WWDC 2021 – הכירו את מערכת iOS 15

כנס המפתחים של אפל מאחורינו והנה כל מה שאתם צריכים לדעת על עדכון מערכת ההפעלה iOS 15 למכשירי ה-iPhone

כמדי שנה הגיע לו כנס המפתחים של אפל העונה לשם WWDC 2021, ואפילו שלא מוצגים בו מוצרים פיזיים חדשים, זה בדיוק המקום לשים אליו לב לכל מה שקשור למערכות ההפעלה השונות שאפל מפעילה ומתחזקת כיום. במהלך האירוע שחל אתמול בערב הכריזה אפל על מספר עדכונים למספר מערכות הפעלה שונות (פרטים על iPadOS תמצאו כאן לצד פרטים על macOS ו-watchOS כאן). בין אותן מערכות ישנה כמובן מערכת ההפעלה iOS שזכתה לגרסה חדשה. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על iOS 15!

אז בתור התחלה אציין שהאירוע עצמו נמשך כבערך שעה, ואפילו שהיו ללא ספק כמה דברים בהחלט מעניינים שאפל הציגה, אני חייב לציין שרוב הדברים קיבלו קצת יותר במה ממה שהגיע להם, בעיקר כי מדובר בפיצ'רים שקיימים בעולם הסמארטפונים שנים, כמובן במערכות Android בעיקר, אבל זה תמיד כיף לראות עדכונים למערכת הפעלה, והפעם מדובר בעדכון די גדול לכמה מערכות די מכרזיות במערכת iOS, בניהן אפליקציית Messages, אפליקציית FaceTime ועוד.

FaceTime

נתחיל עם FaceTime. למי מכם שלא מכיר, FaceTime נחשבת לדי פופולארית בקרב משתמשי האייפון בפרט ואפל בכלל, ואין זה מפתיע שחלק ניכר מהעדכונים הולכים אליה. בתור התחלה זוכה לקבל תמיכה ב-Spatial Audio, שזו טכנולוגיה הסאונד התלת מימדית של אפל. התמיכה בטכנולוגיה זו במסגרת האפליקציה תאפשר לנו לשמוע את האדם שמנהל מולנו שיחה בהתאם למיקומו בשיחה, כך שאם ישנה שיחת מרובת משתתפים, הקול של האדם שמדבר יגיע אלינו בהתאם למיקום שלו בחלון השיחה, דבר שכמובן יעצים את חווית השימוש ואף ישפר אותה אם תשאלו אותי.

מעבר לכך אפל הציגה מספר עדכונים לשיפור איכות השיחה עצמה, בניהן הוספת תמיכה בשני מצבי סינון רעשים שונים המאפשרים לנו לסנן סוגים שונים של סאונד בהתאם לבחירתנו. המצב הראשון נקרא Voice Isolation, ומצב זה האפליקציה תדע לסנן את רעשי הרקע על מנת להתמקד בקולות בני האדם שמושמעים במהלך השיחה. המצב השני נקרא Wide Spectrum ובו האפליקציה תגביר את הסאונד המושמע בוידאו באופן כללי, כך שכל מקורות הסאונד השונים במהלך השיחה יזכו לבוסט בווליום. כמו כן נעשו שיפורים לממשק ניהול השיחה עצמו כאשר תינתן האפשרות להשתמש במצב תצוגה בשם Grid View שיציע פריסה כוללת של כל המשתתפים בשיחה, וכאשר אדם מדבר מסגרת הריבוע שלו בשיחה תידלק בצבע אדום כאינדיקציה לזיהוי דיבור. מעבר לכך הוצגה האפשרות לשימוש באפקט פורטרייט שיטשטש את הסביבה שלנו וישאיר את האדם שבשיחה בפוקוס (דוגמאות קטנות לכמה מהפיצ'רים שנתנו הם יחס מיותר ומנופח).

SharePlay – אחד העדכונים היותר משמעותיים ל-FaceTime היא תמיכה בפיצ'ר חדש בשם SharePlay. פיצ'ר זה יאפשר לנו להשמיע שירים באיכות גבוהה לצד שלל אפשרויות שיתוף נוספות בין כל משתתפי השיחה, החל מקבצים שונים, קישורים, סרטים וסרטונים. מעבר לכך תינתן האפשרות לשתף את מסך האייפון עצמו, כך שיהיה ניתן לשתף מידע חשוב בין משתתפי השיחה בקלות ובזמן אמת. אני חייב לציין שזה נראה די טוב ואני מקווה שיהיה אפשר לעשות באופציות השיתוף עוד דברים בהמשך הדרך, דבר שככל הנראה יקרה היות ואפל משאירה את ממשק התכנות של הפיצ'ר הזה פתוח למפתחים מה שאומר שיהיה ניתן לשלב את SharePlay גם באפליקציות צד שלישי, שזה תמיד טוב.

לבסוף העדכון הגדול ביותר שאפל הודיעה עליו היא שהחל מהחלת העדכון לאפליקצייה תינתן אפשרות הצטרפות לשיחת FaceTime לגם למכשירים חיצוניים שלא קשורים לאפל, מה שאומר שגם אנשים שלא מחזיקים באייפון יוכלו לעשות שימוש באפליקציית FaceTime ובאפשרויות השיתוף שלה באמצעות SharePlay, שזה לדעתי צעד מאוד חשוב, בייחוד אחרי השנה וחצי האחרונות שהוכיחו לכולם שאם חייבים, אפשר לנהל חיים שלמים דרך שיחות וידאו. כמובן שאפל הבטיחה שהשמירה על הפרטיות ובטיחות המשתמש לא תיפגע, כאשר כל התכנים השונים שיעברו במסגרת האפליקציה ושיחות הוידאו עצמן יוצפנו מקצה לקצה.

Messages:

לאחר שהוצגו השיפורים לפייס טיים הציגו לנו מספר שיפורים גם לאפליקציית ההודעות של האייפון.
בתור התחלה כמעט כל האפליקציה עברה מתיחת פנים, מתיחה שבעיקר ניכרת ברגעים בהם נשלח תמונות והאפליקצייה תציג לנו אותן במספר עיצובי קולאז' אפשריים כאשר תינתן לנו האפשרות לדפדף בקולאז'ים עצמם בקלות וללא צורך בכניסה לגלריה. כמו כן גם כאן ישנו עדכון הקשור בשיתוף של דברים, הפעם הוא עונה לשם Shared With You ומדובר למעשה באפשרויות שיתוף חדשות לאפליקציה.

Shared With You תאפשר לכם לגשת למידע שנשלח אליכם במסגרת אפליקציית ההודעות באופן עקיף ובתוך שאר האפליקציות השונות של אפל. לדוגמה, אם מישהו ישלח לנו קישור בהודעה ונבחר להיכנס אליו אחר כך, כאשר נפתח את אפליקציית Safari תיפתח לנו קטגוריה מיוחדת שתציג לנו את כל הקישורים שנשלחו אלינו ולא קיבלו התייחסות.
כמו כן גם כאשר ישלחו לנו תמונות, אותן תמונות יסתדרו בהתאם לתאריך ולמיקום הצילום בתוך הגלריה שלנו, כך שאם בזמן טיול כמה אנשים צילמו תמונות והעבירו אחד לשני באפליקציית ההודעות, יהיה מאוד קל לעכוב אחרי כל התמונת במקום אחד. זה עובד בנוסף בשלל מערכות אחרות כגון Apple Music, שתאפשר לנו לשמוע שיר שנשלח אלינו בקלות הודות לקטגוריית Shared With You מובנית שתזכיר לנו ששלחו לנו שיר מגניב להאזין לו.

מעבר לזה הציגו עוד כמה שיפורים קטנים, בניהם האפשרות להצמיד הודעות חשובות כדי לגשת אליהן אחר כך במידת הצורך ועוד.

Focus:

אחד השיפורים היותר גדולים של iOS 15 הפעם הוא פיצ'ר חדש לחלוטין שעונה לשם Focus. מדובר בפיצ'ר שיסייע לנו רבות בהתמקדות בדברים שונים במהלך היום בהתאם לסדר היום שלנו.
בתור התחלה אפל הציגה שינוי קטן למסך ההתראות של האייפון עם אפשרות סידור חדשה שנקראית Notification Summary. באמצעות פיצ'ר זה נוכל לסנן את ההתראות השונות לפי סוגים ולהגדיר באיזה חלק של היום יישלחו לנו איזה סוגי התראות. זה אומר שהתראות מאפליקציות הרשתות החברתיות יוכלו להיות מוצגות לנו בזמן הפסקת הצהריים מהעבודה ולא במהלכה, והודעות חשובות מחברים וקרובי משפחה יוצגו תמיד ובראש הרשימה.

מעבר לכך iOS 15 יאפשר לנו גישה למצב DND (נא לא להפריע) משופר, כאשר העדכון החדש יאפשר לנו ליצור פרופילים שונים של מצב זה, כך שנוכל להתאים את רמת סינון התוכן, השתקת ההתראות השונות ועוד בהתאם לצרכים שלנו. ניתן ליצור פרופיל ייעודי לעבודה, פרופיל ייעודי לזמנים אישיים, פרופיל לשינה ופרופילים נוספים בהתאמה אישית. כאמור ניתן להגדיר שלל אפשרויות למצב זה, כגון אופציה להתריע לאנשים שרוצים לשלוח לנו הודעה שאנחנו במצב DND פעיל, כך שאם הם שולחים הודעה לאו דווקא נראה אותה באותו הרגע (ניתנת גם אפשרות לעקוף את המצב במקרי חירום, שזה חשוב ללא ספק). כמו כן מצב Focus יתממשק עם שלל מוצרי אפל נוספים, כך שאם אתם מחזיקים במחשב או שעון חכם של החברה, חווית הפוקוס שלכם תמשיך גם בעת השימוש במכשירים אלה.

Photos:

עדכון נוסף מגיע גם לאפליקציית התמונות שכולל לא מעט שיפורים ושינויים וכמה פיצ'רים חדשים. אחד מהפיצ'רים האלה הוא Live Text. מדובר בטכנולוגיית עיבוד טקסט חי המאפשרת לנו לדגום טקסט, מספרי טלפון ועוד מתוך תמונות. לדוגמה, בסוף שיעור בו נצלם את הלוח, נוכל להיכנס לאפליקציית התמונות ולסמן את הטקסט שעל גבי הלוח כמו שנסמן טקסט מאתר אינטרנט ופשוט להדביק אותו בפתק או בכל מקום אחר. הפיצ'ר הזה יעבוד על תמונות צילום מסך, תמונות שצולמו לפני שהפיצ'ר הזה הוצג, תמונות מאפליקציות שונות, תמונות שנשלחו על ידי חברים ועוד. כמובן שאין תמיכה בעברית כרגע, אבל אפל הציגה תמיכה בכמה שפות, בניהן אנגלית כמובן, סינית, יפנית ועוד.

כמו כן הוצג פיצ'ר חדש בשם Visual Look Up. הפיצ'ר הזה מאפשר לנו לקבל מידע נוסף מתוך תמונות בקלות. לדוגמה, בצילום של מספר טלפון או מסעדה, נוכל ללחוץ על הלוגו של המסעדה כדי לקבל עליה מידע נוסף. אפל הציגה דוגמה חמודה עם כלב, כאשר תצלום של כלב ניתן ללחיצה שתפתח לנו מידע על סוג הכלב שבתמונה. כמובן שזה עובד על דברים אחרים ולא רק על כלבים, החל מתמונות ויצירות אומנות ועד לספרים ותמונות של שחקני קולנוע. מגניב לגמרי אם תשאלו אותי.

שני הפיצ'רים האלה יתממשקו באופן מלא עם חלקת מידע בשם Spotlight, שכיום בעיקר משמשת כמקום אכלוס של שלל הוויג'טים שניתן להשתמש בהם באייפון כיום וכן את מנוע החיפוש המהיר של האייפון. כאמור, העדכונים החדשים יאפשרו לנו גישה להרבה יותר מידע, כגון פרטים אישיים ותמונות משותפות של אנשי הקשר שלכם ושלכם, אפשרות התקשרות מהירה ועוד.

מעבר לכל זה ישנו עדכון נוסף לגלריה עצמה וזהו פיצ'ר ה-Photos Memories. בדיוק כמו במקבילה בעולם האנדרואיד, גם כאן אפליקציית התמונות תציג לנו אוספים של תמונות בהתאם לנושאים מסוימים או מאורעות ספציפיים, רק שאפל לקחה את זה צעד אחד קדימה ואיפשרה התממשקות עם Apple Music על מנת ליצור סרטוני זכרונות בהתאם למצבים שונים, סגננונות מוזיקה שונים וכו'.
כמו כן תוכלו לשנות את גוון הצבע של הסרטון, את קצב העברת התמונות והניגון של המוזיקה ועוד באמצעות פיצ'ר בשם Memory Mixes, שזה לעצמו מדליק למדי ובתור משתמש אנדרואיד מאוד אשמח לראות את זה בעדכונים עתידיים לאפליקציות הגלריה של גוגל ושל היצרניות השונות כאחד.

 

Wallet:

אמנם השימוש בארנק הדיגיטלי של אפל רק התחיל להניב פירות בישראל עם השקת שירות Apple Pay בחודש שעבר, אבל בשאר העולם השימוש בשירותי הארנק הדיגטלי של אפל רק צובר תאוצה משנה לשנה, ונראה ש-iOS 15 תביא שינוי די גדול נוסף.
בתור התחלה, העדכון החדש יכלול תמיכה בהוספת מפתחות דיגיטליים, כך שאם יש לכם דלת כניסה לבית חכמה או מכונית בעלת יכולות תפעול עם מפתח דיגיטלי (BMW לדוגמה תאפשר את זה במכוניות שלה בקרוב באמצעות שבב ייעודי), תוכלו לפתוח את אותן הדלתות באמצעות האייפון בלבד. מעבר לכך אפל הודיעה שתוסיף אפשרויות למגוון רחב של כרטיסים מסוגים שונים, החל מכרטיסי נסיעה בתחבורה ציבורת ועד לתעודת הזהות, רישיון הנהיגה ואפילו כרטיס החדר שלכם במלון. כמו כן בהמשך הדרך יעודכנו עוד ועוד כרטיסים, ואפל הודיעה שבהמשך היא מתכננת להוסיף תמיכה בכרטיסי עובדים של חברות מסוימות ועוד.
כמובן שזה אחד מהשירותים שסביר להניח שנראה רק עוד הרבה זמן בישראל, אבל טוב לדעת שכבר עכשיו יש תמיכה כזו באופן מציאותי שניתן לעשות בו שימוש במקומות מסויימים.

Maps & Weather:

מערכות נוספות שזכו לעדכון היא אפליקציית מזג האוויר ואפליקציית המפות של האייפון, כאשר במקרה של אפליקציית מזג האוויר השינוי העיקרי הוא בעיקר בעיצוב הממשק של האפליקציה שזכה גם הוא למתיחת פנים ולאנימציות חדשות המסוגלות להעביר מידע מדויק יותר על מזג האוויר לצד תמיכה בסכמת צבעים עדכנית, אפשרויות להצגת אנימציות ומפות מזג אוויר באיכות גבוהה ועוד.

שירות המפות לעומת זאת זכה בעיניי לאחד העדכונים היותר מגניבים שנראו באפליקציות ניווט בשנים האחרונות. בתור התחלה השירות עצמו התרחב וכעת זמין גם בספרד, פורטוגל, איטליה ואוסטרליה, שזה תמיד טוב לדעת שאפל משקיעה הרבה מאמצים כדי לסגל את יכולות האפליקציה שלה לכמה שיותר מקומות ברחבי הגלובוס.
ואם כבר דיברנו על גלובוס אז כן, אפל סוף כל סוף הציגה מתחרה ראויה ל-Google Earth שאחזה בכתר מפות הלווין עד כה והציגה גלובוס של ממש היישר מתוך אפליקציית המפות לצד עיצוב חדש למפות עצמן הכולל עיבוד תלת מימדי של מבנים ונקודות עניין מרכזיות כולל פרטים מדויקים לכל מבנה, שיפור למצב הלילה ולתאורה הכללית של האפליקציה, אפשרויות ניווט באמצעות מציאות רבודה המציגה לכם את כיוון ההליכה באמצעות מסך הטלפון בצורה תלת מימדית במרחב, פירוט של נתיבי כבישים, רמזורים ומחלפים מסועפים בצורה שתסייע מאוד בתכנון הנהיגה ובניווט חכם ועוד. העדכון הזה צפוי להגיע גם למערכת CarPlay בהמשך השנה.

אין לי מושג למה אבל זה העדכון שבאופן אישי הכי הלהיב אותי ואני מאוד מקווה לראות אותו בישראל בשנים הקרובות (אני כמובן לא מפתח יותר מידי ציפיות, אבל לכו תדעו).

אלה היו העדכונים התוכנתיים של iOS 15, אבל לפני שאפל שחררה אותנו היא גם הציגה עדכון קצת לגבי ה-AirPods Pro, שקיבלו מצב פעולה חדש העונה לשם Conversation Boost. מצב זה יאפשר לאנשים בעלי קושי שמיעה להגביר את קולם של האנשים שמדברים מולם, בדומה לדרך בה עובד סינון הרעשים, רק שהפעם הוא ידאג להגביר את הקול שמגיע אליכם ולא לסנן אותו. כולי תקווה שהפיתרון הזה אכן יוכיח את עצמו, כי אם כן, מדובר בהברקה ללא ספק.

מעבר לכך האוזניות יאפשרו החל מהעדכון הקרוב הקראה בזמן אמת של ההתראות השונות שלכם באמצעות סירי במקרים בהם הטלפון לא לידכם. כמו כן ניתנה סוף כל סוף האפשרות לאתר את האוזניות באמצעות אפליקציית FindMy. לצד זה האוזניות ישתמשו בכל אייפון/מקבוק או אייפד שהן מזהות על מנת להתריע על המיקום שלהן בזמן אמת על מנת לאפשר איתור מדויק שלהן במקרה של אובדן, ובנוסף לכך האוזניות יזהו כאשר נוצר מרחק בניהן לבין האייפון ויתריעו על כך על מנת למנוע שיכחה שלהן במקום כלשהו מלכתחילה.

אז אין ספק שאפל שחררה כאן הרבה דברים חדשים, אבל מתי נוכל לראות את כל זה בפועל? ובכן על פי אפל עדכון iOS 15 יהיה זמין לקהל הרחב החל מהחודש הבא, כך שאין יותר מידי זמן לחכות. העדכון יהיה זמין למכשירים הבאים:

 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Mini
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone SE 2020
 • iPhone SE / SE 2
 • iPod Touch דור שביעי
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone Xs
 • iPhone Xs Max

מה אתם חושבים על iOS 15? ספרו לנו בתגובות!

אודות רועי האן

רועי האן, לשעבר העורך הראשי של מחלקת החומרה ב-PCGalaxy. בעברו היה גם כתב הטכנולגיה והמשחקים של אתר ynet. רועי הוא טכנאי מחשבים, גיימר ותיק וגיק משכמו ומעלה. כיום הוא משמש כאיש מערכות מידע בחברת המשחקים הישראלית Gliding Deer.

השאר\י תגובה