חשמל באוויר – ביקורת הסרט חייו המחשמלים של לואי ויין

בנדיקט קמברבאץ' מגלם את לואי ויין, צייר בריטי שחי במאה ה19 ונודע בשל ציורי החתולים הרבים שלו ששינו את תפסיסתם של המקומיים על החיות המיסטיות והסוררות באותה התקופה ושימחו את העוברים והשבים. זהו סיפור חייו של הצייר שמגולל את ההצלחה שלו שגם אם הייתה גדולה, חד משמעית לא הייתה גדולה כמו הפוטנציאל שהיה לה וסיפור האהבה שלו עם אמילי ריצ'רדסון. לצפייה בטריילר הסרט:

נפש של אומן

הסיפור הועבר בדרך מדויקת, מעניינת וניטרלית ואסביר למה אני מתכוונת. כקהל אנחנו מרגישים חיבור לדמות כשאנחנו עוקבים אחריה במרוצת השנים וכשמו כן הוא, אנחנו עוברים בזרם החשמלי של חייו המחשמלים של לואי ויין. מציינים בסרט את השנים ואף יש קטעי קריינות מבריקים שמקוריינים על ידי אוליביה קולמן. קל להיסחף בזרם החשמלי המשעשע של אותה התקופה ואי אפשר להתיק את העיניים מהמסך.

הקריינות מעניקה נקודת מבט שנונה שדרכה אנחנו נחשפים להלך הרוח שהלך אז בחברה: שלל הסטיגמות, החששות ואורח החיים. זהו מהלך חכם מכיוון שהוא קיצר בוודאות את אורך הסרט שהוא גם ככה 110 דקות ובנוסף זוהי דרך הרבה יותר פלפלית לספר את הסיפור. אתם בטח חושבים שקטעי הקריינות הקצינו לשווא את דמותו, אך הם רק גרמו לנו להתקרב יותר לעולמה הפנימי של הדמות הראשית ולחבב אותה. לרוב יש נטייה להגזים בקטעי הקריינות, גם מבחינת סיפור פרטים לא רלוונטיים ומעין השתפכות פנימית של הקריין. במקרה הזה הקריינות הייתה מדויקת וחשובה מאוד.

דמותו של לואי ויין מרתקת ומשעשעת במיוחד. הוא אומן גאוני, איש אשכולות, ביישן והרפתקן ממש כמו החתולים אותם הוא מצייר. אפילו לא בתור חובבת חתולים גדולה, זה היה מקסים לראות איך החיה משתלבת בציורים הצבעוניים שלו ואיך הוא אוהב אותה ברמה האישית, עד כדי כך שתמיד חייב להיות לו חתול בהישג יד. זוהי גם מטאפורה מקסימה שקל להרבה אנשים להתחבר אליה. אל תדאגו אם אתם לא חובבי חתולים, יש גם לא מעט כלבים חמודים שמככבים בסרט.

יד אומן

ידוע שלצייר המפורסם היו בעיות נפשיות ואהבתי שהסרט מתמקד בכלל החיים שלו ונותן לנו נגיעות מהעולם הרחב שלו. יציאות, בילויים, פעילויות מגוונות שכוללות בעלי חיים וגם ניסיון לתאר את מה שעובר לו בראש. אם כי בצורה נעימה לעין, מרגשת ומעוררת מחשבה. הנוכחות של בנדיקט קמברבאץ' מאוד מרשימה בסרט והוא מתאים לתפקיד כמו כפפה ליד. במיוחד, הקפיצות בגיל נראות טבעיות לחלוטין למרות הקושי שכרוך בלשחק אדם מבוגר יותר.

אציין לטובה גם את אנדראה רייסבורו ששיחקה נפלא ודמותה הייתה משעשעת וחודרת מאוד. היא הוסיפה רובד עמוק לעלילה ועזרה בצורה משמעותית להדגיש את דמותו של לואי. יש עוד שורת כוכבים בהם: קלייר פוי, טובי ג'ונס ועוד טובים אחרים. סיפור האהבה של אמילי ריצ'רדסון (קלייר פוי) ולואי ויין (בנדיקט קמברבאץ') בנוי בצורה יפה מאוד ואותנטית. הכימיה בין שני השחקנים נהדרת וללא ספק יחרטו בזיכרוננו משפטים יפים וחשובים לחיים שנאמרו ביניהם. החיבור הרגשי החזק והנוגע ללב בין שתי הדמויות הצליח לעבור במלואו ולרגש אפילו עד דמעות.

חייו המחשמלים של לואי ויין2

הסרט עשוי ביד אומן. הוא משרטט לנו עלילה מהפנטת שקל להיסחף אליה ובזכותה החיים נראים תוססים וצבעוניים יותר. יש שימוש בפסקול טוב ובאפקטים קלים פה ושם. המשחק מושלם ומצליח לשזור בתוכו את העולם הפנימי העשיר של האומן והאתגרים שמלווים בכך, הנפשיים והפיזיים. כיאה לסרט שמתמקד בחיי אומן, "חייו המחשמלים של לואי ויין" פורט על מיתרי הנפש. אנחנו שקועים במסע הרגשי שהוא עובר ויוצאים עם נקודות למחשבה.

ברור שבסרט אוטוביוגרפי יש שינויים אך יחד עם זאת צריך להאיר את הגיבור באור אותו רוצים המפיקים והבמאים להאיר. צריך לדעת לנווט בין השניים ו"חייו המחשמלים של לואי ויין" עמד במשימה הלא פשוטה הזאת בצורה מרשימה. מתחקיר שעשיתי על חייו הפרטיים של לואי ויין, השינויים לא משמעותיים ואוזנו בצורה הנכונה. לואי מוצג כדמות מעוררת הערצה, עם זאת לא מוסתרים הקשיים שלו ושל סובביו והדרך האמיצה והייחודית שלו לנצח אותם.

חייו המחשמלים של לואי ויין3

סיכום

חייו המחשמלים של לואי ויין הוא סרט משובח ויוצא דופן. הוא מתאר דילמות מורכבות של חיי אומן וגם כאלו שנוכל להזדהות איתן בחיי היום יום בצורה סוחפת ואנושית. לואי ויין מתואר כאדם חקרן, בעל דפוס חשיבה ייחודי משלו ותמים בטוב ליבו. אי אפשר שלא להתאהב בדמות ובמשחק המפעים של בנדיקט קמברבאץ' ושל יתר השחקנים המצויינים. כמו החשמל, הסרט המקסים הזה טעון באנרגיה מרעננת של יצירתיות ואותנטיות. תגלו את החשמל המסתורי הזה בעצמכם.

חייו המחשמלים של לואי ויין

ציון סופי - 9.5

9.5

מקסים

סרט מעניין, מרגש ונוגע ללב על החייו של הצייר לואי ויין שחי במאה ה-19 בבריטניה.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה