שמיים וגיהנום – ביקורת למשחק Shin Megami Tensei V 

חברת Atlus ממשיכה להראות איך היא המלך הבלתי מעורער של משחקי RPG עם Shin Megami Tensei V 

כשאנשים שומעים את השם של חברת Atlus, לרוב עולה להם לראש סדרת משחקי Persona שכבשה את הדור הקודם עם Persona 5 המעולה, אבל עוד לפני המשחק הראשון בסדרה, הכותר המרכזי של החברה היה מאז ומתמיד Shin Megami Tensei, סדרת משחקי תפקידים שהולידה את Persona ושזכתה למשחק חדש לאחרונה עם Shin Megami Tensei V (ולא, לא היו רק 5 משחקים לסדרה).

אם תחליטו לשחק ב-Shin Megami Tensei V, חשוב להפריד בין המשחק לסדרת משחקי Persona כי בזמן ששניהם משחקי תפקידים, הם מתוכננים לתת חוויה שונה לגמרי עם Persona יותר מרוכז בדמויות וחוויה סיפורית ו-Shin Megami Tensei V במשחקיות מאתגרת. זה לא שאין סיפור למשחק אבל מדובר ביותר רקע ובסיס מעניין לסיפורים והקרבות מאשר דרמה ודמויות מורכבות שסדרת Persona כל כך ידועה בה.

המשחק מתרחש במציאות בדיונית שבה גרסה מעוותת לגן עדן של התורה הובילה למלחמה בין שדים למלאכים (שדים בצד של האל), עם שדים מחפשים להחבר לבני אדם על מנת ללמוד את הידע החבוי בתוכם מגן העדן כדי לנצח את האל ואת השדים שלצידו. אתם מגלמים תלמיד תיכון עם שם שאתם הגדרתם שמגיע במקרה ל-Netherworld, עולם נידח מאוכלס בשדים. אחרי איחוד עם אדם בשם אאוגמי, גיבורינו נהפך להיות Nahobino (אל) ונלחם מיד בשדים ומחפש תלמידים אחרים שגם הגיעו לעולם זה על מנת לצרף אותם אל הקרב. הסיפור מוביל אתכם לפגוש דמויות אחרות עם מטענים רגשיים משלהם, כל אחד מהם מוטה על ידי שדים ומלאכים להצטרף לכל צד, עם לא מעט טוויסטים בעלילה ונושאים אפלים שבדרך כלל לא הייתם רואים במשחקי וידאו. כמו כן, יש למשחק 5 סופים שונים, כל אחד מהם מעניין ומעורר מחשבה שתתאים להשקפות של השחקן על אלוהים והאנושות.

אבל זה רק אם תצליחו להגיע לסוף כי Shin Megami Tensei V קשה, מאוד. המשחק כולל מספר רמות קושי והרמה הסטנדרטית היא קשה מאוד.

מדובר בעצם במשחק Turn Based RPG בו אתם מתחילים את הקרב כשאתם נתקלים באויבים בעולם הפתוח, אם תתגנבו מאחוריהם ותתקפו, אתם תקבלו את התור הראשון. 

כל תור בקרב כולל מספר פעולות שתוכלו לבצע לפני שמגיע התור של האויב, יכולת (ההתקפה שלכם), פריט, הגנה, החלפת דמות, בריחה ודילוג על תור. כמו בהרבה משחקי תפקידים, הגנה מפחיתה נזק שתספגו, דילוג תור לא מבזבז לכם תור ועובר לדמות הבאה והפריטים נועדו לחזק ולרפא את החבורה שלכם. 

כל שד בו תלחמו בעל הגנות וחולשות, אותם תגלו מניסוי וטעייה או ניתוח של האויב, אם תפגעו בחולשה של היריב תוכלו להאריך את התור שלכם כדי לתקוף עוד. אבל שימו לב, גם לחבורה שלכם יש חולשות ופגיעה בשלכם יאריך את תור היריב.

כל אחד מחברי הקבוצה שלכם יש לו מספר מתקפות (יכולות)- המתקפות יכולות להיות התקפה פיזית, קסומה, חיזוק, החלשה, השפעות סטטוס (כמו הרעלה, שיתוק וכדומה), ריפוי, יכולות פסיביות לחיזוק אלמנט בהתקפה וניהול משא ומתן. משא ומתן מאפשר גיוס של שדים חדשים לחבורה שלכם, השגת פריטים חדשים או כסף. זו מכניקה נהדרת ומורכבת שתדרוש מכם להכיר את השדים בקרב, לדעת מתי לגייס אותם ובאילו מילים להשתמש כדי לגייס אותם.

גיוס שדים הוא קריטי והחלק המעניין ביותר של המשחק בגלל מערכת המיזוג, שמאפשרת לכם לשלב שדים שגייסתם יחדיו ליצור שדים חזקים יותר שילחמו עבורכם עם יכולות חדשות. זו מערכת נהדרת שדורשת ניסוי וגיוון, ומה שהופך את המשחק וחקירה של העולם לכל כך ממכרים. תחשבו אם המערכת הייתה מיושמת במשחק כמו פוקימון, האופציות היו אינסופיות.

הפקטור המשמעותי ביותר על הגיוס של שדים הוא מחזור הירח. יש לירח 16 שלבים שנעים עם תנועת הדמות שלכם בעולם הפתוח. שלבים שונים במחזור הירח מחזקים ומחלישים שדים שונים, עושים אותם קשים יותר לשכנוע, מקשים על מיזוגים ומשפיעים על צבירת מד ה-Magatsuhi, מד ההתקפה המיוחדת.

כל פעולה תגביר את מד ה-Magatsuhi, שאם יתמלא תוכלו לבצע פעולה חזקה מאוד (ללא עלות בתור) שתגרום נזק מסיבי לאויב או תחזק את כל החבורה שלכם, מכניקה דומה לזו שב-Caligula Effect 2, סדרת משחקי RPG שבאופן ברור מאוד הושפעה מ-Shin Megami Tensei לפי הסיפור והדמויות שמאוד דומים.

אז עבור שחקנים ותיקים של הכותר, Shin Megami Tensei V לא מחדש כל כך מבחינה מכנית ולא ממש משנה את העולם או הסיפור, אבל הוא כן משלב את כל האלמנטים המוכרים של הסדרה ומרים אותם שלב אחד למעלה.

המשחק גם מרים את הרמה מבחינה גרפית. בשונה מסדרת Persona ו-Catherine Full Body של החברה שמאמצים מנוע המשחק Gamebryo בשילוב עם אלמנטים גרפים נוספים, Shin Megami Tensei V מחליט להצטרף לליגות העל עם ה-Unreal Engine 4, מה שנותן הזדמנות לגרפיקה חדשה יותר, עיצובים חלקים וריאליסטים, ואנימציה מרהיבה, בעיקר בסצנות הקרב, עם צבעים עוצמתיים במספר רגעים.

לצד הגרפיקה והקרב, אנחנו מקבלים סאונד לא רע, עם דיבוב ואפקטי קול טובים, ופסקול די מגוון ועוצמתי עם מוזיקה קלאסית, רוק וטכנו, שנותנים למשחק סטייל משלו שלרוב לא נשמע במשחקי תפקידים כמו Final Fantasy, וביחד עם הכל גורם לו להתבלט בין ים משחקי התפקידים שבשוק.

סיכום

מעריצי כותר Shin Megami Tensei ישמחו לדעת שחברת Atlus לא שכחה מכותר ה-RPG הותיק ואפילו ישמחו לראות שקיבל אסתטיקה חדשה עם מכניקות קרב ישנות וחדשות.

שחקנים חדשים אולי ירתעו מרמת הקושי, אבל אפשר לכוונן אותה והמשחק הוא אתגר טוב לשחקנים שמשתעממים מהקלות של משחקי Pokémon ו-Final Fantasy, ורוצים לצאת לקרב נגד הגיהנום.

עותק של המשחק Shin Megami Tensei V סופק על ידי נינטנדו ישראל והמשחק זמין על ה-Nintendo Switch.

Shin Megami Tensei V

ציון סופי - 8.5

8.5

מעולה

למרות הסיפור הדי בסיסי, מדובר במשחק מאתגר ומהנה שמצליח לבלוט מעל הרבה משחקי תפקידים אחרים

User Rating: Be the first one !

אודות קובי רוזנטל

שמי קובי רוזנטל, בן 28 מתל אביב, גיימר חובב קומיקס וסרטים כבר 20 שנה, עקבו אחריי בערוץ שלי KobiCool ביוטיוב, רק חפשו את משקפי השמש

השאר\י תגובה