15 הנבלים הטובים ביותר של העשור בגיימינג

מיהם הנבלים שעשו לנו את העשור ומיררו את חיי הפרוטגוניסט שלנו לכל אורך הדרך?

בזמן שאנחנו אוהבים גיבור טוב לעקוב אחריו כל המשחק שלנו, נבל בלתי נשכח הוא גם מרכיב חשוב בסיפור של כל משחק, ולרוב ישאיר עלינו רושם לאורך זמן יותר מהגיבור, והעשור קיבלנו מספר נבלים ממש טובים. אז בואו נדרג אותם, 15 הנבלים הטובים ביותר של עשור 2010.

מספר חוקים לפני שנתחיל: 1. המשחקים היו חייבים לצאת בכל העולם במהלך 2010-2020, משחקים שיצאו ב-2009 ביפן לא נחשבים 2. נבל אחד לכל כותר. 3. הרשימה תכלול רק נבלים שזה עשור הבכורה שלהם, נבלים שזכו למשחקי תחייה, חידושים, משחקי המשך או כל הופעה חוזרת למסך שלנו בעשור האחרון לא יכנסו לרשימה, רק נבלים חדשים (מצטער ג’וקר מ-Arkham City)

 1. Asav – Uncharted: The Lost Legacy – 2017

למרות שכל הנבלים של סדרת Uncharted הם די גנרים, קיבלנו אחד או שניים בלתי נשכחים, כמו Zoran Lazarevic מ-Uncharted 2. אסב ממשחק הספין אוף Uncharted: Lost Legacy הוא גם נבל טוב בעיניי, הוא לא מקבל יותר מדי מורכבות אבל יש משהו באינטלקטואליות שלו והאכזריות שלו שהופכות אותו לנבל ממש טוב. בנוסף, האינטרקציות שלו עם הגיבורות שלנו מאוד מעניינות ומתאימות למניעים השונים של שני הצדדים שרוצים להשיג את ידם על האוצר ההודי.

 1. Dutch Van Der Linde – Red Dead Redemption – 2010

למרות שאפשר להגיד שכל הנבלים של Red Dead Redemption הם לא בהכרח נבלים טיפוסיים ויותר אנשים עם אינטרסים, Dutch Van Der Linde הלך בדרך הרוע כשהחליט להרוס את חייהם של כל המקיפים אותו כדי לקדם את המניעים שלו.

מדובר בנבל קלאסי של המערב הפרוע שחי על חשבון אחרים ועלוקה על החברה האנושית, ככה כשאתם רוצים לתקוע לו כדור בין העיניים ולגאול אותו מחייו השפלים ואז לעשות את זה שוב במשחק ההמשך.

 1. Owl – Sekiro: Shadows Die Twice – 2019

חברת From Sofware תמיד ידעה ליצור דמויות מאיימות ואפילו נבלים די מגניבים בסדרות המשחקים שלה. רוב הנבלים הם מורכבים בעיני רבים ויכולים להתפס כאנשים עם מטרות שונות משלכם מאשר נבלים, אבל מדי פעם אנחנו מקבלים מישהו עם מטרות זדוניות שנהפך לנבל המשמעותי של המשחק ו-Sekiro: Shadows Die Twice של השנה לא יוצא דופן.

ב-Sekiro אתם נהפכים להיות השומרים של האדון הצעיר בהוראת אביכם המאמץ “הינשוף” שמת בזמן שהגן עליו, או כך חשבנו. בהמשך המשחק אנחנו מגלים ש-Owl פשוט זייף את מותו והוא כעת רוצה את דם הדרקון של האדון הצעיר כדי להפוך לבן אלמוות.

לא רק שהוא חושף לנו את האנוכיות שלו ושובר את קוד הכבוד שהוא הכניס בדמות שלכם כל חייו, אבל הוא רשע מאיים מאוד עם עיצוב נהדר כשאנחנו נלחמים בו, זה פשוט קרב אינטנסיבי ואפי, ולכן מגיע לו מקום בין הנבלים הטובים של העשור.

 1. Gaunter O’Dimm – The Witcher 3 – 2015

בזמן שהיה רק דמות מינורית במשחק המרכזי, גונתר הוא הרשע המרכזי בחבילת ההרחבה Hearts of Stone. הוא אולי נראה כמו אדם פשוט בהתחלה כשהוא מציג את עצמו כסוחר, אבל מסתבר שהוא יצור עתיק שאוסף נשמות אנשים.

אני חושב שמה שהופך אותו לנבל כל כך טוב זה כמה לא מאיים הוא נראה, אבל כל מפגש בינו לבין גרלט, אנחנו מגלים שהוא אכזרי יותר וחזק יותר (עוצר את הזמן במחיאת כף), ובין כל האנשים הרעים שאנחנו פוגשים במשחק של CD Projekt RED, אחרי מפגש איתו הרגשנו פשוט רע לנהל איתו עסקים.

 1. Raul Menendez – Call of Duty: Black Ops 2 – 2012

אחד הנבלים הגדולים של כותר Call of Duty, ראול הוא נבל סימפטי עם רקע עצוב סביב משפחתו ואיך שהוא תמיד ניסה לשרוד בחייו עד שארצות הברית התערבה. בבגרותו הוא עומד בראש ארגון טרור ונהפך להיות סוג של לוחם חירות קיצוני שמנסה כל הזמן לפגוע בשליטה והכוח של ארצות הברית מסביב לעולם.

למרות שהוא כריזמטי והוא קשוח, ובא לנו לעודד בעדו, הוא תמיד לוקח את זה צעד אחד רחוק מדי ואנחנו נאלצים לשים לו קץ לפני שיצית את כל העולם. הוא מגן על האיש הקטן, אבל אין ספק שגם עליו היה דורך במטרה להביא לסופה של ארצות הברית.

 1. Daud – Dishonored – 2012

משחק ההתנקשות של העשור נתן לנו לבצע חיסולים מדהימים עם כל הכוחות שלנו ולבחור את האופן שהקורבן שלנו יסבול. אז כמובן שחברת Arkane Studios תדאג לתת לנו נבל נבזי שנתכנן בקפידה את החיסול שנעשה לו ו-Daud הוא ללא ספק זה.

האיש הנבזה שהרג את המלכה וחטף את אמילי ראוי להיות אחת המטרות החשובות שלנו במשחק, אבל כמה שהוא יכול להיות רשע, הדיבוב וההתנהגות של הדמות גורמות לו להרגיש מאוד מגניב ואפילו מאיים, ככה שלעיתים היינו שופטים אותו כל רגע בין רמת המגניבות שלו לרמת הנבזיות שלו ובסופו של יום, מה שחשוב שלא שכחנו אותו, כמו כל הנבלים הטובים.

 1. The Stranger – God of War – 2018

רק סדרת משחקים אפית כמו God of War יכולה לקחת את אחד האלים האהובים במיתולוגיה הנורדית ולהפוך אותו לנבל.

בולדר הוא נבל מצוין עבור God of War ובכללי נבל מצוין, בגלל שהוא עבר את אותם המכשולים שעבר קרייטוס- האלים קיללו אותו והרסו את חייו, ובדומה לקרייטוס הוא מחפש נקמה ולהשמיד אותם, אבל בגלל שמדובר במשחק הראשון אחרי God of War 3, יש לנו קרייטוס שונה עכשיו שלמד מעברו ולכן יש פה דינמיקה מעניינת בין נבל המשחק והגיבור, וזה אחד המרכיבים החשובים בכל משחק.

 1. Seath the Scaleless – Dark Souls – 2011

בדרך כלל בסדרת המשחקים של Dark Souls (כמו שאמרתי קודם) אין לנו מישהו שהוא נבל, יש יותר דמויות עם אינטרסים שונים משלכם, כך שלא ממש יכולתי לקרוא להם נבלים. אבל יש יצור אחד שהייתי בטוח מחשיב אותו כנבל וזה הדרקון Seath The Scaleless שבגד בכל גזע הדרקונים שלו כי קינא בחיי הנצח שלהם והוביל לחיסולם, ומאז עשה ניסויים בנערות צעירות חפות מפשע במטרה למצוא את סוד חיי הנצח.

Seath הוא נבל אנוכי, נבזי וכבר מהתחלת המשחק גורמים לכם לרצות לחסל אותו. מזל שהקרב מולו הוא די אדיר בסביבה אדירה, מה שרק הופך אותו לנבל טוב יותר.

 1. Wheatley – Portal 2 – 2011

כשאנחנו פוגשים את Wheatley בפעם הראשונה הוא נראה כמו עוד רובוט תמים ביקום של כותר Portal, חידה אחרי חידה ב-Portal 2 אתם עובדים יחד איתו בניסיון לברוח ובסוף לנצח את GLaDOS אבל ברגע שהכדור הקטן משתלט על המערכת של GLaDOS הוא מפתח תסביך נפוליאון רציני ומחליט לנסות להרוג אתכם.

זה טוויסט נהדר שלא לגמרי מגדיר את Wheatley כנבל מהתחלת המשחק (תלוי לאיזו תאוריה אתם רוצים להאמין) אבל עדיין זה הופך אותו לנבל מוזר ומבדר שמאוד משתלב בסיפור משחק ההמשך המצוין.

 1. Zachary Hale Comstock – Bioshock Infinite – 2013

סדרת משחקי Bioshock היא בין הסדרות האהובות עליי בכל הזמנים, הרבה מזה בגלל הגיבורים והנבלים של המשחקים. הנבל אנדרו ריאן היה נבל יוצא מן הכלל בדור הקודם והנבל של Bioshock Infinite, קומסטוק, תופס את מקומו ברשימה זו תודות לנוכחות שלו, ההילה שסביבו בעיר העננים של קולומביה והטוויסט העלילתי סביבו בסוף המשחק שלא אעז לחשוף פה, אבל הוא בהחלט מטורף ויצירתי.

זאקרי קומסטוק תפס את מקומו כבר בתחילת העשור בין הנבלים הגדולים שלו.

 1. Dominus Ghaul – Destiny 2 – 2017

הנבל של Destiny 2 הראה את נוכחותו המאיימת בתור השליט של אמפריית הקאבל בפעם הראשונה כשהחליט לגנוב את האור של המטייל עבור עצמו. למרות שנראה צמא לכוח ושליטה, גול עדיין הראה כבוד והבנה ל-Traveler במאמציו להשתלט על האור ולהוכיח את ערכו.

עם עוד מעלילת המשחק, אנחנו מגלים שהגיע מהתחלות קטנות לגדלות ואנחנו גם מגלים כמה מאיים ומפחיד הוא יכול להיות בלי שנאבד טיפת כבוד עבורו.

זה המקרה הנדיר של נבל בז’אנר המדע הבדיוני שאנחנו מזדהים איתו ומכבדים אותו, אפילו שהוא עושה דברים די נוראים.

 1. The Second Sister – Star Wars Jedi: Fallen Order – 2019

לא ציפיתי שנקבל נבלית נהדרת בסוף העשור, אבל האחות השנייה של Star Wars Jedi: Fallen Order היא נבלית קלאסית של מלחמת הכוכבים.

לא רק שיש לה עיצוב נהדר והיא מאוד מאיימת, אבל היא מקבלת סיפור רקע סימפטי שגורם לנו להבין למה היא בחרה בצד האפל. זו פשוט דמות נהדרת שמהווה מתמודד מצוין לקאל.

 1. Illusive Man – Mass Effect 2 – 2010

האיש מאחורי הקלעים שמושך בכל החוטים ומנהיג Cerberus.

בזמן שהעיצוב של הדמות לא יצירתי יותר מדי, יש משהו בעיניים הזוהרות בחושך שמשדרות כל כך הרבה אימה. כל זה בשילוב עם הנחישות שלו לשלוט בהכל ולקדם את האנושות מעל שאר הגזעים, אפילו אם יצטרך לעשות ניסויים בבני אדם וחייזרים.

העובדה ש-Bioware קצת הרסה אותו ב-Mass Effect 3 מוריד לנבל נקודות מגניבות, אבל הן חוזרות ישר אליו תודות למדובב האדיר שהשיגו לו, מרטין שין, שעושה עבודה נהדרת בכל סצנה במשחקים.

 1. Handsome Jack – Borderlands 2 – 2012

האם היה איזשהו ספק שג’ק הנאה יכנס לרשימה הזו?

הנבל המגניב של Borderlands 2 כבש את מסכינו, נתן לנו ציטוטים בלתי נשכחים ואפילו היה די מאיים לאורך כל המסע שלנו במשחק היריות של Gearbox.

חוץ מעיצוב נהדר, זה פשוט נבל שרוב ההצלחה שלו באה מהדיאלוג הנהדר שנכתב עבורו והמדובב שלו- דמיאן קלארק, שעשה עבודה מדהימה בלהכניס לדמות כמות אדירה של אישיות בלתי נסבלת.

אין ספק שמגיע לג’ק מקום בראש הרשימה.

 1. Vaas – Far Cry 3 – 2012

אתם יודעים מה ההגדרה של טירוף? לעשות רשימה שוב ושוב, ולא לצפות שוואס יהיה במקום הראשון.

הנבל שהתעלה מעל כל שאר נבלי הכותר למרות שהוא לעולם לא היה הנבל הראשי של Far Cry 3.

וואס הוא הנבל הטוב ביותר של העשור לא רק בגלל שאפשר להרגיש את הנוכחות שלו מרחפת מעליכם בזמן המשחק אלא בגלל כשאתם פוגשים אותו הוא בלתי נשכח תודות למשחק מדהים של מייקל מנדו ודיאלוג בלתי נשכח שרבים מצוטטים עוד היום.

וואס הוא אגדה שתיזכר לעוד הרבה שנים בעולם הגיימינג.

סיכום

ככל הנראה פיספסתי כמה נבלים שאתם הייתם מכניסים לרשימה, אחרי הכל, נבל מוגדר הרבה פעמים לפי פרספקטיבה. אבל אני בטוח שיש פה אחד או שניים שפשוט מצאתם את עצמכם מהנהנים לגביו.

בכל מקרה, כתבו לנו בתגובות אילו נבלים מגיע להם להכנס לרשימה ועל הדרך, כנסו לרשימת הגיבורים הטובים ביותר של העשור.

 

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *