נגמר, כשיצאנו מהסרט היינו עם תחושת סיפוק גדולה, חיוך של Fan boys שקיבלו מנה גדושה ממה שהם אוהבים וכמו שאמרתי המון רגעים שהזכירו לנו למה התאהבנו בסדרה. נכון שכל אחד מאיתנו הרגיש בדברים שפחות עבדו או היו לא ממש הגיוניים אבל הסיפור היה מהנה, הטוויסטים היו מגניבים, הבדיחות הקטנות גרמו לנו (ולשאר המעריצים) לצחוק ובמספר מקומות גם להתרגש מאוד.

רשימת המבוקשים

נושא נוסף שראוי לציין זה צוות השחקנים העצום שמכיל כמעט את כל הדמויות מכלל הסאגה כולל הופעות אורח ווקליות שמעוררות התרגשות (תדאגו להקשיב טוב טוב), רוצים לדעת מי משתתף?

 • דייזי רידלי – ריי
 • ג’ון בויגה – פין
 • אוסקר אייזק – פו דמרון
 • אדם דרייבר – קיילו רן
 • ג’ונאס סואטמו – צ’ובאקה
 • קרי ראסל – זורי בליסס
 • בילי די. ויליאמס  – לאנדו קלריסיאן
 • מארק המיל – לוק סקייווקר
 • קארי פישר – גנרל ליה אוגראנה
 • דונל גליסון – גנרל האקס
 • ריצ’רד אי. גרנט – גנרל פראיד
 • לופיטה ניונגו – מאז קנאטה
 • אנתוני דניאלס- C3PO
 • איאן מקדרמיד – הקיסר פלפטין
 • האריסון פורד – האן סולו
 • ג’יי ג’יי אברמס – בימוי
 • ג’ון וויליאמס – מלחין

בשורה התחתונה

מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר סוגר את כל פינות הסאגה ומכין אותנו לעולם החדש שדיסני יפילו עלינו, הוא רווי רגעים מהנים, כיפיים ומטורפים שהם כל מה שאנחנו אוהבים בדבר הזה שנקרא מלחמת הכוכבים אך גם בלא מעט רגעים ש… פחות. הצילום והעריכה מצד אחד מצוינים ותורמים לריגוש ומצד שני מבלבלים ומוציאים מפוקוס, הפס קול היסטרי והסיפור – כבר הבנתם לבד.

מי שעוד לא שמע, אנחנו מחלקים פרסים סופר מגניבים בעמוד הפייסבוק שלנו כדי שתוכלו ללכת אל הקולנוע בצורה הרבה יותר מגניבה, עברו אל הפוסט שלנו ועקבו אחר ההוראות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

 

מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר

ציון סופי - 8

8

לכו לראות!

חוויית מלחמת הכוכבים מעולה אבל לא חפה מבעיות

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות אבירם צדיקריו

אבירם צדיקריו קופירייטר, גיימר ותיק עם 20 שנות נסיון ויודע דבר או שניים, שאלות במייל, לא בשבת כי אני משלים שעות שינה.לייצירת קשר- [email protected] http://aviram.2ya.com/

כתיבת תגובה

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *