corona - קורונה וירוס

The Swords of Ditto – למען העיירה – ביקורת גרסת המובייל

בעיירה קטנה קיימת מכשפה רעה שמשליטה כאוס על תושבי העיירה. האגדה אומרת שכל 100 שנים קם לו גיבור שתפקידו לשים קץ לשלטון המכשפה, ועכשיו הגיע תורכם, הגיבור שזה עתה קם, לעצור אותה ולהסיר את הקללה

אחד הז’אנרים היותר מוצלחים שכבש את ליבם של הגיימרים הוא ז’אנר משחקי Roguelike, המתמקדים במשחקיות חוזרת ומתמשכת שמסוגלת לגזול מהשחקן שעות על גבי שעות של משחק עד שיביס את המשחק במלואו. The Swords of Ditto שם אתכם בנעליו של גיבור שמשימתו להציל עיירה קטנה ממכשפה רעה והרסנית.

הז’אנר בוסס בשנים האחרונות באופן חזק מאוד, עם משחקים כגון Dead Cells ו-Crypt of the Necrodancer, שלוקחים את הרעיון של משחקיות Roguelike ומציגים אותה בצורה ייחודית ושונה לכל משחק. האפשרות לקחת נוסחת משחק כמו Roguelike ולתת לה את הטאצ’ האישי של כל יוצר משחקים הופכים את המשחקים בסגנון זה למגוונים ולמהנים מאוד.

בשנת 2018 יצא למחשב האישי וכן לקונסולת ה-PS4 המשחק The Swords of Ditto, משחק Roguelike חדש ששואף לשפוך אור חדש על ז’אנר משחקי ה-Roguelike. המשחק התקבל בחיוב אצל רוב השחקנים ושנה לאחר מכן יצא לקונסולת ה-Nintendo Switch, כאשר עבר שיפורים ושדרוגים רבים מגרסאותיו הקודמות. במהלך החודשים האחרונים עשה המשחק עלייה לשוק המובייל, שרק הולך וגדל עם השנים האחרונות עם משחקים מרשימים וגדולים יותר. האם המעבר לגרסת המובייל מעביר את אותה החוויה על גבי קונסולה או מחשב? בואו נגלה!

עלילה:

הסיפור של The Swords of Ditto מתמקד בעיירה קטנה וחביבה עלייה שרויה קללה ארורה בשליטת המכשפה Mormo. העיירה שספגה במשך שנים את הקללה מאמינה באגדה שאומרת כי בכל 100 שנים קם לו גיבור חדש שייעודו להסיר את הקללה ולחסל את Mormo.

ב-The Swords of Ditto אתם לוקחים על גבכם את תפקיד הגיבור שנושא את החרב בעלת הכוח להביס את המכשפה הרעה, כאשר בכל פעם שתמותו במהלך המשחק למכשפה, תתחילו מחדש בתור גיבור אחר וכן העיירה תשתנה במעט עקב השליטה ההולכת וגוברת של Mormo. המטרה שלכם לאורך המשחק לא משתנה וכל שעליכם לעשות הוא להביס את המכשפה הרעה ולהסיר את הקללה.

משחקיות:

The Swords of Ditto הוא משחק Roguelike מהפשוטים ביותר שיצא לי לשחק בהם. במהלך המשחק תשוטטו ברחבי מפת המשחק, תאספו חפצים, תפתרו מבוכים ותעלו רמות על מנת שתהיו חזקים מספיק כדי להביס את המכשפה ולהסיר את הקללה.

המבוכים במשחק מציגים חידות חביבות ומהנות במיוחד, וככל שתביסו יותר מבוכים Mormo תהפוך לחלשה יותר דבר שיאפשר לכם להביס אותה יותר בקלות.

המפה וכן הדרך בה משוחק המשחק מרגיש מאוד כמו משחקי זלדה הישנים, כאשר מלבד הצגת המטרה שלכם לא תקבלו יותר מידי אינפורמציה והמשחק ישאיר אתכם לגלות את עולם המשחק לבד. לפעמים זה הרגיש נכון ונחמד לשוטט ולגלות דברים בעצמי, אך היו פעמים שלא הבנתי כלל מה עליי לעשות וחוסר המידע שמועבר אליי הרגיש מעיק.

המשחק עושה שימוש במערכת קרב פשוטה, הכוללת כפתור התקפה אחד, כפתור התחמקות וכפתור יכולת מיוחדת, שמאפשר לכם להשתמש בשלל חפצים הנקראים “צעצועים” שיכולים לעזור לכם במהלך המשחק. במהלך הסיבובים השונים של המשחק, תוכלו למצוא צעצועים נוספים וכן שלל חפצים וכסף, שישמרו כאשר תמותו, דבר שיאפשר לכם בסופו של דבר להפוך לחזקים מספיק בשביל להביס את Mormo. כמו כן קיימות שלל “מדבקות” שניתן לאסוף ובאמצעותן לשדרג חפצים שונים במהלך המשחק. בנוסף לכך ישנה אפשרות למצוא סיכות גיבורים ייחודיות שמציגות גיבורים בעלי יכולות בסיסיות שונות משל דמויות אחרות.

כיוון שמדובר במשחק Roguelike ישנה האפשרות לסיים את המשחק בריצה אחת ולהביס את Mormo בלי צורך בהתחזקות של השחקן, אך כמובן שאם תבחרו לנסות לעשות זאת יוצב מולכם אתגר לא פשוט בכלל. המשחק מעודד אתכם לנסות שוב ושוב כאשר בכל פעם תהיו חזקים יותר עד שהבסת Mormo תהיה לעוד אחת ממטלות הבוקר שלכם מיד אחרי צחצוח השיניים.

מלבד המשימה הגדולה שלכם להביס את Mormo, ישנם שלל דמויות ברחבי המפה שיכולות להעניק לכם משימות צד. לצערי משימות הצד לא עמוקות מספיק, כאשר לרוב הן כוללות משימות מסוג “קח את זה מפה לשם” פשוטות ורדודות למדי. לרוב לא בזבזתי את הזמן בהשלמת משימות צד.

ביצועים:

את עותק הסקירה שהגיע אליי קיבלתי למובייל. בתור התחלה התרשמתי לטובה מיכולת ההרצה של המשחק על גבי הפלאפון. כאדם שמחזיק במכשיר טלפון בדרגת ביניים שמחתי לגלות שהמשחק רץ באופן חלק וללא תקלות על גבי המכשיר שלי. דבר נוסף ששמחתי לגלות הוא שלמשחק יש תפריט הגדרות מרשים ביותר במונחים של משחקי מובייל, שמאפשר לשלוט על איכות המשחק לפרטים הקטנים ביותר, כולל רמת הגרפיקה. כמו כן ישנן אפשרויות שלרוב נמצא בתפריט הגדרות של משחק מחשב רגיל, כגון הרזולוציה של המשחק ועוד.

לצערי הבעיה הגדולה ביותר של הפורט הזה היא הדרך שבה שולטים בדמות שלכם. משום מה השליטה בתזוזת הדמות שלכם נעשית ללא לוח תזוזה קבוע, דבר שלרוב גרם לי להחליק את האצבע שלי יותר מידי כאשר רציתי לזוז, מה שהביא לתזוזות לא חלקות ומדויקות של הדמות שלי. כמו כן כיוון שאין גבול לתזוזת השחקן באמצעות האצבע, הייתי צריך פעמים רבות להרים את האגודל בחזרה למרכז המסך על מנת לזוז בנוחות וזה היה מאוד לא נוח לשלוט ככה בדמות שלי.
בעיית השליטה היא ללא ספק משהו שאפשר להתרגל אליו אבל הוספה של לוח תזוזה קבוע כמו שיש ברוב משחקי המובייל יפתור את הבעיה הזו ברגע ויהפוך את חווית המשחק לנוחה ולטובה יותר, ואפילו זהה לחווית המשחק של המחשב או הקונסולות.

בכל הקשור לגרפיקה, המשחק נראה זהה לחלוטין בהשוואה לכל פלטפורמה אחרת בו תוכלו למצוא אותו, דבר שהופך את המשחק ליפה במיוחד בשביל משחק מובייל. אמנם מדובר במשחק דו מימד ולא תלת מימד, אך יחד עם זאת הגרפיקה של המשחק יפייפיה, ומציגה צבעים חיים ועשירים במיוחד אשר מלווים במוזיקה קצבית ונהדרת.

סיכום:

The Swords of Ditto הוא משחק Roguelike שרוצה להיות לאחד המשחקים הגדולים בתחום, והוא אכן מסוגל לעשות זאת ברוב המקרים, אך לצערי מצאתי את עצמי מאוד מהר משועמם וחסר רצון לשחק, בעיקר כי מלבד היותו משחק Roguelike בסיס אין בו משהו ששואב את השחקן פנימה. הסיפור טוב אך לא מדהים, המשחקיות רפטטיבית כפי שרוב המשחקים מאותו הסוג יציעו אך אין אלמנט המשאיר אתכם מרותקים למשחק. כמו כן בגרסת המובייל השליטה בשחקן לא פחות מנוראית. תוסיפו לזה את העובדה שהמשחק עולה כ-15 דולר וניתן למצוא במחיר זה תמורה הרבה יותר טובה (Rogue Legacy המצוין לדוגמא). יחד עם זאת המשחק נמצא המון בהנחה ועקב כך שהוא זמין לכל פלטפורמה כולל מובייל הופכות אותו למשחק שכן שווה לשים עליו את העין במידה ואתם אוהבים משחקי Roguelike ויש לכם רצון לשחק בהם בדרכים (ואין לכם Nintendo Switch לשחק בו את המשחק).

The Swords of Ditto

עלילה - 7
משחקיות - 8
גרפיקה - 10
ביצועים - 6
פס-קול - 9

8

טוב

משחק Roguelike חביב אך לאו דווקא למשחק על גבי המובייל

User Rating: Be the first one !

אודות רועי האן

רועי האן, בן 20 מהשומרון, עורך ראשי בקטגוריית חומרה. גיימר, חובב מחשבים, חומרה, קולנוע וקומיקס. טכנאי מחשבים בימים וגיק הדוק בלילות. מעריץ מושבע של Marvel ושחקן משחקי תפקידים קשוח. גיק איכותי בעל דעה קולחת שתמיד שמח לדון בכל נושא מעניין!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *