גם השמש היא כוכב – ביקורת סרט

הפעם הגיע הזמן לבקר את סרט הנוער החדש "גם השמש היא כוכב"

"גם השמש היא כוכב" הוא סרט שמשתייך לקטגוריית סרטי הנוער. אני חושבת שיש נוסחא ממנה מורכבת קטגוריה זו על מנת שתמשוך את קהל יעד זה כי אלו נושאים שבפירוש מעסיקים בני נוער- בחירות בחיים, חשיבה על העתיד, סוגים שונים של משפחות, בהן משפחות מעורבות מדי ולפעמים גם לוחצות על בני הנוער להחליט החלטות מסוימת בנוגע לעתידם, דעות שונות, מהות קיומנו בעולם וכמובן אהבה, בעיקר אהבת אמת. "גם השמש היא כוכב" הוא קודם כל סרט רומנטיקה טיפוסית לבני נוער שיתאים לחובבי הז'אנר בגילאי הנוער. בשל היותו לנוער הוא מתאפיין לאורכו בתמימות, קיטשיות וקלילות. בביקורת זו ארחיב כיצד פרמטרים אלו באים לידי ביטוי והופכים אותו לסרט לבני נוער ומה המעלות שלו ומה החסרונות שלו. הביקורת מכילה ספוילרים!

הסרט מתרחש בניו יורק ומתמקד בבני נוער ששונים זה מזה, אבל לא עד מאוד. נטשה קינגסלי, אותה מגלמת יארה אידי היא נערה חובבת מדע, לא מאמינה באהבת אמת ומאמינה שלכל דבר קיימת סיבה הגיונית. למרות שהיא אוהבת את ארצות הברית בכל נשמתה שהות משפחתה בארץ אינה חוקית והם אמורים להיות מגורשים ביום למחרת לג'מייקה. באותו יום היא אמורה להיפגש עם עורך הדין ג'רמי מרטינז על מנת למנוע את גירושם. דניאל, אותו מגלם צ'ארלס מלטון, הוא בן למשפחת מהגרים חוקית מקוריאה, אמן בנשמתו, מאמין בקסם ותשוקה והוא משורר. הוריו תולים בו את תקוותיהם ומפצירים בו להיות רופא בניגוד לרצונו.

באותו יום, הוא עתיד להיפגש עם נציג מטעם האוניברסיטה על מנת להסביר לו למה הוא מעוניין להשתבץ בלימודי הרפואה. הוא פוגש את נטשה לראשונה כשהוא מבחין בה בתחנת הרכבת ועל חולצתה כתוב "דאוס אקס מכינה", מילים שבדיוק דניאל שינן בקוריאנית. דניאל מחליט שמדובר בידי הגורל ומחליט לבלוש אחרי הנערה. בדרך הוא מציל את נטשה שנייה לפני שנדרסה ומשכנע אותה שמדובר בגורל ובאהבת אמת וטוען שהוא מוכן לגרום לה להתאהב בו ביום אחד בלבד. הוא מדגים לה מספר שיטות שקרא בטור של הניו יורק טיימס כגון: להסתכל בעיניים אחד של השני ומספר שאלות אינטימיות.

שני הנערים מגלים עניין בכוכבים, שהם למעשה מטאפורה לזמן המוגבל שלנו על כדור הארץ. יש בהם יופי נסתר של עולם פנימי של רגשות וגם המון מדע ומתמטיקה. נטשה מאמינה כי גם השמש צריכה להיחשב ככוכב, כי היא מפיצה המון אור ושמחה ומכאן בעצם נגזר שמו של הסרט שמבוסס על ספר מאת ניקולה יון. העלילה לא מתחכמת ומונעת כדי לממש את אהבת האמת. הסרט מאמין באהבת אמת שנועדה לקרות ובגורל ופעם אחר פעם מוכיח לנו כי קיים גורל וקיימים צירופי מקרים- התסריט די שטחי ומחזורי.

הסרט בין היתר מציג תיאוריות מדעיות הקשורות לאהבה, יקומים מקבילים וגורל שזה מוסיף ומשעשע. הצילום בסרט משובח וישנם צילומי נוף מרהיבים בניו יורק בשלל מקומות. הסרט מקבל תפנית קלה בעלילה כשהוריו של דניאל מגלים גזענות כלפי נטשה כשהיא נמצאת בחנות ל"שיער שחור" של משפחתו אבל גם זה לא קוטע את סיפור האהבה. הסרט נגמר בצורה קיטשית אבל לא מאוד צפויה, כי נטשה עוזבת עם משפחתה לג'מייקה אבל כעבור חמש שנים מנסה לאתר בבר את דניאל, כשממש דקה אחרי רואה שהוא מופיע בבר עם שיר שכתב בשם "גם השמש היא כוכב".

אני חושבת שקהל היעד של הסרט יחסית מצומצם, הוא ידבר רק לבני נוער שחובבי רומנטיקה ולא יתאים אפילו למבוגרים חובבי רומנטיקה, כי לא רק שהסרט קיטשי מאוד הוא גם ילדותי וכפי שציינתי מקודם התסריט שלו מאוד לוקה בחסר. אין דבר רע בקיטשי כי בסופו של יום הוא מדבר להרבה מאיתנו אך ילדותיות פוגמת בטווח הגילאים אליהם הסרט ישוייך. יחד עם זאת, הצילום מרשים והשחקנים בעלי כריזמה וקסם אישי ומפצים על התסריט הדל. בנוסף, אהבתי את מגוון התרבויות השונות שמראה הסרט בניו יורק ואני חושבת שהסרט מביא לידי ביטוי מאפיינים שיעניינו בני נוער ולכן הוא מיועד רק עבורם.

גם השמש היא כוכב

ציון סופי - 7

7

חביב לבני נוער

לפעמים כל מה שניתן לנו הוא יום בודד. כל דרך בה אנו בוחרים משפיעה על העתיד שלנו וקיימים יקומים מקבילים אינסופיים עם כל הסיטואציות שיכלו להתרחש במקום תרחיש מסוים. האהבה קיימת ואמיתית. הכל נקבע בידי הגורל ועלינו להניח לו לנהל אותנו בחיים ועוד אמרות נוספות שניתן לדלות מהסרט. הסרט "גם השמש היא כוכב" בוחן אהבה וגורל בחיים שלנו ומציע סיפור אהבה אופטימי מאוד בעל קסם אישי שיעניק תקווה לחובבי ז'אנר הרומנטיקה הצעירים.

User Rating: Be the first one !

אודות יובל לבב

קוראים לי יובל לבב, אני בת 19, חובבת קולנוע וספרים מגיל צעיר. בשעות הפנאי גם שרה,כותבת ומלחינה.גשו לערוץ ביוטיוב Yuval Levav.

השאר\י תגובה