State of Play 2022 – סיקור האירוע

לפני מספר ימים Sony סיפקה לנו עוד אירוע של State of Play, בהם הם חושפים מספר משחקים וחדשות שונות לגבי מה מתקרב אלינו מהחברה. אני ממש מתלהב לספר לכם מה היה הפעם, כי יש לנו פה כמה יהלומים מעניינים מאוד. אז בואו נתחיל.

האירוע התחיל מלהציג לנו את ג'ין קזאמה ואת קזויה מישימה נלחמים אחד נגד השני, עם גרפיקה אשר אני מאמין שהרבה מהעולם לא ידע איך להגיב אליה כאשר התברר שזה מנוע המשחק, ולא סרטון אנימציה. המכות נראו נפלא, הקלוזאפים הוסיפו לאקשן, והמוזיקה הייתה פצצה. אחרי הרבה מאוד זמן בה הרגיש שהסדרה קצת מדשדשת במקום, יש סיכוי שהפעם נראה את הקפיצה הבאה האמיתית בגרפיקה, במשחקיות, ואולי גם (בעקבות מה שעבר על Mortal Kombat בשנים האחרונות) גם בסיפור מעניין יותר הפעם. Tekken 8 מגיע עבור ה-PlayStation 5 בלבד (נכון להיום) אך ללא תאריך יציאה.

לאחר מכן קיבלנו מידע מאוד מעניין, על שני משחקים בפיתוח עבור הדור הבא של מציאות וירטואלית לקונסולה, PlayStation VR 2. הראשון מביניהם הוא משחק נוסף ביקום של מלחמת הכוכבים, שנראה שיש לנו עוד מקרה של מישהו רגיל (הפעם זה שרת לתיקון דרויידים) אשר מוצא את עצמו בנסיבות מוזרות יוצא להרפתקאה מעבר למה שהוא דמיין. אני אודה כאן ועכשיו, אני ממש אשמח לכמה משחקים ביקום הזה שלא מתרחשים על פני אותם 80-100 שנים (אני אומר זאת כי יש לנו את R2D2 ו-C3PO כחלק מהדמויות פה) וחוקרים חלקים אחרים ומעניינים מהיקום. אולי היסטוריות עתיקות? אולי אגדות עם? אולי העתיד שלהם? אפשר רק לקוות. בינתיים המשחק נראה טוב ומעניין, ואני מקווה שהוא יהיה משחק טוב בפני עצמו ולא רק הדגמה עבור הטכנולוגיה החדשה. Star Wars: Tales from the Galaxy's Edge – Enhanced Edition (חתיכת כותרת אני יודע) בפיתוח כרגע עבור PlayStation VR 2 ומיועד לשנת 2023.

המשחק השני בפיתוח עבור ה-VR 2 הוא משהו שאני אמליץ לכל חובבי פנטזיה, ובמיוחד מבוכים ודרקונים, לעקוב אחריו. מדובר על כותר בשם Demeo שנותן לנו מבט מאוד מקרוב על הרעיון. אני מתכוון להיכנס ממש מקרוב אל תוך הלוח, כולל הזזת הדמויות, הטלת הלחשים, והצבת אויבים. אני לא בטוח עדיין איך הכל ישתלב עבור כותר שלא רק יראה מעניין אלא גם ישוחק טוב, אבל אני מחזיק אצבעות עבורם. Demeo בפיתוח כרגע עבור ה-PlayStation VR 2, והוא ללא שנת יציאה.

מבט אחד לפעמים זה כל מה שצריך. במקרה הזה, מבט אחד בדמות הראשית, בעיצוב שלו, מבהיר לנו מיידית שמדובר בכותר נוסף בסדרת Yakuza. הסדרה, אשר הייתה באנונימיות לא קטנה במערב לאורך מרבית שנותיה, צברה המון פופולריות בשנים האחרונות, עם כותרים מעולים כמו Yakuza 0 ו-Like a Dragon, ועכשיו אחד המשחקים הבאמת פחות מוכרים שלה מקבל רימייק עם מנוע המשחקים החדשים. Like a Dragon: Ishin! לוקח אותנו אל יפן היותר עתיקה, הרבה לפני היקוזה שאנו מכירים, אל דמויות חדשות, משחקיות מדממת שמשלבת חרב ואקדח, ופס קול מדליק (אם לשפוט על פי הטריילר). Like a Dragon: Ishin! מגיע בפברואר 2023 עבור ה-PlayStation 4 וה-PlayStation 5.

ליקום של הארי פוטר, למרות ההצלחה האדירה של הספרים והסרטים, לא היה יותר מידי הצלחה לאורך השנים בתחום משחקי הווידיאו. חברות או התמקדו באלמנטים הלא נכונים, בנו משחקים פשוטים מידי, או פשוט לא ידעו איך להעביר את היקום באופן טוב (היו מספר מצומצם של יוצאי דופן כמובן). בשנים האחרונות יש לנו את משחקי הלגו שנתנו לנו חוויה מצחיקה ומושקעת על היקום הזה, למרות הפשטות של המשחקיות עצמה. אבל מאז ההכרזה על Hogwarts Legacy, משחק עולם פתוח ביקום, המעריצים איבדו את השפיות הקולקטיבית שלהם. הוא נשמע טוב, הוא נראה טוב, וההייפ ממשיך להיבנות. המשחק סבל ממספר דחיות, גם בעקבות הקורונה וגם בגלל תהליך הפיתוח, שגרמו לכמה גבות מורמות מהוססות, אבל בכל זאת עדיין מדובר על משהו שלא ראינו עד היום. במהלך האירוע האחרון קיבלנו טריילר לקווסט אקסקלוסיבי עבור ה-PlayStation, בשם Haunted Hogsmeade Shop, שנראה מעולה ובאמת נתן הרגשה כמה אפל ומסוכן העולם הקסום הזה יכול באמת להיות. חדרים משתנים, בובות קריפיות, והרגשה של מסתורין ופחד באוויר. האקסקלוסיביות פה מציקה לי, אבל אני מקווה שבסופו של דבר הקווסט הזה יגיע גם עבור הגרסאות האחרות. Hogwarts Legacy זמין כבר היום להזמנה מוקדמת וישוחרר ב-10 לפברואר 2023 עבור ה-PlayStation 4 ,PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S/X, ולמחשב האישי.

לילה, רכב נוסע, ואזהרה ברקע. בתקציר, זה כל מה הטריילר של Pacific Drive נתן לנו. קל מאוד עם הסיפור או המשחקיות, אבל עמוס באווירה, אני מסוקרן לדעת מה מחכה לנו. הדברים המעטים שאנו יודעים הם שאנו נוסעים אל אזור אסור, ושמשהו קורה באזור הזה, משהו….מוזר. הטבע מתעוות, דברים צצים ועולים, והכל נותן הרגשה של סקרנות מסוכנת. המשחק הינו המשחק הראשון של IronWood, סטודיו חדש, והוא נראה כניסיון ראשון מאוד מעניין. Pacific Drive מגיע עבור ה-PlayStation 5 ולמחשב האישי ב-2023.

במסגרת הניסיון של Sony להגביר את קהל הלקוחות של ה-PlayStation+, קיבלנו חדשות על תוכנית מנויים חדשה. PlayStation Stars הינה תכנית בהם מנויים יוכלו להרוויח נקודות על מילוי מטרות שונות תוך כדי משחק במשחקים שונים, כאשר הנקודות יוכלו להיות מומרות לפרסים ווירטואלים בצורות שונות, כמו הקוף מ-Ape Escape, הגרסה המקורית של PlayStation 3, ועוד. לאספנים ווירטואלים יהיה הרבה שימוש בתכנית החדשה, במיוחד עבור זכויות השווצה. PlayStation Stars מיועד להתחיל באזורים נבחרים באסיה בסוף ספטמבר, ויגיע גם לאירופה וארה"ב במועד מאוחר יותר.

לא הרבה יתלהבו מזה כמוני, אבל הטריילר למשחק הבא ש-Sony הציגו נפתח עם ציטוט שגרם לי להתרגש. "כל טכנולוגיה מתקדמת דיה אין דרך להבדיל בינה לבין קסם". זהו אחד מהחוקים שארת'ור ס.קלארק (אחד מספרי המד"ב הכי ידועים ומשפיעים בהיסטוריה) רשם, וזה אוטומטית נתן לי תקווה מסויימת למשחק המוצג. ממה אנו רואים, מדובר על נערה ורובוט מכה (יחסית קטן) שאוספים קריסטלים ונלחמים ביצורים מוזרים. לא משהו כזה יוצא דופן עבור משחק יפני, ובכל זאת יש פה כמה דברים מעניינים. קודם כל, מהטריילר נראה שתהיה פה אפשרות למשחק קו-אפ (לא יודע אם ברשת, מקומי, או גם וגם), הסיפור כבר בטריילר הוא לא יציב ואני לא בדיוק בטוח מי הגיבור או הגיבורה הראשיים, אנחנו לא יודעים איזה שנה מדובר או איזה כוכב אפילו. האקשן נראה טוב, עם המון אפשרויות שונות להתאמה של הרובוט וכלי נשק מגוונים. Synduality מיועד להגיע כרגע אקסקלוסיבית עבור ה-PlayStation 5 ב-2023.

שנה שעברה, במהלך PlayStation Showcase 2021, אחד המשחקים הראשונים שהוצגו היה משחק שאני אישית מאוד התלהבתי ממנו. Project EVE היה נראה כמו שילוב של Nier Automata ו-Bayonetta. הרקע היה מעניין, המשחקיות נראתה חלקה ויפיפייה, והגיבורה הייתה מסתורית. עכשיו יש לנו טריילר חדש, שם חדש למשחק (Stellar Blade) ועוד מידע, ועדיין אני מתקשה להבין יותר מידי מה מוצג לנו פה. אנחנו יודעים שהיה אויב מסתורי שהאנושות הייתה חסרת תקווה נגדו, שהמשחק יכיל לפחות עיר בשם ציון (Xion) בה אנשים בהקפאה עמוקה ממתינים למשהו, ושהגיבורה לנו (כנראה) ניסתה להתמודד עם האיום הזה בעבר, כנראה לא בהצלחה. ישנם מספר דברים אבל שברורים יותר בעקבות הטריילר החדש, שהוא בעצם טריילר סיפורי. מעבר לדמות הראשית איב (EVE) יש לנו גם את אדם (ADAM) ולילי (LILY), כולם דמויות מהמיתולוגיה היהודית / נוצרית. אני סקרן לדעת האם המשחק יעשה שימוש במשמעות מעבר לרק הפלת שמות, או שזה ישאר על פני השטח בלבד. האקשן עדיין נראה נפלא כמו בטריילר שנה שעברה, עם יותר אפשרויות ונשקים ממה ראינו אז, והגרפיקה מהממת. Stellar Blade יגיע אקסקלוסיבית עבור ה-PlayStation 5 ב-2023.

עוד משחק סמוראים מגיע אלינו. Team Ninja הם סטודיו מומחה למשחקי אקשן. למרות שאין להם את המוניטין של סטודיוים כמו Platinum, הם עדיין מייצרים משחקים מעולים ובעלי ניסיון רב במשחקיות זורמת, אקשנית, מהנה, ומתגמלת. קיבלנו טריילר חשיפה עכשיו למשחק הבא שלהם, Rise of the Ronin. השנה היא 1863 ביפן, השוגון שולט כבר כ-30 שנה ביד ברזל, אבל ספינות שחורות מהמערב מתחילות לאיים על הסדר הקיים ועל היציבות של המדינה. אנחנו נשחק רונין, סמוראי ללא מאסטר שאינו כבול לאף אחד, ונראה שהם לקחו פה מספר אלמנטים מכמה משחקים ושילבו אותם יחד. אני יכול לראות היבטים של AC מבצבצים, כמו גם Dark Souls, ואפילו טיפה DMC. נראה מעניין, אבל אין הרבה מידע מעבר לזה עד עכשיו. Rise of the Ronin מגיע אקסקלוסיבית ל-PlayStation 5 ב-2024.

לבסוף, קיבלנו 2 סרטונים שעוסקים ב-God Of War החדש והמאוד מצופה. קודם כל, שלט חדש עבור ה-PlayStation 5 בעיצוב מיוחד עבור המשחק החדש. ממה אני רואה אין פה שינוי מעבר לעיצוב עצמו, אבל אני משוכנע שהאספנים חסרי סבלנות לשים את הידיים שלהם עליהם, ואני מודה, העיצוב עצמו הוא לגמרי מהמם. השלט זמין לקנייה כבר היום.

ואז סיימנו עם טריילר נוסף לאחד המשחקים הבאמת הכי מצופים מאז 2019, God of War Ragnarök. משחק ההמשך יציב את קרייטוס ואטריוס אל מול רגנרוק, קץ האלים. אחד הקרבות הכי מצופים של הסדרה עד כה גם מחכים לנו פה, קרייטוס נגד ת'ור, אל הרעם. אנחנו יכולים לראות מגוון רחב יותר של יכולות ומהלכים, סביבות מגוונות, ומסתורין לא קטן בקשר בין קרייטוס לאטריוס. אטריוס חש או יודע משהו שעליהם לעשות, אך לא יכול לספר לקרייטוס. ובחלק מההתפחות הדמות של קרייטוס במשחק הזה והקודם, הוא פשוט סומך עליו (בדרכו) ועוזר לו. אני מצפה לו ממש בקוצר רוח, ולמה ממתין לנו פה. God of War Ragnarök מגיע עבור ה-PlayStation 4 וה-PlayStation 5 ב-9 לנובמבר, עם הזמנות מוקדמות עבורו שפתוחות כבר היום.

אז זה כל מה שהיה ל-Sony להציג לנו, ואני סקרן לשמוע מה דעתכם על ההכרזות השנה. האם התרגשתם? הופתעתם? מה המשחק שאתם הכי מצפים לו?

אודות אלעד שרז

אלעד שרז, בן 29 מגן יבנה. חובב משחקי ווידאו, אנימה, מנגה, ותרבות חנונית בכללותה. גיימר מאז גיל 10, וגאה להגיד שסיימתי את NFSU בגיל 14 חח

השאר\י תגובה