יורוטריפ – ביקורת למשחק Ben 10: Power Trip

בן 10 חוזר בעיצוב מחודש ובחופשה חדשה באירופה במשחק Ben 10: Power Trip

למרות שלא הייתי בגיל קהל היעד, אחת הסדרות שאהבתי בערוץ Cartoon Network הייתה "בן 10", אולי בגלל האהבה שלי לגיבורי על ואולי בגלל שהחייזרים היו פשוט מגניבים (והובילה למשחק PSP מצוין). מאז הסדרה המקורית יצאו מספר סדרות המשך ואיתחולים, ביניהם Alien Force, סדרה שגם אהבתי, וכעת הכותר אותחל שוב עם אנימציה חדשה ומשחק שיצא לצד השקת הסדרה בשם Ben 10: Power Trip. האם מדובר בחזרה לגדולה אחרי מספר משחקים מאכזבים בכותר? בואו נגלה. 

בן, גוון וסבא שלהם נמצאים בטיול באירופה כשלפתע הם נתקלים בנבל הקס שתוקף אותם עם קריסטלים עוצמתיים, הוא תוקף את האומינטריקס (המכשיר על הזרוע של בן שנותן לו לשנות צורה לחייזרים) ויוצא להביא הרס וכאוס לאירופה (או יותר נכון, אזור מומצא ספציפי בשביל המשחק). אתם צריכים להחזיר לעצמכם את החייזרים ולעצור את מזימתו. סיפור קצר (לוקח כ-3 שעות לסיים) ופשוט שמתאים לרוח הסדרה המצוירת.

אחרי הפתיח שבו את מנסים להתגבר על האנימציה, הגרפיקה והעיצוב המאכזבים שהאיתחול הביא איתו למשחק, אתם מגלים ש-Ben 10: Power Trip הוא בעצם משחק עולם פתוח. משמע, אתם בתור בן נעים בעולם על הקורקינט שלכם, פוגשים אנשים גנרים, עושים משימות ומנסים לעצור את הקס, שהוא במרכז המשימות הראשיות שלכם. לאורך כל הדרך תילחמו ביצורים שונים שדי קלים לחיסול, תאספו פריטי אספנות ותנסו לנצח את אתגרי המוזיקה של הנבל לורד דציבל- שמשתנים בכל פעם. 

זה ללא ספק היה שאפתני מצד המפתחים לנסות ליצור עולם פתוח עם התקציב הדל של המשחק, אבל השאפתנות הזו, שאולי הייתה דרישה של חברת ההפקה כי "כולם אוהבים משחקי עולמות פתוחים", בסופו של דבר היא מפלתה של המשחק. 

העולם כל כך מסיבי שזה מוביל ל-2 בעיות מרכזיות – ביצועים נוראיים, שמתבטאים בירידת קצב פריימים נוראית בכל קרב, אתגר שבו נעים מהר או אזור מאוכלס, ועולם ריק מתוכן וגיוון. מה הטעם במשחק עולם פתוח אם אין לי מה לעשות? משימות הצד כן נותנות משהו לעשות, אבל רוב המשימות בנויות מ"לך תאסוף לי את זה" או "לך תדבר עם זה ששם". אלו משימות שקיבלנו מספיק מהן במשימות המרכזיות של המשחק, אז אין פה ממש גיוון. בנוסף, המשימות המרכזיות של המשחק בעצמן לא ממש מרגישות משמעותיות לסיפור ולכותר בן 10, בן פשוט עוזר לאנשים במהלך הבלאגן שיצר הקס אבל הרבה פעמים זה מרגיש שמדובר במשימות שליחות מנותקות ממה שקורה, שלעיתים חשבתי שצריך לקרוא למשחק Ben 10: Wolt Order. 

זה נכון שהמשחק מכוון יותר לגיל הצעיר ולכן אולי המשחק כל כך קל ואפילו פשוט, אבל אני די בטוח שאפילו ילדים ישתעממו עם המרחקים המוגזמים שהמשחק רוצה שתלכו והמשימות החזרתיות. מה שכן, כדי לקצר את זמן המעבר בין אזורים אתם יכולים להשתגר באמצעות הקרנוע של סבא שלכם, אבל אז אתם גם צריכים לנווט לקרנוע במקום הקרוב אליכם רק כדי שייקח אתכם לנקודה אחרת, והניווט עצמו גם לא נוח, היות ואין אפשרות לסמן נקודות במפה, רק משימות וגם אז זה לא קל למעקב, וזה לא עוזר שהביצועים החלשים של המשחק על הקונסולה PlayStation 4 מובילים לזמני טעינה ארוכים של המפה. 

כל הבעיות האלו יכלו להיפטר אם היו מתרכזים במשחק Hack N Slash רגיל לינארי עם מרחבים גדולים עבור כל שלב (כמו Mario Odyssey). מה שהיה יותר מדגיש את האספקט הכי חזק של המשחק שזה המשחקיות.

אתם מגלמים את בן ובכל רגע אתם יכולים להחליף בין החייזרים, לבצע מכה קלה, חזקה ולהתחמק. יש לכם 2 יכולות מיוחדות, לרוב אחת שימושית בקרב ושנייה שימושית בעולם הפתוח, כמו Fourarms שיכול לשבור דלתות ו-Shock Rock שיכול לגרום למתגים לפעול. כמו כן, אתם עולים רמות אחרי משימות וקרבות, מה שמאפשר לכם לחזק את ההגנה, ההתקפה או את הסיכוי לבצע מכה קריטית. כמו כן, אתם יכולים לקנות או למצוא חטיפים שיחזקו את מאפיינים אלו זמנית ולרפא אתכם. 

בזמן שזה נכון שהמשחק ממש קל ולא מצאתי צורך לקנות פריטים בחנות שיחזקו אותי, המשחקיות עדיין מאוד מבדרת. כמו שאמרתי אתם צריכים למצוא את החייזרים שנעלמו מהאומניטריקס ואתם עושים זאת דרך שערים פתאומיים במשימות המרכזיות. המשחק כולל 6 חייזרים שונים, כל אחד עם יכולות שמאפשרות למצוא פריטים חדשים בעולם ומשמשים להשלמת משימות ולנצח מפלצות. בזמן שאין גיוון משמעותי במפלצות, יש רק 5-6 סוגים, הם באים בסוגים עור שונים שכל חייזר שלכם חזק נגד סוג מסוים. כמו כן, יש מפלצת אחת שאפשר לתפס להלחם בה רק באמצעות יכולת מיוחדת של חייזר ספציפי אז זה גיוון נחמד ואתגר שכיף בקרב, למרות שהשימוש ביכולות של החייזרים לפתור חידות ולנוע בין פלטפורמות לרוב נוקשה ואפילו מחוסר אתגר, למשל ראת' שיכול לתפס על בליטות ולהטלות על עמודים בסגנון הנסיך הפרסי, אבל פה אין אתגר או הרגשה של מומנטום, זה פשוט ללחוץ על X ולהמשיך הלאה, ככל הנראה להקל על הילדים המשחקים.

לשלוט בחייזרים זה ללא ספק כיף, אם כי טיפה נוקשה מה שאומר שתפלו לא מעט בניסיון לנוע בין הפלטפורמות ותתקלו בהרבה בניינים ומכשולים בזמן שתנועו במהירות עם בן על הקורקינט שלו או בתור XLR8. החייזרים עצמם מאוד ייחודיים אחד מהשני וכל אחד מהם שונה במכות וביכולות שלו, וזה דורש לעיתים שילוב טוב והחלפה חכמה בין חייזרים. השניים שהכי נהנתי לשלוט בהם היו ללא ספק XLR8 ו-DiamondHead, אולי בגלל שהם היו בסדרה המקורית ואולי בגלל ש-XLR8 נע ממש מהר אז זה מרגיש כאילו אתם הפלאש (למרות שאי אפשר לרוץ על מים לצערי) ו-DiamondHead יכול לגלוש על קריסטלים כמו אייסמן. 6 חייזרים אולי נשמע מעט אבל זה לא פחות ממשחקים קודמים בסדרה (לא האחרון). אולי אם היו מוותרים על הרעיון של עולם פתוח אז יכלו להכניס עוד, אבל בכל מקרה לשחק בתור החייזרים זה השיא של המשחק ומה שללא ספק כל ילד יהנה.

אלמנט טוב נוסף של Ben 10: Power Trip זה האפשרות לשחק לוקלית עם חבר. בכל רגע נתון, חבר שלכם יכול להצטרף ולגלם את קווין שיכול להפוך לאותם חייזרים כמו בן רק עם עיצוב שונה וייחודי. מה שכן, מסיבה מסוימת, אם בן התקדם בסיפור ומצא חייזרים, ברגע שקווין מצטרף למשחק, אין לו את אותם החייזרים, מה שיצריך את שני השחקנים לחפש חייזרים שוב, אלא אם כן אתם מבצעים קרב זירה ואז יש לשניכם את כל החייזרים. מצד אחד זה טוב, כי זה אומר שהצמד לא חייבים לבצע הכל ביחד וכל אחד יכול לצאת להרפתקה משלו אבל מצד שני אם רציתם לקפוץ מיד לכסח מפלצות יחדיו, תצטרכו להיות סבלניים. בכל מקרה, צירופו של שחקן נוסף בתור קווין מאט עוד יותר את ביצועי המשחק ואפילו יש ירידה קלה באיכות הגרפיקה. 

הבעיה העיקרית של המשחק זה כמו שאמרתי העולם הפתוח שמרגיש ריק ומלא בדמויות גנריות. זה כמובן לא עוזר שהגרפיקה היא ממוצעת, העיצובים נוראים והסאונד משעמם, עם קטעי דיאלוג חסרים לפעמים, ומוזיקה חזרתית וגנרית. 

אם הורים מחפשים לתת את המשחק הזה לילדיהם כדי להעביר את הזמן בעולם פתוח, אני בטוח שהם ישחקו ואפילו יהנו, בעיקר בתור החייזרים השונים, אבל אני ללא ספק חושב שישתעממו ואפשר להעשיר להם את חווית הגיימינג עם משחקים מורכבים יותר וטובים יותר. 

סיכום

בזמן ש-Ben 10: Power Trip נותן לנו את החוויה המגניבה של לגלם 6 חייזרים שונים, כל אחד עם יכולות ייחודיות, ומצב משחק דו שחקני לוקלי, ההחלטה לבנות את המשחק בתור עולם פתוח פגעה משמעותית בכל החוויה. בין אם זה האטה בקצב הפריימים, מרחבים ענקיים ריקים, משימות חזרתיות משעממות או סיפור חסר משקל ומשמעות. 

כל התקציב המצומצם של המשחק שהושקע בליצור את העולם הפתוח הזה יכול היה ללכת לחייזרים נוספים, סאונד ומזיקה טובים יותר ואפילו סיפור עמוק יותר. 

עדיין מדובר במשחק שלעיתים כייפי שילדים יהנו ממנו אבל בדור הנוכחי, לבן 10 יש הרבה יותר פוטנציאל. 

Ben 10: Power Trip

ציון סופי - 5.5

5.5

בינוני

בזמן שהמשחק נותן לנו לגלם חלק מהחייזרים המגניבים ביותר של כותר "בן 10", כל המשחק בנוי סביב עולם פתוח ריק וגדול מדי עם משימות די משעממות וסיפור קצר.

User Rating: 1.7 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה