Zero to Hero – ביקורת המשחק Mega-Man Zero/ZX Legacy Collection

אחרי 3 אוספים מוצלחים מאוד של סדרת Mega-Man תורו של Zero וחבריו לככב באוסף המשחקים Mega-Man Zero/ZX Legacy Collection

בזמן שאני לא יכול להתווכח עם העובדה ש-Mega Man והגרסה הרצינית יותר שלו, X, הם שניהם אייקונים בהיסטוריית הגיימינג, Zero, חברו של X מהמשחק הראשון בסדרה, ללא ספק הדמות המגניבה יותר, עד כדי כך שהוא כיכב ב-Ultimate Marvel vs Capcom 3 במקום מגה מן. אבל האם סדרת המשחקים של זירו, Mega-Man Zero/ZX Legacy Collection, במקור מה-Gameboy Advance וה-3DS, מגניבים כמוהו? בואו נגלה.

הסיפור

בזמן שאפשר להגדיר כל משחק בתור הרפתקה בודדת, אין ספק שיש חיבור בין 2 הסטים השונים של המשחקים (Zero ו-ZX) והסיפור הכללי של המשחקים.

סדרת Mega Man Zero מתחילה כמאה שנים אחרי סדרת Mega Man X, בסוף הסדרה זירו נעלם וכעת נמצא אחרי מאה שנים ומעורר לחיים על ידי Ciel, מדענית Reploids. כעת הוא מגן עליה ועל השלום בין ה-Reploids ובני האדם מפני נבל חדש, שיבוט של X שעומד בראש כוח בשם Neo Arcadia. לאורך סדרת המשחקים, וזו פחות או יותר העלילה, אתם מנסים להגן על ה-Reploids ומגלים בתגליות חדשות ומזעזעות לגבי עולמכם ואפילו לגבי העלילה של סדרת המשחקים של X עם הסבר למקורם של ה-Mavericks וחזרתם.

העלילה של סדרת Zero היא מצוינת, היא כוללת הרבה דמויות מגניבות ותפניות עלילה דרמטיות ברוח סדרת המשחקים.

בסדרת ZX אתם מגלמים אחת משתי דמויות וונט ואלי, שאיבד/ה את אמא שלו/ה במהלך מתקפה של Mavericks על פארק שעשועים. כעת אתם מצטרפים למאבק המורדים של Zero, מה שמוביל אתכם לשידרוג באמצעות מודל X ומודל Z, מה שהופך אתכם ל-ZX.

בזמן שהעלילה של ZX מרגיש לעיתים יותר כמו Fan Fiction, יש הרבה רגש לסדרה והדמויות וונט ואלי הן דמויות טובות שקל להתחבר אליהן. בנוסף, כל הרעיון של המורדים והמאבק משתלב טוב עם המשחקיות של ZX.

המשחקיות

המשחקיות מאוד דומה למשחקי Mega Man X בבסיסה, רק של-Zero (והדמויות המרכזיות במשחקי ZX) יש כמובן את החרב הירוקה האייקונית שלו. אתם יכולים לטעון את הירייה שלכם, להחליק על קירות ולכיוון האויב, וכל המכניקות שאנחנו מכירים ממשחקי X.

לאורך המשחק אתם תמשיכו לחזק את Elf, רחפן קטן שנצמד אליכם ויכול להיות מאובזר במספר שידרוגים שיעזרו לכם בקרב כמו יריית אש וקרח (שמאפשר להקפיא מזרקות בשביל פלטפורמות), סיפוק ריפוי ולהציל אתכם מבורים, ותשיגו חלקי שריון חדשים שיאפשרו לכם לחזק את Zero ואת הגיבור שלכם. בנוסף, אתם יכולים לאבזר במספר חפצים שונים שיעזרו לכם בכל הקרבות האינטנסיביים השונים שאפשר לצפות מסדרת המשחקים של Capcom.

קרבות הבוסים של כל המשחקים הם נהדרים בדיוק כמו קרבות הבוסים שראינו עד כה בכותר עם עיצובים מגניבים של האויבים השונים, ביחד עם עיצובים קלאסים שהופיעו בסדרת משחקי Mega Man X, מה שעוזר לשלב את משחקים אלו ביקום המשחקים של הסדרה.

סדרת משחקי Zero שיצא למכשירי ה-Gameboy היא יותר לינארית קלאסית של Mega Man, עם פתיח שמכניס אותנו לסיפור ומיד אחרי בחירת שלבים שונים, רק שכל משחק נותן בחירת שלבים בצורה שונה ויצירתית. למשל Zero 2 שמאפשר לשנות את מזג האוויר של השלבים ומוצג במפה גדולה של אזורים שונים.

משחקי ZX לעומת זאת יותר מוגדרים כעולם פתוח עם משימות שונות, אזורים ביניהם אתם עוברים כל הזמן וחדשים שאליהם תוכלו להגיע עם יכולות חדשות (כמו סגנון Metroidvania), ומפה בצד המסך, אותה מפה שהייתה מוצגת לכם במסך התחתון ב-DS.

למען האמת, בהתחשב שהיה מדובר במשחקי GBA ו-DS, הופתעתי ממש לטובה מהמשחקיות הנהדרת של האוסף וזה נחמד שבעצם שחקנים מקבלים 2 סוגי משחקיות, עם משחקי Metroidvania ומשחקי Mega Man קלאסים.

אופציות נוספות

כמו שראינו באוסף משחקי Sega Mega Drive, כל אוסף משחקים קלאסים כולל אלמנטים נוספים שהופכים אותו לשווה יותר מהגרסה המקורית ולעיתים אפילו שווה יותר מאימולטורים.

האוסף כולל מה שאפשר לצפות- לשנות תצוגה כללית כמו גודל מסך, תמונת רקע של האזורים הריקים במסך ושינוי תצוגת הפיקסלים, תמונות אומנות ואת פס הקול של המשחקים לאלו מאיתנו שאוהבים קצת מוזיקת טכנו אדירה.

אלו שמוצאים את המשחקים קשים מדי לטעמיהם ורוצים לחוות בעיקר את הסיפור, יכולים לכוון אופציה שנותנת להם את כל השדרוגים והחפצים של המשחק, מה שהופך כל קרב להרבה יותר קל ונותן לכם להרגיש בתור מכונת הרס בלתי מנוצחת. אופציה נוספת שאפשר להוסיף אלו עמדות שמירה בכל שלב, במקום שתאלצו להתחיל שלב מההתחלה, אתם מקבלים Check Points, בצורה של משולשים מפוקסלים (בהתאם לגרפיקה של המשחק), בכל שלב שיעזרו לכם לדלל טיפה את התסכול.

יחד עם לשחק לבד, אתם יכולים להתחרות מול המחשב או אנשים אחרים ברשת ולראות מי מנצח את שלבי המשחק הכי מהר. זה מצב מירוץ מבדר שמזכיר לי את התחרויות שהיו פעם ל-Nintendo, כמו שיש בסרט The Wizard. בנוסף, זה נותן לכם הזדמנות להציג את היכולות שלכם בטבלת הניקוד העולמית.

בזמן שאין אופציות נוחות להריץ אחורה את המשחק כדי לעזור לכם לנסות שוב, המשחק כן נותן אופציות נוספות ונוחות לאלו מאיתנו שמתקשים לחסל את הסוס המעופף והמתסכל ב-Zero 3, ואפשרויות להראות את הכישורים שלנו ברשת.

הגרפיקה

נכון שגרפיקה היא לא ממש יותר מדי מרשימה כשמדובר באוסף משחקים ישן, אבל עדיין, בשביל התקופה של המשחקים, ה-Mega-Man Zero/ZX Legacy Collection כולל גרפיקה מפוקסלת נהדרת וציבעונית. בכללי מצאתי את העיצוב נהדר וכצפוי ברוח סדרת משחקי Mega Man X.

בזמן שהעיצוב של חלק מהבוסים יכול להיות מגוחך ולא מגניב בכלל, רובם נראים די מגניב והמגוכחות זה חלק בלתי נפרד מסדרת המשחקים של Capcom, והתצוגה הכללית של האוסף היא נהדרת בעיקר עם התפריט האינטרגטיבי שמעוצב בצורה חלקה ומאפשר להחליף בין 2 הסטים של המשחקים.

הסאונד

כמו שציינתי מקודם המוזיקה נהדרת- זו מוזיקת טכנו אדירה שאפשרת לצפות ממשחקים של הסדרה, בדיוק כמו זו ששמענו מ-Mega Man 11, וזו מוזיקה שתכניס אתכם בקלות לפוקוס בקרבות הבוסים הקשים.

האפקטים הקוליים הם מצוינים ולמרות שאין קטעי קול כשאתם מדברים עם דמויות שונות, הדיאלוג והעיצוב שלהן עדיין משדרים הרבה אישיות, בדיוק כמו הכוכב שלנו זירו.

סיכום

בזמן שמדובר באוסף הרביעי של הכותר שמגיע ל-PlayStation 4, עדיין מדובר באוסף איכותי מלא בכמה ממשחקי הפלטפורמה הטובים ביותר שהגיעו ל-Gameboy Advance ול-Nintendo DS, אם לא בכל קונסולה קיימת.

גם שחקנים שלא יצא להם לשחק בסדרת המשחקים של Mega Man X יוכלו להנות מהמשחקים תודות למשחקיות נהדרת, דמויות חביבות ותצוגה מלאת אנרגיה שתגרום לכם להעריך את Zero מחדש.

Mega-Man Zero/ZX Legacy Collection

הסיפור - 9
המשחקיות - 9
אופציות נוספות - 8.5
גרפיקה - 8
סאונד - 9

8.7

טוב מאוד

למרות שאיננו פופולרי כמו סדרת מגה מן המקורית או סדרת ה-X, עדיין מדובר באוסף משחקים מעולה.

User Rating: 5 ( 1 votes)

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה