מתח אטומי – ביקורת לסרט "השליח האנגלי"

בנדיקט קמברבאץ' ממשיך את השנה עם סרט נוסף, הפעם מותחן הריגול "השליח האנגלי"

בנדיקט קמברבאץ' הוא אחד השחקנים הכי פעילים בתעשייה. רק השנה, הוא שיחק ב-4 סרטים, ביניהם הסרט המצופה של Marvel "ספיידרמן: אין דרך הביתה". אבל למרות הבחירה שלו לככב בסרטים שוברי קופות, קמברבאץ' גם דואג להופיע בסרטי איכות ולכן זכה למועמדות אוסקר על "משחק החיקוי" וכיכב ב-"12 שנים של עבדות". כעת, אחת ההופעות החזקות שלו בשנה האחרונה, מגיע ב"השליח האנגלי" מבית Filmnation שיצא באנגליה וארה"ב במרץ השנה.

הסרט הוא סיפור אמיתי שמתרחש ב-1962, מספר חודשים לפני משבר הטילים בקובה. בכיר ממשלתי בברית המועצות, אולג פנקובסקי, רואה את הסכנה של מלחמה גרעינית גוברת ומחליט להדליף מידע לאמריקאים על התוכניות והפיתוחים של הרוסים. בעקבות פרשה כשלון של מבצע מסוים, ה-CIA דל משאבים במזרח אירופה ולכן פונים לעזרת ה-MI6 שמחליטים לגייס אדם פשוט שאינו סוכן להיות איש הקשר של אולג כדי שיוכל להמשיך להדליף לבריטניה וארצות הברית מידע אודות פרויקטים האטום של ברית המועצות.

האדם הפשוט הוא גרוויל וויין בגילומו של קמברבאץ', איש עסקים שרמנטי, בעל משפחה עם פוטנציאל לעבודה בברית המועצות. הוא מגויס למשימה, למרות חששותיו, והוא נכנס עמוק אל תוך פרשיית הריגול, שרק מגביר את המתחים עם אשתו (אותה מגלמת ג'סי באקלי), ומוביל לחברות עם אולג.

להבנתי, יש לא מעט צופים שמכירים את הסיפור האמיתי, אבל לשמחתי לא הכרתי וזה מה שהפך את הסיפור להרבה יותר מעניין ומותח כי לא ידעתי מה הולך לקרות ואיך הסיפור ייגמר. הדבר היחיד שידעתי, זה התוצאה של משבר הטילים בקובה, אנחנו עדיין כאן, אחרי הכל.

הסרט גם עושה עבודה טובה בלהכניס אותנו לתקופה ולגרום לכל הסיפור להרגיש מאוד אותנטי עם עיצובי סביבה ותלבושות תואמים לתקופה, ליהוקים מצוינים כולל ליהוק מעולה של ניקיטה חרושצ'וב, ראש הממשלה של ברית המועצות בזמנו. כמו כן, לוהקו לתפקידים הרוסים שחקנים מזרח אירופאים, בראשם מראב נינידזה המוכשר, שיודעים לדבר רוסית בצורה אותנטית וטובה (הגעתי לסרט עם חבר רוסי לאישור, שעד היום צוחק מהמבטאים בסרט "שר המלחמה" עם ניקולס קייג').

אבל עם כל האותנטיות והריאליזם של הסרט, מוקד המשיכה העיקרי של "השליח האנגלי" זה הכוכב בנדיקט קמברבאץ' שנותן הופעה מעולה. לא רק שהוא מצליח לגלם בצורה מדויקת איש עסקים בריטי מהשורה, אבל הוא גם מצליח להתפתח הרבה לאורך הסרט ולהוסיף הרבה שכבות אנושיות לדמות, בעיקר בסופו שבו קמברבאץ' עובר טרנספורמציה ונותן הופעה עוצמתית יותר בעיניי מ"משחק החיקוי" שאני מאוד מקווה יזכה אותו באוסקר סוף סוף. הדיאלוג אולי פחות מתוחכם ומ"משחק החיקוי" והדמות יותר בסיסית ופחות מורכבת מאלן טיורינג, אבל גרוויל הוא דמות יותר קלה להתחברות ולהזדהות איתה, ככה שמגיעה הסצנה העוצמתית שלו, אנחנו יותר מושפעים ממנה בגלל החיבור שלנו לדמות.

אבל אנחנו יוצרים גם את החיבור הזה כי בסופו של דבר, הוא מרכז תשומת הלב, שבכל סצנה ורגע בלעדיו זה מרגיש שאנחנו רואים שחקני משנה עם הופעות בסיסיות שבעיקר נועדו לחזק אותו מאשר איכשהו לגנוב את ההצגה. אפילו ז'לקו איבנק עושה הופעה מפתיעה בתור ראש ה-CIA וההופעה שלו די סטנדרטית. שאר השחקנים, כמו אנגוס רייט בתור סוכן ה-MI6 ורייצ'ל ברוסנהאן בתור סוכנת ה-CIA, עושים עבודה טובה אבל די נשכחת. רק שני שחקנים אחרים מצליחים להרגיש הכי בולטים ומוכשרים לצד קמברבאץ' ואלו השניים הקרובים ביותר אליו בסיפור, ג'סי באקלי בתור אשתו שמלאת אישיות וחריפות נהדרת, ונינידזה בתור אולג, שמרגיש לעיתים כמו הלב של הסיפור ושזוכה ללא מעט האהדה מאיתנו שאנחנו באמת רוצים לראות אותו בטוח ביחד עם משפחתו.

עם צוות שחקנים מצוין, סיפור מותח ומרתק, פסקול טוב וזמן ריצה מעולה של פחות משעתיים, פלוס ענק מבחינתי בתור מתנגד לסרטים באורך שעתיים ומעלה שלא צריכים להיות ככה, מדובר במותחן ריגול מעולה נוסף מהמלחמה הקרה שכל אחד צריך להכיר.

סיכום

"השליח האנגלי" הוא סרט ריגול מרתק ומלא מתח שמבוסס על אירועים אמיתיים שאי ידיעתם רק מוסיף למתח הסיפור.

בזמן שהסביבה, המוזיקה וההיסטוריה מעניינים, הם בסיסיים בהשוואה לשני הכוכבים המרכזיים שעל המסך, מראב נינידזה ובנדיקט קמברבאץ', שנותן את אחת ההופעות הטובות של הקריירה שלו, בעיקר בחלקו השני של הסרט, שבתקווה תרוויח לו את האוסקר שלו הוא ראוי.

השליח האנגלי

ציון סופי - 8.5

8.5

מעולה

מותחן מרתק ומותח עם הופעה בלתי נשכחת של קמברבאץ'

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה